Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Μυκητας πετρελαιου ερωτησεις

  1. #21
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτό ακριβώς, δεν ξέρω τι παίζεται με το biodiesel και τους μύκητες είμαι σίγουρος όμως ότι το χρησιμοποιούν και επειδή είχαμε χρόνια βενζινάδικο όπως επίσης το πετρέλαιο είναι καθημερινό καύσιμο φαίνεται ότι δεν είναι καθαρό ακόμα και όταν το βάζεις σε ένα μπιτόνι.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to tokiko For This Useful Post:

    Kostas e46 (05-11-13), Nikos320 (05-11-13)

  3. #22
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς, δεν ξέρω τι παίζεται με το biodiesel και τους μύκητες είμαι σίγουρος όμως ότι το χρησιμοποιούν και επειδή είχαμε χρόνια βενζινάδικο όπως επίσης το πετρέλαιο είναι καθημερινό καύσιμο φαίνεται ότι δεν είναι καθαρό ακόμα και όταν το βάζεις σε ένα μπιτόνι.
    Σίγουρα χρησιμοποιούν φίλε, δεν εξηγείτε αλλιώς το φαινόμενο της σαβουρας, εγώ σε jcb 2 χρονών έβγαλα από το ντεπόζιτο 5 χούφτες σαν φύκια, μου τα είχαν φρακάρει όλα και το μηχάνημα έμενε από ατροφία…

  4. #23
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στην ταπα του ασσου λεει ΝΟ biodiesel...

    Πως γινεται σε ολα τα πρατηρια το πετρελαιο να εχει μεσα καποιο ποσοστο βιοντηζελ, οπως γραφει ο φιλος ghost-rider (ποστ #3) παραπανω ?

  5. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το βιοντίζελ (FAME: fatty acid methyl ester) παράγεται από φυτικά έλαια, ζωικά λίπη, διάφορες ενεργειακές καλλιέργειες, φύκια, αλλά και ποικίλα ανακυκλωμένα λάδια. Το βιοντίζελ ανήκει στη μεγάλη οικογένεια των ανανεώσιμων καυσίμων και είναι το πλέον γνωστό και διαδεδομένο από τα βιοκαύσιμα. Η συνήθης χρήση του είναι ως καύσιμο σε ντιζελοκινητήρες και τούτο διότι η χημική του σύσταση είναι παραπλήσια με αυτή του ορυκτού ντίζελ, δηλαδή του πετρελαίου κίνησης που προέρχεται από την διύλιση του αργού πετρελαίου.

    Η καύση του σε κινητήρες οχημάτων υποκαθιστά το πετρέλαιο κίνησης στις μεταφορές, με ευεργετικές για τους κινητήρες, την ατμόσφαιρα και το περιβάλλον επιδράσεις. Θεωρείται το καθαρότερο καύσιμο μετά το αέριο, λόγω των μειωμένων ρύπων που εκλύονται με την καύση του. Χρησιμοποιείται ως πρόσμεικτο στο πετρέλαιο κίνησης, με απόλυτη ασφάλεια για το κινητήρα. Η αυξημένη διαλυτική του ιδιότητα έχει σαν αποτέλεσμα τη μείωση των κατάλοιπων καύσης και των επικαθίσεων στον κινητήρα. Η μείξη συνεπώς σε χαμηλό ποσοστό είναι ευεργετική για τη λειτουργία των κινητήρων και την απόδοσή τους. Εν γένει δρα ως βελτιωτικό καύσης.
    Οι νεώτερης τεχνολογίας ντιζελοκινητήρες, ανάλογα με τις προδιαγραφές της χώρας, μπορεί να είναι σχεδιασμένοι και για καύση αυτούσιου βιοντίζελ, αλλά καλό είναι αυτό να επιβεβαιώνεται από τον κατασκευαστή. Υπάρχουν χώρες στις οποίες διατίθεται αυτούσιο βιοντίζελ, κανονικά, ως προϊόν, σε πρατήρια υγρών καυσίμων.

    Συγκρίνοντας το βιοντίζελ και το ντίζελ κίνησης, από πλευράς ενεργειακού περιεχομένου διαπιστώνουμε ότι πρακτικά τα δύο καύσιμα, βρίσκονται στα ίδια επίπεδα, του βιοντίζελ υπολειπόμενου κατ’ ελάχιστο. Συνεπώς η εναλλακτική καύση βιοντίζελ αντί πετρελαίου κίνησης δεν είναι εις βάρος της ενεργειακής απόδοσης του κινητήρα.
    Από τη σκοπιά της ποιοτικής σταθερότητας των καυσίμων, το βιοντίζελ μπορεί, σε κάποιες περιπτώσεις, να παρουσιάσει κάποια μειονεκτική συμπεριφορά, εξ αιτίας και της μεγαλύτερης υγροσκοπικής και οξειδωτικής του συμπεριφοράς. Αλλά και πάλι, η ανάπτυξη βακτηρίων ή η δημιουργία συσσωματωμάτων κατά τη διάρκεια μεγάλων χρονικών διαστημάτων αποθήκευσης που μπορεί να συμβεί κάτω από ειδικές συνθήκες, είναι αντιμετωπίσιμη.

    Το μέγεθος των απαιτούμενων καλλιεργητικών εκτάσεων, δεν είναι η μόνη ερμηνεία στο γιατί το βιοντίζελ δεν διεισδύει με ταχύτερους ρυθμούς στην αγορά. Το βιοντίζελ, παρά την άνοδο της τιμής του αργού, εξακολουθεί να είναι πολύ ακριβότερο από το πετρέλαιο, ακόμα κι όταν αυτό παράγεται από τα λιγοστά διαθέσιμα ανακυκλωμένα λίπη και έλαια.

    Τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, το βιοντίζελ είναι προαναμεμειγμένο σε ένα μικρό ποσοστό σε όλες ανεξαίρετα τις ποσότητες του διατιθέμενου στη χώρα πετρελαίου κίνησης. Οι απαιτούμενες ετήσια ποσότητες προέρχονται κατά προτεραιότητα από ελληνικές ενεργειακές καλλιέργειες και πρώτες ύλες, οι οποίες απορροφούνται στο σύνολό τους και μετατρέπονται σε βιοντίζελ στις μεταποιητικές μονάδες που λειτουργούν στη χώρα. Οι επιπλέον αυτών ποσότητες παράγονται είτε από εισαγόμενες πρώτες ύλες σε εγχώριες μονάδες είτε εισάγονται ως έτοιμο τελικό προϊόν από άλλα Κράτη Μέλη.
    Το ποσοστό ανάμειξης βαίνει αυξανόμενο. Η ανάμειξη ξεκίνησε από το τέλος του 2005 με ένα ποσοστό 2,5% κατ’ όγκο σε βιοντίζελ, σύντομα ανέβηκε στο 4,5%, για να αυξηθεί από τις αρχές του 2010 στο 6,5%. Μετά από επτά χρόνια, στις αρχές του 2013, αποκτούμε και στην Ελλάδα το καύσιμο Β7, το οποίο είναι ένα πετρέλαιο κίνησης, αποτελούμενο από αυτούσιο βιοντίζελ σε ποσοστό που φτάνει το 7%. Το Β7, διατίθεται από κάθε αντλία σε οποιοδήποτε πρατήριο υγρών καυσίμων εντός της ελληνικής επικράτειας. Η ανάμειξη, γίνεται είτε από τα διυλιστήρια είτε από τις εταιρίες που εισάγουν πετρέλαιο κίνησης, πριν τη διάθεση του στη χονδρική εγχώρια αγορά.

    Υποχρέωση των πωλητών λιανικής για επισήμανση του ποσοστού ανάμειξης στο πετρέλαιο κίνησης υπάρχει μόνο όταν το ποσοστό αυτό υπερβαίνει το 7 %, βάσει των ορίων των περιβαλλοντικών προδιαγραφών για οχήματα που φέρουν ντιζελοκινητήρες για τη κίνησή τους.


    NUTS-2, Οδηγία 2009/28/ΕΚ και εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα.
    Η Ελλάδα, κατά NUTS-2, έχει χωριστεί σε 13 καλλιεργητικές περιοχές. Στις 7 από αυτές, μπορούν να αναπτυχθούν ενεργειακές καλλιέργειες, για την παραγωγή βιοντίζελ, από εγχώρια αειφόρο πρώτη ύλη. Στα πλαίσια των υποχρεώσεων που απορρέουν από την εναρμόνιση του Εθνικού μας Δικαίου με την Οδηγία 2009/28/ΕΚ, ανάλογα με το είδος της ενεργειακής καλλιέργειας, παρουσιάζονται στοιχεία εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα για τις διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές στην Έκθεση σύμφωνα με το άρθρο 19(2) της Οδηγίας 2009/28/ΕΚ. Αντίστοιχα στοιχεία για όλα τα Κράτη Μέλη είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα των βιοκαυσίμων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.


    https://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=292

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (05-11-13), Nino (05-11-13), Paris218d (17-09-21)

  7. #25
    Εγγραφή
    24-10-12
    Μηνύματα
    396
    Thanked
    496
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ταπα του ασσου λεει ΝΟ biodiesel...

    Πως γινεται σε ολα τα πρατηρια το πετρελαιο να εχει μεσα καποιο ποσοστο βιοντηζελ, οπως γραφει ο φιλος ghost-rider (ποστ #3) παραπανω ?
    Ειναι ευρωπαικη-κοινωτικη οδηγια...Δεν προκειται ποτε να βρεις diesel χωρις biodiesel...Μεχρι 10% νομιζω ειναι το μαξιμουμ.Εδω στην Ελλαδα δινουν απο 1 εως 5% απο οσους εχω ρωτησει!!!

    Οσο για το γιατι απαγορευεται το biodiesel στον ασσο ακομα δεν εχω καταλαβει,μιας και παραγεται ευκολα,ειναι και πιο φτηνο,λενε πως αν πας σωστα τις αναλογιες δεν θα εχεις προβλημα μεχρι ο κινητηρας να λειτουργει 100% biodiesel..

  8. The Following User Says Thank You to freddys For This Useful Post:

    ntinos (05-11-13)

  9. #26
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή



    Μύκητες, φύκια, ακάθαρτο βιοντήζελ, νωθεία, θείο, it 's a nightmare !!!!

    Aπ΄ ότι μου λέει και πολύ φίλος μου τρομπάς (Bosch), μιά φορά να φας νοθευμένο, πλερώνεις ότι γλύτωσες για 2 χρόνια.

    Όσο πιο καινούργιο το αμάξι, τόσο πιο ακριβός ο λογαριασμός !

  10. The Following 4 Users Say Thank You to doctore For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (06-11-13), Nino (05-11-13), Paris218d (17-09-21), tokiko (05-11-13)

  11. #27
    Εγγραφή
    24-10-12
    Μηνύματα
    396
    Thanked
    496
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doctore Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μύκητες, φύκια, ακάθαρτο βιοντήζελ, νωθεία, θείο, it 's a nightmare !!!!

    Aπ΄ ότι μου λέει και πολύ φίλος μου τρομπάς (Bosch), μιά φορά να φας νοθευμένο, πλερώνεις ότι γλύτωσες για 2 χρόνια.

    Όσο πιο καινούργιο το αμάξι, τόσο πιο ακριβός ο λογαριασμός !
    Εχουν βγει κατι ωραια συστηματα βιοντιζελ.Χιλιαρικο με διχιλιαρο και εχεις στο σπιτι σου βενζιναδικο!!!Αλλη φαση...Αλλα αντε να μαζευεις τα καμμενα λαδια με φυτικα λιπη γιατι τα ζωικα παραγουν αλλες μιξεις...
    Και μετα το γεμιζεις και πας βολτα...Ουτε φορο,ουτε τιποτα...Φριτεζα,τηγανιτες πατατες και πας και βολτα!!!

  12. #28
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο freddys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν βγει κατι ωραια συστηματα βιοντιζελ.Χιλιαρικο με διχιλιαρο και εχεις στο σπιτι σου βενζιναδικο!!!Αλλη φαση...Αλλα αντε να μαζευεις τα καμμενα λαδια με φυτικα λιπη γιατι τα ζωικα παραγουν αλλες μιξεις...
    Και μετα το γεμιζεις και πας βολτα...Ουτε φορο,ουτε τιποτα...Φριτεζα,τηγανιτες πατατες και πας και βολτα!!!
    Τύπε, μου τσάκισες τη ψυχολογία.

  13. The Following User Says Thank You to doctore For This Useful Post:

    freddys (06-11-13)

  14. #29
    Εγγραφή
    24-04-16
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από εμένα, αγόρασα πρόσφατα ένα 116d 2013 με είπανε να προσθέτω κάθε 2ο γέμισμα λίγο αντιμυκυτιακο ανάλογος τι γράφει το υγρό για να είμαι καλυμμένος. Από ότι έχω διαβάσει η bmw λέει όχι σε κάτι τέτοιο βέβαια καμία σχέση η Γερμανία με Ελλάδα σε πετρέλαιο και ποσό καθαρά είναι. Επίσης, με είπαν μακριά από shell και καλό θα ήταν να βάζω eko double filter. Τι προτείνεται;
    Ευχαριστώ


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP