Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πασχαλινή απόδραση

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή Πασχαλινή απόδραση

    Χρόνια Πολλά σε όλους!

    Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ολοκληρώσαμε την έκδρομή μας στη Θεσσαλία και συγκεκριμένα στον Κλεινό της ορεινής Καλαμπάκας.

    Κάποιοι από εσάς ίσως να έχετε αγοράσει νερό "Κλεινός'' το οποίο πωλείται σε αρκετά σημεία στην Αττική και ακόμα περισσότερο στην επαρχία.

    Ο Κλεινός ένα πανέμορφο παραδοσιακό χωριό, βρίσκεται σε υψόμετρο 850 μ. και σε απόσταση περίπου 25 χλμ από Καλαμπάκα. Η διαδρομή από τις πρόποδες του βουνού έως εκεί πάνω (7 χλμ!) είναι απολαυστική με πολύ στροφιλίκι και λίγες ευθείες (γεμίζεις με δυσκολία 3η), ενώ οι περισσότερες στροφές είναι κλειστές για 2α ή και 1η!

    Φέτος επιλέξαμε να πάρουμε το Fiatάκι, για λόγους πρακτικότητας, τα παιδιά και οι φουλ αποσκευές ένιωσαν πολύ πιο άνετα.

    Στο 'πήγαινε' είχαμε παρέα, ένα φιλικό ζευγάρι με πολύ πιο αργό αυτοκίνητο ήρθε μαζί μας για πρώτη φορά παρεούλα, άρα οι ρυθμοί ήταν πολύ χαλαροί, στη εθνική είχαμε 130-140 χλμ, ύστερα ανάβαση Λαμία κ' Δομοκό σπάνια το 'τούρμπιζα', γενικά δλδ εκμεταλεύτηκα τη ροπή για οικονομία και οι αλλαγές ήταν κάτω των 3Κ rpm. Αποτέλεσμα? Η μέτρηση έγραψε μόλις 7 λίτρα / 100 χλμ, και στη πραγματικότητα έκαψα περίπου 8 ευρώ (!!!) λιγότερη βενζίνη από το Focus 1.4L των 80PS!!!!

    Ο 'φίλος' έμεινε έκπληκτος, αλλά το βρίσκω απόλυτα λογικό, μιας που το δικό μου μοτέρ δούλευε πολύ πιο ξεκούραστα λόγω ροπής και στο cruising, αλλά και στις αναβάσεις έως εκεί.

    +1 λοιπόν στο 1.4Τ της Fiat μέχρι εδώ και τα 23.5 κιλάκια ροπής του.

    Συνεχίζω.....
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Xρόνια Πολλά Κώστα,Χριστός Ανέστη, να χαίρεσε την οικογένεια και του χρόνου με Υγεία. Ο Βασίλης είχε πεί ότι θα έρθεις τρίτη για να ρωτήση για τα angel. Οταν έχεις χρόνο διάβασε το θέμα cclf ή led του Βασίλη και πές μου.


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αφού φύγαμε λοιπόν από Μ. Πέμπτη, είπαμε να κάνουμε μία ξενάγηση στους φίλους μας σε 'popular' χωριά της περιοχής....

    Τη Μ. Παρασκευή ξεκινήσαμε ημερήσια εκδρομούλα στη φημισμένη Ελάτη και στο Περτούλι!!!

    Κατεβήκαμε λοιπόν το βουνό και στη διασταύρωση κάναμε δεξιά για τα χωριά αυτά 18 & 32 χλμ απόσταση αντίστοιχα.

    Στριφτερή διαδρομή, στενός δρόμος, αλλά ήρεμη βολτούλα χωρίς άγχος και βιασύνη. Απολαύσαμε το πανέμορφο τοπίο, είδαμε 2-3 καταράχτες πολύ κοντά στο δρόμο και πολυυυυυύ έλατο. Είδαμε και μια τεράστια αρκούδα δε πρόλαβα όμως να τη φωτογραφίσω. Χορτάσαμε πάντως οξυγόνο και άνοιξε και η όρεξη (χιχιχιχι).

    Πρώτο ΣΤΟΠ στο Περτούλι για καφεδάκι και τα απαραίτητα ψώνια σε παραδοσιακά μαγαζιά. Αμόλησα τη γυναίκα να πάρει τα δικά της, αλλά εγώ τσίμπησα τρία βαζάκια γλυκό του κουταλιού, κυδώνι, πορτοκάλι και σύκο

    Το τοπίο ξαναλέω ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ, το έλατο τόσο πλούσιο και γενικά νομίζεις ότι βρίσκεσαι στη κεντρική Ευρώπη και όχι στην Ελλάδα. Τι κρίμα που κάποιοι ελεεινοί καίνε τα πανέμορφα δάση μας και τελικά δεν τιμωρείται ποτέ κανένας όπως πραγματικά θα τους άξιζε....

    1η φωτό από το δρόμο προς το Περτούλι
    2η φωτό, το μαγαζί της κας Κούλας με τα απίστευτα γλυκά του κουταλιού και τις φοβερές πίτες.
    3η φωτό, μέσα στο Περτούλι
    4η φωτό, πανέμορφη εκκλησία στο Περτούλι, κυριολεκτικά μέσα στο δάσος!!

    Απολαύστε και συνεχίζω......
    Attached Images Attached Images

  4. The Following 7 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (04-04-10), gant (04-04-10), NickE60 (05-04-10), Nino (04-04-10), sierra (04-04-10), strof (04-04-10), VanVIC (04-04-10)

  5. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων

    2η φωτό, το μαγαζί της κας Κούλας με τα απίστευτα γλυκά του κουταλιού και τις φοβερές πίτες.

    .....

    OFF TOPIC


    ''Η κα Κούλα το ξέρει ότι έχεις φωτογραφίσει το μαγαζί της και το έχεις ανεβάσει στο Ιντερνετ?''

    .....εεεεεεε μα δε μπόρεσα να κρατηθώ.....



    ...συνεχίζω...

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χρόνια Πολλά Κώστα, να χαίρεσαι την οικογένειά σου !

    Έτσι μπράβο, κάνε διαφήμιση στα μέρη μας!!

  7. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επιστροφή από το δρόμο που ήρθαμε, (στη διασταύρωση δεξιά πάει για Περτούλι και αριστερά για Ελάτη), και συνεχίζουμε ευθεία για Ελάτη.

    Πολύ πιο τουριστικό το μέρος, πολλές οι ταβέρνες και τα καφέ, όπως και οι ξενώνες.

    Καθίσαμε να φάμε, φοβερό το κρασάκι, χάλια η εξυπηρέτηση και πολύ μέτριο το φαγητό (επέμενα να πάμε εκεί που είχαμε πάει και πέρυσι, αλλά οι φίλοι είχαν άλλη γνώμη).

    Anyway, κατά τις 5 το απόγευμα πήραμε το δρόμο της επιστροφής για Κλεινό και τη προετοιμασία για τον Επιτάφιο.

    1η φωτό, είσοδος στην Ελάτη
    2η φωτό, ο δρόμος με τα εστιατόρια / καφέ
    3η & 4η, δρόμος επιστροφής
    5η & 6η, πανέμορφοι ξενώνες πάνω στο δρόμο, ο πρώτος πέτρινος, ο δεύτερος από ξύλο αλλά μέσα όλο πέτρα & ξύλο.

  8. #7
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια Πολλά Κώστα, να χαίρεσαι την οικογένειά σου !

    Έτσι μπράβο, κάνε διαφήμιση στα μέρη μας!!
    Μπιλάκο μου, δεν ήρθαμε καθόλου Τρίκαλα, αλλά προτείνω να οργανώσουμε εκδρομή.....γι αυτό και κάθομαι και κάνω διαφήμιση

    Τα μέρη εκεί πάνω είναι πανέμορφα....

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπιλάκο μου, δεν ήρθαμε καθόλου Τρίκαλα, αλλά προτείνω να οργανώσουμε εκδρομή.....γι αυτό και κάθομαι και κάνω διαφήμιση

    Τα μέρη εκεί πάνω είναι πανέμορφα....
    Καλή ιδέα Κωστή !

  10. #9
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, αφού ξεχειλώσαμε (κι άλλο) τις κοιλιές μας σήμερα, είπαμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά να αποφύγουμε και την αυριανή επιστροφή.

    Πράγματι στο δρόμο επικρατούσε απόλυτη ηρεμία, πολύ λίγη κίνηση και αφού οι φίλοι μας δεν θα είχαν πρόβλημα να βρουν το δρόμο της επιστροφής, είπα να.....απομακρυνθώ λιγάκι.

    Αν και ξεκινήσαμε μαζί, εμείς κάναμε μία στάση 40' σε κάτι φίλους σ ένα άλλο χωριό, άρα έχω ήδη ένα αρκετα μεγάλο handicap που πρέπει να προσπαθήσω να καλύψω στη συνέχεια....

    Ο δρόμος προς Τρίκαλα - Καρδίτσα γεμάτος κάμερες σε απίστευτες ευθείες και το όριο (!!!!) 50 χλμ (!!!!!). Μιλάμε για πολύ σπάσιμο νεύρων. Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα κουτιά παραμένουν άδεια και δεν τις έχουν τοποθετήσει ακόμα, εγώ παρόλα ταύτα, επιβράδυνα σε νορμάλ ταχύτητες, στη συνέχεια προσπαθούσα να δω από το καθρέπτη εάν 'άστραφτε' σε εκείνους που ακολουθούσαν. Πραγματικά δεν είδα ποτέ το παραμικρό φλας.

    Περνώντας από Τρίκαλα λοιπόν έγινε το πρώτο ενδιαφέρον ανοιγματάκι:

    Σημειώστε ότι έχω ως βάρος μαζί με αποσκευές, το ισοδύναμο 4 ενηλίκων.

    Μπροστά μου μαύρη C200 Compressor που ξεκινάει σχετικά γρήγορα από φανάρι, 1η & 2α του γλυστράει και τον μαζεύει το esp. Βουρ από πίσω του και μέχρι και γεμίσματα 5ης είμαστε κοπίο!! Τώρα δε ξέρω τι άλογα έχουν αυτά τα benz, έχω μπερδευτεί με τα ακρώνυμα ....c180, c200 και τα δύο μοτέρ 1.8, το θέμα είναι ότι πηγαίναμε μαζί και ειλικρινά δεν το περίμενα.

    Ακριβώς 6 χλμ πριν από το την ανάβαση για Δομοκό, στον επαρχιακό που έχει μεγάλες ευθείες και απαλές καμπές, βγαίνει οπελ άστρα 1.6Τ με τα 180ΗΡ και ανοίγει δυνατά μπροστά μου, άρα δεν χάνω ευκαιρία....
    Πολλά ανοίγματα από 4ες, 5ες είμασταν κόπια και 6ες όπου μετά τα 200 το αστράκι πρέπει να τελειώνε και τον άφηνα σταθερά πίσω. Δυστυχώς έστριψε πριν ακριβώς την ανάβαση, όπου θα ήταν και από τις αγαπημένες μου διαδρομές....

    Τελευταίο και ίσως πιο διασκεδαστικό απ όλα, μετά τα Καμένα Βούρλα πετυχαίνω ασημί Cayenne GTS (παρακαλώ) να έχει πιάσει την αριστερή και με ρυθμό 160-170 να αρνείται πεισματικά να κάνει δεξιά. Δεν μπορείς να δεις και μπροστά από τη ντουλάπα με τίποτα....

    Παίξιμο φώτων και βέβαια αντί να κάνει δεξιά το πλακώνει. Μαζί μέχρι τα 210, όπου έρχεται ανοιχτή δεξιά καμπή. Ο 55άρης οδηγός τα 'χρειάστηκε' μιας που οι 2+ τόννοι δεν είναι ότι πιο βολικό να στρίψεις με πολλά και αναγκαστικά καθώς κόβει δεξιά από το φόβο του, τον περνάω με 210+ και αρκετά έντονη κλίση.... Πριν 8-9 χρόνια που είχα ένα punto gt3 φουλ 1ο στάδιο, στην ίδια στροφή με ένα polo gti που είχαμε μπει πάλι με 200+ είχα νιώσει το πίσω μέρος να ελαφρώνει και να γυρίζει λίγο, είχα δει όλη μου τη ζωή να περνά από μπροστά σε 2''. Ευτυχώς λίγο άφημα γκαζιού και ελάχιστο ανάποδο με είχε σώσει τότε.....το puntaki sans esp βέβαια...

    Βέβαια σε μια άλλη ευθεία που ακολούθησε, με κέρασε παγωμένο & απολαυστικό liptonάκι, γεύση ροδάκινο ήταν μάλλον, που ήταν όλο δικό μου αφού πρέπει να είχε τουλάχιστον 240+.

    Η κατανάλωση στην επιστροφή έφτασε τα 11.2 και η τουρμπίνα δούλευε υπερωρίες!! Σχεδόν έβλεπα το δείκτη βενζίνης να κατεβαίνει κάθε φορά που γέμιζα καλά 5ες & 6ες....

    Τους φίλους μας τους έφτασα στο 140ο χλμ και τους πέρασα σχεδόν σα σταματημένους. Κάλυψα δηλαδή το handicap μέσα σε περίπου 220 χλμ από την αρχή του ταξιδιού.

    Σε γενικές γραμμές το fiatάκι μας άφησε άλλη μια φορά ασπροπρόσωπους.....το ταξίδι αν θες να πας χαλαρά στα 160-180 είναι piece of cake και χωρίς πολύ θόρυβο από μοτέρ / λάστιχα / αέρα.

    Να είστε καλά και καλή επιστροφή και στους υπόλοιπους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 04-04-10 στις 22:14

  11. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...το puntaki sans esp βέβαια...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP