Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 97 από 97

Θέμα: N42B20 SOS

  1. #91
    Εγγραφή
    02-03-11
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    458
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε Πρεβεζάνε, δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά έχεις λίγα km ακόμα...
    Συγνώμη Τάσο, αλλά μετά από πόσα km αρχίζουν τα προβλήματα;
    Διότι από τα λίγα που γνωρίζω, ένα βενζινοκίνητο αυτοκίνητο έχει ωφέλιμη ζωή περί τα 200.000km με την προϋπόθεση ότι το δουλεύεις και το συντηρείς ορθά.
    Και όπως είναι προφανές, μέχρι να μου βγάλει κάποιο πρόβλημα, δεν μπορώ παρά να λέω ότι μέχρι σήμερα(120.000km) δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό.
    Από κει και πέρα, μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο, για κινητήρα του 2003, να μην υπάρχει στη Γερμανία και στις σοβαρές αντιπροσωπείες, το επαρκές feedback για τα περισσότερα "τρελλά" που μπορεί να έχει βγάλει ένας κινητήρας που τρέχει μία 10ετία.
    Παιδικές αρρώστιες σίγουρα θα βγάλει το F30, μπορεί και να βγάλει και το Ε90. Αλλά το Ε46 μόνο γεροντοαρρώστιες μπορεί να βγάλει και να το χαιρετίσεις μία και καλή.
    Θέλω και να επισημάνω και μία άλλη παράμετρο. Ολοι οι μηχανικοί δεν είναι το ίδιο επαρκής. Και την ίδια μάρκα να δουλεύουν, πάλι ισάξιοι δεν είναι. Επίσης δεν το ψάχνουν όλοι το ίδιο. Ακόμη και οι περισσότερες αντιπροσωπίες έχουν αρκετούς ανεπαρκής μηχανικούς. Και επειδή είμαι και γω μηχανικός(πολιτικός, όχι αυτοκινήτων), αυτό το ζω κάθε μέρα στο πετσί μου και έχω δει ανθρώπους να παιδεύονται άδικα και να ζημιώνονται από ανεπαρκής συναδέλφους μου, που όμως στην πιάτσα θεωρούνται..."γάτες"!!!
    Για αυτό σε ότι αφορά τον μάστορα και τα service, κρατάω πάντα μικρό καλάθι...
    Για να σου δώσουν οποιασδήποτε μορφής εξουσία πρέπει πρώτα να προσφέρεις καλές υπηρεσίες στους ανθρώπους.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Prevezanos For This Useful Post:

    katsaraios (28-11-13), Panos 316T (03-12-13)

  3. #92
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Πρεβεζάνε δεν υπάρχει περιορισμός στα km για το πότε θα εμφανιστούν τα "περίεργα".... μακάρι να μην εμφανιστούν ποτέ!!
    Υπάρχουν πολλά αμάξια φίλων με Ν42 μοτέρ από το forum που έχουν αρκετά km στην πλάτη και δουλεύουν ρολόι.. είναι θέμα τύχης, δεν ξέρω...
    Τυγχάνω μηχανολόγος σε κτιριακά, όχι σε αυτοκίνητα, και με τις στοιχειώδεις γνώσεις που έχω και το αρκετό διάβασμα που έχω κάνει για τον Ν42, οι απόψεις των περισσότερων μαστόρων πάνω σε βλάβη - διάγνωση δεν με ικανοποιεί... σταματάω εδώ την αναφορά περί συνεργείων & μαστόρων...
    Όσον αφορά τις παιδικές ασθένειες του Ν42, πρέπει καταρχήν να συμφωνήσεις ότι είναι ο πρώτος κινητήρας bmw που βγήκε σε γραμμή παραγωγής με σύστημα valvetronic. Ο διάδοχός του, Ν46, που φορέθηκε στα τελευταία Ε46 και στα πρώτα Ε90 δεν έχει καμία σχέση από πλευράς αξιοπιστίας και ομαλής λειτουργίας. Ειδικά στα Ε90 οι Ν46 έχουν πολύ λιγότερα "κουσούρια" ακόμα και σε σχέση με τα Ν43 που φορέθηκαν τελευταία... Να είσαι σίγουρος ότι κάθε καινούριο με τεχνολογίας αιχμής, πάντα εμφανίζει στην πράξη σχεδιαστικά λάθη που από τα r & d τμήματα δεν μελετήθηκαν ορθά, όπως το πρώτο σύστημα valvetronic της εποχής εκείνης . Τότε που βγήκε ο Ν42 μπορεί το λογισμικό του (ή οτιδήποτε άλλο) να μην είναι σε θέση να καλύψει όλες τις συνθήκες λειτουργίας του κινητήρα. Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια τα σχεδιαστικά του λάθη. Πλέον στους πιο σύγχρονους κινητήρες με valvetronic (Ν46, Ν52, Ν55 κτλ) έχουν λυθεί τα "ιδιότροπα" προβλήματα πάνω στη λειτουργία του.
    Σε φιλικό πάντα κλίμα,

    Τάσος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 28-11-13 στις 20:22

  4. The Following User Says Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    Panos 316T (03-12-13)

  5. #93
    Εγγραφή
    02-03-11
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    458
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Τάσο από την μικρή έρευνα που έκανα πριν αγοράσω το αυτοκίνητο, διαπίστωσα ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι από του κορυφαίους ατμοσφαιρικούς της κατηγορίας του και σε απόδοση και σε ομαλή λειτουργία και σε κατανάλωση. Πηγαίνω Θεσσαλονίκη και γυρίζω με σταθερή ταχύτα 150-170km/h και με 58lt (370+370=740km).
    Μου είπαν όμως ότι αυτός ο κινητήρας είναι ανέγγιχτος.
    Δηλαδή, δεν τον βελτιώνεις, δεν τον πουσάρεις, δεν τον αλλάζεις, δεν τον εκσυγχρονίζεις, δεν τον ακουμπάς. Ούτε αέριο του βάζεις. "Αυτός είναι και αν σου αρέσει" μου είπαν.
    Επίσης, πρέπει να αλλάζω λάδια "LL τάδε" ανά 10.000km και όχι ότι λάδι θέλω ανά 20.000km περίπου, που λέει ο Η/Υ του αυτοκινήτου. Ο μάστορας που κάνω service μου είπε ότι έχει δει εσωτερικό κινητήρων που έβαζαν λάδι "LLτάδε" και άλλους που έβαζαν καλό λάδι άλλης σήμανσης. Κατά ένα παράξενο τρόπο αυτά με το "LL τάδε" ήταν τζάμι ενώ οι άλλοι ήταν γερασμένοι. Υπ' όψιν τα λάδια τα αγοράζω εγώ από δική μου οικονομική πηγή.
    Το βέβαιο, όμως, είναι ότι όλοι οι κινητήρες βγάζουν βλάβες ακόμη και οι πιο "καλοί". Απλά εμένα μου φαίνεται τραβηγμένο να μην υπάρχει μετά από 10 χρόνια το επαρκές feedback για τον συγκεκριμένο κινητήρα.
    Επειδή, όμως, παίζει μεγάλο ρόλο η χρήση και η συντήρηση, πρέπει να το έχουμε στο μυαλό μας και σίγουρα κάθε μοντέλο έχει τα "κουμπία" του.
    Εγώ απλώς, επειδή είχα την εμπειρία με το αισθητήρα που ανέφερα προηγουμένως, το έγραψα μήπως και βοηθήσω καθώς πολλές φορές φταίει κάτι απλό και ασήμαντο.
    Τέλος, χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτός ο κινητήρας είναι "ζημιάρης", καθώς όσους γνωστούς έχω, είτε με τον 1.600αρι είτε με τον 2.000ρο, όσο τον δουλεύουν και τον συντηρούν σωστά, δεν αντιμετώπισαν ποτέ πρόβλημα.
    Λες τώρα που τον παίνεψα τόσο να μου τα σκάσει από δω και πέρα και να αρχίσει να μου κάνει διάφορα τρελλά;
    Για να σου δώσουν οποιασδήποτε μορφής εξουσία πρέπει πρώτα να προσφέρεις καλές υπηρεσίες στους ανθρώπους.

  6. #94
    Εγγραφή
    20-11-12
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φίλοι γεια σας και πάλι. Σήμερα άλλαξα τον αισθητήρα λ πριν τον καταλύτη και το αμάξι αναστήθηκε. Η ροπή που είχε όταν ήταν στα καλά του επανήλθε και η κατανάλωση επίσης. Πιστεύω ότι όλα είναι οκ. Θα δείξει σε λίγες μέρες, αν με δείτε να ξανασκούζω να καταλάβετε ότι δεν είναι όλα οκ. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους και αν δεν τα ξαναπούμε πριν τις γιορτές εύχομαι ολόψυχα σε όλους ΚΑΛΕΣ ΓΙΩΡΤΕΣ.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to nikpapas44 For This Useful Post:

    Panos 316T (03-12-13), Vassilis ///M (03-12-13)

  8. #95
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε nikpapas44 μας μπερδεύεις λίγο...
    Οι λ ΠΡΙΝ τους προκαταλύτες είναι "υπεύθυνοι" για την ρύθμιση των μειγμάτων...
    Ο λ πριν τον κεντρικό καταλύτη είναι ο παρακολούθησης και ελέγχει τη λειτουργία των προκαταλυτών....
    Μπορεί ωστόσο το δικό σου 46-άρι να μην έχει προκαταλύτες, οπότε ο λ πριν τον κεντρικό καταλύτη είναι ο υπεύθυνος για τα μείγματα..
    Αν το αμάξι σου έχει 4 λάμδα, είναι λίγο δύσκολο να άλλαξε συμπεριφορά με τον λ που άλλαξες... αν έχεις 2 λάμδα, τότε ναι αυτός παίζει σημαντικότατο ρόλο.

    Ας ελπίσουμε να είναι αυτό και επιτέλους να ηρεμήσεις από τις απανωτές αναποδιές...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 03-12-13 στις 21:11

  9. The Following User Says Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    nikos valvetronic (03-12-13)

  10. #96
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.581
    Thanked
    6682
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τάσο δεν παλεύεσαι φίλε!! Εμένα δεν έχει προ πάντως!
    πρεβεζανε λίγο σκάλισμα σηκώνει ο n42,έχω κάνει 60.000χλμ με το πρόγραμμα και όλα καλά από λειτουργία.

  11. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    tasos.kamv (03-12-13)

  12. #97
    Εγγραφή
    20-11-12
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    50
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε tasos.kamv δύο λ έχω.

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP