Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αλλαγη setup ζαντες - ελαστικα βοηθεια..

  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή Αλλαγη setup ζαντες - ελαστικα βοηθεια..

    Καλησπέρα,

    Δυστυχώς λόγω των δύσκολων οικονομικών εποχών που διανύουμε, αναγκαστικά να ξεφορτωθώ το δευτέρο αυτοκίνητο που ειχα για την δουλειά μου. Αρα μένω μονο με το Ε36 μου το οποίο θα αναλάβει τα πάντα. Βόλτες, δουλειά, εθνική και πολλά χλμ ημερησίως.

    Το θέμα ειναι οτι το setup που εχω τωρα στο κομμάτι ανάρτηση - ζάντα ελαστικό, κρίνεται πολύ άβολο για καθημερινή χρήση στους καρόδρομους που έχουμε. Αρα το ζητούμενο είναι άνεση και οικονομία καυσίμου (εαν το δεύτερο στέκει).

    Πείτε με παράξενο, ισως μεγαλώνω και λίγο, άλλα σκέφτομαι να θυσιάσω την ομορφιά της 17αρας και την σπορ ανάρτηση με κάτι πιο κοντά στις εργοστασιακές προδιαγραφές ωστε να εχω λιγότερα προβλήματα

    Το παρόν setup είναι το εξής:
    * Ζάντες 17'' Rial Nogaro (offset δεν ξερω αλλα σίγουρα ειναι λάθος αυτο που έχω) https://www.ityre.com/en/disks/catalog/rial/1469/ Ειναι ασύμμετρες οι εμπρός με τις πίσω.
    * Ελαστικά: Εμπρός 225/45/17 πισω 245/40/17
    * Ελατήρια H&R τα κόκκινα. Ποσο κοντά ειναι δεν ξερω, αλλα ήταν ακριβώς το απαραίτητο για να χαμηλώσει τοσο ωστε να έχουμε σωστό αισθητικό αποτέλεσμα με τις 17αρες (πριν φόραγε 15'').
    * Αμορτισέρ φοράει κάποια AL-KO. https://www.al-ko.com/616.htm Συμφωνά με τα λεγόμενα του τότε εγκαταστατη, θεωρούσε οτι αυτα θα ήταν η καλύτερη επιλογη σε σχέση με sachs η οποιοδήποτε αλλο για μην ''κοπανάει'' το αυτοκίνητο. Εγω τοτε να πω την αλήθεια δεν ήξερα και πολλα και ο εγκαταστατης ειναι πολύ γνωστό όνομα στην αγορα.. Πάντως δεν είχα κάποιο θέμα με αυτα.

    Αντίθετα εχω θέμα με τις ζάντες καθώς το offset ειναι μάλλον λαθος και οταν φορτώσω πολυ το αμαξι βρίσκει πίσω στο θόλο, (παρόλο που έχουν σιδερώσει το φτερό στις μέσα άκρες)

    Συνοψίζοντας, θελω να επιτύχω άνεση, οικονομία στο καύσιμο καθώς θεωρώ τα 245 υπερβολή για ενα 318, ενω πέραν αυτου είναι και ακριβά τα ελαστικά.

    Θελω να βάλω μια εργοστασιακή απο την BMW ζαντα 16'' οπως πχ https://www.realoem.com/bmw/showpart...16&hg=36&fg=15 η https://www.realoem.com/bmw/showpart...18&hg=36&fg=15 Κριμα καθως οι Rial ειναι πολύ όμορφες......

    Για ελαστικά τι να προτιμήσω 225/50/16 η 205/55/16 Μήπως το 225 εχει μικρη διάφορα με αυτα που φοράω. Η το 205 ειναι λίγο για αυτο το αμάξι?

    Τέλος αμα θελήσω να αλλάξω τα αμορτισέρ χωρις να αλλαξω τα ελατήρια καθώς μου αρέσει λίγο πιο χαμηλό. Θα βρω αμορτισέρ με εργοστασιακή άνεση να μπαίνει σε ελατήριο χαμηλώματος?

    Γενικά αμα σκέφτομαι κατι ανούσιο η λάθος πυροβολήσατε ελεύθερα..

    Τα φωτα σας...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 07-01-14 στις 20:38
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για τα ελαστικά να προτιμήσεις 205/55/16.
    Αφενος η διαφορά μεταξυ τους ειναι ανεπαίσθητη, αφ ετερου δε τα 225/50/16 ειναι πολυ πιο ακριβα. Εχω δοκιμασει και τις 2 διαστασεις στο Ζ4 και δεν αξιζει το κοπο (και τα λ7)

  3. The Following 5 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (08-01-14), bill_m3 (07-01-14), chrisgiapz3 (10-01-14), graphe36 (07-01-14), HLIAS - E36 (07-01-14)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα και επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις αμορτισέρ, με τα ελατήρια που έχεις, για άνεση!


  5. The Following User Says Thank You to bill_m3 For This Useful Post:

    Kostas_1 (08-01-14)

  6. #4
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καποιο αμορτισερ που να μην κοπαναει θελω. Ας μην ειναι και βαμβακι. Τιποτα δεν βρισκω?
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  7. #5
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα ελαστικά να προτιμήσεις 205/55/16.
    Αφενος η διαφορά μεταξυ τους ειναι ανεπαίσθητη, αφ ετερου δε τα 225/50/16 ειναι πολυ πιο ακριβα. Εχω δοκιμασει και τις 2 διαστασεις στο Ζ4 και δεν αξιζει το κοπο (και τα λ7)
    +1000

    Eννοείται 205 σε 16άρα ζάντα... Αυτό θα σου προσφέρει οικονομία πιο πολύ και όχι τόσο η διάμετρος της ζάντας...

    Αμορτισερ δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις αν δεν έχουν κάποιο πρόβλημα... Μπορείς απλά να ανεβάσεις λίγο το ύψος του οχήματος αλλάζοντας μόνο ελατήρια και κάνοντάς το και πιο μαλακό στις ανωμαλίες των ελληνικών δρόμων...

    Υ.Γ.: Από αμορτισέρ έχω εγώ τα δικά μου τα εργοστασιακά + ελατήρια που τα έβγαλα πριν 2 βδομάδες για να βάλω ρυθμιζόμενα... Αν σ' ενδιαφέρουν στείλε μου πμ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIAS - E36 : 07-01-14 στις 22:25
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  8. #6
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καποιο προβλημα δεν εχουν. Μαλιστα στο ΚΤΕΟ μου τα εβγαλαν απο 69% - 57% max - min.

    Απλα οπως ειπα στοχευω να σταματησουν τα κοπανηματα. Με το 55αρι προφιλ θα μαλακωσει. Τα βαζω και βλεπουμε.

    Ευχαριστω
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP