Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: Tακακια για Ε60 Μ5?

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σπυρο και Σταθη εχετε δικιο! Δεν μου ηρθε καθολου στο μυαλο η υπερθερμανση.

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια αραγε ειναι η καλυτερη επιλογη για να αντικαταστησω τα μπροστινα τακακια
    (λογο φθορας)τα γνησια της BMW (TEXTER) η καποια αλλα που βγαζουν και λιγοτερη μαυρη σκονή?
    Αν και δεν εχω καταλαβει πως γινεται αυτο,εχω διαβασει οτι πχ.τα AXXIS αφηνουν λιγοτερη μαυρη σκονη στη ζαντα αλλα και σε ολο το οχημα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

    Αρης
    Για τι ακριβώς χρήση τα θέλεις Άρη? Yπάρχουν τουλάχιστον 5 εταιρίες που βγάζουν μπροστινά τακάκια για Ε60Μ5. Κάποιες έχουν 2 τύπους πάστας.
    Πάντως μη βάλεις πάλι Textar. Επίσης σου συνιστώ ούτε EBC

    Paypal έχεις?

  3. #13
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τι ακριβώς χρήση τα θέλεις Άρη? Yπάρχουν τουλάχιστον 5 εταιρίες που βγάζουν μπροστινά τακάκια για Ε60Μ5. Κάποιες έχουν 2 τύπους πάστας.
    Πάντως μη βάλεις πάλι Textar. Επίσης σου συνιστώ ούτε EBC

    Paypal έχεις?
    Nικο οπως ξερεις "ειναι πολλα τα φρενα και λιγα τα αλογα" οποτε δεν ειναι για... σκληρη χρηση.
    Οπως εχω διαβασει στο 5 Series Forums τα Axxis deluxe advanced ειναι τα πιο καλα και με την λιγοτερη σκονη,αλλα δεν βγαζει στη σειρα αυτη για Ε60 Μ5 δινει μονο αυτο:https://www.buybrakes.com/store/45-1151EX
    εκτος αν κανω λαθος.

    Paypal έχω.

    (Νικο απαντηση 10-04-10 03:34 με τρομαζεις ....χαχαχαχα)

  4. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλή σου μέρα Άρη...Καλέ μου άνθρωπε κατάφερες να "λιώσεις" τα τακάκια του Μ5 Ρίξε μια ματιά στα κάτωθι, είναι αρκετά οικονομικά σε σχέση με αυτά της αντιπροσωπείας...

    https://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_...All-Categories

  5. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σταμάτη δεν έχω καταλάβει, αυτό είναι σετ μπροστινά? ή πλήρες? στα options λέει front axle +$57.00

    https://www.europeanautosource.com/p...7c9ddff548be75

    Δεν τα έχω δοκιμάσει, αν κάνουν πράγματι αυτά που υπόσχονται, φαίνονται καλά. Τα ίδια ακριβώς έλεγαν και τα EBC που είχα στους δίσκους από το 545i που είχα παλαιότερα, παρόμοια τιμή ...αλλά δεν!!......

  6. #16
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή σου μέρα Άρη...Καλέ μου άνθρωπε κατάφερες να "λιώσεις" τα τακάκια του Μ5 Ρίξε μια ματιά στα κάτωθι, είναι αρκετά οικονομικά σε σχέση με αυτά της αντιπροσωπείας...

    https://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_...All-Categories
    Δεν τα εφαγα εγω αλλα ο προηγουμενος κατοχος της γνησιας Μ5 που τα φορουσε.Αυτο ομως που με ενδιαφερει ειναι να μην βγαζουν αυτη τη μαυρη σκονηαλλα φυσικα και να μην τσιριζουν.

  7. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nικο οπως ξερεις "ειναι πολλα τα φρενα και λιγα τα αλογα" οποτε δεν ειναι για... σκληρη χρηση.
    Οπως εχω διαβασει στο 5 Series Forums τα Axxis deluxe advanced ειναι τα πιο καλα και με την λιγοτερη σκονη,αλλα δεν βγαζει στη σειρα αυτη για Ε60 Μ5 δινει μονο αυτο:https://www.buybrakes.com/store/45-1151EX
    εκτος αν κανω λαθος.

    Paypal έχω.

    (Νικο απαντηση 10-04-10 03:34 με τρομαζεις ....χαχαχαχα)
    Μη φοβάσαι τίποτα Άρη!

    ...έχω μεγάλη τρέλα με τα φρένα ...για μεγάλη τρέλα όμως..! όταν τα χρειάζομαι ..τα χρειάζομαι!

    Τα Axxis Deluxe advanced (που παλαιότερα λεγόντουσαν Plus) τα έχω δοκιμάσει. Οργανική πάστα, Σκόνη 0, (στην πραγματικότητα αφηναν 30% αλλά λευκή σκόνη, αόρατη) απόδοση φρένων 70% σε σχέση τα εργοστασιακά, θόρυβος 0, φθορά δίσκου σχετικά μικρή, φθορά τακακιού σχετικά σύντομη, κακή απόδοση όταν ήταν κρύα.

    Αυτά που έχει ποστάρει ο Snoopy έχουν κεραμική πάστα, φαίνονται όμως αρκετά εξελιγμένα, αντοχή σε σχετικά υψηλές θερμοκρασίες και πολύ καλή συμπεριφορά όταν είναι κρύα κλπ...να το δω και να μην το πιστέψω!!
    ...κεραμική είχαν και τα EBC red που πάλι έχω δοκιμάσει, 50% σκόνη, όχι καλά φρένα στα 200+χρειαζόταν δεύτερο πάτημα για να ζεσταθούν καλά, αλλά μετά από λίγο παρέδιδαν το πνεύμα τους... μέτρια χαμηλότερα, χάλια στη βροχή, μαύριζαν το δίσκο, μερικές φορές έκαναν θόρυβο.

    Έχω συνομιλήσει με τον Zeckhausen και μου πρότεινε τα Αxxis Ultimate για το Μ5 (βγάζει μόνο για τον εμπρός άξονα, για πίσω ταιριάζουν του 545i) ..το οποία δεν αγόρασα ποτέ.. γιατί ενώ βγάζουν 50% λιγότερη σκόνη και έχουν ίδια περίπου απόδοση (σε σχέση πάντα με τα εργοστασιακά) φθείρουν τους δίσκους πολύ σύντομα ..όπως και τα εργοστασιακά άλλωστε...

    Oπότε, κατέληξα σε Posi Quiet με semi-metallic πάστα της Bendix. Έχουν ίδια απόδοση, ίσως και καλύτερη από τα εργοστασιακά κάτω απ' όλες τις συνθήκες, εκπληκτική τιμή, 40% σκόνη, σχετικά χαμηλή φθορά δίσκου ..υπολογίζω γύρω στο 60% σε σχέση με τα εργοστασιακά, ήσυχα, μαλακά και αποδοτικά σε αίσθηση, δεν χρειάζονται καθόλου Bed-In Procedure, είμαι υπερευχαριστημένος!! Δεν έχω σωληνάκια υψηλής (είχα goodridge και τα έβγαλα ...γιατί είδα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου) έχω υγρά Motul RBF600.

    https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-...ht_2325wt_1165

    https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-...ht_2325wt_1165

    Με 130 ευρώ στην πόρτα σου (μπρος-πίσω-μεταφ)


    Αυτά

  8. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 130 ευρώ στην πόρτα σου (μπρος-πίσω-μεταφ)
    Συγνώμη για το off, αλλά βλέπω τις τόσο χαμηλές αυτές τιμές που έχουν τα τακάκια που λέτε και μάλιστα για Μ5 και ειλικρινά μου φαίνονται γελοία τα 180 και 220 ευρώ που ζητάνε στα εξουσιοδοτημένα της bmw για τακάκια μπρος πίσω αντίστοιχα, για την 320! Αν είναι δυνατόν να βάζεις τακάκια σε Μ5 με 130 ευρώ μπρος πίσω και για την 320 να θες 400!

    Ευτυχώς, έχω ακόμα περιθώρια μέχρι να χρειαστούν αλλαγή (ιδίως τα πίσω), πάντως το μόνο σίγουρο, με τις τιμές που βλέπω, είναι ότι αποκλείεται να βάλω τακάκια από το εξουσιοδοτημένο. Τέλος το off.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 10-04-10 στις 13:38
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    NickE60 (10-04-10)

  10. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη για το off, αλλά βλέπω τις τόσο χαμηλές αυτές τιμές που έχουν τα τακάκια που λέτε και μάλιστα για Μ5 και ειλικρινά μου φαίνονται γελοία τα 180 και 220 ευρώ που ζητάνε στα εξουσιοδοτημένα της bmw για τακάκια μπρος πίσω αντίστοιχα, για την 320! Αν είναι δυνατόν να βάζεις τακάκια σε Μ5 με 130 ευρώ μπρος πίσω και για την 320 να θες 400!

    Ευτυχώς, έχω ακόμα περιθώρια μέχρι να χρειαστούν αλλαγή (ιδίως τα πίσω), πάντως το μόνο σίγουρο, με τις τιμές που βλέπω, είναι ότι αποκλείεται να βάλω τακάκια από το εξουσιοδοτημένο. Τέλος το off.
    Τα "εργοστασιακα" του Μ5 έχουν (αν δεν κάνω λάθος) 350+ ευρώ μόνο τα μπροστινά!

  11. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα "εργοστασιακα" του Μ5 έχουν (αν δεν κάνω λάθος) 350+ ευρώ μόνο τα μπροστινά!
    Το θέμα είναι το γιατί όμως! Αφού τα τακάκια που λέτε είναι παρόμοιων, ίσως και ανώτερων προδιαγραφών, για ποιο λόγο η bmw υπερκοστολογεί τόσο εξώφθαλμα τα εργοστασιακά? Τί παραπάνω υποτίθεται ότι προσφέρουν ώστε να δικαιολογούνται οι πολλαπλάσιες τιμές? Απ'ό,τι φαίνεται τίποτα, απλά μερικοί ψάχνουν για θύματα...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP