Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 76

Θέμα: Περιποιηση δερματων αυτοκινητου...!

  1. #31
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα παρακαλω...μετα απο παρακληση - παροτρυνση κ συμφορουμιτη μας....να ποσταρουμε τις εντυπωσεις μας...ή τις γνωσεις μας για την περιποιηση των δερματων των αυτοκινητων μας....ειτε απο προιοντα που χρησιμοποιησαμε κ μειναμε ευχαριστημενοι....ειτε απο το αντιθετο...ειτε απο πραγματα που γνωριζουμε κ καλο θα ταν να τα μοιραστουμε με τους φιλους του φορουμ.....!

    προσωπικα γραφω οτι επειδη εκει που τοποθετησα τα δερματα ....εμεινα δυσαρεστημενος....κ ταλαιπωρηθηκα κ μαλωσα μεχρι το αποτελεσμα να ειναι το πρεπων....ΔΕΝ εχω ξαναπατησει εκει...παρα χρησιμοποιω ενα καθαριστικο κ γυαλιστικο-προστατευτικο της AUTOGLYM....με το οποιο εως τωρα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.....

    το περναω μια φορα το τριμηνο...κ μεχρι τωρα τα δερματα παραμενουν σαν καινουργια.....

    θα ηθελα παρακαλω κ την επαγγελματικη τοποθετηση του συμφορουμιτη μας Μονστα...ο οποιος μοιραζεται τις γνωσεις του μαζι μας....κ οπωσδηποτε ειναι ο κ ο πλεον ειδικος για το θεμα......
    κανει για δερματινο τιμονι;

  2. #32
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Driver M;43274]Aπό τα καλύτερα προϊόντα για περιποίηση δερμάτων, είναι της gliptone τα cleaner και conditioner. Περνάς πρώτα το καθαριστικό, το αφήνεις να δράσει λίγο και μετά το σκουπίζεις και στο τέλος περνάς το conditioner (δύο στρώσεις προτείνει η εταιρεία), που μαλακώνει το δέρμα και το ενυδατώνει. Αυτό καλό είναι να γίνεται ανά 3-4 μήνες, ανάλογα τη χρήση. Το καλοκαίρι, επειδή έχεις κάμπριο, ίσως χρειαστεί να περάσεις και καμιά φορά ακόμα conditioner, ώστε πάντα το δέρμα να είναι σωστά ενυδατωμένο. Τα προϊόντα αυτά, έχουν λίγο έντονη μυρωδιά, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα. Είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, για απαιτητικούς χρήστες. Εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες: https://www.thescratchdoctor.co.uk/l...ner-p-447.html


    εχω παρει πριν μια εβδομαδα περιπου αυτο το προιον το gliptone, ποια ειναι η διαδικασια καθαρισμου φιλε μου? το μπουκαλακι που ειναι για καθαρισμα απλωνεις με ενα πανι το υγρο το αφηνεις λιγο και μετα το περνεις με ενα καθαρο πανι? δε το τρυβεις καθολου????? το τονιζω δε θελει καθολου τρυψημο? η απαντηση σου θα μου φανει πολυ χρησιμη

  3. #33
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    [QUOTE=dimtz;58494]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό τα καλύτερα προϊόντα για περιποίηση δερμάτων, είναι της gliptone τα cleaner και conditioner. Περνάς πρώτα το καθαριστικό, το αφήνεις να δράσει λίγο και μετά το σκουπίζεις και στο τέλος περνάς το conditioner (δύο στρώσεις προτείνει η εταιρεία), που μαλακώνει το δέρμα και το ενυδατώνει. Αυτό καλό είναι να γίνεται ανά 3-4 μήνες, ανάλογα τη χρήση. Το καλοκαίρι, επειδή έχεις κάμπριο, ίσως χρειαστεί να περάσεις και καμιά φορά ακόμα conditioner, ώστε πάντα το δέρμα να είναι σωστά ενυδατωμένο. Τα προϊόντα αυτά, έχουν λίγο έντονη μυρωδιά, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα. Είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, για απαιτητικούς χρήστες. Εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες: https://www.thescratchdoctor.co.uk/l...ner-p-447.htmlεχω παρει πριν μια εβδομαδα περιπου αυτο το προιον το gliptone, ποια ειναι η διαδικασια καθαρισμου φιλε μου? το μπουκαλακι που ειναι για καθαρισμα απλωνεις με ενα πανι το υγρο το αφηνεις λιγο και μετα το περνεις με ενα καθαρο πανι? δε το τρυβεις καθολου????? το τονιζω δε θελει καθολου τρυψημο? η απαντηση σου θα μου φανει πολυ χρησιμη

    Φίλε μου εννοείται ότι θέλει κάποιο τρίψιμο, ιδίως αν τα καθίσματα είναι αρκετά βρώμικα. Έχει πάντως πολύ καλές καθαριστικές ιδιότητες και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ένταση. Ύστερα σκουπίζεις τα υπολείμματα με ένα άλλο πανί.

    Μετά μπορείς να περάσεις το conditioner το οποίο απλώνεται μια χαρά με application pad ή απλό microfibre και στο τέλος σκουπίζεις απαλά όπου έχει πέσει περισσότερο. Δεν χρειάζεται μεγάλες ποσότητες. Το μυστικό είναι να το αφήσεις να απορροφηθεί καλά, γιατί σε αντίθεση με άλλα προϊόντα της αγοράς αργεί αρκετά να απορροφηθεί εντελώς. Για να είσαι σίγουρος, θα σου πρότεινα να το αφήσεις περίπου μια ολόκληρη μέρα και μετά θα φύγει εντελώς η κολλώδης αίσθηση που είχε στην αρχή και το δέρμα θα είναι μια χαρά ενυδατωμένο και προστατευμένο.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    bakalos (12-06-12), dimtz (30-05-10)

  5. #34
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Driver M;58498]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων


    Φίλε μου εννοείται ότι θέλει κάποιο τρίψιμο, ιδίως αν τα καθίσματα είναι αρκετά βρώμικα. Έχει πάντως πολύ καλές καθαριστικές ιδιότητες και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ένταση. Ύστερα σκουπίζεις τα υπολείμματα με ένα άλλο πανί.

    Μετά μπορείς να περάσεις το conditioner το οποίο απλώνεται μια χαρά με application pad ή απλό microfibre και στο τέλος σκουπίζεις απαλά όπου έχει πέσει περισσότερο. Δεν χρειάζεται μεγάλες ποσότητες. Το μυστικό είναι να το αφήσεις να απορροφηθεί καλά, γιατί σε αντίθεση με άλλα προϊόντα της αγοράς αργεί αρκετά να απορροφηθεί εντελώς. Για να είσαι σίγουρος, θα σου πρότεινα να το αφήσεις περίπου μια ολόκληρη μέρα και μετά θα φύγει εντελώς η κολλώδης αίσθηση που είχε στην αρχή και το δέρμα θα είναι μια χαρά ενυδατωμένο και προστατευμένο.
    Το ειχα περασει το καθαριστικο και το ειχα τριψει αρκετα, οταν τελειωσα ολη την διαδικασια την επομενη μερα παρατηρησα οτι ειχα καποιες ασπριλες στα καθισματα, δεν ξερω τι εκανα λαθος και εχω αυτο το αποτελεσμα ,με το που εριχνα το υγρο μετα απο 2-3 λεπτα το ετριβα, μηπως θελει απευθειας τριψιμο? το τονιζω γιατι το αποροφουσε λιγο γρηγορα, τι να εκανα λαθος? σ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου
    Υ.Γ τα καθισματα ειναι χρωμα μαυρο

  6. #35
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το διο προσεξα και γω στα δικα μου που ειναι μαυρα!!αυτο που πρεπει να κανεις εναι μετα το καθαριστικο και οπου δεις ασπρα να τα βουρτσισεις με μια μαλακη βουρτσα!!ειναι το καθαριστικο που μενει στις πτυχες του δερματος και ασπριζει!!!!παλευα 2 μερες και γω μεχρι που το βουρτσισα και τελος!!!

  7. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    dimtz (30-05-10)

  8. #36
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    το διο προσεξα και γω στα δικα μου που ειναι μαυρα!!αυτο που πρεπει να κανεις εναι μετα το καθαριστικο και οπου δεις ασπρα να τα βουρτσισεις με μια μαλακη βουρτσα!!ειναι το καθαριστικο που μενει στις πτυχες του δερματος και ασπριζει!!!!παλευα 2 μερες και γω μεχρι που το βουρτσισα και τελος!!!
    Ok σ ευχαριστω Παναγιωτη

  9. #37
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    [QUOTE=dimtz;58505]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το ειχα περασει το καθαριστικο και το ειχα τριψει αρκετα, οταν τελειωσα ολη την διαδικασια την επομενη μερα παρατηρησα οτι ειχα καποιες ασπριλες στα καθισματα, δεν ξερω τι εκανα λαθος και εχω αυτο το αποτελεσμα ,με το που εριχνα το υγρο μετα απο 2-3 λεπτα το ετριβα, μηπως θελει απευθειας τριψιμο? το τονιζω γιατι το αποροφουσε λιγο γρηγορα, τι να εκανα λαθος? σ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου
    Υ.Γ τα καθισματα ειναι χρωμα μαυρο
    Δεν μου έχει τύχει να σου πω την αλήθεια και μάλιστα κι εγώ μαύρο δέρμα έχω. Μάλλον σε κάποια σημεία θα είχε πέσει παραπάνω προϊόν.
    Όσον αφορά στο τρίψιμο, ναι απευθείας κάν'το, σκούπισέ το προσεχτικά μετά και λογικά δεν θα ξαναβγούν οι ασπρίλες που λες.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    dimtz (30-05-10)

  11. #38
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καιρό τώρα έψαχνα για κάποιο υλικό στην αγορά για να καθαρίσω ολόκληρο το δερμάτινο σαλόνι του αυτοκινήτου μου. Ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο μιας και είχε αρκετό καιρό να καθαριστεί και να ενυδατωθεί. Επειδή είχα και μια μικροφθορά στο κάθισμα του οδηγού στην αριστερή πλευρά του (από το μπες - βγες) ρώτησα ένα ταπετσέρη για την επισκευή του καθίσματος αλλά και τον καθαρισμό και ενυδάτωση ολόκληρου του σαλονιού μου. Η φθορά του καθίσματος φαίνεται στην πιο κάτω φωτογραφία στο μπράτσο του

    Αφού μου "στοκάρισε" τις ραγάδες, πήρε δείγμα με τη χρήση φασματογράφου από το χρώμα του δέρματός μου για να φτιάξει το ακριβές χρώμα. Όταν τον ρώτησα πως σκοπεύει να καθαρίσει όλο το σαλόνι μου και τον ρώτησα αν θα γίνει με τη χρήση βιολογικού καθαρισμού μου απάντησε όχι. Χρησιμοποιώ μου λέει ένα είδος παχύρρευστου υγρού που καθαρίζει την βρωμιά από τους βουλωμένους πόρους του καθίσματος και ταυτόχρονα τρέφει και ενυδατώνει το δέρμα προσφέροντας προστασία από τη σκόνη. Το λοιπόν με την πρώτη ευκαιρία που θα μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες για να δείτε το αποτέλεσμα. Το προϊόν είναι καταπληκτικό. Με τα λίγα και με τα πολλά αφού το ζάλισα το κεφάλι κατάφερα να μάθω τη μάρκα και τον τύπο του καθαριστικού - ενυδατικού προϊόντος. Πρόκειται για την εταιρία με την επωνυμία Grison με τίτλο creme essentielle γαλλικό προϊόν σε συσκευασία των 125 και 400ml. Προτιμήστε τα 400ml για ένα ολόκληρο σαλόνι. Παραθέτω και τη φωτογραφία του προϊόντος.
    Μου έκανε μια επίδειξη πριν του αφήσω το αυτοκίνητο. Βάζουμε πάντα μου λέει το υλικό σε ένα σφουγγαράκι και ποτέ απευθείας στο δέρμα. Τρίβουμε απαλά κάνοντάς κυκλικές κινήσεις. Το αποτέλεσμα απλά είναι εκθαμβωτικό. Καθαρίζει απευθείας η μαυρίλα από τους πόρους, ταυτόχρονα το δέρμα ενυδατώνεται και έχει μια εξαιρετική απαλότητα στην υφή του. Το κόστος του μπουκαλιού των 400ml είναι αστείο μόλις 18¤ από μια πρόχειρη έρευνα στο internet ορίστε και ένα link που βρήκα από ένα μαγαζί στη Γλυφάδα https://www.dimakismarine.com/eshop/...&cat=37&page=1. Ο ταπετσέρης που ασχολήθηκε με την επισκευή και τον καθαρισμό του σαλονιού μου είναι στην περιοχή του Αλίμου με την επωνυμία glgroup, Δεληγιάννη 3, τηλ. 210 9926370 κος Γιώργος.

    Υ.Γ. Κατά την διάρκεια της επισκευής του καθίσματος δεν χρειάστηκε να βγει το κάθισμα. Όλα έγινα επάνω στο αυτοκίνητο

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Apostolos For This Useful Post:

    NickE60 (22-07-10), Vasilis (22-07-10), Βασιλης (21-06-13)

  13. #39
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε φίλε Δημήτρη !

    Εγώ χρησιμοποιώ αντίστοιχη αλοφή της Sonax και το παλεύω μόνος μου το πράγμα. Μόλις τελειώσω, μου αρέσει το αποτέλεσμα. Μετά από 2 - 3 μέρες και 20 - 30 μπες - βγες, νομίζω πως θέλει ξανά από την αρχή. Η είμαι υστερικός ή κάτι δεν κάνω σωστά ...

    Προς mods : το ποστ αυτό κολλάει και στις "ψυχώσεις" ... ότι νομίζετε.

  14. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    Vasilis (22-07-10)

  15. #40
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε φίλε Δημήτρη !

    Εγώ χρησιμοποιώ αντίστοιχη αλοφή της Sonax και το παλεύω μόνος μου το πράγμα. Μόλις τελειώσω, μου αρέσει το αποτέλεσμα. Μετά από 2 - 3 μέρες και 20 - 30 μπες - βγες, νομίζω πως θέλει ξανά από την αρχή. Η είμαι υστερικός ή κάτι δεν κάνω σωστά ...

    Προς mods : το ποστ αυτό κολλάει και στις "ψυχώσεις" ... ότι νομίζετε.
    Παναγιώτη κατά καιρούς είχα δοκιμάσει στο μαύρο δερμάτινο σαλόνι που είχα, πριν βάλω το merino silverstone αρκετά καθαριστικά- ενυδατικά προϊόντα της Ayto Glym, Meguairs και άλλα με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Ίσως και το μαύρο χρώμα "κρύβει" κάπως τη βρωμιά. Όταν όμως μου έκανε μια επίδειξη ο ταπετσέρης πάνω στο σαλόνι όπου πλέον η βρωμιά φαινόταν ξεκάθαρα στους πόρους του δέρματος με το Grison, απλά τρελάθηκα. Άλλαξε χρώμα το σαλόνι μου όλο. Πρόκειται για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΉ ΣΕΙΡΑ καθαρισμού και ταυτόχρονης ενυδάτωσης με μεγάλη διάρκεια και αντοχή, η οποία δεν πωλείται παντού παρά μόνο σε εξειδικευμένους εισαγωγείς που ασχολούνται με την περιποίηση του δέρματος. Αν σε πετύχω σε καμιά συνάντηση και το έχω αγορασμένο το μπουκαλάκι μαζί μου, θα σου κάνω μια επίδειξη στο σαλόνι σου για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε. Αμέσως θα ξεχάσεις ότι χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP