Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 76

Θέμα: Περιποιηση δερματων αυτοκινητου...!

  1. #41
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το πράσινο σαπούνι είναι εγγύηση !
    Ευχαριστώ τον φίλο Monsta για την πρόταση που μας έκανε να το χρησιμοποιήσουμε.
    Δεν έκανα όλη την διαδικασία που περιγράφει λόγω έλλειψης χρόνου. Ενα γρήγορο καθάρισμα με νερό πρώτα, μετά πέρασμα με πράσινο σαπούνι και ξέβγαλμα.
    Το εντυπωσιακό είναι ότι έφυγε η γυαλάδα που είχε το σαλόνι (14 χρονών αυτοκίνητο) και το δέρμα έδειξε αρκετά πιο "φρέσκο".

    Θα το επαναλάβω τηρώντας όλα όσα αναφέρει στο post του.
    Και αυτή την φορά θα έχω προμηθευτεί και κρέμα, γιατί το σαπούνι το σκλήρυνε λίγο.
    Thanks για ακόμα μια φορά...

  2. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    Monsta (22-07-10)

  3. #42
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και αυτή την φορά θα έχω προμηθευτεί και κρέμα, γιατί το σαπούνι το σκλήρυνε λίγο.
    Thanks για ακόμα μια φορά...
    Kωστή, δε μπορώ να καταλάβω γιατί στο σκλήρυνε. Αν το ξέβγαλες καλά (σκούπισμα με καθαρή νωπή πετσέτα 2-3 φορές), το δέρμα μαλακώνει πάρα πολύ σε σχέση με πριν.

  4. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Vassilis ///M (22-07-13)

  5. #43
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kωστή, δε μπορώ να καταλάβω γιατί στο σκλήρυνε. Αν το ξέβγαλες καλά (σκούπισμα με καθαρή νωπή πετσέτα 2-3 φορές), το δέρμα μαλακώνει πάρα πολύ σε σχέση με πριν.
    Oχι δεν ήμουν τόσο επιμελής στο ξέβγαλμα. Μάλλον γιαυτό σκλήρυνε.
    Δεν πειράζει όμως αφού θα επαναλάβω την διαδικασία, και αυτή την φορά θα ακουλουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες.

  6. #44
    Εγγραφή
    23-05-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    162
    Thanked
    125
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εμενα παλι περυσι που αλλαξα τα δερματα στην connoly σε ερωτηση μου πως να το καθαριζω η απαντηση που πηρα ειναι χλιαρο νερακι με ava αχρωμο.

    απορησα και του λεω σιγουρα?η απαντηση ηταν η ιδια φυσικα,το μονο που μου συμπληρωσε ειναι οτι μετα απο 7-8 μηνες να του το παω να το περασει μια αλοιφουλα οπως και εγινε.επειδη ειναι και ανοιχτοχρωμο(γκρι του παγου) λερωνει σχετικα ευκολα αλλα ακολουθω τις οδηγιες με το ava και ολα καλα,προς το παρων!

  7. #45
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos Εμφάνιση μηνυμάτων
    χλιαρο νερακι με ava αχρωμο.


    ΛΑΘΟΣ !!!

    Το AVA, όπως όλα τα απορρυπαντικά, έχει ΑΛΑΤΙ. Δεν θα εμβαθύνω άλλο, τα έχω γράψει άπειρες φορές.

  8. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    manos (23-07-10)

  9. #46
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, έκανα κι εγώ τη δοκιμή με το ΑΡΚΑΔΙ και πράγματι ήταν αποκάλυψη.

    Είχα φροντίσει να έχω καθαρίσει τα δέρματα με το σπρέυ της BMW και το αποτέλεσμα φαινόταν ικανοποιητικό. Έλα όμως που με το πράσινο σαπούνι πραγματικά έλαμψε το σαλόνι!

    Το δύσκολο στην όλη υπόθεση ήταν το ξέβγαλμα. Κατά τα άλλα η διαδικασία ήταν πολύ απλή και εύκολη. Εν συνεχεία πέρασα την αλοιφή της BMW στα πεντακάθαρα δέρματα και έκτοτε το αυτοκίνητο φαίνεται σαν καινούργιο.

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα (Monsta) που μας άνοιξε τα μάτια αλλά και στον Κωνσταντίνο που με έβαλε στο τριπάκι!

  10. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    Monsta (13-08-10)

  11. #47
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, μη ξεκινήσετε με αυτή τη μέθοδο, αν δεν έχετε α) σκούπα επαγγελματική που να ρουφάει και υγρά με το κατάλληλο στόμιο (μη γρατζουνίσουμε τα δέρματα) και β) πεπιεσμένο αέρα με κομπρεσέρ, όπως στα πλυντήρια / βενζινάδικα.
    Ξεθάβω γιατί σκέφτομαι να ασχοληθώ προσωπικά και δράττομαι του παραπάνω επικού ποστ να υποβάλλω τα εξής ερωτήματα:

    α. Δεν διαθέτω επαγγελματική σκούπα για υγρά ούτε κ κομπρεσσέρ αέρα. Δύναμαι να ακολουθήσω την ως άνω διαδικασία αφήνοντας το αμάξι για 24 ώρες να στεγνώσει μόνο του και στην συνέχεια να εφαρμόσω τις κρέμες;

    b. Αν ακολουθήσω την διαδικασία του ''σαπουνίσματος'' πόσο ασφαλές είναι να ''ξεβγάλω'' επαναλαμβανόμενα με υγρό πανί μικροϊνών (δηλ. να έχουν βραχεί αρκετά υποθέτω τα δέρματα) μέχρι να φύγουν τα υπολλείματα του σαπουνιού;

    c. Μετά το πέρας της εργασίας, εφαρμόζουμε κάποια λοσιόν και κατόπιν με κρέμα;

    Γράψτε προτεινόμενα προϊόντα (για 1000στή φορά ) λοσιόν & κρέμας.

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #48
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Δεν διαθέτω επαγγελματική σκούπα για υγρά ούτε κ κομπρεσσέρ αέρα. Δύναμαι να ακολουθήσω την ως άνω διαδικασία αφήνοντας το αμάξι για 24 ώρες να στεγνώσει μόνο του και στην συνέχεια να εφαρμόσω τις κρέμες;
    Φίλε, η καλύτερη σκούπα για υγρά βρίσκεται Φυλής 27Β. Ζήτα την Ντανίσα, θα σου ρουφήξει όχι μόνο υγρά αλλά και όλα τα αυτοάνοσα.

    b. Αν ακολουθήσω την διαδικασία του ''σαπουνίσματος'' πόσο ασφαλές είναι να ''ξεβγάλω'' επαναλαμβανόμενα με υγρό πανί μικροϊνών (δηλ. να έχουν βραχεί αρκετά υποθέτω τα δέρματα) μέχρι να φύγουν τα υπολλείματα του σαπουνιού;
    Τα σαπουνίσματα και τα ξεβγάλματα κοστίζουν επιπλέον. Θα στο πει και η τσατσά.

    c. Μετά το πέρας της εργασίας, εφαρμόζουμε κάποια λοσιόν και κατόπιν με κρέμα;
    Το μόνο που χρειάζεσαι μετά το πέρας της εργασίας είναι τροφή για να πάρεις δυνάμεις κι ένα HIV Fast Test.

    ...


    Και τώρα σοβαρά:

    α) Ούτε εγώ έχω. Μια χαρά δούλεψα και χωρίς.

    β) Πρώτα έκανα καθαρισμό με τον αφρό της BMW για να φύγουν τα χοντρά. . Εν συνεχεία, αφού ψέκασα το κάθισμα με ζεστό νερό, έτριψα πάνω τη μπάρα του σαπουνιού. Μετά, με ένα μικροϊνών καθάρισα κάθε ίχνος από το αρκάδι. Φρόντισε να μην το παρακάνεις στο τρίψιμο. Θα σου βγει η πίστη αλλά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Το δέρμα είναι πεντακάθαρο και πολύ απαλό. Άφησέ το να στεγνώσει λίγες ώρες.

    γ) Μόνο κρέμα έβαλα μετά. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ενα προϊόν της Gliptone.

  13. The Following 8 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    bill_m3 (12-06-12), kapamaru1 (24-07-13), Leonidas_E39 (12-06-12), m-power_01 (13-06-12), mitsos_chania (12-06-12), Panos 316T (12-06-12), playmaker (04-10-13), Ptboul (12-06-12)

  14. #49
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε, η καλύτερη σκούπα για υγρά βρίσκεται Φυλής 27Β. Ζήτα την Ντανίσα, θα σου ρουφήξει όχι μόνο υγρά αλλά και όλα τα αυτοάνοσα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) Πρώτα έκανα καθαρισμό με τον αφρό της BMW για να φύγουν τα χοντρά. . Εν συνεχεία, αφού ψέκασα το κάθισμα με ζεστό νερό, έτριψα πάνω τη μπάρα του σαπουνιού. ........

    γ) Μόνο κρέμα έβαλα μετά. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ενα προϊόν της Gliptone.
    Μήπως έπρεπε πρώτα να καθαρίσεις με σαπόΝι κ μετά με τον αφρό κ τέλος την κρέμα ή αυτός ο αφρός είναι κάτι σαν λοσιόν;

    Λέω να πάρω τα προϊόντα της πενφέ να τελειώνω.

    Τι ζητάω; Λοσιόν και κρέμα;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #50
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Της BMW δεν είναι κρέμα αλλά αφρός-spray καθαρισμού. Από το άρωμά του κρίνω πως πρέπει να περιέχει αιθυλική αλκοόλη. Καθαρίζει και αφαιρεί τη γυαλάδα. Εν συνεχεία, υπάρχει και η κρέμα της BMW σε κουτί με πανάκια. Καλή είναι κι αυτή.

    Αν αποφασίσεις ν' αγοράσεις αυτά, πήγαινε στον Σφακιανάκη πίσω από το Mall. Εγώ μόνο εκεί βρήκα τον αφρό, αφού γύρισα όλα τα Β.Π.

    Σήμερα χρησιμοποιώ για κρέμα το GT11 της Gliptone:

    https://www.liquidleather.com/car-shop.html#gt11

    Έχουν γράψει γι' αυτό παλαιότερα τόσο ο Άρης (Driver M) όσο ο stef και ο alexm. Σε μερικούς δεν αρέσει η ιδιαίτερη μυρωδιά, εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Και το καθαριστικό (GT12) καλό είναι αλλά λίγο light σε σχέση με τον αφρό της BMW.

  16. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    Ptboul (12-06-12)

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP