Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 46 από 46

Θέμα: Τακάκια αλλαγή.ποια να βάλω?

  1. #41
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σιγουρα ετσι οπως τεθηκε..φυσικα ενοουσα θα μπορουσε ομως να γινει μια συζητηση στην οποια να αναφερονται μαρκες-αφτερμαρκετ-μαμα,τροπος οδηγησης,διαδρομες και να βγουν καποια συμπερασματα.οπως με τα λαδια.

    ειναι μια κουβεντα που παντα γινεται μεταξυ φιλων ..ποσο σου πηγαν? χωρις να ρωτανε ο ενας τον αλλο και τα κριτηρια που εγινε η χρηση,ισως ομως εκει γνωριζουμε ο ενας τον αλλο και τις οδηγικες του συμπεριφορες.κατι αναλογο ελεγα ,με αναφορα ομως και στα κριτηρια μαζι!

  2. #42
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα Textar που φορούσα όλα τα χρόνια με πήγαιναν 55-60 χιλ με 70-80 % εθνική και γρήγορη ως επι το πλείστον οδήγηση.
    Επίσης τις περισσότερες φορές το αμάξι έχει βάρος. Μιλάω πάντα για μπροστά, τα πίσω δεν ξέρω!

  3. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (07-05-21)

  4. #43
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    υγρα φρενων διαβασα ολο το τοπικ..εκει προτεινετε τα rb600 motul σαν πιο καλα με καλη τιμη
    Κοίτα, επειδή τα έβαλα αυτά σε E30 (με σωληνάκια υψηλής, αν νομίζετε ότι έχει κανένα ρόλο) δεν θα τα ξαναέβαζα. Ο λόγος είναι ότι μετά από το πέρασμα των 10-12-14 μηνών θέλουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αλλαγή γιατί έχουν απορροφήσει υγρασία, το πεντάλ του φρένου και του συμπλέκτη (αφού είναι το ίδιο υγρό που πάει στο Ε30) είχαν γίνει σκληρά. Μειωμένη απόδοση μετά το χρονικό διάστημα. Απλά δεν αξίζει.
    Από τότε βάζω Brembo υγρό. Και CASTROL έχω βάλει. Τα 2 αυτά θα τα ξαναέβαζα. Τώρα μάλιστα επίκειται άμεσα αλλαγή και έχω BREMBO.
    E30 318i

  5. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    BILL007 (07-05-21)

  6. #44
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ferondo premier eco friction ,ειναι η πληρη ονομασια της πρωτης βασικης σειρας, της πιο σοφτ απο την εταιρεια.λενε παντως οτι ειναι ενα κλικ πιο σκληρα απο τα σοφτ ΑΤΕ.
    Αν μιλάς για τακάκια, αυτά έχω επιλέξει να φοράω στο E30, γιατί δε μου τρώνε πολύ τους δίσκους (τα ίδια τα τακάκια τρόγωνται αρκετά θα έλεγα, αλλά δε με νοιάζει). Καλύτερα να αλλάζω συχνά τακάκια μόνος μου, παρά δίσκους.
    Απλά έχουν απαλό αρχικό δάγκωμα. Αν όμως το πατήσεις το πεντάλ, δεν έχω παράπονο από την απόδοσή τους (η δοκιμή ήταν εθνική οδό 4 απανωτά δυνατά φρεναρίσματα από τα 200 στα 80 με καινούρια λάστιχα)
    E30 318i

  7. #45
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθε ποσα χιλιομετρα αλλαζετε τακακια?
    Όταν τελειώσουν!! (Με οπτική επιθεώρηση)
    Ενδεικτικά, από το βιβλίο σέρβις μου για τα μπροστά:

    1ο ζεύγος FERODO τα φτηνά-μαλακά. 9520 χιλιόμετρα.
    2ο ζεύγος FERODO τα φτηνά-μαλακά. 15280 χιλιόμετρα.
    3ο ζεύγος RAICAM . 9351 χιλιόμετρα.
    4ο ζεύγος FERODO τα φτηνά-μαλακά μέχρι σήμερα.

    Μη μου ζητήσεις και τα πίσω!
    E30 318i

  8. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Vassilis ///M (07-05-21)

  9. #46
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    για να πω την αποψη μου στο θεμα μαυριλα απο τακακια,τα ΑΤΕ δεν βγαζουν πολυ μαυριλα για οποιον ενδιαφερεται..παραδειγμα ειναι η εικονα που ανεβασα στο αλλο τοπικ εδω: https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...281#post602281 η ζαντα εχει κανει πανω απο 1000 χιλ και εχει ελαχιστη σκονη - μαυριλα ,το ιδιο ειναι και η πισω που δεν φαινεται..και οσον αφορα την σκληροτητα ειναι ενα κλικ πιο σκληρα ,ειναι αναμεσα στα μαλακά και τα σκληρα τυπου φεροντο ας πουμε.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP