Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: [E36] Πρόβλημα Ψυγείου??

  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    202
    Thanked
    123
    Rides
    0

    Προεπιλογή [E36] Πρόβλημα Ψυγείου??

    Καλησπέρα, πριν ένα χρόνο και κάτι μήνες έγινε μετατρωπή στο αμάξι μου.Όλα καλά όλα ανθηρά.

    Μετά από 10 μήνες μου ανάβει λαμπάκι για χαμηλή στάθμη ψυγείου.Βάζω γύρω στα 400ml και φτάνει στο όριο.Από τότε ξεκίνησε ένας γολγοθάς ψάχνοντας τι και πως.

    Μετά παρατήρησα οτι δεν είχα ζέστη από την μεριά του συνοδηγού.Αλλάζουμε ένα ρουμπινέτο (αν το λέω καλά)και από τότε παρατήρησα οτι μόλις γεμίζω το παγούρι του νερού στο όριο που είναι το μαξ, μου βγάζει γύρω στα 250ml από την τάπα του ψυγείου την μεγάλη και μετά μένει εκεί χωρίς να χάνει άλλα νερά.
    Αυτό το παρατηρούσα συνέχεια για να δω τι γίνεται αλλά χωρίς μεταβολή.

    Τώρα λοιπόν το πάσχα και πηγαίνοντας στο χωριό φτάνοντας λίγο πριν το σπίτι και κάνοντας μια στάση 5 λεπτα πριν το σπίτι βλέπω να στάζουν νερά από μπροστά.....Το βάζω μπρος και βουρ στο σπίτι.Μετά τίποτα.

    Παρατήρησα το νερό αφού κρύωσε το αμάξι και είχε κατέβει λίγο ακόμα η στάθμη λίγο πριν φανεί ο αισθητήρας που έχει στον πάτω.

    Η διαδρομή είναι γύρω στα 300 χιλιόμετρα.Στον γυρισμό δεν είχα κάποιο πρόβλημα (δόξα το θεό) αλλά δεν συμπλήρωσα κιόλας νερό.Το άφησα ως έχει.

    Τώρα δεν ξέρω που μπορεί να είναι το πρόβλημα γιατί σίγουρα υπάρχει.

    Βουλωμένο ψυγείο? Πρόβλημα τάπας ψυγείου(γιατί από εκεί χάνει τα νερά μόλις τα φουσκώνει)?

    Θερμοκρασία δεν ανεβάζει.Νερό στα λάδια δεν έχει.Θερμοστάτης αλλαγμένος στην μετατροπή και αντλία νερού με μεταλλική.

    Sorry αν σας τα έπρηξα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη YAz : 16-04-10 στις 01:04
    Ζήσε το σήμερα και άσε το αύριο

    https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=37

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-10
    Περιοχή
    GLYFADA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    43
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εαν θυμάμαι καλά κάτω απο την πολλαπλή"εισαγωγής" έχει ενα ελαστικό ρακόρ με διακλαδώσεις που στέλνει νερά στο μπλόκ αλλά και στο καλοριφέρ .Αυτό λόγο υψηλών θερμοκρασιών πολλές φορές αρχίζει να έχει διαρροές. Για κάνε ένα έλεγχο μπας και χάνεις απο εκεί.
    Εάν δεν εχεις εμφανείς διαρροές τότε μάλλον το πρόβλημα θα είναι "εσωτερικό"("ψωρίαση" στο καπάκι??) ή φλάτζα.
    Και τα δύο αυτά προβλήματα αντιμετώπισα στο δικό μου Ε36/325 στο παρελθόν μετά απο αρκετά χλμ.......150Κ και 210Κ αντίστοιχα.
    Καλά ξεμπερδέματα

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rudy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν θυμάμαι καλά κάτω απο την πολλαπλή"εισαγωγής" έχει ενα ελαστικό ρακόρ με διακλαδώσεις που στέλνει νερά στο μπλόκ αλλά και στο καλοριφέρ .Αυτό λόγο υψηλών θερμοκρασιών πολλές φορές αρχίζει να έχει διαρροές. Για κάνε ένα έλεγχο μπας και χάνεις απο εκεί.
    Εάν δεν εχεις εμφανείς διαρροές τότε μάλλον το πρόβλημα θα είναι "εσωτερικό"("ψωρίαση" στο καπάκι??) ή φλάτζα.
    Και τα δύο αυτά προβλήματα αντιμετώπισα στο δικό μου Ε36/325 στο παρελθόν μετά απο αρκετά χλμ.......150Κ και 210Κ αντίστοιχα.
    Καλά ξεμπερδέματα

    Το να είναι από το λάστιχο στο καπάκι της τάπας παίζει?

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    202
    Thanked
    123
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα νερά τα έχω δει από που βγαίνουν στάνταρ.Είναι από την τάπα την μεγάλη του ψυγείου 100%. Την άλλη φορά είχα αλλάξει την τάπα με μία άλλη αλλά όχι καινούργια.

    Επίσης σήμερα παρατήρησα μετά από λίγα χιλιόμετρα οταν γύρισα στο γκαράζ οτι ακουγόταν ενα φσιφσιτττττττττττττ απο την τάπα σαν να βγάζει αέρα.

    Το πρόβλημα είναι οτι φουσκώνουν τα νερά αρκετά και τα βγάζει από την τάπα.φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα η τάπα και δεν τα βγάζει επειδή φτάνει στα 2μπαρ αλλά επειδή φουσκώνουν.

    Το αμάξι έχει 149000 χιλιάδες χιλιόμετρα είναι ε36 328.στην μετατροπη το ψυγείο δεν αλλάχτηκε και δεν ξέρω αν το είχε αλλάξει ποτέ ο γερμαναράς.
    Ζήσε το σήμερα και άσε το αύριο

    https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=37

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βαζεις καινουργια - καινουργια- ταπα.
    Αυτο ειναι ολο.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    202
    Thanked
    123
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαζεις καινουργια - καινουργια- ταπα.
    Αυτο ειναι ολο.
    Λες ρε σταμάτη? Αν είναι πραγματικά αυτό θα το σπάσω το κεφάλι μου.

    Και 2 τάπες να είχαν πρόβλημα?

    Τότε είχα τσιγκουνευτή τα 12 ευρώ γιατί είχα φάει στο μούτρα το ρουμπινέτο που άλλαξα με 270 ευρώ και είχα στερέψει.....

    Επίσης αν το ψυγείο είναι βουλωμένο πως το καταλαβαίνουμε?

    Γίνεται κάποιος καθαρισμός στο ψυγείο σε αυτήν την περίπτωση?
    Ζήσε το σήμερα και άσε το αύριο

    https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=37

  7. #7
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αλλαξε πρωτα τη ταπα. Αν συνεχισει το προβλημα πας στο ""Ιαχωβα"" Βουλγαρη με Εγνατια γωνια. Εκεινος θα σου καθαρισει ολο το κυκλωμα. Μετα απο αυτο μονο παραφλου και ποτε νερο

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_sak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ρε σταμάτη? Αν είναι πραγματικά αυτό θα το σπάσω το κεφάλι μου.

    Και 2 τάπες να είχαν πρόβλημα?

    Τότε είχα τσιγκουνευτή τα 12 ευρώ γιατί είχα φάει στο μούτρα το ρουμπινέτο που άλλαξα με 270 ευρώ και είχα στερέψει.....

    Επίσης αν το ψυγείο είναι βουλωμένο πως το καταλαβαίνουμε?

    Γίνεται κάποιος καθαρισμός στο ψυγείο σε αυτήν την περίπτωση?
    Αν δεν σου ανεβάζει θερμοκρασία δεν έχεις πρόβλημα.

    Καθαρισμός γινεται, αλλά καλύτερα να γίνει σωστά απο μάστορα.
    Μπορεις και εσύ αν βγάλεις τα κολάρα και το γεμίσεις νερό αρχικά μέχρι να τρέξει ότι έχει μέσα και αν δεις πολλά κατάλοιπα ρίξε μέσα καθαριστικό της wurth αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    202
    Thanked
    123
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλαξε πρωτα τη ταπα. Αν συνεχισει το προβλημα πας στο ""Ιαχωβα"" Βουλγαρη με Εγνατια γωνια. Εκεινος θα σου καθαρισει ολο το κυκλωμα. Μετα απο αυτο μονο παραφλου και ποτε νερο
    Στα χέρια μου το αμάξι έχει μόνο παραφλού μέσα και ποτέ νερό....

    Θα τον έχω στα υπόψιν αυτόν.

    Κανείς άλλος??
    Ζήσε το σήμερα και άσε το αύριο

    https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=37

  10. #10
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    υπαρχει κι ενας αλλος στη Καρακαση . Δε ξερω για ποιοτητα-αποτελεσμα εργασιας.Διπλα στη ΤΕΟΚΛΗΜ.Παντως για το Ιαχωβα ακουω τα καλυτερα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP