Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 76

Θέμα: Περιποιηση δερματων αυτοκινητου...!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή Περιποιηση δερματων αυτοκινητου...!

    Θα ηθελα παρακαλω...μετα απο παρακληση - παροτρυνση κ συμφορουμιτη μας....να ποσταρουμε τις εντυπωσεις μας...ή τις γνωσεις μας για την περιποιηση των δερματων των αυτοκινητων μας....ειτε απο προιοντα που χρησιμοποιησαμε κ μειναμε ευχαριστημενοι....ειτε απο το αντιθετο...ειτε απο πραγματα που γνωριζουμε κ καλο θα ταν να τα μοιραστουμε με τους φιλους του φορουμ.....!

    προσωπικα γραφω οτι επειδη εκει που τοποθετησα τα δερματα ....εμεινα δυσαρεστημενος....κ ταλαιπωρηθηκα κ μαλωσα μεχρι το αποτελεσμα να ειναι το πρεπων....ΔΕΝ εχω ξαναπατησει εκει...παρα χρησιμοποιω ενα καθαριστικο κ γυαλιστικο-προστατευτικο της AUTOGLYM....με το οποιο εως τωρα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.....

    το περναω μια φορα το τριμηνο...κ μεχρι τωρα τα δερματα παραμενουν σαν καινουργια.....

    θα ηθελα παρακαλω κ την επαγγελματικη τοποθετηση του συμφορουμιτη μας Μονστα...ο οποιος μοιραζεται τις γνωσεις του μαζι μας....κ οπωσδηποτε ειναι ο κ ο πλεον ειδικος για το θεμα......
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  2. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    kplc16 (22-07-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aπό τα καλύτερα προϊόντα για περιποίηση δερμάτων, είναι της gliptone τα cleaner και conditioner. Περνάς πρώτα το καθαριστικό, το αφήνεις να δράσει λίγο και μετά το σκουπίζεις και στο τέλος περνάς το conditioner (δύο στρώσεις προτείνει η εταιρεία), που μαλακώνει το δέρμα και το ενυδατώνει. Αυτό καλό είναι να γίνεται ανά 3-4 μήνες, ανάλογα τη χρήση. Το καλοκαίρι, επειδή έχεις κάμπριο, ίσως χρειαστεί να περάσεις και καμιά φορά ακόμα conditioner, ώστε πάντα το δέρμα να είναι σωστά ενυδατωμένο. Τα προϊόντα αυτά, έχουν λίγο έντονη μυρωδιά, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα. Είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, για απαιτητικούς χρήστες. Εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες: https://www.thescratchdoctor.co.uk/l...ner-p-447.html

    Πολύ καλό επίσης, είναι και το προϊόν της turtlewax που έχω δοκιμάσει, το οποίο είναι cleaner και conditioner μαζί, κάτι που σημαίνει λιγότερα χρήματα και μικρότερος κόπος εφαρμογής. Ωστόσο, δεν καθαρίζει σε καμία περίπτωση το ίδιο καλά με το gliptone και επίσης, υστερεί λιγάκι (όχι ιδιαίτερα πάντως) και στην ενυδάτωση, σε σχέση με το πιο εξειδικευμένο conditioner της εταιρείας που ανέφερα προηγουμένως.

    Υπάρχουν πολύ καλά προϊόντα πάντως στον τομέα αυτό, οπότε μπορείς να κοιτάξεις και σε άλλες εταιρείες...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. The Following 4 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    bakalos (12-06-12), GIWRGOSPR (10-04-10), kplc16 (22-07-10), Vasilis (10-04-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κορυφαια προϊόντα είναι και τα Leatherique...σήμερα τα παρέλαβα και θα σας πω εντυπώσεις μετά το Σ/Κ που θα τα περάσω...αυτά δουλεύουν ανάποδα...πρώτα βάζεις την κρέμα...το αφήνεις στον ήλιο...ξερνάει τη βρώμα...και μετά περνάς το καθαριστικό. Τα δέρματά μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση ελέω περιποίησης με Autoglym αλλά θα σας πω εντυπώσεις πάραυτα.
    When people talk, listen completely. Most people never listen. Ernest Hemingway

  6. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό που δίνει η bmw δεν κάνει τίποτα;
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  7. #5
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι καλό είναι το χρησιμοποίησα και έμεινα ευχαριστημένος.
    When people talk, listen completely. Most people never listen. Ernest Hemingway

  8. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βασίλη, αν θυμάμαι καλά, τα έχω ξαναγράψει αυτά σε άλλο θρεντ, αλλά δε πειράζει, ας κάνω λίγο γυμναστική στα δάχτυλα....

    Λοιπόν, εμείς αντιμετωπίζουμε συνήθως τις δύο (ακραίες) περιπτώσεις:

    α) Δερμάτινα σαλόνια παραμελημένα που δεν έχουν καθαριστεί ποτέ

    β) Δερμάτινα σαλόνια που είναι καινούρια και απλά θέλουν μία προστασία / συντήρηση

    Να ομολογίσω ότι το gliptone που γράφει ο φίλος ο Άρης δε το γνωρίζω / δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά για να το λέει εκείνος, σίγουρα θα αξίζει. Τη turtle wax σαν εταιρεία τη ξέρω και έχω δοκιμάσει αλοιφές της πολύ παλιά λόγω κατοικίας εκεί πέρα. Όχι πάντως ότι γνωρίζω τι κάνει η κρέμα / καθαριστικό δέρματος, αν και τα 2 σε 1 προσωπικά τα αποφεύγω. Τώρα μάλιστα που το γράφω αυτό, θυμάμαι πωλητή γνωστής εταιρείας να προσπαθεί να με πείσει ότι με μία συγκεκριμένη αλοιφή θα κάνω και γυάλισμα και κέρωμα (4-5 διαφορετικά στάδια), απλά αλλάζοντας σφουγγάρια και 'παίζοντας' με τις στροφές του αλοιφαδόρου

    Anyway, για τα leatherique που λέει και ο Johny έχω διαβάσει καλά πράγματα, για πες μας ρε Γιάννη τι κάνουν......

    Η γνώμη μου πάντως είναι ότι ΠΡΙΝ βάλουμε οποιοδήποτε συντηρητικό δέρματος, τα δέρματά μας πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καθαρά. Όχι σχεδόν. Και το τονίζω αυτό διότι, σε ένα σχεδόν καθαρό σαλόνι, που να μην έχει φύγει όλο το καυσαέριο, όλη η σκόνη και γενικά όλη η βρώμα που κολλάει πάνω και μέσα στους πόρους του δέρματος, αν πάμε και απλώσουμε μία ωραία κρεμούλα συντήρησης - γιατί κακά τα ψέμματα, το πιο κουραστικό στάδιο, είναι indeed το καθάρισμα - τότε θα κάνουμε μία ωραία ......σαλάτα.

    Λοιπόν στη περίπτωση α) που ανέφερα πιο πάνω, δεν υπάρχει μέση λύση.

    Ετοιμαστείτε για πολύωρη εργασία και πολύ υπομονή. Ωστόσο απαιτούνται και τα κατάλληλα εργαλεία. Δηλαδή, μη ξεκινήσετε με αυτή τη μέθοδο, αν δεν έχετε α) σκούπα επαγγελματική που να ρουφάει και υγρά με το κατάλληλο στόμιο (μη γρατζουνίσουμε τα δέρματα) και β) πεπιεσμένο αέρα με κομπρεσέρ, όπως στα πλυντήρια / βενζινάδικα.
    Τα υπόλοιπα είναι - σχετικά - απλά. Μία ωραία μπάρα πράσινο σαπούνι από το σουπερμάρκετ, ένα μαλακό βουρτσάκι (στρογγυλό κατά προτίμηση), ένα κουβά χλιαρό νερό, ένα μπουκάλι με στόμιο σπρέϋ με καθαρό χλιαρό νερό, και μερικά πανιά μικρο-ινών.

    Ξεκινάμε με ένα ένα κομμάτι, δλδ το κάθισμα του οδηγού (όχι τη πλάτη). Φοράμε γάντια. Ψεκάζουμε το κάθισμα με χλυαρό νερό και το χαϊδεύουμε με το χέρι μας να μαλακώσει να πάει παντού. Παίρνουμε τη μπάρα με το πράσινο σαπούνι και κάνουμε μασάζ πάνω στο βρεγμένο κάθισμα. Ψεκάζουμε λίγο ακόμα νερό αν βλέπουμε ότι στεγνώνει. Αφού έχει απλωθεί παντού σαπουνάκι, παίρνουμε τη βούρτσα μας και απαλά απαλά αρχίζουμε να τρίβουμε. Θα παρατηρήσετε ότι μέχρι πριν βάλετε τη βούρτσα, ΗΔΗ η βρωμιά έχει αρχίσει να 'σπάει'. Αφού βουρτσίσουμε παντού, παίρνουμε τη σκούπα μας και ρουφάμε όλη την επιφάνεια καλά! Στη συνέχεια, με ένα καθαρό μικρο-ίνων βρεγμένο και στιμμένο καλά σκουπίζουμε το κάθισμα καλά. Ξεπλένουμε το πανί και ΞΑΝΑ-σκουπίζουμε. Φυσάμε καλά με τον αέρα μας. Συνεχίζουμε με τη πλάτη του καθίσματος (την πάμε σε όσο πιο οριζόντια θέση μπορούμε) με την ίδια διαδικασία αλλά, αφού απλώσουμε πετσέτες πάνω στο κάτω μέρος που μόλις καθαρίσαμε για να μη το λερώσουμε. Δουλεύουμε πιο γρήγορα τώρα, το κάθισμα δεν είναι σε τελείως οριζόντια θέση, και το νερό τρέχει.... Πάμε στο πίσω κάθισμα κ.ο.κ.

    Την ίδια διαδικασία θέλουν και οι πόρτες του αυτοκινήτου, τα πλαστικά, όλο το σαλόνι. Το καταλαβαίνω ότι φαίνεται 'βουνό' και όντως είναι, φανταστείτε ότι στη δική μας περίπτωση, παίρνει στα παιδιά 4 - 5 ώρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Βέβαια μαζί με μοκέτες, ταμπλώ (οδοντόβουρτσες, πινελάκια κτλ).

    Αφού τελειώσουμε ΤΟΤΕ μόνο ήρθε η ώρα να απλώσουμε κρέμες....ναι της Αουτογκλιμ είναι μία πολύ καλή λύση που τη χρησιμοποιώ και γω.

    Να σημειώσω εδώ ότι θα εκπλαγείτε με το πόσο μαλακά γίνονται τα δέρματα μετά το πράσινο σαπόύνι. Σχεδόν νομίζεις ότι τα έχεις περάσει με κρέμες.

    Στη β) περίπτωση και εφόσον το αυτοκίνητο είναι καινούριο, ασκόνιστο, εντελώς καθαρό, ένα σκούπισμα με βρεγμένο πανί μικρο-ίνων και αλοιφές στη συνέχεια και είμαστε τζετ!

    Μη χρησιμοποιείτε κρέμες που γυαλίζουν το δέρμα, αφενός έχουν σιλικόνες που δεν κάνει και αφετέρου κάνουν το κάθισμα να γλυστράει επικίνδυνα. Μϊα επίσης πολύ καλή κρέμα που αφήνει τα δέρματα ματ, είναι της Sonax.

    Για ότι απορίες.....εδώ είμαστε!

  9. The Following 12 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    320d (23-07-10), bakalos (12-06-12), dafidack (23-07-13), dklitiro (24-07-13), GIWRGOSPR (10-04-10), john (13-08-10), munchen (01-06-10), Ptboul (07-12-11), Tsakirakos (26-04-10), Vassilis ///M (19-07-13), yannisv (10-04-10), Κωνσταντίνος (22-07-10)

  10. #7
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    247
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστουμε monsta..................

  11. #8
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά σήμερα έκανα τα δέρματα με το Leatherique...είμαι πολύ ευχαριστημένος και τα δέρματα δείχνουν ζωηρά και καθαρά χωρίς τη γυαλάδα που αφήνουν κάποια άλλα κορυφαία προϊόντα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το Leatherique θέλει χρόνο. Το δέρμα μετά το application με το conditioner (πρώτα μπαίνει η κρέμα την οποία περνάμε με το χέρι και σε μεγάλη ποσότητα) πρέπει να μείνει κάποιες ώρες στον ήλιο ή να στεγνωθεί με πιστολάκι. Μόλις στεγνώσει μένει μια γυαλάδα που ουσιαστικά εκεί μέσα σε αυτό το κολλώδες υλικό έχει ξεράσει ό,τι βρωμιά υπάρχει. Τα καθίσματά μου τα περνάω μια φορά την εβδομάδα με conditioner & cleaner Autoglym οπότε ήταν ήδη καθαρά αλλά βλέπω μια διαφορά πάραυτα. Στη συνέχεια πρέπει να ψεκαστεί με το cleaner (το πέρασα με δερμάτινο πετσί) και τέλος πέρασμα με ένα πανί και το κάθισμα είναι έτοιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannisv : 10-04-10 στις 16:15
    When people talk, listen completely. Most people never listen. Ernest Hemingway

  12. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό τα καλύτερα προϊόντα για περιποίηση δερμάτων, είναι της gliptone τα cleaner και conditioner. Περνάς πρώτα το καθαριστικό, το αφήνεις να δράσει λίγο και μετά το σκουπίζεις και στο τέλος περνάς το conditioner (δύο στρώσεις προτείνει η εταιρεία), που μαλακώνει το δέρμα και το ενυδατώνει. Αυτό καλό είναι να γίνεται ανά 3-4 μήνες, ανάλογα τη χρήση. Το καλοκαίρι, επειδή έχεις κάμπριο, ίσως χρειαστεί να περάσεις και καμιά φορά ακόμα conditioner, ώστε πάντα το δέρμα να είναι σωστά ενυδατωμένο. Τα προϊόντα αυτά, έχουν λίγο έντονη μυρωδιά, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα. Είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, για απαιτητικούς χρήστες. Εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες: https://www.thescratchdoctor.co.uk/l...ner-p-447.html

    Πολύ καλό επίσης, είναι και το προϊόν της turtlewax που έχω δοκιμάσει, το οποίο είναι cleaner και conditioner μαζί, κάτι που σημαίνει λιγότερα χρήματα και μικρότερος κόπος εφαρμογής. Ωστόσο, δεν καθαρίζει σε καμία περίπτωση το ίδιο καλά με το gliptone και επίσης, υστερεί λιγάκι (όχι ιδιαίτερα πάντως) και στην ενυδάτωση, σε σχέση με το πιο εξειδικευμένο conditioner της εταιρείας που ανέφερα προηγουμένως.

    Υπάρχουν πολύ καλά προϊόντα πάντως στον τομέα αυτό, οπότε μπορείς να κοιτάξεις και σε άλλες εταιρείες...
    Άρη για πόση χρήση φτάνουν αυτά τα μπουκαλάκια????

  13. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρη για πόση χρήση φτάνουν αυτά τα μπουκαλάκια????
    Της gliptone, αρκούν για τρία, ίσως και τέσσερα (με δυσκολία, ιδίως το conditioner) περάσματα, αφού είναι μόλις 250ml το μπουκαλάκι. Εγώ το έχω περάσει 2 φορές και φτάνει οριακά και για άλλη μια, απλά την πρώτη φορά έβαλα πολλή ποσότητα. Το turtlewax πάλι, είναι 500ml και διαρκεί αρκετά παραπάνω.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    bakalos (12-06-12), bill_m3 (10-04-10)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP