Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Αγορα bmw σειρας 3

  1. #11
    Εγγραφή
    10-12-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    623
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δήμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα για Ε36 ειστε πιο υπερ 1.6 ή 1.8?
    αν καταληξεις σε Ε36 θα σε συμβουλευα να παρεις το 1.8is με Μ44 κινητηρα.. ειναι πιο φρεσκος κινητηρας και το σκαφος θα ειναι και το facelift.. επισης επειδη διαβασα τις ανησυχιες σου υπαρχουν Ε36 με esp οπως το δικο μου!! αν ψαχτεις και δεν βιαστεις θα βρεθει κατι καλο να αγορασεις
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι'αυτόν που θα προσπαθήσει. Μ.Α.

  2. The Following User Says Thank You to Tsik.D. For This Useful Post:

    Βασιλης (07-01-14)

  3. #12
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 46αρι δεν ξέρω να σου πω τίποτα άλλο εκτος του οτι είναι πανέμορφο.
    Για το 36αρι θα σου πω οτι είναι πανέμορφο
    Οσο για την πισω κίνηση,δεν υπάρχει ασφαλέστερη μετάδοση μετα την 4τρακινηση.Με την κινηση πισω ειναι σαν να εχεις 2 τιμονια.Τα μπροστοκινητα τα εβγαλαν οι βιομηχανίες για να μειώσουν το κόστος.Οταν μαθης να οδηγάς αυτοκίνητό με την κίνηση στον σωστό άξονα,τα μπροστοκινητα δεν θα θες να τα ξαναδείς. .
    Σωστοοοοος!!

    Αν μπορείς τέλη κτλ πάρε 6κύλινδρο... Θα με θυμηθείς..



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  4. The Following 3 Users Say Thank You to A8hnaios For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (06-01-14), nikos1400 (06-01-14), Βασιλης (07-01-14)

  5. #13
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο A8hnaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστοοοοος!!

    Αν μπορείς τέλη κτλ πάρε 6κύλινδρο... Θα με θυμηθείς..


    οπως οταν οδηγησεις πισωκινητο,
    ετσι οταν οδηγησεις εξακυλινδρο, δε σου ξανακανουν αισθηση τα τετρακυλινδρα...

  6. The Following 3 Users Say Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (06-01-14), Nick bmwlover (07-01-14), Βασιλης (07-01-14)

  7. #14
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    esp ειχε το 36αρι?αντισπιν νομιζω ειχε μονο
    το 46αρι ειναι αλμα τεχνολογιας μετα το 36αρι και θα το κρατησεις πολυ περισσοτερο απο το 36αρι γτ ειναι ακομα τεχνολογικα πιο καινουριο απο πολλα καινουρια αυτοκινητα που φτιαχνονται κ πψλουνται σημερα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITr|S : 06-01-14 στις 22:04

  8. The Following 6 Users Say Thank You to DIMITr|S For This Useful Post:

    bill_m3 (08-01-14), ghost-rider (06-01-14), Laggispower (07-01-14), Nick bmwlover (07-01-14), nikos valvetronic (07-01-14), Βασιλης (07-01-14)

  9. #15
    Εγγραφή
    10-12-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    623
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    esp ειχε το 36αρι?αντισπιν νομιζω ειχε μονο
    γραψε λαθος.. ASR (DSC) !!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι'αυτόν που θα προσπαθήσει. Μ.Α.

  10. #16
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων


    οπως οταν οδηγησεις πισωκινητο,
    ετσι οταν οδηγησεις εξακυλινδρο, δε σου ξανακανουν αισθηση τα τετρακυλινδρα...
    Aκόμα και μια απλή βόλτα να πας με 6κύλινδρο μετά δεν σου κάνουν αίσθηση τα 4κύλινδρα!!!

    Λοιπόν κατά τη γνώμη μου, αν δεν είσαι κολλημένος με την τεχνολογία και τις ανέσεις στο αυτοκίνητο, να πάρεις Ε36... Μπορει να μην έχει κάποιες από τις ανέσεις που προσφέρει η Ε46 όμως θα το απολαύσεις πιο πολύ...
    Μην φανταστείς όμως ότι έχουν καμιά τεράστια διαφορά... Απλά το 36άρι θα σε ανταμείψει με τον καιρό γιατί έχει αποδείξει ότι (αν είναι προσεγμένο) αντέχει και μάλιστα πολύ... Εχω να σου αναφέρω μπόλικα παραδείγματα από γνωστούς που έχουν ξεπεράσει τα 500.000 χλμ με ένα ταπεινό 316 Ε36 και αλλαζαν μόνο τα αναλώσιμα...

    Επιπλέον η πίσω κίνηση δεν είναι καθόλου επικίνδυνη... Το αντίθετο, έχεις τη δυνατότητα να ελέγχεις το αυτοκίνητο και με το γκάζι και όχι μόνο με το τιμόνι όπως στα προσθιοκίνητα... Σκέψου ότι αν φύγει το πίσω μερος ενός προσθιοκίνητου τότε το αφήνεις να σταματήσει και παλεύεις απλά με το τιμόνι ενώ με το πισωκίνητο "παίζεις" και με το γκάζι...

    Έμαθα να οδηγάω σε Vectra B και ειλικρινά με αυτό το αυτοκίνητο έχω κάνει ΤΡΕΛΑ πράγματα γιατί πάντα είχα το μικρόβιο για παντιλίκια... Από τότε που πήρα την 36άρα κάνω πράγματα 8 φορές χειρότερα και αισθάνομαι σιγουριά και ασφάλεια... Αν τύχει καμιά φορά και πάρω το Vectra απορώ με τι μυαλό τα έκανα όλα αυτά και πόσο τυχερός είμαι που δεν έχω πάθει τίποτα...!!!

    Ότι κι αν αποφασίσεις σου εύχομαι να το χαρείς...!!!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  11. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    Βασιλης (07-01-14)

  12. #17
    Εγγραφή
    30-03-12
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    376
    Thanked
    472
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πήγαινε σε 1,6 Ε46....
    Έχουμε 3 στην οικογένεια 316, 316ci, 316ti (τετράπορτο, δίπορτο και κόμπακτ! Ναι... Όλες τις εκδόσεις) valvetronic και μη, με 150.000km η κάθε μια και είναι υπέροχα αυτοκίνητα...
    Οκ, τα 1600cc δεν είναι για να κάνεις γούστα, αλλά σε κινούν αξιοπρεπώς κι απροβλημάτιστα σε καθημερινές συνθήκες οδήγησης...
    Τα Ε36 είναι καλά, αλλά είναι 15-20 χρονών αυτοκίνητα κι όπως και να το κάνεις η ηλικία φαίνεται! Καίνε παραπάνω λόγω τεχνολογίας, είναι πιο πιθανό να δεις βλάβες λόγω χρόνων και φυσικής φθοράς (είμαι κάτοχος Ζ3, ουσιαστικά Ε36 έχω κι εγώ...)

    Καλές αγορές να έχεις...

  13. The Following 2 Users Say Thank You to zografias For This Useful Post:

    Dimimav (06-01-14), Nick bmwlover (07-01-14)

  14. #18
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    esp ειχε το 36αρι?αντισπιν νομιζω ειχε μονο
    το 46αρι ειναι αλμα τεχνολογιας μετα το 36αρι και θα το κρατησεις πολυ περισσοτερο απο το 36αρι γτ ειναι ακομα τεχνολογικα πιο καινουριο απο πολλα καινουρια αυτοκινητα που φτιαχνονται κ πψλουνται σημερα
    Νομιζω κ εγω πως το asr επι τηςουσιας ειναι αντισπιν.
    Το dsc που απεκτησαν στην πορεια τα 46αρι(τα πρωτα εχουν asr) ειναι αντισπιν κ esp.

  15. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    nikos valvetronic (07-01-14)

  16. #19
    Εγγραφή
    06-01-14
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μαλιστα! Συνεπως οι μισοι μου λετε για Ε36 και οι αλλοι μισοι για Ε46!
    Κατανοω πως το Ε46 θα ειναι σαφως τεχνολογικα ανωτερο αλλα ελπιζω οχι σε τεραστιο βαθμο (μαυρο-ασπρο που λενε)

    Επισης, τα Ε46 ειναι και πιο ακριβα! (κατα πολυ μαλιστα) Εχω ρωτησει ατομα απο ιντρνετ κτλ που ειχαν Ε46 1.6 και μου λένε καλο-χρυσο ΑΛΛΑ αργο μεχρι αηδιας! Φανταζομαι το Ε36 1.6 που ειναι παλιοτερο θα ειναι πιο αργο ακομα 'η ιδιο τελος παντων!

    Οποτε το 1.8 θα εχει διαφορα ή θα το μετανιωσω με υψηλες καταναλωσεις? Τα τελη δεν εχουν και τεραστια διαφορα! Ρωταω ξανα γιατι ειστε υπερ του 1.6 αλλα μην ειναι και "νεκρο" οπως το Golf 1.6 FSI που μεχρι να κουνηθει . . . :P

    Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις!

    Υ.Γ Σε επιπεδο βελτιωσης, υπαρχει κατι που μπορω να κανω ειτε σε 16αρι Ε36 ειτε σε Ε46? Αν παω για 1.8 τοτε δεν κανω κατι ετσι?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δήμος : 07-01-14 στις 00:13

  17. #20
    Εγγραφή
    10-12-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    623
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δήμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλιστα! Συνεπως οι μισοι μου λετε για Ε36 και οι αλλοι μισοι για Ε46!
    Κατανοω πως το Ε46 θα ειναι σαφως τεχνολογικα ανωτερο αλλα ελπιζω οχι σε τεραστιο βαθμο (μαυρο-ασπρο που λενε)

    Επισης, τα Ε46 ειναι και πιο ακριβα! (κατα πολυ μαλιστα) Εχω ρωτησει ατομα απο ιντρνετ κτλ που ειχαν Ε46 1.6 και μου λένε καλο-χρυσο ΑΛΛΑ αργο μεχρι αηδιας! Φανταζομαι το Ε36 1.6 που ειναι παλιοτερο θα ειναι πιο αργο ακομα 'η ιδιο τελος παντων!

    Οποτε το 1.8 θα εχει διαφορα ή θα το μετανιωσω με υψηλες καταναλωσεις? Τα τελη δεν εχουν και τεραστια διαφορα! Ρωταω ξανα γιατι ειστε υπερ του 1.6 αλλα μην ειναι και "νεκρο" οπως το Golf 1.6 FSI που μεχρι να κουνηθει . . . :P

    Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις!

    Υ.Γ Σε επιπεδο βελτιωσης, υπαρχει κατι που μπορω να κανω ειτε σε 16αρι Ε36 ειτε σε Ε46? Αν παω για 1.8 τοτε δεν κανω κατι ετσι?

    για να καταλαβεις... εγω που εχω μια παραπανω συμπαθεια κατα πολυ στα Ε36 θα σου προτεινα να παρεις Ε36 γιατι βλεπω και θελω να βλεπω τα καλα αυτου του μοντελου!! οπως θα εκανε φανταζομαι και ο οποιοσδηποτε.. οποτε θα ηταν πιο σοφο να γραψεις σε ενα χαρτακι τα + και τα - , να τα βαλεις κατω και να αποφασισεις εσυ τι σου ταιριαζει παραπανω σε ολες τις απαιτησεις σου !! και τα 2 ειναι αδιαμφισβητητα πολυ καλα αυτοκινητα απλα για μερικους καλητερο ειναι το Ε36 και για αλλους το Ε46!! κατα την γνωμη μου εαν αντεχεις την φορολογηση ενος 1.8 παρε 1.8 και ακομα καλητερα εαν αντεχεις εξακιλυνδρο(2.0 και πανω) προτιμησε το, σιγουρα δεν θα χασεις και θα εχεις περιθωριο μεγαλο για βελτιωση ωστε να χορτασεις τις επιθυμιες σου και τις ανησυχιες σου.. απο θεμα καταναλωσης πιστευω οτι αναλογικα με τα κυβικα δεν θα ειναι τραγικη η διαφορα αναμεσα σε 1.6 και 1.8 γιατι οπως και να το κανουμε το σκαφος(Ε36 τουλαχιστον) εχει το ιδιο βαρος σε ολες τις κατηγοριες οποτε μην σου πω οτι μπορει να εισαι και στα ιδια επιπεδα και θα πηγαινει και πιο ανετα στην πορεια χωρις να ζοριζεται το ιδιο !! ΛΑΘΟΣ κατα την αποψη μου θα ηταν να αγορασεις ενα 1.6 με σκοπο να το βελτιωσεις στο μελλον.. δεν αξιζει τα χρηματα και τον κοπο!! με ενα 1.8is θα εισαι καλυμμενος μεχρι να το συνηθησεις και μετα βλεπεις και πραττεις αναλογα..φανταζομαι 140 αλογα με ενα μπλοκε διαφορικο ειναι ενα πολυ καλο νουμερο για αρχη αλλα και για την πορεια !! αυτα απο μενα, ελπιζω η γνωμη μου να σε καλυψε !!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι'αυτόν που θα προσπαθήσει. Μ.Α.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Tsik.D. For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (07-01-14), Βασιλης (07-01-14)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP