Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 76

Θέμα: Περιποιηση δερματων αυτοκινητου...!

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη, αν θυμάμαι καλά, τα έχω ξαναγράψει αυτά σε άλλο θρεντ, αλλά δε πειράζει, ας κάνω λίγο γυμναστική στα δάχτυλα....

    Λοιπόν, εμείς αντιμετωπίζουμε συνήθως τις δύο (ακραίες) περιπτώσεις:

    α) Δερμάτινα σαλόνια παραμελημένα που δεν έχουν καθαριστεί ποτέ

    β) Δερμάτινα σαλόνια που είναι καινούρια και απλά θέλουν μία προστασία / συντήρηση

    Να ομολογίσω ότι το gliptone που γράφει ο φίλος ο Άρης δε το γνωρίζω / δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά για να το λέει εκείνος, σίγουρα θα αξίζει. Τη turtle wax σαν εταιρεία τη ξέρω και έχω δοκιμάσει αλοιφές της πολύ παλιά λόγω κατοικίας εκεί πέρα. Όχι πάντως ότι γνωρίζω τι κάνει η κρέμα / καθαριστικό δέρματος, αν και τα 2 σε 1 προσωπικά τα αποφεύγω. Τώρα μάλιστα που το γράφω αυτό, θυμάμαι πωλητή γνωστής εταιρείας να προσπαθεί να με πείσει ότι με μία συγκεκριμένη αλοιφή θα κάνω και γυάλισμα και κέρωμα (4-5 διαφορετικά στάδια), απλά αλλάζοντας σφουγγάρια και 'παίζοντας' με τις στροφές του αλοιφαδόρου

    Anyway, για τα leatherique που λέει και ο Johny έχω διαβάσει καλά πράγματα, για πες μας ρε Γιάννη τι κάνουν......

    Η γνώμη μου πάντως είναι ότι ΠΡΙΝ βάλουμε οποιοδήποτε συντηρητικό δέρματος, τα δέρματά μας πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καθαρά. Όχι σχεδόν. Και το τονίζω αυτό διότι, σε ένα σχεδόν καθαρό σαλόνι, που να μην έχει φύγει όλο το καυσαέριο, όλη η σκόνη και γενικά όλη η βρώμα που κολλάει πάνω και μέσα στους πόρους του δέρματος, αν πάμε και απλώσουμε μία ωραία κρεμούλα συντήρησης - γιατί κακά τα ψέμματα, το πιο κουραστικό στάδιο, είναι indeed το καθάρισμα - τότε θα κάνουμε μία ωραία ......σαλάτα.

    Λοιπόν στη περίπτωση α) που ανέφερα πιο πάνω, δεν υπάρχει μέση λύση.

    Ετοιμαστείτε για πολύωρη εργασία και πολύ υπομονή. Ωστόσο απαιτούνται και τα κατάλληλα εργαλεία. Δηλαδή, μη ξεκινήσετε με αυτή τη μέθοδο, αν δεν έχετε α) σκούπα επαγγελματική που να ρουφάει και υγρά με το κατάλληλο στόμιο (μη γρατζουνίσουμε τα δέρματα) και β) πεπιεσμένο αέρα με κομπρεσέρ, όπως στα πλυντήρια / βενζινάδικα.
    Τα υπόλοιπα είναι - σχετικά - απλά. Μία ωραία μπάρα πράσινο σαπούνι από το σουπερμάρκετ, ένα μαλακό βουρτσάκι (στρογγυλό κατά προτίμηση), ένα κουβά χλιαρό νερό, ένα μπουκάλι με στόμιο σπρέϋ με καθαρό χλιαρό νερό, και μερικά πανιά μικρο-ινών.

    Ξεκινάμε με ένα ένα κομμάτι, δλδ το κάθισμα του οδηγού (όχι τη πλάτη). Φοράμε γάντια. Ψεκάζουμε το κάθισμα με χλυαρό νερό και το χαϊδεύουμε με το χέρι μας να μαλακώσει να πάει παντού. Παίρνουμε τη μπάρα με το πράσινο σαπούνι και κάνουμε μασάζ πάνω στο βρεγμένο κάθισμα. Ψεκάζουμε λίγο ακόμα νερό αν βλέπουμε ότι στεγνώνει. Αφού έχει απλωθεί παντού σαπουνάκι, παίρνουμε τη βούρτσα μας και απαλά απαλά αρχίζουμε να τρίβουμε. Θα παρατηρήσετε ότι μέχρι πριν βάλετε τη βούρτσα, ΗΔΗ η βρωμιά έχει αρχίσει να 'σπάει'. Αφού βουρτσίσουμε παντού, παίρνουμε τη σκούπα μας και ρουφάμε όλη την επιφάνεια καλά! Στη συνέχεια, με ένα καθαρό μικρο-ίνων βρεγμένο και στιμμένο καλά σκουπίζουμε το κάθισμα καλά. Ξεπλένουμε το πανί και ΞΑΝΑ-σκουπίζουμε. Φυσάμε καλά με τον αέρα μας. Συνεχίζουμε με τη πλάτη του καθίσματος (την πάμε σε όσο πιο οριζόντια θέση μπορούμε) με την ίδια διαδικασία αλλά, αφού απλώσουμε πετσέτες πάνω στο κάτω μέρος που μόλις καθαρίσαμε για να μη το λερώσουμε. Δουλεύουμε πιο γρήγορα τώρα, το κάθισμα δεν είναι σε τελείως οριζόντια θέση, και το νερό τρέχει.... Πάμε στο πίσω κάθισμα κ.ο.κ.

    Την ίδια διαδικασία θέλουν και οι πόρτες του αυτοκινήτου, τα πλαστικά, όλο το σαλόνι. Το καταλαβαίνω ότι φαίνεται 'βουνό' και όντως είναι, φανταστείτε ότι στη δική μας περίπτωση, παίρνει στα παιδιά 4 - 5 ώρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Βέβαια μαζί με μοκέτες, ταμπλώ (οδοντόβουρτσες, πινελάκια κτλ).

    Αφού τελειώσουμε ΤΟΤΕ μόνο ήρθε η ώρα να απλώσουμε κρέμες....ναι της Αουτογκλιμ είναι μία πολύ καλή λύση που τη χρησιμοποιώ και γω.

    Να σημειώσω εδώ ότι θα εκπλαγείτε με το πόσο μαλακά γίνονται τα δέρματα μετά το πράσινο σαπόύνι. Σχεδόν νομίζεις ότι τα έχεις περάσει με κρέμες.

    Στη β) περίπτωση και εφόσον το αυτοκίνητο είναι καινούριο, ασκόνιστο, εντελώς καθαρό, ένα σκούπισμα με βρεγμένο πανί μικρο-ίνων και αλοιφές στη συνέχεια και είμαστε τζετ!

    Μη χρησιμοποιείτε κρέμες που γυαλίζουν το δέρμα, αφενός έχουν σιλικόνες που δεν κάνει και αφετέρου κάνουν το κάθισμα να γλυστράει επικίνδυνα. Μϊα επίσης πολύ καλή κρέμα που αφήνει τα δέρματα ματ, είναι της Sonax.

    Για ότι απορίες.....εδώ είμαστε!
    Εχεις απολυτο δικιο.
    Εγω χρησιμοποιωντας την κρεμα almoral στο merino leather προξενησα μεγαλυτερη γυαλαδα απο την ηδη υπαρχουσα!

  2. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιδια θελω να ρωτησω για τα εξης θεματακια που αντιμετοπιζω!!
    1) καθαρισα ενα δερματινο σαλονι του οποιου το δερμα ειναι σε πολυ καινουρια κατασταση αλλα:ειχε παρα πολυ βρωμια σκονη κλπ αλλα και ΑΙΜΑ το οποιο εχει καποιες κιλιδες που δεν φευγουν με τπτ!!!!να σημειωσω οτι δυστυχως δεν ειχα πρασινο σαπουνι αλλα χρησημοποιησα σαμπουαν για το σωμα (μαρκας fa αν παιζει ρολο η μαρκα!!ειχα και dove αλλα μου αρεσαι η μυρωδια του fa) καθαρισε αρκετα καλα μπορω να πω και φυγαν οι πολλες βρωμιες εκτος ποα 2-3 σημεια που ειχε πεσει κατι που δεν ξερω τι ειναι (μαλλον καφες) και το αιμα!!!πως στο καλο φευγει το αιμα ρε παιδια τι οινοπνευμα εβαλα τι το ετριβα με σαπουναδα ποση ωρα τι ευχελεο εκανα τπτ αυτο!! εκει οι λεκεδες!!!!
    2) χρησημοποιησα την κρεμα που ειναι cealner και conditioner της meguiars αλλα ειναι πολυ παχυρευστη θα ελεγα και οταν βαλεις λιγοπαραπανω ποσοτητα μπαινει στους πορους του δερματος και θελει πολυ τριψιμο για να φυγει!!υπαρχει καποιος αλλος τροπος εφαρμογης??

  3. #13
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχε παρα πολυ βρωμια σκονη κλπ αλλα και ΑΙΜΑ το οποιο εχει καποιες κιλιδες που δεν φευγουν με τπτ!!!!
    τι εκανες προστυχο αγορι και ετρεξε αιμα στο σαλονι....?
    Μη τα συζητας αδερφε...

  4. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αχαχαχαχαχαχ δεν ειναι δικο μου ρε χαμενε!!!!!στο δικο μου σαλονι ουτε νερο δεν πινουν!!!!!

  5. #15
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αλητη!!!! χαχαχαχα!!!!
    Μη τα συζητας αδερφε...

  6. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    328
    Thanked
    473
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάνο το οξυζενέ θα το βγάλει 100%

    αλλά δεν ξέρω τι επιπτώσεισ μπορεί να έχει στο δέρμα..

    δεν το δοκιμάζεις κάπου που δε φαίνεται? αν στο κάνει εκρού επ' ουδενί δεν το χρησιμοποιείς!!!

  7. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εδω εχω βαλει δυαλυτικο στο οξυζενε θα κολλησουμε????λες να του βαλω και bedadin μπας και κλεισει η πληγη και φυγει μονο του???????

  8. #18
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και μιας που είναι επίκαιρο....

    Τη περασμένη βδομάδα είχαμε ένα ΤΤ cabrio το προηγούμενο μοντέλο, αυτό με τα baseball δέρματα, για όσους θυμούνται. Το χρώμα προς το κανελί της bmw.

    Από τα χρόνια, τις αλοιφές και το καυσαέριο, γυαλίζανε ενοχλητικά!

    Μετά από την ολοκληρωμένη περιποίηση και καθαρισμό που φάγανε, ματάρανε και γίνανε και πάλι σαν καινούρια. Ούτε εγώ το περίμενα να φύγει τόσο πολύ αυτή η απαίσια λίγδα.

  9. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οι κηλιδες απο αιμα "βγαινουν" μονο με κρυο νερο ή και με οξυζενε (οξυγονουχο υδωρ ειναι).

  10. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    gyiama (26-04-10)

  11. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ευχαριστω φιλε Νινο με κρυο νερο δοκιμασα (παγωμενο μονο παγακια που δεν εβαλα)εμεινε το οξυζενε!!οποτε παμε φαρμακειο..........!!!!!!!

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP