Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Μυκητας πετρελαιου ερωτησεις

  1. #1
    Εγγραφή
    18-10-13
    Μηνύματα
    29
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή Μυκητας πετρελαιου ερωτησεις

    Καλησπερα σε ολους,,, ειμαι νεος κατοχος ενος ασσου 1.16d και εχω μερικες ερωτησεις σε σχεση με το πετρελαιο που πρεπει να βαζω.
    Μου ειπε ενας γνωστος για τον μυκητα του πετρελαιου και οτι πρεπει να βαζω καποιο αντιμυκητιακο... Επισης τι γινεται με το βιο diesel?? υπαρχει σε μικρη ποσοτητα μεσα στο απλο diesel? εγω τι πρεπει να βαζω στο αυτοκινητο μου;;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φιλε μου για αρκετα χρονια και με αρκετες χιλιαδες χλμ σε δυο αυτοκινητα, bmw e90 και toyota auris βαζω παντα απο πρατηρια της shell. Στα δεκα γεμισματα τα 2-3 με vpower. Ποτε δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα και το bmw οταν το εδωσα ειχε κοντα στα 200.000 χλμ.
    Τωρα γιατι shell; δεν ξερω για μυκητες κλπ, ετσι μου εχει κατσει απο την αρχη. Τα τελευταια χρονια εχω βρει και συγκεκριμενα πρατηρια που βαζω μονο απο αυτα. Ενα στην λαρισα που ζω,ενα Αθηνα και ενα Θεσσαλονικη. Αν κανεις σωστο προγραμματιδμο στα ταξιδια σου δεν θα χρειαστει να βαζεις απο αλλου. Εχεις κοντα στα 1100 χλμ αυτονομια.

    Sent from my AMOI N828 using Tapatalk
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θεωρητικα υπαρχει ευρωπαικη οδηγια ωστε να υπαρχει βιοντιζελ στο ντιζελ κινησης τουλαχιστον 7%(αν θυμαμαι καλα).
    Οποτε ναι, θεωρητικα ενα ποσοστο του πετρελαιου που βαζεις ειναι βιοντιζελ αλλα αυτο δεν ειναι κακο. Αντιθετως.

    Κατι εχει παρει το αυτι μου για μηκυτολασπη αν και προσωπικα δεν πιστευω οτι παιζει κατι ουσιαστικο.
    Τες πα ακομα και αυτοι που της δινουν σημασια λενε οτι δεν υπαρχει θεμα αν δεν κρατας καυσιμο στο τεποζιτο πανω απο 6 μηνες.
    Αμα το κρατησεις παραπανω συνισταται λεει να το πεταξεις και να βαλεις φρεσκο.

    Ιστοριες με φιδια βεβαιως εχουν δημιουργησει οσοι πουλανε βελτιωτικα-καθαριστικα προσμικτα πετρελαιου. Για ευνοητους νομιζω λογους...

    Για μενα μην εστιαζεις σε συγκεκριμενη φιρμα.
    Εστιασε σε συγκεκριμενο βενζινα. Να ειναι καθαρος.
    Το πετρελαιο νοθευεται πολυ ευκολα με μηδαμινο κοστος.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    BILL007 (04-11-13), Paris218d (17-09-21), Samaro (05-11-13)

  5. #4
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα το δοκιμάσεις και θα αποφασίσεις μόνος σου. Εγώ στο vito τον τελευταίο χρόνο βάζω shell όπως είπε και ο φίλος strof και δεν βρωμοκοπάει πίσω λες και καίνε φούντες συν ότι έχει πολύ καλύτερη απόδοση.

    Απαξ και βάλω από αλλού να δεις, θα πάθεις πλάκα...λες και είναι νεκρό το αυτοκίνητο. Το vito είναι 2300cc

  6. The Following User Says Thank You to tokiko For This Useful Post:

    doctore (04-11-13)

  7. #5
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δοκιμάσεις και θα αποφασίσεις μόνος σου. Εγώ στο vito τον τελευταίο χρόνο βάζω shell όπως είπε και ο φίλος strof και δεν βρωμοκοπάει πίσω λες και καίνε φούντες συν ότι έχει πολύ καλύτερη απόδοση.

    Απαξ και βάλω από αλλού να δεις, θα πάθεις πλάκα...λες και είναι νεκρό το αυτοκίνητο. Το vito είναι 2300cc
    τα καλομαθαινετε και μετα σας κανουν ναζακια!!!

    στο L200 βαζω μονο απο ΕΝΑ πρατηριο ΕΤΕΚΑ πετρελαιο.....μαυριλα βγαζει μονο οταν το πιεζω.....155,000χιλ. και παει καλα.....δεν γκρινιαζει!!!

  8. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (04-11-13)

  9. #6
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από μένα σε όλους, φιλαράκι κατά την γνώμη μου ρίξε μια φορά στο τρίμηνο αντιμυκητιακό στις σωστές αναλογίες που πρέπει, εγώ βάζω σε όλα τα μηχανήματα και φορτηγά μου και τα ντεπόζιτα μου είναι πεντακάθαρα ενώ πρώτα από μέσα έβγαζα σαν φύκια πηχτά πράγματα, Μιχάλη cdi ή το απλό Vito έχεις??

  10. #7
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το cdi είναι Νίκο

  11. #8
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα καλομαθαινετε και μετα σας κανουν ναζακια!!!

    στο L200 βαζω μονο απο ΕΝΑ πρατηριο ΕΤΕΚΑ πετρελαιο.....μαυριλα βγαζει μονο οταν το πιεζω.....155,000χιλ. και παει καλα.....δεν γκρινιαζει!!!
    Εδώ θα επέμβει ο Andri που τον είχα από πίσω το καλοκαίρι στο δρόμο για θάλασσα
    Πες Αντρέα κάπνιζε το vito...?

  12. #9
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    το cdi είναι Νίκο
    Άμα έχεις cdi τότε καλό είναι να ρίχνεις που και που και εσύ, γιατί τρόμπες και μπεκ σε cdi πονάνε και είναι και ακριβά, έχω δυο φιλαράκια που είχαν πρόβλημα από μύκητες και λάσπη με Vito, εγώ έχω το 110D και επειδή ότι πίνετε το πίνει δεν του έριχνα αλλά φοβήθηκα και του ρίχνω τώρα…

  13. #10
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα σε όλους, φιλαράκι κατά την γνώμη μου ρίξε μια φορά στο τρίμηνο αντιμυκητιακό στις σωστές αναλογίες που πρέπει, εγώ βάζω σε όλα τα μηχανήματα και φορτηγά μου και τα ντεπόζιτα μου είναι πεντακάθαρα ενώ πρώτα από μέσα έβγαζα σαν φύκια πηχτά πράγματα, Μιχάλη cdi ή το απλό Vito έχεις??
    Για προτεινε μαρκα κτλ σεμας τους ασχετους!!!!Εχω 4 μηνες το 116d και δεν εχω βάλει κάτι τέτοιο. Αν δεν επιτρεπεται δημοσιως στειλε μνμ!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP