Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 65

Θέμα: Συμβατότητα / Μετατροπή σε πίνακα οργάνων Ζ3

  1. #51
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα . Δεν ξέρω μήπως έχω πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας .

    Για να τα πάρουμε από την αρχή έχω z3 facelift του 2001 στο οποίο έγινε μετατροπή και μπήκε κινητήρας s50b32 μαζί με την μετατροπή ήρθε και το κοντέρ του m3e36. Για να δουλέψει το καδραν χρειάστηκε να επέμβουν στο can-bus (η το κατάργισαν η το παρέκαμψαν δεν γνωρίζω) Τωρα θέλω να αντικαταστήσω το καντράν αυτό και να βάλω από το Z3 m roadster το οποίο φορούσε τον s50b32 . Ερώτηση :

    1. Θα μου δουλέψει από το z3 m (νομίζω δεν είχε can-bus το zm με τον s50);;
    2. Εάν δεν είχαν επέμβει στο can-bus θα μπορούσα να βάλω από E46 καντράν;;
    3. Χρειαζόταν να επέμβουν στο can-bus;;

  2. #52
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teoz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα . Δεν ξέρω μήπως έχω πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας .

    Για να τα πάρουμε από την αρχή έχω z3 facelift του 2001 στο οποίο έγινε μετατροπή και μπήκε κινητήρας s50b32 μαζί με την μετατροπή ήρθε και το κοντέρ του m3e36. Για να δουλέψει το καδραν χρειάστηκε να επέμβουν στο can-bus (η το κατάργισαν η το παρέκαμψαν δεν γνωρίζω) Τωρα θέλω να αντικαταστήσω το καντράν αυτό και να βάλω από το Z3 m roadster το οποίο φορούσε τον s50b32 . Ερώτηση :

    1. Θα μου δουλέψει από το z3 m (νομίζω δεν είχε can-bus το zm με τον s50);;
    2. Εάν δεν είχαν επέμβει στο can-bus θα μπορούσα να βάλω από E46 καντράν;;
    3. Χρειαζόταν να επέμβουν στο can-bus;;
    To E36 έτσι και αλλιώς δεν είχε can-bus (απ'οσο γνωρίζω) σε κανένα μοντέλο, ακόμα και στα Μ3 (S50).
    Να είχες βάλει S54 απο Ε46, τότε θα το καταλάβαινα να έχουν καταργήσει can-bus και ένα σωρό άλλα πράγματα, αλλιώς τι καταργήσανε?
    Αν ειναι σωστό αυτό που γνωρίζω, τότε αφου δεν έχεις can bus το καντράν απο Ε46 το ξεχνάς! Άλλος τύπος σήματοδοσίας, άλλος σχεδιασμός.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 18-12-20 στις 11:47



  3. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    LEONIDASKAL (18-12-20)

  4. #53
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To E36 έτσι και αλλιώς δεν είχε can-bus (απ'οσο γνωρίζω) σε κανένα μοντέλο, ακόμα και στα Μ3 (S50).
    Να είχες βάλει S54 απο Ε46, τότε θα το καταλάβαινα να έχουν καταργήσει can-bus και ένα σωρό άλλα πράγματα, αλλιώς τι καταργήσανε?
    Αν ειναι σωστό αυτό που γνωρίζω, τότε αφου δεν έχεις can bus το καντράν απο Ε46 το ξεχνάς! Άλλος τύπος σήματοδοσίας, άλλος σχεδιασμός.
    Μάλλον κάπου σε μπερδεψα τα έχω μπερδέψει εγώ.

    Το Z3 Facelift είναι του 2001 και μου είπαν ότι το Facelift έχει can-bus το οποίο τους δημιουργούσε πρόβλημα στον κινητήρα s50 και στα όργανα (όργανα e36m3).

    Ερώτηση :

    1. Το Z3 face-lift όντως έχει can-bus τελικά ;;
    2. Αν όντως έχει έπρεπε να παρσμετροποιηθει - αφαιρέσουν για να λειτουργήσει το κοντέρ e36m3 και ο κινητήρας s50;;

  5. #54
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teoz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κάπου σε μπερδεψα τα έχω μπερδέψει εγώ.

    Το Z3 Facelift είναι του 2001 και μου είπαν ότι το Facelift έχει can-bus το οποίο τους δημιουργούσε πρόβλημα στον κινητήρα s50 και στα όργανα (όργανα e36m3).

    Ερώτηση :

    1. Το Z3 face-lift όντως έχει can-bus τελικά ;;
    2. Αν όντως έχει έπρεπε να παρσμετροποιηθει - αφαιρέσουν για να λειτουργήσει το κοντέρ e36m3 και ο κινητήρας s50;;
    To θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και διαβάζοντας κάποια threads σε άλλα φόρουμ ξεχώρισα αυτό:
    https://www.bimmerforums.com/forum/s...2000-Z3-CANbus

    Και πιο συγκεκριμένα τα παρακάτω στοιχεία του (αν και αξίζει να το διαβάσεις όλο):



    Again, CANbus is not an all or nothing thing. Yes, all Z3s have a CANbus. That does not mean all modules are on that bus. The DME, ABS, and EGS are always on the CANbus, all years. For your '00, the cluster is also on the bus. However, previous years and all M's are individual signals to the cluster.
    My S52 Coupe uses the .C27 daten version instruments, which is very much E36 based, and not nearly as many functions.

    My m52tu roadster uses .C02 daten cluster, which is nearly identical to E46 .C02 version.
    The M52tu/M54 Z3 clusters diagnose fine via K line and USB KKL if you want to play.
    I'll restate the info so that it is hopefully easier to understand.

    BMW instrument clusters of that era were designed to bridge the transition from displaying the analog values directly from the sensors to displaying values reported over the digital communication links i.e. CAN bus and K-line.

    To do that all of the gauges and lights are software driven. The instrument cluster is built with all of the analog input circuitry needed for traditional inputs, plus CAN bus and K-line communication. The microcontroller uses a software setting to decide if it should display the value it reads from a direct input wire, or wait for a CAN bus message with the information.

    That way the same instrument cluster can be used with an older engine that had a directly wired temperature sensor and tach output, or an updated engine where that same information is reported using CAN messages. It can be used with a chassis that only has a reed switch on the differential, or one that reports the speed using the ABS controller.

    This works-with-everything features was designed for the benefit of the factory, not for you. BMW doesn't document it. People have mostly reversed engineered the software EEPROM settings and the CAN bus messages, but not every detail. The chassis wiring harness is typically optimized for the few engines that the car might be built with, so a MY2000 harness is likely missing some wires that older chassis had e.g. to support the M52 and M52tu engines, just like the MY1999 chassis is missing the wires to support the throttle-by-wire needed with the M54.
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 19-12-20 στις 20:32



  6. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    wheelman (20-12-20)

  7. #55
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι όντως έχει ενδιαφέρον και θα το διαβάσω όλο να βγάλω μια άκρη !!!

  8. #56
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και διαβάζοντας κάποια threads σε άλλα φόρουμ ξεχώρισα αυτό:
    https://www.bimmerforums.com/forum/s...2000-Z3-CANbus

    Και πιο συγκεκριμένα τα παρακάτω στοιχεία του (αν και αξίζει να το διαβάσεις όλο):

    Η Αλήθεια είναι ότι το διάβασα αλλά λίγα κατάλαβα. Δεν λέει με σαφήνεια τι διαχειρίζεται το canbus. Για αρχή θα τσεκάρω τι δεν δουλεύει μετα την μετατροπή και θα ρωτήσω τι εχει καταργηθεί εάν εχει καταργηθεί κατι.

    Προφανώς εάν βαλω καδραν απο Ζ3 Μ που είχε τον κινητήρα s50b32 θα παίξει διότι το συγκεκριμένο δεν είχε canbas όπως δεν εχω και εγώ πλέον.

    Το θέμα είναι τι επιπτώσεις εχει όμως αυτή η κατάργηση στο υπόλοιπο αυτοκίνητο και πρέπει καπως να σιγουρευτώ εάν ηταν αναγκαίο να γίνει για να μπει ο s50b32 γιατι εαν εγινε ολο αυτό για να παίξει το καδραν του Μ3 Ε36 ίσως να εβαζα απο E46 M3 και να μην καταργούσα τιποτα..... λεω εγώ τώρα δεν ξερω εάν γινονται κιόλας όλα αυτά.

    Για αρχη θα ρωτήσω τι εχει αλλαξει να εχω μια αρχική εικόνα.

  9. The Following User Says Thank You to Teoz3 For This Useful Post:

    BILL007 (21-12-20)

  10. #57
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Teoz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αλήθεια είναι ότι το διάβασα αλλά λίγα κατάλαβα. Δεν λέει με σαφήνεια τι διαχειρίζεται το canbus.
    Εκεί ακριβώς είναι το θέμα Τεο! Αν συγκρίνουμε με το Ε46 απο το σύστημα CAN σίγουρα δεν περιλαμβάνεται το Μ και Κ και το I! Δηλαδή κλίμα, body bus και i-bus. Στο K και στο I διασυνδέονται τα παρακάτω modules σύμφωνα με αυτό το thread http://www.bimmerboard.com/forums/posts/662414


    Design and function of the K-bus

    The following control units can be connected to the K-bus:

    •FBZV: External radio remote control for central locking system

    •GM 3: General module of ZKE3

    •IHKA/IHKR: Automatic climate control

    •IKE: Instrument cluster electronics

    •LWR: headlight vertical aim control

    •FGB: Rear compartment blower

    •AIC: Automatic interval control

    •EWS: Electronic vehicle immobilization, as of 09/96 on K-bus.


    και το WDS της BΜW:

    Body bus (K-bus)
    The body bus (K-bus) is one of the three information links (data link/serial) via a data link to other control
    units. The body bus is only electrically monitored by the instrument cluster electronics (IKE). The body bus is
    monitored by the basic module (GM).
    Instrumentation bus (I-bus)
    The instrumentation bus (I-bus) is one of three information links (data link/serial) via a data link to other
    control units. The instrument bus is monitored by the instrument cluster electronics (IKE). The IKE is also
    responsible for the interconnection of the:
    I-bus (instrumentation bus)

    K-bus (body bus)
    Diagnosis bus (link to diagnostic socket),
    CAN bus (instrument cluster-integrated version phased-in as from 5/97)
    bus systems together (gateway function).
    Speed signal speed-A
    The instrument cluster receives the position signal tw from the antilock brake system (ABS)/automatic stability
    control (ASC)/dynamic stability control (DSC) control unit.

    The instrument cluster derives the speed signal from the position signal tw and from the position pulse
    number (K-number) stored as coding data in the instrument cluster electronics (IKE)
    . The speed signal
    (Speed-A) is provided as a signal output for connected control units. The speed information from the speed-A
    signal is received by the control units connected by measuring the frequency or period duration. This speed
    information is also made available in the form of a telegram via the instrumentation bus (I-bus) and body bus
    (K-bus
    )
    .

    Eγώ διαβάζοντας αυτά καταλαβαίνω ότι υπάρχει CAN BUS αλλά πολύ περιορισμένο (συγκεκριμένα μόνο το D που ειναι η διάγνωση) και το ΙΚΕ ειναι κάπως πάνω σε αυτο, λόγω έλλειψης Ι/K bus που υπάρχει στο Ε46/Ε38/Ε39/ κτλπ και σου δίνει τα κατάλληλα σήματα για το καντράν.

    canbus2001.png

    Διάβασε και εσύ στο λινκ παραπάνω και στο έγγραφο του WDS που επισυνάπτω, μήπως βρεις περισσότερα και φυσικά ρώτα τι ακριβως έκαναν στη μετατροπή σου
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία



  11. #58
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ** Επίσης έπεσα και σε αυτό!


    https://sites.google.com/site/carsfunandtechnologies/bmw-z3/bmw-odb2-before-2001---enable-ike-and-ews-on-a-z3
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία



  12. #59
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    708
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΒΑΣΙΛΗ , χρονια σου πολλα , το εχω ξαναπει η ηλεκτρονικη βιβλιοθηκη του forum
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  13. The Following User Says Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    BILL007 (23-12-20)

  14. #60
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οκ θα κοιτάξω αυτά που μου έστειλες σε ευχαριστώ πολύ . Προς ενημέρωση ρώτησα και μου είπαν ότι δεν έχουν καταργήσει το can bus απλά κάποιες λειτουργίες που αφορούν τον κινητήρα και το καδραν τίποτα άλλο . Δυστυχώς δεν έχω αντισπιν πλέον δεν γινόταν.

  15. The Following User Says Thank You to Teoz3 For This Useful Post:

    BILL007 (23-12-20)

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP