Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: water\methanol kit....TA φωτα σας???

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pontiosM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη ποση περιπου μεθανολη καει σε ενα ντεποζιτο δικο σου???
    Μήπως εννοείς πόσο μείγμα νερού-μεθανόλης ?
    Μην ξεχνάς οτι ο Δημήτρης έχει αναφέρει οτι το δουλευει 50-50...
    Εξαρτάται βέβαια και απο το πώς το έχει ρυθμίζει να ψεκάζει.

  2. #22
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως εννοείς πόσο μείγμα νερού-μεθανόλης ?
    Μην ξεχνάς οτι ο Δημήτρης έχει αναφέρει οτι το δουλευει 50-50...
    Εξαρτάται βέβαια και απο το πώς το έχει ρυθμίζει να ψεκάζει.

    Nαι αυτο ηθελα να πω!!!

  3. #23
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pontiosM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη ποση περιπου μεθανολη καει σε ενα ντεποζιτο δικο σου???
    Η καθαρη μεθανολη χρησιμοποιηται καθαρα για αυξηση της ιπποδυναμης απο την δυνατοτητα λειτουργιας πιο επιθετικων αβανς και δυνατοτητα αυξησης της πιεσης υπερπληρωσης με βενζινες πρατηριου. Ο συνδυασμος μεθανολης νερου χρησιμοποιηται εν μερη για αυτο, χωρις ομως να δινει τα αποτελεσματα που εχουμε με καθαρη μεθανολη. Το νερο ομως (μεσω εξατμισης, αφου δεν καιγεται) βοηθαει στην μειωση (και στην απομακρυνση απο τα πιστονια) της θερμοκρασιας της καυσης, κατι ιδιατερα σημαντικο σε FI κινητηρες με υψηλη συμπιεση οπου το πιστονι καλειται να αντιμετωπισει περαν των αλλων, μεγαλυτερα θερμικα φορτια λογω συμπιεσης ακομα και σε χαμηλες τιμες υπερπληρωσης (γιαυτο και οι προγραμματιστες ακολουθουν σε αυτες τις περιπτωσεις την safe λυση 'πιο πλουσιο' ωστε να βοηθησουν με το επιπλεον καυσιμο την ψυξη των πιστονιων)
    Εγω χρησιμοποιω 50-50. Η καταναλωση με σβελτη οδηγηση ειναι 2-3lt ανα ντεποζιτο καυσιμου. Στην πολη βεβαια μπορει να κινεισαι ολη μερα και να μην καψεις τιποτα. Εχει τυχει ομως να καταναλωσω 2λτ σε 100χλμ σε συνθηκες μετρησεων. Η καταναλωση ειναι σχετικη καθως εξαρταται απο τις ρυθμισεις και κυριως απο τον τροπο οδηγησης.

  4. The Following 6 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    deepBLUE (05-04-10), NickE60 (05-04-10), VanVIC (05-04-10), Vasilis (05-04-10), z3outofmind (06-04-10), ΔημήτρηςΜ3 (05-04-10)

  5. #24
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παντα κατατοπιστικοτατος ο Δημητρης
    σε οτι τον εχω ρωτησει!
    thanks!

  6. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως φιλε μου....

    τοσα ζητουν...κ σου πετουν το παραμυθι οτι την επομενη φορα που θα μπαξεις κατι κ θα τον χρειαστεις θα σου παρει 100 με 150 ευρα.....

    Δεν μπορω να καταλαβω το λογο αφου κ την πρωτη φορα που θα τον χρειαστεις ΔΕΝ σου περναει αυτος ολοκληρο προγραμμα....αλλα ''διορθωνει'' καποια πραγματα (ολιγων λεπτων δουλεια...)

    ...
    Συμπέθερε η δική μου εμπειρία άλλα λέει.
    Το "έργο" το έχω ζήσει 2 φορές, μιά πρό κομπρέσορα εποχή και μια μετά.

    Την πρώτη φορά αγόρασα πρόγραμμα (απο Ελληνα αντιπρόσωπο Γερμανού προγραμματιστή) που αντικατέστησε το εργοστασιακό. Το έκανα δεδομένου ότι είχαν αντικατασταθεί εκκεντροφόροι, εξατμίσεις, μεγαλύτερη πατελούδα κλπ.
    Σε κάθε αναβάθμιση που ζητούσα (π.χ. ανέβασμα κόφτη στροφών) πλήρωνα απο 100 εως 150 ευρώ.

    Την 2η φορά, αφού είχα βάλει τον κομπρέσσορα (TS2 με 8psi) πλήρωσα σε Ελληνα προγραμματιστή, χρήματικό ποσό ίσο με την αξία ενός νέου προγράμματος αλλά αυτό συνέβει για να διορθωθεί το πρόγραμμα που είχε έρθει απο ESS και για το AFR αλλά και επειδή είχα βάλει μια λίγο μικρότερη τροχαλία (απο 8psi το πήγα στα 8,25psi). To θέμα είναι οτι για να γίνει αυτή η "διόρθωση/adaptation/fine tuning" το αυτοκίνητο ρθυμιζόταν επι του δυναμομέτρου για περίπου 3 ώρες (κάτι λιγότερο).
    Σίγουρα δεν ήταν θέμα λίγων λεπτών.

    Απο την συγκεκριμένη "αναβάθμιση" νομίζω οτι είσαι απο τους λίγους που μπορούν να πιστοποιήσουν αν άξιζε ή όχι (κι εσύ, κι ο deepblue κι ο m-power 01 είδατε τί γινόταν στο δρόμο).
    Οταν χρειάστηκε χθές να γίνει και νέα διόρθωση στα μείγματα (λόγω αλλαγής μπέκ και τροχαλίας), έγινε πάλι επι του δυναμομέτρου (πάλι 2-3 ώρες δουελειάς) αλλά τώρα πλήρωσα συνολικά 200 ευρώ (για εργασία και δυναμόμετρο). Τα αποτελέσματα θα τα δείς.

    Αν τα ανωτέρω ήταν θέμα λίγων λεπτών (που τελικά δεν είναι) και εγώ δεν θα πλήρωνα τόσα χρήματα.

    Και το σημαντικότερο: σε ότι χρειαστώ απλά σηκώνω το τηλέφωνο... (thanx skandalis)

  7. The Following 2 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    skandalis447 (08-04-10), Vasilis (08-04-10)

  8. #26
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμπέθερε η δική μου εμπειρία άλλα λέει.
    Το "έργο" το έχω ζήσει 2 φορές, μιά πρό κομπρέσορα εποχή και μια μετά.

    Την πρώτη φορά αγόρασα πρόγραμμα (απο Ελληνα αντιπρόσωπο Γερμανού προγραμματιστή) που αντικατέστησε το εργοστασιακό. Το έκανα δεδομένου ότι είχαν αντικατασταθεί εκκεντροφόροι, εξατμίσεις, μεγαλύτερη πατελούδα κλπ.
    Σε κάθε αναβάθμιση που ζητούσα (π.χ. ανέβασμα κόφτη στροφών) πλήρωνα απο 100 εως 150 ευρώ.

    Την 2η φορά, αφού είχα βάλει τον κομπρέσσορα (TS2 με 8psi) πλήρωσα σε Ελληνα προγραμματιστή, χρήματικό ποσό ίσο με την αξία ενός νέου προγράμματος αλλά αυτό συνέβει για να διορθωθεί το πρόγραμμα που είχε έρθει απο ESS και για το AFR αλλά και επειδή είχα βάλει μια λίγο μικρότερη τροχαλία (απο 8psi το πήγα στα 8,25psi). To θέμα είναι οτι για να γίνει αυτή η "διόρθωση/adaptation/fine tuning" το αυτοκίνητο ρθυμιζόταν επι του δυναμομέτρου για περίπου 3 ώρες (κάτι λιγότερο).
    Σίγουρα δεν ήταν θέμα λίγων λεπτών.

    Απο την συγκεκριμένη "αναβάθμιση" νομίζω οτι είσαι απο τους λίγους που μπορούν να πιστοποιήσουν αν άξιζε ή όχι (κι εσύ, κι ο deepblue κι ο m-power 01 είδατε τί γινόταν στο δρόμο).
    Οταν χρειάστηκε χθές να γίνει και νέα διόρθωση στα μείγματα (λόγω αλλαγής μπέκ και τροχαλίας), έγινε πάλι επι του δυναμομέτρου (πάλι 2-3 ώρες δουελειάς) αλλά τώρα πλήρωσα συνολικά 200 ευρώ (για εργασία και δυναμόμετρο). Τα αποτελέσματα θα τα δείς.

    Αν τα ανωτέρω ήταν θέμα λίγων λεπτών (που τελικά δεν είναι) και εγώ δεν θα πλήρωνα τόσα χρήματα.

    Και το σημαντικότερο: σε ότι χρειαστώ απλά σηκώνω το τηλέφωνο... (thanx skandalis)




    εγω ακομα περιμενω στο τηλεφωνο.......


    Βαγγελη επι της ευκαιριας......βαλε αμα μπορεις και την πρωτη δυναμομετρηση που εκανες πριν το πρωτο fine tunning και την χθεσινη να δουμε και εμεις τις διαφορες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  9. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    [/B]
    ...
    Βαγγελη επι της ευκαιριας......βαλε αμα μπορεις και την πρωτη δυναμομετρηση που εκανες πριν το πρωτο fine tunning και την χθεσινη να δουμε και εμεις τις διαφορες.
    Γιάννη δεν έχει ουσία να παραθέσω αυτές τις 2 δυανμομετρήσεις που λές γιατί έχουν αλλάξει και οι τροχαλίες.
    Πρίν το 1ο fine tuning δούλευα 8psi, μετά πήγα 8,25psi και εκεί έγινε και το 1ο fine tuning και χθές 8,75.
    Και να σου πώ οτι απο τα 8psi μέχρι τα 8,75 έχω διαφορά 30-35 ίππους και 3-4 κιλά ροπής τί θα καταλάβεις ? Δεν μπορεί να βγεί ξεκάθαρο αποτέλεσμα.

    Θα ζητήσω πάντως, σε πρώτη ευκαιρία να μου δώσουν ένα "συγκριτικό" μεταξύ κατάστασης 8,25 psi και 8,75 psi.

    Y.Γ.: Δεν καταλάβα τί εννοείς που γράφεις οτι ακόμα περιμένεις στο τηλέφωνο. Είχες κάποιο πρόβλημα με την επικοινωνία, κάποια ολιγωρία σε κάποιο αίτημα/πρόβλημά σου ? Καλό είναι, όπως λέμε τα καλά, έτσι να λέμε και τα "στραβά" προκειμένου να υπάρχει μια πιο αντικειμενική εικόνα.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    Vasilis (08-04-10), Z4 DCT (08-04-10)

  11. #28
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ωραια....απλα ηθελα να δω ποσο εχει φτασει πλεον.....


    Δεν τρεχει τιποτα, απλα περιμενω να παρω το οκ για να παω για ρυθμιση μετα την εξατμιση και το φιλτρο και να γινει επιτελους και δυναμομετρηση για να δω που ειμαι.......δεν εχω καποιο ιδιαιτερο παραπονο απο τον Δημητρη εκτος του οτι ειναι πολυ απασχολημενος.....αλλα αυτο ειναι φυσικο αμα κανεις καλη δουλεια......το ακομα περιμενω στο τηλ ηταν χολη γιατι ζηλεψα που δεν με εχει παρει ακομα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  12. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    skandalis447 (08-04-10)

  13. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια....απλα ηθελα να δω ποσο εχει φτασει πλεον........
    Γύρω στα 300 kW υπολόγιζε (αλλά ξέρεις με τα δυναμόμετρα πως έιναι...)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Δεν τρεχει τιποτα, απλα περιμενω να παρω το οκ για να παω για ρυθμιση μετα την εξατμιση και το φιλτρο και να γινει επιτελους και δυναμομετρηση για να δω που ειμαι.......δεν εχω καποιο ιδιαιτερο παραπονο απο τον Δημητρη εκτος του οτι ειναι πολυ απασχολημενος.....αλλα αυτο ειναι φυσικο αμα κανεις καλη δουλεια......το ακομα περιμενω στο τηλ ηταν χολη γιατι ζηλεψα που δεν με εχει παρει ακομα
    Γιάννη προφανώς τον αναζητούν πολλοί και ούτε και για μένα ήταν ευκολο να συντονιστούμε αλλά όποτε του τηλεφωνώ ή στέλνω SMS, απαντά άμεσα (προς τιμήν του).
    Δουλειές είναι αυτές, κυνήγι χρειάζεται...

  14. The Following 2 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    skandalis447 (08-04-10), Z4 DCT (08-04-10)

  15. #30
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    521
    Thanked
    400
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια....απλα ηθελα να δω ποσο εχει φτασει πλεον.....


    Δεν τρεχει τιποτα, απλα περιμενω να παρω το οκ για να παω για ρυθμιση μετα την εξατμιση και το φιλτρο και να γινει επιτελους και δυναμομετρηση για να δω που ειμαι.......δεν εχω καποιο ιδιαιτερο παραπονο απο τον Δημητρη εκτος του οτι ειναι πολυ απασχολημενος.....αλλα αυτο ειναι φυσικο αμα κανεις καλη δουλεια......το ακομα περιμενω στο τηλ ηταν χολη γιατι ζηλεψα που δεν με εχει παρει ακομα
    Ελα βρε Γιαννακη μου μην μου παραπονιεσαι...οτι μπορω κανω...
    Understeer is when you hit the wall with the front of the car
    Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
    Horsepower is how fast you hit the wall,
    Torque is how far you take the wall with you.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP