Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 63

Θέμα: 2009 Ε60 530xi N53 κραδασμοι στο ρελαντι

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wolfgeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα κυριοι

    Εχω ενα Ε60 530xi του 2009 με το Ν53 μοτερ και εχω το εξης προβλημα: Οταν το βαλω μπρος πρωτη φορα δεν εχω σταθερο ρεναλντι και κραδασμους, κανει σας να δουλευει με 2 κιλυνδρους μειον!

    Το πηγα σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο και μου φανηκαν συνηθυσμενοι με το προβλημα(!) και μου αλλαξαν και τους εξι πολλαπλασιαστες.
    Το δοκιμαζω το επομενο πρωι και παλι τα ιδια!!

    Παιρνω τηλ στο συνεργειο και μου λενε οτι ειχε βγαλει προβλημα και οι καταλυτες!!!
    Εγω υποπτευομαι αυτο εγινε λογο ατελης καυσης λογο του ανωτερο προβληματος!

    Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ και ειδα οτι ΟΛΑ τα αυτοκινητα τις BMW εχουν αυτο το θεμα! Ειτε ειναι 4κυλινδρα, 6κυλινδρα ακομα και Μ cars!!

    Ολοι λενε οτι απο καπου περνει αερα!

    Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?? Δεν μπορω να πληρωνω αδικα!! Οι καταλυτες κοστιζουν κοντα στα 4 χιλιαρικα απο οσο μου ειπαν!

    Ευχαριστω
    Γιωργος!
    Η καμπανια της bmw προς τους επισημους επισκευαστες λεει αλλαγη ολων των πολλαπλασιαστων και εαν ο πελατης παραπονεθει για συνεχεια του προβληματος, αλλαγη μπεκ!!!
    Η ολη διαδικασια ειναι δωρεαν και δεν πληρωνεις τιποτα!!!

  2. The Following 4 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (13-11-13), aristent (10-11-13), Ptboul (11-11-13), VanVIC (10-11-13)

  3. #12
    Εγγραφή
    21-10-13
    Περιοχή
    Aριδαια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    47
    Thanked
    50
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Οτι και να πειτε εχετε δικιο!!
    Μου ειπαν οτι εβγαλε σφαλμα σε 2 πολλαπλασιαστες και καταλυτη!

    Λετε να πω για μπεκ?

    Το κανει μονο οταν ειναι κρυο, και μονο μια φορα την ημερα.
    Αν δουλεψει για 5 λεπτα, το σβησω, και το ξαναβαλω μπρος το βραδυ δουλευει ρολοι!
    Δεν παρατηρησα διαφορα στην αποδοση, χρησιμοποιω μονο 100ron βενζινη γιατι με απλη μου κανει πειρακια!

    ο κινητηρας σε νορμαλ οδηγηση δουλει σε πολυ χαμηλες στροφες (1.500 -2500), η καταναλωση με νορμαλ οδηγηση (μεχρι 130-140 max) ειναι στα 9.7 - 9.9lit/100km μετρημενο με κομπιουτερακι .. πολλες φορες το μετρησα.

    Θα παω και σε εξωτερικο συνεργειο ... απογοητευτικα πληρως απο το συνεργειο της BMW!

  4. #13
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τον μαστόρων στο αλλάζω το πληρώνεις
    αλλα τελικά δεν ειναι αυτο και έλα μωρε καλη καρδιά.
    Οχι να πας να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω δεν μπορεί εσυ να πληρώνεις την ανικανότητα
    ως προς την εξεύρεση της βλάβης απο το κάθε μάστορα.
    Πάντως μάλλον μπεκ ειναι γνωστό το πρόβλημα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Wolfgeorge να πας αύριο στο συνεργείο που πήγες και να σου βάλουν πίσω τους πολλαπλασιαστές που είχες και να σου δώσουν και τα χρήματα πίσω!!!!!!
    Η "μέθοδος της δοκιμής" για την επίλυση ενός προβλήματος δεν αρμόζει πλέον στην εποχή...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HLIAS - E36 coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ! Γιατί να τους τα χαρίσεις, τους τα χρωστούσες???
    Δεν ανεφερε πουθενα οτι τους πληρωσε!!!
    Καλα εκαναν και τους αλλαξαν, αφου ειναι αποδεδειγμενο πλεον οτι οι πολλαπλασιαστες με τον παλιο κωδικο αργα ή γρηγορα θα πανε στον καλαθο των αχρηστων......

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos bob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πολλαπλασιαστες δεν νομιζω να τους πληρωσες ....γιατι εχουν καμπανια αντικαταστασης για το συγκεκριμενο μοτερ, το προβλημα ομως οπως το περιγραφεις ειναι μπεκ σε καποιον κυλινδρο ('η και περισσοτερους απο εναν) γιατι το πρωϊ χανει την πιεση και δουλευει κολημενο.
    Προσεκτικο ελεγχο θελει και θα το βρουνε, ειναι ''υπουλο'' συμπτωμα και δεν εμφανιζεται στη διαγνωση χωρις ψαξιμο πιο κατω.
    Αυτα και ζητα να σου αλλαξουν και τα μπουζακια κι ας μην ειναι ο καιρος τους, φτηνα ειναι,.... καπου στο 100ρικο.
    Ετσι ακριβως και μαλιστα η καμπανια λεει οτι με την αλλαγη των πολλαπλασιαστων εαν το αυτοκινητο ειναι στην διχρονη εγγυηση να αλλαζονται και τα μπουζι!!!
    Εαν δεν ειναι σε εγγυηση λες στον μαστορα κατσε να παρω απο τα ανταλακτικα 4-6 μπουζι, μιας και το εχεις λυσει να τα αλλαξουμε....
    Εαν το προβλημα συνεχιστει αλλαγη μπεκ με τον νεο κωδικο, εντελως δωρεαν!!!

  5. The Following 2 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (11-11-13), PANOS-E60 (11-11-13)

  6. #14
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wolfgeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και να πειτε εχετε δικιο!!
    Μου ειπαν οτι εβγαλε σφαλμα σε 2 πολλαπλασιαστες και καταλυτη!

    Λετε να πω για μπεκ?

    Το κανει μονο οταν ειναι κρυο, και μονο μια φορα την ημερα.
    Αν δουλεψει για 5 λεπτα, το σβησω, και το ξαναβαλω μπρος το βραδυ δουλευει ρολοι!
    Δεν παρατηρησα διαφορα στην αποδοση, χρησιμοποιω μονο 100ron βενζινη γιατι με απλη μου κανει πειρακια!

    ο κινητηρας σε νορμαλ οδηγηση δουλει σε πολυ χαμηλες στροφες (1.500 -2500), η καταναλωση με νορμαλ οδηγηση (μεχρι 130-140 max) ειναι στα 9.7 - 9.9lit/100km μετρημενο με κομπιουτερακι .. πολλες φορες το μετρησα.

    Θα παω και σε εξωτερικο συνεργειο ... απογοητευτικα πληρως απο το συνεργειο της BMW!
    Οι καμπανιες δεν γινονται σε εξωτερικα συγεργεια!!!
    Η καμπανια ειναι ασχετη με την διχρονη εγγυηση του κατασκευαστη, πας σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο στου πλανητη.... και την κανεις!!!
    Γραψε μας εαν πληρωσες, εαν ειχες στο παρελθον ξανα αλλαξει πολλαπλασιαστες μεσω καμπανιας και θα την βρουμε την λυση!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexm : 10-11-13 στις 22:53

  7. #15
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι καμπανιες δεν γινονται σε εξωτερικα συγεργεια!!!
    Η καμπανια ειναι ασχετη με την διχρονη εγγυηση του κατασκευαστη, πας σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο στου πλανητη.... και την κανεις!!!
    Γραψε μας εαν πληρωσες, εαν ειχες στο παρελθον ξανα αλλαξει πολλαπλασιαστες μεσω καμπανιας και θα την βρουμε την λυση!!!
    Αυτο ισχύει και για τα εξειδικευμένα?
    Μήπως ο φίλος πήγε σε εξειδικευμένο και οχι εξουσιοδοτημένο?
    Ας μας καθοδηγήσει περισσότερο

  8. #16
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ισχύει και για τα εξειδικευμένα?
    Οχι, μονο στους εξουσιοδοτημενους επισκευαστες.

  9. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εχει εδω και δυο εβδομαδες το κανει και το δικο μου.....μου το κανει μονο το πρωι που βαζω ........

    Μολις βαλω μπροστα ανεβαζει κατευθείαν 1000-1100 στροφες ......μετα απο λιγο πεφτουν στις 750 και ξαφνικα το πιάνει αυτην η ασταθεια στο ρελαντι.το καταλαβε μεχρι και η μεγαλη μου κορη, μετα απο λιγο στρωνει μονο του.

    Πολλαπλασιαστες εχω αλλαξει στην ανάκληση, αλεξη να παω στην αντιπροσωποια και να τους πω για τα μπεκ??

  10. #18
    Εγγραφή
    21-10-13
    Περιοχή
    Aριδαια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    47
    Thanked
    50
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Φυσικα και πληρωσα.. 470¤!

    Γινεται κατι τσαμπα σε αντιπροσωπιες?

    Εχει και ο πατερας μου BMW, ενα Χ5 Ε70 3.0d, αυτος δεν ειχε καποιο προβλημα μεχρι τωρα, το πηρε καινουριο το 2008 και εχει κανει 140.000 χιλ.

    Στο μαγαζι μου αφου επαθε το αμαξι οτι επαθε αρχισα να ρωταω πελλατες με BMW για τυχον προβληματα! Λοιπον επαθα πλακα!! Ολοι... Μα ολοι το επαθαν αυτο σε καποια φαση της ζωης του αυτοκινητου!! Σ'αυτους το παρουσιασαν τα αυτοκινητα τους μεσα στην εγγυηση, και αλλαζαν πολλαπλασιαστες! Εγω ειμαι ο γκαντεμης!

  11. #19
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο βιβλιο σερβις,αν το ψαξεις, μια και δεν το πηρες καινουργιο το οχημα,θα βρεις εαν εχουν εκτελεσει εργασια αλλαγης πολ/στων στα πλαισια καμπανιας που δεν εχει σχεση με βλαβη ή την εγγυηση του οχηματος!!!


    Υποψιαζομαι οτι πληρωσες κατι που δεν επρεπε να πληρωσεις....και δεν ειναι λιγα τα 470 ευρω......

  12. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    mark e92 (11-11-13)

  13. #20
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχουν δωρεάν αντικατάσταση και στα Ν43 τα μπεκ αν το ζητήσει κάποιος?? Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα??

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP