Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Αγορα bmw σειρας 3

  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-14
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Exclamation Αγορα bmw σειρας 3

    Παιδια καλη σας χρονια! Μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω! Σκεφτομαι να αγορασω νεο αμαξι! Κατι μεταχειρισμενο και οχι καινουργιο γιατι δεν υπαρχουν πολλα! Ειχα ενα punto 1.2 (κουβας εν ολιγοις) και μετα ειχα ενα golf FSI 1.6 (πολυ ποιοτικο και ασφαλες με ABS+ESP) αλλα λογω διαφορων θεματων πλεον δεν το εχω!

    Σκεφτομαι να αγορασω μια BMW χωρις ομως να εχω εμπειρια στην πισω κινηση ποτε! Ειμαι αναμεσα σε σειρα 3 (Ε36 ή Ε46) κατα κυριο λογο στα 1.6 ή 1.8

    Ποια η αποψη σας? Η 1.6 σε σχεση με την 1.8 θα ειναι πολυ μεγαλη σε οτι αφορα τη ταχυτητα και το "νευρο" του οχηματος? Μια Ε36 αξιζει στην εποχη μας? Γιατι βρισκω με 2.500-3.000 σε πολυ καλη κατασταση αλλα απο τα λιγα που ξερω δεν εχουν ESP (ενω οι Ε46 εχουν) Τελος, και τα μεταχειρισμενα που βλεπω ειναι λιγο πολυ "πατημενα" και δεν ξερω τι να προσεξω!

    Τι λετε?? Καποιος με ιδία εμπειρια ειτε με το ενα ειτε με το αλλο μοντελο?? Γενικα πρεπει να προσεξω κατι στη πισω κινηση?

    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε καλή χρονιά.Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ γιατί έχει αναλυθεί πολλάκις το δίλλημα
    36-46.Για μένα μετράει το περιποιημένο αυτοκίνητο του νοικοκύρη ιδιοκτήτη.Υπάρχουν και
    36αρια με ASR (DSC) και τέσσερις σάκους κουκλάκια αλλά είναι ελάχιστα νομίζω.Το 46άρι
    είναι πολύ πιο σύγχρονο αυτοκίνητο αλλά η άποψη μου είναι ότι είναι πιο μπελαλίδικο σε
    ζημιές και προβλήματα ειδικά τα τετρακύλινδρα.Πιστεύω αν ρωτήσεις έναν ιδιοκτήτη e36
    316 και έναν e46 316 με 250.000 και τα δυο, ο πρώτος θα είναι πιο
    ευχαριστημένος.Συμπληρώνω. ..φθηνό 46άρι χλωμό να είναι άριστο.Μην τερματίσεις το
    μπατζετ σου στην αγορά,κράτα καβάντζα για μαζέματα.
    Σχετικά με την πίσω κίνηση αν έχεις ASR ή DSC και δεν σε ενθουσιάζουν τα ταρζανιλίκια
    () είσαι Ok.Στην καθημερινή σου οδήγηση είναι πιο ξεκούραστο το RWD εξ'ατίας της
    απουσίας αντιδράσεων από την μετάδοση στο τιμόνι.Δεν έχει κάτι άλλο ιδιαίτερο να
    προσέξεις.

  3. The Following 14 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    A8hnaios (06-01-14), aristent (06-01-14), Bazil Van Sinner (06-01-14), bill_m3 (06-01-14), chrisgiapz3 (07-01-14), gant (06-01-14), HLIAS - E36 (06-01-14), micz (06-01-14), ntinos (07-01-14), PANOS-E60 (06-01-14), Ptboul (07-01-14), Tsik.D. (06-01-14), Vassilis ///M (06-01-14), Βασιλης (06-01-14)

  4. #3
    Εγγραφή
    10-12-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    623
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε καλή χρονιά.Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ γιατί έχει αναλυθεί πολλάκις το δίλλημα
    36-46.Για μένα μετράει το περιποιημένο αυτοκίνητο του νοικοκύρη ιδιοκτήτη.Υπάρχουν και
    36αρια με ASR (DSC) και τέσσερις σάκους κουκλάκια αλλά είναι ελάχιστα νομίζω.Το 46άρι
    είναι πολύ πιο σύγχρονο αυτοκίνητο αλλά η άποψη μου είναι ότι είναι πιο μπελαλίδικο σε
    ζημιές και προβλήματα ειδικά τα τετρακύλινδρα.Πιστεύω αν ρωτήσεις έναν ιδιοκτήτη e36
    316 και έναν e46 316 με 250.000 και τα δυο, ο πρώτος θα είναι πιο
    ευχαριστημένος.Συμπληρώνω. ..φθηνό 46άρι χλωμό να είναι άριστο.Μην τερματίσεις το
    μπατζετ σου στην αγορά,κράτα καβάντζα για μαζέματα.
    Σχετικά με την πίσω κίνηση αν έχεις ASR ή DSC και δεν σε ενθουσιάζουν τα ταρζανιλίκια
    () είσαι Ok.Στην καθημερινή σου οδήγηση είναι πιο ξεκούραστο το RWD εξ'ατίας της
    απουσίας αντιδράσεων από την μετάδοση στο τιμόνι.Δεν έχει κάτι άλλο ιδιαίτερο να
    προσέξεις.
    νικο καλυψες και εμας που θελαμε να απαντησουμε στον φιλο
    παρε Ε36 Δημο να γουσταρεις !!!! αλλα κρατα καβατζα οπως προανεφερε ο νικος γιατι τα μαζεματα
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι'αυτόν που θα προσπαθήσει. Μ.Α.

  5. The Following User Says Thank You to Tsik.D. For This Useful Post:

    nikos valvetronic (07-01-14)

  6. #4
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για το 46αρι δεν ξέρω να σου πω τίποτα άλλο εκτος του οτι είναι πανέμορφο.
    Για το 36αρι θα σου πω οτι είναι δείγμα αξιοπιστίας.Έχοντας ζήση κάμποσο μαζιτου,πριν πολλά χρονιά το ευχαριστήθηκα.Περαν τα αναλωσιμα, δεν πληρωσα ποτε ζημια γιατι δεν εβγαλε.Σαν πιτσιρικάς τοτε το έλιωνα στα παντιλικια.Οι κόφτες ήταν καθημερινοί. Δεν του εριξα ουτε 1000δρχ.Το εδωσα με δακρυα στα μάτια γιατί έπρεπε να ριξω χρήματα στη δουλειά.Σε αντιθετη περιπτωση θα το ειχα ακομα.
    Οσο για την πισω κίνηση,δεν υπάρχει ασφαλέστερη μετάδοση μετα την 4τρακινηση.Με την κινηση πισω ειναι σαν να εχεις 2 τιμονια.Τα μπροστοκινητα τα εβγαλαν οι βιομηχανίες για να μειώσουν το κόστος.Οταν μαθης να οδηγάς αυτοκίνητό με την κίνηση στον σωστό άξονα,τα μπροστοκινητα δεν θα θες να τα ξαναδείς.
    Τελος απο το να δωσεις 6-7-8χιλ..ευρω για ενα κουβαδακι,καλυτερα δωσε 4 με 5 βρες ενα αστέρι 36αρι και παρτο.Αν βρεις και απο γνωστό ώστε να το ξερεις ακομα καλύτερα.

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    A8hnaios (06-01-14), chrisgiapz3 (07-01-14), HLIAS - E36 (06-01-14), Tsik.D. (06-01-14)

  8. #5
    Εγγραφή
    06-01-14
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!!! Η αληθεια ειναι οτι το εχω ψαξει αλλα δεν εχω (οσο παραξενο και αν ακουγεται) γνωστους-φιλους με BMW! Εχω εναν μονο με μια Ε92 ο οποιος μου λεει τα καλυτερα αλλα μιλαμε για αλλη κλαση αμαξι! Ρωταω απλα για τη πισω κινηση γιατι καποτε (πριν πολλα χρονια) σαν μικρος και επιπόλαιος κανονοτας ακομα μαθηματα για το διπλωμα να φανταστειτε με ενα 14αρι Seat Cordoba μου ειχε φυγει σε μια στροφη (γενικα γλυστρουσε πολη εκει και την ειχαν πατησει και αλλοι) και μου εχει μεινει λιγο φοβια! :P
    Με το Golfακι ηταν πολυ οκ και ψαχνω κατι αναλογο αλλα ειναι πολλα τα λεφτα!

    Με το Ε36 δλδ που δεν εχει EPS αλλα μοναχα ΑΒS θα ειμαι οκ? (προσεκτικος φυσικ) Θελω να δοκιμασω πισωκινητο σε νορμαλ επιπεδο ομως! Επισης το 16αρι θα ειναι πολυ "νεκρο" και να παω σε 18αρι? Αν παω για 16αρι μπορω να το "βελτιωσω" λιγο? Και τελος, το αμαξι γενικα λογω παλαιοτητας οταν το οδηγας ειναι σαν εκεινα τα παλια (πχ Fiat Punto) που νιωθεις το δρομο πιο πολυ απο το αμαξι? (σαν σιδεροκουβας δλδ) Εν ολιγοις, θελω να μπω σε μια στροφη αλλα να μην εχω το φοβο οτι θα γλυστρισει και εκει κολαω με τη BMW! (χωρις να το εχω δοκιμασει)

    Απο car.gr ψαχνω αναγκαστικα με max budget 3.000 - 3.500 + καβαντζα αλλα δεν ξερω τι θα χρειαστει εκτος λαστιχα/λαδια πχ! Ειμαι ψιλοασχετος αλλα πολυ αφοσιωμενος! Εχω βρει καποια με 150.000χλ (δεν ξερω αν ειναι αληθινα και πως να το αναγνωρισω) Να φανταστειτε πως ειμαι αναμεσα σε:

    Honda Civic 98'
    Citroen Saxo VTS 1.4 / 1.6
    BMW E36/E46 (1.6 ή 1.8is)

  9. #6
    Εγγραφή
    06-01-14
    Μηνύματα
    3
    Thanked: 1
    Rides
    1

    Smile

    Γεια σου φιλε Δημο, οσον αφορα BMW μη φοβασαι την πισω κινηση καθως το αμαξι ειναι βαρυ και σταθερο . Αν χρησιμοποιεις το γκαζι εξυπνα στις στροφες θα το συνηθισεις και δεν θα φοβασαι να το πηγαινεις με τις πορτες https://www.bmwfans.gr/forum/images/.../thumbsup1.gif

    https://bmwfans.gr/forum/images/smilies/drive2.gif

    Αν ακομα σκεφτεσαι τι θα αγορασεις , αν δεν θες BMW μπορεις να παρεις ενα Saxo 1.6 , ειναι τελειο και γρηγοροτερο απο 318i https://www.bmwfans.gr/forum/images/.../thumbsup1.gif

    Οτι και να παρεις σου ευχομαι να το χαρεις !!!!!

  10. The Following User Says Thank You to NikosM3 For This Useful Post:

    Βασιλης (07-01-14)

  11. #7
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δήμο δεν σε βλέπω πολύ κατασταλαγμένο.Το 98άρι το civic είναι ένα πολύ αξιόπιστο και σβέλτο οικογενειακό (αν μιλάς για 4D) και σαν καρότσα τενεκές.
    Το saxo είναι ένα καλό αυτοκίνητο πόλης στα 1.4 και ένα σοβαρό παιχνίδι στα 1.6 που όμως θέλει μυαλό-χέρια και εμπειρία για να καταλάβεις τι πήρες.Από καρότσα επίσης κουβάς.Το BMW οδήγησέ το (36-46) και μετά πες μας εσύ τι κατάλαβες!!

  12. #8
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πω κάτι απλό το 36 είναι πιο γρήγορο από το 46 ci (εμένα έτσι μου είχε φανεί τότε που τα είχα...) τα συμπεράσματα δικά σου .

  13. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    Βασιλης (07-01-14)

  14. #9
    Εγγραφή
    06-01-14
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα 2 που ειπα (Saxo-Civic) ειναι πιο μικρα και ελαφρια απο τη BMW! Τουλαχιστον μια Ε36 ειναι πιο "ποιοτικη" σε οτι αφορα οτι οταν την οδηγας δεν ακουγονται ολα τα σιδερα μεσα? Και σε επιπεδο "κρατηματος" ποιο απο τα 3 λετε?

    Οντως δεν εχω ακομα κατασταλαξει ακομα γιατι ολα οσα βρισκω εχουν πολλα χλμ και ειχα να δω το θεμα με τη πισω κινηση! Το κακο ειναι οτι δεν βρισκω ατομο που να εχει τετοιο αμαξι για να το δοκιμασω!

    Απο καταναλωση πως ειναι? Λαδια? Τελικα για Ε36 ειστε πιο υπερ 1.6 ή 1.8?

  15. #10
    Εγγραφή
    06-01-14
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και τα saxo επισης ειναι ολα σκοτομενα και ακουω οτι βγαζουν προβληματα γιαυτο και το εχω σε 2η μοιρα! Θεωρω απλα οτι μια BMW ...ε θα ειναι πιο ποιοτικη σε αμαξωμα και αισθητικη απο τα αλλα 2..

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP