Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με M aerodynamic kit Retrofit σε Ε60

  1. #1
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ερώτηση σχετικά με M aerodynamic kit Retrofit σε Ε60

    Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου έδινε τα φώτα του όσον αφορά το ως άνω κιτ.

    Είμαι σίγουρος πως ήδη κάποιοι σκέπτονται: "Μα καλά, αυτός ακόμη δεν το πήρε το ρημάδι το αυτοκίνητο κι άρχισε ήδη να σκέφτεται μετατροπές?" Για να πάρουμε όμως τα πράγματα από τη αρχή:

    Η 5άρα που μόλις απέκτησα ήταν μεν ατρακάριστη αλλά είχε την ατυχία να οδηγείται επί 27.000km από κάποιον ο οποίος προφανώς είχε χέρια αγορασμένα απ' τον Μπακάκο. Είναι απορίας άξιο πως είναι δυνατόν οι ζάντες να είναι αγρατζούνιστες, εντούτοις οι προφυλακτήρες να έχουν σε όλες τις γωνίες εκδορές. Κι όλα αυτά με βοηθό ένα από τα καλύτερα parktronic που υπάρχουν. Για του λόγου το αληθές:





    Επίσης κάποιος καλοθελητής φρόντισε να δείξει εμπράκτως την απέχθειά του είτε στο αυτοκίνητο, είτε στον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ή ακόμη και γενικότερα στη ΛΜΑΤ (λούμπεν μεσοαστική τάξη) με το να διακοσμήσει το μπροστινό φτερό καθώς και την πόρτα του οδηγού της 5άρας χρησιμοποιώντας το κλειδί του:



    Για το τελευταίο θα επιληφθεί -ελπίζω- o Monsta. Τους προφυλακτήρες όμως δε θα ήθελα να τους επισκευάσω αλλά να τους αντικαταστήσω. Και μιας και έχουμε το απαραίτητο WAF για το κιτ της M-Pack, είπα να προχωρήσω.

    Ψάχνοντας λοιπόν, βρήκα αυτούς τους κωδικούς:

    https://bmwfans.info/parts/catalog/E...rodynamic_kit/

    Μιας και δε γνωρίσω καθόλου τυχόν ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου μοντέλου, θα μπορούσε κάποιος να επιβεβαιώσει πως για τη δική μου Ε60 LCI με xenon και parktronic το σωστό kit είναι εκείνο με κωδικό 51 71 0 396 684?

    Θα ήθελα το βάψιμο και την τοποθέτηση να την κάνει ενας πολύ καλός φανοποιός που γνωρίζω και όχι κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Σε γενικές γραμμές, αυτή η εργασία μήπως απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο που να με αναγκάζει να απευθυνθώ αποκλειστικά σε εξουσιοδοτημένο συγκρότημα ή πρόκειται για κάτι σχετικά απλό?

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! Ορίστε και μερικές ακόμη φωτό της μπέμπας...













    Τώρα που τη βλέπω, φωνάζει και για μεγαλύτερα παπούτσια... τα 17άρια χάνονται σε τόσα στρέμματα λαμαρίνας. Φτου. Ποιος την ακούει τη γυναίκα μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλοτάξιδη Άρη. Να τη χαίρεσαι!! Έχει και σπορ πακέτο βλέπω!

    Δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι ιδιοκτήτες την ίδια ευαισθησία όσον αφορά τις μικροζημιές... Ευτυχώς, δεν είναι κάτι σοβαρό.

    Ναι σωστός είναι ο κωδικός για PDC. Το Μ αεροδυναμικό πακέτο παραμένει το ιδιο για προ facelift και για facelift.

    Όχι δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, είναι σχετικά εύκολη η μετατροπή.

    ....θέλεις τουλάχιστον 18" για να "δείξει" το Μ πακέτο...


    εδώ είναι οι οδηγίες του retrofit
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  3. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    S8N (02-04-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν είναι απαραίτητο τους προφυλακτήρες να τους έγδαρε ο προηγούμενος κάτοχος.
    Ενα κόρσα που έχω έχει χειρότερα πράγματα από άσχετους η απρόσεκτους η και κακεντρεχείς ακόμη. (Ποτέ δεν λείπουν οι τελευταίοι).
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  5. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    Vasilis (03-04-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλοτάξιδη να είναι και εσυ γερός για να την χαρείς !!!!
    Με το καλό να την κάνεις και όπως επιθυμείς !!!
    Και όπως κατάλαβες εμείς οι 60άρηδες είμαστε ολίγον τι φαρδόκωλοι που έχουμε τον Γκουρού των Ε60 NickE60 στο φορουμ.
    Thanks Νίκο για άλλη μια φορά.....

  7. #5
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση Νίκο, καθώς και για το .pdf!

    Άντε να έρθει η Τρίτη να αρχίσω να το μαζεύω γιατί δεν αντέχω να το βλέπω έτσι. Μόνο service κατάφερα να του κάνω μέχρι στιγμής. Η τιμή που μου είπαν πάντως -τηλεφωνικώς- για το κιτ χθες ήταν πολύ λογική (κοντά στα 1300 ευρώ στο Σπανό). Φυσικά δεν περιλαμβάνεται η βαφή και η τοποθέτηση.

    Μιας και το ανέφερε ο αγαπητός gant, για να είναι τα χτυπήματα από τη δεξιά μόνο πλευρά πρέπει ο τύπος να είχε δύσκολο parking, δεν εξηγείται διαφορετικά. Πάντως μιλάμε για σχετικά αδιάφορο ιδιοκτήτη. Γενικά, ενώ δεν έχει σοβαρά πράγματα το αυτοκίνητο, δεν παύει να είναι παραμελημένο. Δεν το περίμενα αυτό από στέλεχος της ίδιας της BMW Ηellas, αφού επιβεβαιωμένα δεν ήταν test drive ή press vehicle. Το εσωτερικό π.χ. ήταν μες στη σκόνη, ενώ στα πίσω καθίσματα είχε ξεραθεί κάποιο... λευκό υγρό (πιθανότατα γάλα μωρού, μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό!). Το εξωτερικό πλύσιμο πρέπει να γινόταν σε βενζινάδικο αποκλειστικά, το δε σουάζ και η βούρτσα έχουν πάει... σύννεφο. Βάλτε και ότι το αυτοκίνητο ήταν παρατημένο σε χώρο αποθήκευσης logistics στη Μαγούλα από το Δεκέμβριο και παίρνετε μια ιδέα... Βλέπω να γίνομαι αντικείμενο του νέου εξευτελιστικού thread του Monsta στο θέμα 'Περιποίηση'. Άντε να δούμε!

    Και πάλι σας ευχαριστώ όλους! Καλό βράδυ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 01-04-10 στις 23:46

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου έδινε τα φώτα του όσον αφορά το ως άνω κιτ.

    Είμαι σίγουρος πως ήδη κάποιοι σκέπτονται: "Μα καλά, αυτός ακόμη δεν το πήρε το ρημάδι το αυτοκίνητο κι άρχισε ήδη να σκέφτεται μετατροπές?" Για να πάρουμε όμως τα πράγματα από τη αρχή:

    Η 5άρα που μόλις απέκτησα ήταν μεν ατρακάριστη αλλά είχε την ατυχία να οδηγείται επί 27.000km από κάποιον ο οποίος προφανώς είχε χέρια αγορασμένα απ' τον Μπακάκο. Είναι απορίας άξιο πως είναι δυνατόν οι ζάντες να είναι αγρατζούνιστες, εντούτοις οι προφυλακτήρες να έχουν σε όλες τις γωνίες εκδορές. Κι όλα αυτά με βοηθό ένα από τα καλύτερα parktronic που υπάρχουν. Για του λόγου το αληθές:



    Επίσης κάποιος καλοθελητής φρόντισε να δείξει εμπράκτως την απέχθειά του είτε στο αυτοκίνητο, είτε στον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ή ακόμη και γενικότερα στη ΛΜΑΤ (λούμπεν μεσοαστική τάξη) με το να διακοσμήσει το μπροστινό φτερό καθώς και την πόρτα του οδηγού της 5άρας χρησιμοποιώντας το κλειδί του:


    Για το τελευταίο θα επιληφθεί -ελπίζω- o Monsta. Τους προφυλακτήρες όμως δε θα ήθελα να τους επισκευάσω αλλά να τους αντικαταστήσω. Και μιας και έχουμε το απαραίτητο WAF για το κιτ της M-Pack, είπα να προχωρήσω.

    Ψάχνοντας λοιπόν, βρήκα αυτούς τους κωδικούς:


    Μιας και δε γνωρίσω καθόλου τυχόν ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου μοντέλου, θα μπορούσε κάποιος να επιβεβαιώσει πως για τη δική μου Ε60 LCI με xenon και parktronic το σωστό kit είναι εκείνο με κωδικό 51 71 0 396 684?

    Θα ήθελα το βάψιμο και την τοποθέτηση να την κάνει ενας πολύ καλός φανοποιός που γνωρίζω και όχι κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Σε γενικές γραμμές, αυτή η εργασία μήπως απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο που να με αναγκάζει να απευθυνθώ αποκλειστικά σε εξουσιοδοτημένο συγκρότημα ή πρόκειται για κάτι σχετικά απλό?

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! Ορίστε και μερικές ακόμη φωτό της μπέμπας...



    Τώρα που τη βλέπω, φωνάζει και για μεγαλύτερα παπούτσια... τα 17άρια χάνονται σε τόσα στρέμματα λαμαρίνας. Φτου. Ποιος την ακούει τη γυναίκα μου.


    (το γελιο ειναι για τον μπακακο!!!)



    ΠΩ ΠΩ ΚΟΥΚΛΑ!!!!!!!!....Βαλε απ ολα!!!!!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  9. #7
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρη τα φωτα τα πηρες (θα μας τρελλανει με τις γνωσεις του ο Νικος!!!)αν θελεις και πισω προφυλακτηρα εχεις μηνυμα.

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    καλοριζικη...

    το πρωτο μπαξιμο.....φιμε τζαμακια (με ξεγελαει η φωτο...νομιζω οτι δεν εχεις) κ ενα ματακι......!(ετσι... για το κακο το ματι)
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  11. #9
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις ευχές!

    Άρη, έχεις κι εσύ pm.

    Άντε να 'ρθει η Τρίτη ν' αρχίσουν οι παραγγελίες μήπως και το συμμαζέψω.

    Όσο για τα φιμέ, είναι στο πρόγραμμα... Λίγο το άφησα στον ήλιο σήμερα κι έγινε θερμοκήπιο. Έχει εργοστασιακά φιμέ από τη μέση και πίσω αλλά ούτε αυτά κάνουν τίποτα σπουδαίο.

    Καλή Ανάσταση σε όλους!

  12. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    Vasilis (03-04-10)

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Talking

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τώρα που τη βλέπω, φωνάζει και για μεγαλύτερα παπούτσια... τα 17άρια χάνονται σε τόσα στρέμματα λαμαρίνας. Φτου. Ποιος την ακούει τη γυναίκα μου.
    Δεν χρειάζεται να τα μαθαίνουν όλα οι γυναίκες, μπορείς εύκολα να κάνεις όλα τα μπαξίματα λέγοντάς της ότι τα βρήκες π.χ. μεταχειρισμένα από ένα φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή !!!

  14. The Following User Says Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    stratos (04-04-10)

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP