Σήμερα το βραδάκι επιστρέφω απο καφε με αποτέλεσμα να βρώ την πόρτα μου μπλοκαρισμένη απο αμάξι του γείτονα....

Αρχίζω τα κορναρίσματα με αποτέλεσμα να κατεβεί ο γείτονας, ο αδερφός του και η γυναίκα του με την τελευταία μακρυγλωσσού να με αρχίσει στα κοσμιτικά "τι κορνάρεις ρε παλιο μ........νο". Βγήκαν οι δικοί μου έξω και έγινε μια μανούρα με κοσμητικά επίθετα και παραλίγο να πέσει και η κατα την γνώμη μου απαραίτητη χειροδικία.... αλλα ευτυχώς η λογική υπερίσχυσε...

Το ιστορικό: παρκάρισμα του γείτονα πριν απο 3 χρόνια στην γκαραζόπορτα με αποτέλεσμα ο πατέρας μου να χάσει πολύ σημαντική δίκη της επιχείρησης... Υστερα απο πολλά συγνώμη και με πολύ ήρεμο τρόπο μετακίνησε το όχημα μετά απο μισή ώρα !!!!!

Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια με τον γείτονα να μην κατεβαίνει να μετακινήσει το αυτοκίνητο. Επεσαν τα πααραίτητα "ευαγγέλια" και απο τότε δεν έγινε σοβαρή παρακώλυση της γκαραζόπορτας.

Το καλοκαίρι γκρεμίστικε ένα μέτρο απο την μάντρα-τοίχο με αποτέλεσμα μεγάλωμα της πόρτας για να παίνει πιο εύκολα το καινούριο και δυσκήνητο 92άρι. Επίσης ξεριζώθηκε ο γηραιός 25ετής πλάτανος απο το πεζοδρόμιο παρόλη την οικολογική συνείδηση που υπάρχει και με πολύ μεγάλη λύπη στην καρδιά αφού ήταν το πρώτο δέντρο που φυτέψαν οι γονείς μου και ποτιζόταν καθημερινά με πόσιμο νερό. Απο τότε η κόρη τους παρκάρει 1 μέτρο απο το πεζοδρόμιο απο την μία μεριά, απο την άλλη παρκάρουν διάφοροι άλλοι "πρόσωπο" με την πόρτα. Αποτέλεσμα να κάνω 4 μπρος-πίσω για να ξεπαρκάρω απο το γκαράζ

Η πόρτα είναι εμφανέστατη, υπάρχει η ανάλογη απαγορευτική πινακίδα παρκαρίσματος και μέσα φαίνεται ο στεγασμένος χώρος με κεραμίδια που μπαίνει 1 αυτοκίνητο.

Τον Χειμώνα έγινε πάλι "μανούρα" μεταξύ εμένα και του γείτονα. Κατέβηκαν 3 κάτω με απειλές και υπέροχη γλώσσα απόφοιτου νηπιαγωγίου.... δεν μπορούσα να κάνω τίποτα γιατί ήμουν ενας και αυτοί 3 με άγριες διαθέσεις... οι γονείς μου απουσίαζαν στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να μην το μάθουν ποτέ....

Σήμερα έγινε μεγάλη φασαρία και τα χέρια μου μερικές ώρες μετά τρέμουν ακόμα απο τον εκνευρισμό μου....

Το κουφό: το κωλόσκυλο τους γαυγίζει μέρα νύχτα και με την πρώτη ευκαιρία που μένει λίγο ανοιχτή η γκαραζόπορτα το αφήνουν να μπεί μέσα στο σπίτι μου και να καταχέσει το γκαζόν....

Λύση πρώτη: παίρνω το Navara, δένω το παρκαρισμένο αυτοκίνητο με ιμάντες, κουμπώνω την "αργή" και το βγάζω μέσα στην μέση του κεντρικού δρόμου.

Λύση δεύτερη: καλώ την αστυνομία και του κόβει πρόστιμο 33 euro (που έχει γίνει) και γελάει λέγοντας "καλά ρε μα.......νο φώναξες την αστυνομία για να μου κόψει 30 euro?"

Οι χαρακτηρισμοί είναι πέρα για πέρα πραγματικοί και χωρίς υπερβολές... Πραγματικά συγνώμη για την έντονη φρασεολογία μου και τον εκνευρισμό μου.

Κουφό Νο. 2: Η γειτονιά μου είναι επιεικώς αραιοκατηκημένη με πολύ λίγα αυτοκίνητα. Εχει να παρκάρεις 5 νταλίκες στην σειρά. Ο δρόμος είναι δημόσιος και δεν έχω πρόβλημα να παρκάρει αυτός και ο οποιοσδήποτε μπροστά στην πόρτα εισόδου... αλλά όχι μπροστά απο την γκαραζόπορτα.

Απαράδεκτο: Είναι 3-όροφες μεζωνέτες που το εισόγειο που είναι γκαράζ κανονικά το έχουν κλείσει και το έχουν κάνει καθιστικό. Αν εγώ κάνω επώνυμη καταγγελία στην αστυνομία και την πολεοδομία θα υπάρξουν οι ανάλογες κυρώσεις και δυστηχώς και στους διπλανούς τους που πλέον έχουμε αδερφικές σχέσεις εκτός απο φιλικές.





Τι πρέπει να κάνω εκτός απο υπομονή? Γκρεμίστηκε ένας τοίχος, ξεριζώθηκε ένα δέντρο και συνεχίζουν να προκαλούν προβλήματα....


Παρακαλώ την γνώμη σας. Ξέρω οτι όλοι πιθανόν να έχετε ανάλογες ιστορίες να πείτε αλλά παρακαλώ πολύ πείτε μου πως να λάβω κάποιο δραστικό μέτρο ώστε να μην ξαναγίνει....


Υ.Γ. Αύριο θα τους χτυπήσω το κουδούνι να τους μιλήσω με ήρεμο τρόπο. Δυστηχώς απο λόγια δεν σκαμπάζουν... Αν κάνω την οποιαδήποτε καταγγελία κυνδηνέυει άμεσα το 335 απο βανδαλισμό μιας και είναι εκτεθιμένο, οι αγαπημένοι μου 3 γάτοι με..... ουτε να το σκέφτομαι δεν θέλω και η σωματική μου ακαιρεότητα μιας και γυρνάω αργά τις νύχτες απο βόλτα και δεν ξέρω τι θα με περιμένει στην γωνία πριν μπώ μέσα.




Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας συμβεί ποτέ.