Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 44

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με M aerodynamic kit Retrofit σε Ε60

  1. #11
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να τα μαθαίνουν όλα οι γυναίκες, μπορείς εύκολα να κάνεις όλα τα μπαξίματα λέγοντάς της ότι τα βρήκες π.χ. μεταχειρισμένα από ένα φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή !!!
    Τοσα ψέμματα ούτε ερωμένες να ήταν οι μπέμπες!!
    Πάντως και εγώ προτεινω τη λύση του Στέφανου είναι η πιο ανώδυνη!
    When people talk, listen completely. Most people never listen. Ernest Hemingway

  2. The Following User Says Thank You to yannisv For This Useful Post:

    Stefanos_Cool (11-04-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να τα μαθαίνουν όλα οι γυναίκες, μπορείς εύκολα να κάνεις όλα τα μπαξίματα λέγοντάς της ότι τα βρήκες π.χ. μεταχειρισμένα από ένα φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή !!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοσα ψέμματα ούτε ερωμένες να ήταν οι μπέμπες!!
    Πάντως και εγώ προτεινω τη λύση του Στέφανου είναι η πιο ανώδυνη!
    Την έχουμε εφαρμόσει ουκ ολίγες φορές

  4. The Following User Says Thank You to bill_m3 For This Useful Post:

    Stefanos_Cool (11-04-10)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλορίζική φίλε μου και καλοτάξιδη να είναι. Καλωσόρισες στο φόρουμ μας με την όμορφη 5άρα σου...Άντε σιγά σιγά να μεγαλώνει η παρέα των 60άρηδων (και δεν εννοώ σε ηλικία χαχαχαχαχαχα)

  6. #14
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

    Παρεπιπτόντως, αυτό το χαρτί με τα μπαξίματα-ευκαιρίες το έχω κάψει πλέον μετά από τόσα χρόνια! Πρέπει να βρω άλλο σχέδιο δράσης...

  7. #15
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

    Παρεπιπτόντως, αυτό το χαρτί με τα μπαξίματα-ευκαιρίες το έχω κάψει πλέον μετά από τόσα χρόνια! Πρέπει να βρω άλλο σχέδιο δράσης...
    Χμμμ.... μην το λες, θα λες οτι ειναι ευκαιριες λογω κρισης!!!

  8. #16
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να τα μαθαίνουν όλα οι γυναίκες, μπορείς εύκολα να κάνεις όλα τα μπαξίματα λέγοντάς της ότι τα βρήκες π.χ. μεταχειρισμένα από ένα φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή !!!
    Η δικια μου πάντως αν δεν πέσει καρφωτή, πρέφα δεν παίρνει, μόνο αν αλλάξω εξωτερικό χρώμα θα το καταλάβει.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  9. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλορίζικη και καλοτάξιδη και με υγεία να τη χαρείς. Περιμένουμε να δούμε τις εξελίξεις της μεταμόρφωσης. Χρόνια πολλά...


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  10. #18
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα ήθελα το βάψιμο και την τοποθέτηση να την κάνει ενας πολύ καλός φανοποιός που γνωρίζω και όχι κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Σε γενικές γραμμές, αυτή η εργασία μήπως απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο που να με αναγκάζει να απευθυνθώ αποκλειστικά σε εξουσιοδοτημένο συγκρότημα ή πρόκειται για κάτι σχετικά απλό?
    Άρη, τώρα το είδα αυτό το θρεντ...

    Στη παραπάνω ερώτησή σου για το βάψιμο & τη τοποθέτηση, όχι δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο ώστε να πας αντιπροσωπεία.

    Το βάλε-βγάλε των προφυλακτήρων του Ε60 είναι straight-forward procedure.

    Άρα αν έχεις φανοποιό δικό σου, πήγαινέ τους να σου τους βάψει και όταν τους έχει στεγνώσει ΚΑΛΑ (δες θρεντ που έχω ανοίξει περί στεγνώματος), πας και τους τοποθετεί.

  11. #19
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φίλε Αρη, με την ευκαιρία που μας δίνεις θα το thread αυτό που ξεκίνησες, θα μοιραστώ μαζί με τους συμφορουμίτες τις πρόσφατες εμπειρίες μου μετά την απόκτηση της δικής μου (μεταχειρισμένης) Ε-60. Την πήρα από κάποιον στη Χαλκίδα (έμπορο αυτοκινήτων στο επάγγελμα) ο οποίος την χρησιμοποιούσε γιά προσωπικό του αυτοκίνητο. Ο λόγος που την επέλεξα ήταν πρωτίστως η εντυπωσιακά χαμηλή τιμή της γιά τον εξοπλισμό που έχει (αυτονόητο αυτό) και δευτερευόντως τον πολύ ιδιαίτερο χρώμα της (amethyst gray) το οποίο είναι πολύ του γούστου μου. Επίσης, θα μου επιτρέψεις, να θεωρήσω μεγάλο πλεονέκτημα του αυτοκινήτου, ότι φοράει τον πολυβραβευμένο εξακύλιδρο Μ54 και όχι τον μεταγενέστερο τετρακύλινδρο που φοράνε τα facelift.
    Δυσάρεστη εντύπωση μου έκανε από την πρώτη στιγμή το πόσο παραμελημένο ήταν το αυτοκίνητο, δεδομένου ότι ανήκε σε άνθρωπο που επαγγελματικά ανήκει, κατά τεκμήριο τουλάχιστον, στους γνώστες του αντικειμένου. Κυκλοφορούσε με αμορτισέρ "κουρέλια" ενώ την παραμονή της μεταβίβασης του σε μένα είχε επιστρέψει από ταξίδι στη Βουλγαρία μαζί με τα παδιά του ! Τα αντικατέστησα αμέσως με Bilstein B6. Τα πλαστικά flaps που υπάρχουν πίσω από τα νεφρά της μουσούδας γιά να κόβουν την εισαγωγή κρύου αέρα τα παγωμένα πρωινά, κρεμόντουσαν κυριολεκτικά από μιά κλωστή. Ο αναπτήρας χαλασμένος, η όψη της cdιέρας που βρίσκεται στο ντουλαπάκι του συνοδηγού πεσμένη, το κάλυμμα του ηλεκτρικού μηχανισμού γιά το κάθισμα του συνοδηγού πεσμένο, το εμπρός αριστερό φανάρι είχα καμμένη όλη τη σειρά των led από υγρασία, τα δέρματα (dakota) ασυντήρητα, πολλά σημάδια στο βερνίκι του χρώματος (από scotch brite !) ... και άλλα λιγότερο εντυπωσιακά.
    Με την ευκαιρία αυτή θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον (φίλο πλέον) και πραγματικό γκουρού της Ε-60 Νίκο (Nick Ε-60) γιά τις ατελείωτες ώρες που μου αφιέρωσε, χωρίς πρότερη γνωριμία μας, ώστε να αποκατασταθούν όλα τα παραπάνω, με το ελάχιστο κόστος.
    Εχοντας πλέον 2 μήνες το αυτοκίνητο στην κατοχή μου, και αφού έχω κάνει πάνω από 3.000 km μαζί του, θα ήθελα να συνεισφέρω στον προβληματισμό σου γύρω από την αλλαγή ζαντών. Το δικό μου φοράει sport ελατήρια από τη μαμά του, κίτρινα bilstein ολοκαίνουργα και 235/40/18 μπροστά, 275/35/18 πίσω runflat. Οι ζάντες είναι το σχέδιο 124 (φωτό στο garage μου). Είμαι απόλυτα θετικός γιά τις 18αρες, αλλά προσοχή στην παγίδα που ακούει στο όνομα runflat ! Είναι τόσο άκαμπτα τα λινά τους που θα χάσεις τελείως αυτό που σήμερα περιγράφεις σαν "μαγικό χαλί". Το δε χειρότερο είναι ότι θα αρχίσεις να ακούς "τσικ τσικ" από πλαστικά στο εσωτερικό, που αμαυρώνουν την εικόνα του φινιρίσματος ενός τέτοιου αυτοκινήτου.
    Ακόμα, έχω μιά επιφύλαξη και νιώθω πως πρέπει να την πω, σχετικά με την επιλογή των Μ-Pack προφυλακτήρων. Θα ανοίξεις "πληγή", οικονομική εννοώ, που δεν θα κλείσει αν δεν εκταμιεύσεις αρκετά χιλιάρικα στη συνέχεια ... γιατί εδώ στον κόσμο της BMW, το ένα φέρνει το άλλο ! Αντε μετά γιά sport σαλόνι, άντε γιά M-pack ανάρτηση, ζάντες, λάστιχα κλπ. Και αφού γίνουν όλα αυτά, τότε (ώ, τι έκπληξη !) ανακαλύπτεις ότι το αμάξι δεν έχει δύναμη ! Και τότε, τι ...?
    Ψυχραιμία λοιπόν σε αυτά τα πρώτα σου βήματα διότι οι δικαιολογίες του στυλ "μωρό μου, το βρήκα τσάμπα, αλήθεια σου λέω" δεν πολυπιάνουν πιά ... οι περισσότεροι εδώ μέσα το ξέρουμε καλά αυτό !
    Γιά μιά ακόμα φορά, καλορίζικη, καλοτάξιδη και γιά ότι μπορούμε να βοηθήσουμε εμείς οι παλιότεροι, ρώτα το Νίκο !!! Χα χα ! (sorry φίλε αλλά είσαι άπαιχτος).

  12. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    NickE60 (07-04-10)

  13. #20
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Πάνο, το αυτοκίνητό σου το είχα δει στο Γέρακα! Το πρόσεξα γιατί οι πινακίδες του GTI που είχα μέχρι και πριν ένα μήνα έμοιαζαν πολύ με τις δικές σου (ΙΖΖ ....). Είναι όντως πανέμορφο, να το χαίρεσαι! Το χρώμα του πάει πολύ.

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Θα κοιτάξω σήμερα πόσο έρχεται το κονδύλι για το M-Pack και θα πάρω την απόφασή μου. Τα καρούλια (17'') θα τα κρατήσω τουλάχιστον μέχρι την επόμενη αλλαγή ελαστικών, η οποία δεν αργεί (φθινόπωρο) αφού ήδη χθες με το ψιλόβροχο πήγαινα σαν τον Μπομπ τον Σφουγγαράκη. Εννοείται πως αν μπουν 18άρες θα καταργήσω τα runflat. Προς το παρόν το αυτοκίνητο είναι πράγματι μαγικό χαλί, πολύ πιο άνετο κι από την Χ5 με αερανάρτηση του πατέρα μου. Να φανταστείς, η μικρή κοιμάται χωρίς κανένα πρόβλημα πλέον όταν στο Golf γκρίνιαζε ασταμάτητα!

    Ευτυχώς το αυτοκίνητο δε χρειάζεται άλλα μαζέματα. Το εσωτερικό καθαρίστηκε και δεν έχει την παραμικρή φθορά, ενώ μετά από συμβουλή του Κώστα (Monsta) μόλις επισκευαστεί και η γραντζουνιά θα γίνει ένα κέρωμα μόνο κι αυτό είναι όλο. Το σαλόνι δε μου πάει καρδιά να το πειράξω, είναι τόσο πολυτελές με το μπεζ Dakota και το ανθρακί μπαμπού που το μόνο που λείπει είναι... το καρφωτό ξύλινο δάπεδο, ένα μπουχάρα από τη Μιραράκη κι ένα τζάκι (Clarkson style).

    Ο κινητήρας είναι άλλο θέμα, σκέψου όμως πως από τον Οκτώβρη με 2 βρέφη μέσα και με καθημερινή διαδρομή Θρακομακεδόνες - Παπάγου μέσω Εθνικής και Αττικής Οδού υπερκαλύπτομαι. Η γυναίκα μου δηλαδή, γιατί εκείνη το οδηγεί ως επί το πλείστον. Στα ταξίδια αλλάζει βέβαια το θέμα... Εκεί θα παίζουμε μόνο με κεκτημένες!

    Και πάλι ευχαριστώ για τις ευχές! Ελπίζω να τα πούμε από κοντά όλοι μαζί, σε κάποια λουκανικοσυνάντηση -και όχι μόνο- στο προσεχές μέλλον!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 07-04-10 στις 11:36 Αιτία: ας μη γραφουμε στοιχεια απο πινακιδες μια και το φορουμ ειναι ανοιχτος δημοσιος χωρος. Ευχαριστω

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP