Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 78

Θέμα: Ζημια απο το κτεο.

  1. #11
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Την σαπουναδα στα νερα την ειδα σημερα το μεσημερι.
    Νερα συμπληρωσα την επομενη του κτεο περιπου 200γραμ.
    Χθες εβαλα 500γραμ. Σημερα εβγαλα την ταπα και την ειδα ασπρη.
    Επειδη το αυτοκινητο δεν ειχε πινακιδες το κυκλοφορουσα βραδια μετα τις 2 τα ξημερωματα.Εκανα συνολικα απο τον Ιουνιο 1800χλμ.περιπου.
    Κατι θα ειχα δει.Επισης αυτο εβγαζε λιγους υδρατμους οταν ηταν κρυο.Μετα καθαριζε.Απο την μερα του κτεο και μετα βγάζει υδρατμούς μόνιμα.
    Το θεμα ειναι οτι εγω δεν μαρσαρω αυτοκίνητο ποτέ.Ούτε καν ζεστό.Τι δουλεια εχει ο αλος να το μαρσάρει κρυο φθάνοντας το, στον κόφτη.
    Εγω αφου τους εβαλα χερι μετα ειπα στον υπευθυνο.Αν δω οτι εγινε ζημια θα σας ενημερώσω.
    Καθε μερα στον δρόμο ειμαι κουβαλώντας 40 και 44 τόνους.Κάνω μέσο ορο 3000χλμ την εβδομάδα.Επαγγελματίας οδηγός είμαι.Η νταλικα που οδηγαω εχει μεχρι και σημερα 1.550.000χλμ.Ξερω πως να δουλεψω ενα αμαξι για να μην του κανω ζημια.
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το ζόρισε ποτε.Και το ξέρω καλά αυτό,απο το ιδιο χωριό ήμαστε.Η συντηρηση του δε ηταν μονιμα στν bmw, και πριν την ωρα της. Ο κινητηρας δε ζητημα να εχει 120000χλμ.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    Ptboul (15-01-14), tokiko (14-01-14)

  3. #12
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος
    πολύ κρίμα πραγματικά, αν ήταν κρύο και το πάτησε τέρμα δεν θέλει και πολύ

  4. The Following User Says Thank You to tokiko For This Useful Post:

    Βασιλης (14-01-14)

  5. #13
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dathanaso Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω, δεν ειναι δυνατον να επαθε εκει..
    Τι να πω μακαρι να εχετε δικιο.Αλλα.....
    .........Εγω παλι ειμαι σιγουρος οτι εκει το επαθε.Γιατι εχω το ελατωμα καθημερινα πριν παω καπου να ελεγχω.Λαδια,ταπα λαδιου Υγρα φωτα λαστιχα.Αυτο το κανω καθε πρωι εδω και πολα χρονια στην νταλίκα,όποτε είναι κατι που το κανω με ευχαρίστηση.
    Συν της αλλης δεν εχω κανένα λόγο να τους φορτώσω κατι που δεν εκαναν.
    Οταν βλεπω το αυτοκίνητο μου,να το μαρσάρουν στον κοφτη κρυο.Τρεχω και τους την λεω.Εκει ελεγαν δεν εχει αναγκη(λες και ειμαι ασχετος).Επειδη δεν ειμαι και της μανουρας αμεσωςΤους ειπα το παρακολουθώ και αν δω οτι εχει κατι σας ενημερώνω.
    Χθες ενημέρωσα οτι συμπλήρωσα νερα.Την υπαλληλο παντα[η οποια εχει κρατησει και το τηλεφωνο μου) ο υπεύθυνος απουσιάζει.

  6. The Following User Says Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    Dermatis (14-01-14)

  7. #14
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παραθεση.Πως μπορεί να γίνει ζημιά σε κρύο κινητήρα
    Τα πλεονεκτήματα του αλουμινίου είναι η μεγάλη αντοχή και το χαμηλό βάρος, καθιστώντας το ιδανικό για την περίπτωση. Ταυτόχρονα, αποβάλλει πολύ γρήγορα τη θερμότητα, οπότε καταπονείται ελάχιστα θερμικά. Αυτός είναι και ο λόγος που τα έμβολα των σύγχρονων κινητήρων αντέχουν για εκατοντάδες χιλιόμετρα, παρά το γεγονός ότι οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος στις οποίες λειτουργούν, βρίσκονται κοντά στο σημείο τήξης τους! Το αλουμίνιο όμως έχει κι ένα βασικό μειονέκτημα: μεγάλο συντελεστή διαστολής (μεγαλώνουν πολύ οι διαστάσεις του με την αύξηση της θερμοκρασίας). ΓιΆ αυτό και η ανοχή (τζόγος, κενό) ανάμεσα σε αυτό και τον κύλινδρο είναι αρκετά μεγάλη σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ώστε με την αύξηση της θερμοκρασίας, όταν ο κινητήρας αρχίσει να λειτουργεί, αυτό το κενό να μικραίνει. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίον οι κινητήρες χρειάζονται προθέρμανση, δηλαδή λειτουργία με χαμηλό φορτίο και στροφές, μέχρι να φτάσουν σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας. Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή όταν ο κινητήρας δεχθεί μεγάλο φορτίο ή πολλές στροφές όσο είναι κρύος, τα έμβολα κινούνται έκκεντρα μέσα στον κύλινδρο, αυξάνοντας τη φθορά στα τοιχώματα. Η μεγάλη διαστολή του αλουμινίου υποχρεώνει τους κατασκευαστές να σχεδιάζουν τα έμβολα κωνικά και με ελλειψοειδή διατομή. Παρά το φαινομενικά κυλινδρικό σχήμα τους, λοιπόν, τα έμβολα έχουν στην πραγματικότητα τέτοια μορφή. Η διάμετρος στην κεφαλή του εμβόλου είναι μικρότερη από αυτήν στην ποδιά, δημιουργώντας έτσι ένα κωνικό σχήμα! Λόγω του ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα σε αυτά τα δύο σημεία (η κεφαλή έρχεται σε άμεση επαφή με τη φλόγα, ενώ η ποδιά όχι), η κεφαλή διαστέλλεται περισσότερο από την ποδιά, οπότε σε θερμοκρασία λειτουργίας, το κωνικό γίνεται κυλινδρικό. ΚατΆ ανάλογο τρόπο, η διατομή είναι ελλειψοειδής και όχι στρογγυλή. Η μάζα του εμβόλου στη διάμετρο που βρίσκεται ο πίρος, είναι μεγαλύτερη από την κάθετή της, οπότε σε αυτή τη διάμετρο το έμβολο διαστέλλεται περισσότερο. Κάνοντας αυτή τη διάμετρο μικρότερη από την κάθετή της (έλλειψη), σε θερμοκρασία λειτουργίας το έμβολο αποκτά κυκλική διατομή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PANOS-E60 : 15-01-14 στις 08:15

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-01-14), Dermatis (14-01-14), HLIAS - E36 (15-01-14), Ptboul (15-01-14)

  9. #15
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κυνήγησέ το Βασίλη και μην το αφήσεις να περάσει έτσι αν εντοπίσεις έστω και το παραμικρό πρόβλημα... Δεν χρωστάς να πληρώσεις εσύ τις μ@λ@κίες άλλων γιατί αν το αυτοκίνητο είναι στην κατάσταση που περιγράφεις δεν παίζει να είχε από πριν τέτοιο πρόβλημα...

    Γενικά μου τη δίνει πολύ άγρια όταν δεν σέβονται την ξένη περιουσία! Κάτσε ρε φίλε δηλαδή, ποιός είσαι εσύ που θα βαρέσεις κόφτη στο δικό μου το αυτοκίνητο??? Εδώ δεν το κάνω εγώ και έρχεσαι εσύ να το σκίσεις??? Είναι κι άλλα παραδείγματα κακομεταχείρισης είτε από ΚΤΕΟ, είτε από συνεργεία κλπ...

    ΚΡΑ σε όλους αυτούς!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω εσυ τι έκανες εγώ πάντως θα τους είχα καθαρίσει
    Eίμαι σίγουρος...!!!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  10. The Following 2 Users Say Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    Dimimav (15-01-14), Βασιλης (15-01-14)

  11. #16
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν μπορει αυτη η ζημια ,να σου εγινε απο ενα μαρσαρισμα στο κτεο! να δεχθω πως σου εφθειρε σε ενα ποσοστο τα πιστονια...λογω μη επαρκους λιπανσης...αλλα να ανοιξει ρηγμα ή να σου καψει φλαντζα, χωρις παρατεταμενες θερμοκρασιες δεν γινεται.
    απλα ηταν η ωρα του...

  12. The Following 5 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    BILL007 (15-01-14), Dimzan (22-01-14), freddys (15-01-14), kplc16 (15-01-14), Βασιλης (15-01-14)

  13. #17
    Εγγραφή
    29-11-12
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    549
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κριμα για το μοτερακι σου ρε φιλε.
    Η γνωμη μου ειναι οτι μια τετοια ζημια δεν γινεται σε μια μερα και με μια γκαζια στον κοφτη.Απο την αλλη ομως 120.000 χιλιομετρα και με πολυ καλο service δεν δικαιολογειται αυτη η ζημια.Τελος παντων.Εσυ φυσικα ξερεις καλυτερα καθως ειναι το αμαξι σου.
    Σκεφτεσαι να επισκευασεις το ιδιο ή να το αλλαξεις;

  14. The Following User Says Thank You to JimE36 For This Useful Post:

    Βασιλης (15-01-14)

  15. #18
    Εγγραφή
    19-04-10
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    718
    Thanked
    1240
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραθεση.Πως μπορεί να γίνει ζημιά σε κρύο κινητήρα

    Τα πλεονεκτήματα του αλουμινίου είναι η μεγάλη αντοχή και το χαμηλό βάρος, καθιστώντας το ιδανικό για την περίπτωση. Ταυτόχρονα, αποβάλλει πολύ γρήγορα τη θερμότητα, οπότε καταπονείται ελάχιστα θερμικά. Αυτός είναι και ο λόγος που τα έμβολα των σύγχρονων κινητήρων αντέχουν για εκατοντάδες χιλιόμετρα, παρά το γεγονός ότι οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος στις οποίες λειτουργούν, βρίσκονται κοντά στο σημείο τήξης τους! Το αλουμίνιο όμως έχει κι ένα βασικό μειονέκτημα: μεγάλο συντελεστή διαστολής (μεγαλώνουν πολύ οι διαστάσεις του με την αύξηση της θερμοκρασίας). ΓιΆ αυτό και η ανοχή (τζόγος, κενό) ανάμεσα σε αυτό και τον κύλινδρο είναι αρκετά μεγάλη σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ώστε με την αύξηση της θερμοκρασίας, όταν ο κινητήρας αρχίσει να λειτουργεί, αυτό το κενό να μικραίνει. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίον οι κινητήρες χρειάζονται προθέρμανση, δηλαδή λειτουργία με χαμηλό φορτίο και στροφές, μέχρι να φτάσουν σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας. Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή όταν ο κινητήρας δεχθεί μεγάλο φορτίο ή πολλές στροφές όσο είναι κρύος, τα έμβολα κινούνται έκκεντρα μέσα στον κύλινδρο, αυξάνοντας τη φθορά στα τοιχώματα. Η μεγάλη διαστολή του αλουμινίου υποχρεώνει τους κατασκευαστές να σχεδιάζουν τα έμβολα κωνικά και με ελλειψοειδή διατομή. Παρά το φαινομενικά κυλινδρικό σχήμα τους, λοιπόν, τα έμβολα έχουν στην πραγματικότητα τέτοια μορφή. Η διάμετρος στην κεφαλή του εμβόλου είναι μικρότερη από αυτήν στην ποδιά, δημιουργώντας έτσι ένα κωνικό σχήμα! Λόγω του ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα σε αυτά τα δύο σημεία (η κεφαλή έρχεται σε άμεση επαφή με τη φλόγα, ενώ η ποδιά όχι), η κεφαλή διαστέλλεται περισσότερο από την ποδιά, οπότε σε θερμοκρασία λειτουργίας, το κωνικό γίνεται κυλινδρικό. ΚατΆ ανάλογο τρόπο, η διατομή είναι ελλειψοειδής και όχι στρογγυλή. Η μάζα του εμβόλου στη διάμετρο που βρίσκεται ο πίρος, είναι μεγαλύτερη από την κάθετή της, οπότε σε αυτή τη διάμετρο το έμβολο διαστέλλεται περισσότερο. Κάνοντας αυτή τη διάμετρο μικρότερη από την κάθετή της (έλλειψη), σε θερμοκρασία λειτουργίας το έμβολο αποκτά κυκλική διατομή.

    [
    μα το Μ50Β20 δεν εχει εμβολα αλουμινιου , τε σπα....
    η ζημια που εχεις παθει δεν εχει να κανει με τα εμβολα
    απλα εκαψε φλατζα το αμαξι , ΠΟΛΥ δυσκολο να ραγισε κεφαλη
    εαν ηταν ενα μοτερ με 120.000κμ να παθαινε τοσο ευκολα ζημια με ενα μαρσαρισμα κρυο , θα ειχαν χαλασει τα μισα απο οσα κυκλοφορουν στους δρομους με πανω απο 120-140.000κμ στο κοντερ

    πιστευω το προβλημα προϋπηρχε στο μοτερ και απλα συνεπεσε
    με το ΚΤΕΟ , απο εκει και περα κατα ποσο θα βρεις το δικιο σου ειναι αλλο θεμα, μακαρι να ξεμπλεξεις (δυσκολο το βλεπω....)

  16. The Following 5 Users Say Thank You to Bassakos For This Useful Post:

    BILL007 (15-01-14), Dimzan (22-01-14), freddys (15-01-14), Ptboul (15-01-14), Βασιλης (15-01-14)

  17. #19
    Εγγραφή
    16-05-12
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.121
    Thanked
    1482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HLIAS - E36 coupe Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κάτσε ρε φίλε δηλαδή, ποιός είσαι εσύ που θα βαρέσεις κόφτη στο δικό μου το αυτοκίνητο??? Εδώ δεν το κάνω εγώ και έρχεσαι εσύ να το σκίσεις???
    Ηλια εσυ δεν δικαιουσαι να μιλας...

  18. The Following 2 Users Say Thank You to dafidack For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (15-01-14), Βασιλης (15-01-14)

  19. #20
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dafidack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια εσυ δεν δικαιουσαι να μιλας...
    Ότι και να κάνω, κόφτη ΠΟΤΕ...! Μόνο μία φορά έτυχε στη Χαλκίδα και πάλι κατά λάθος (ήταν πάνω στο driftαρισμα)...

    Πάντα το ελέγχω να μην ξεπερνάω τις 5000 - 5500 στροφές...

    Άσχετα αν ανεβάζει δαιμονισμένα στροφές ως εκεί...!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  20. The Following 2 Users Say Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    dafidack (15-01-14), Βασιλης (15-01-14)

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP