Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: water\methanol kit....TA φωτα σας???

  1. #11
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ για να σου εξηγησω...μιας κ ο συμπεθερος Deepblue εγινε προσφατως ΔΙΣ μπαμπας κ δεν προλαβαινει να αλλαζει παμπερς...ωστε να μπει στο φορουμ....

    το τοποθετησε στον Φλασκη...κ του εβαλε τις ρυθμισεις του μανιουαλ.....που θεωρει ο αμερικανος σαν αρχικες ρυθμισεις (που δεν βλαπτουν σε καμμια περιπτωση τον κινητηρα) δουλευει με αναλογια 60% νερο κ 40% μεθανολη....κ θεωρω οτι ψεκαζει με το 35% των δυνατοτητων του το κιτ....

    μολις το ανεβασε στο 45% ο συμπεθερος το αυτοκινητο χοροπηδουσε....

    οταν το πηγε δυναμομετρο κ μετρηθηκε το αυτοκινητο ...ειχε παρει περι τα 20+ αλογα με την 1η επιλογη στα 35% ....αλλα ο Σκανδαλης που του κοιταξε στην δυναμομετρηση το μειγμα....του ειπε να μην αυξησει ουτε την δοσολογια νερου/μεθανολης ουτε το ποσοστο ψεκασμου γιατι θα εμενε στεγνος απο καυσιμο.....
    αυτο νομιζω ΔΕΝ μπορει να στο πει κανεις αν δεν μετρηθει το αυτοκινητο.....

    υπαρχει στο φορουμ μας ο χρηστης TURBODOG.....o οποιος εχει ολη την καλη διαθεση να μας βοηθησει μιας κ φοραει κ αυτος το εν λογω κιτ....

    αν διαβαζει αυτο το θρεντ θα τον παρακαλουσα να μας πει κ εδω την γνωμη του....

    ευχαριστω............
    συμπερασμα>>>μετα το πασχα τηλ στον στρατο για το καινουργιο μοσχευμα
    και σφερα στον σκανδαλη μετα την εγκατασταση...οπως και να εχει παντος βασιλη το αμαξι πρεπει να ρυθμιστη στο δυναμομετρο αυτο ειναι συγουρο εαν θες να δουλεψεις πανω απο το 45%
    απλα πιστευω πως οπως προ ειπες και εσυ εαν το δουλεψεις σε μια ρυθμιση της ταξης του 35% δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να χρειαστεις απο την αρχη ολοκληρη χαρτογραφιση..οπως ισχυρίζονται πολυ βελτιωτες απλα και μονο να σου παρουν 500€και600€ για προγραμμα..το θεωρο πουσ..ια....
    τα νουμερα με τις τιμες που γραφω ζητηθηκαν...

  2. The Following User Says Thank You to z3outofmind For This Useful Post:

    Vasilis (31-03-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    δυστυχως φιλε μου....

    τοσα ζητουν...κ σου πετουν το παραμυθι οτι την επομενη φορα που θα μπαξεις κατι κ θα τον χρειαστεις θα σου παρει 100 με 150 ευρα.....

    Δεν μπορω να καταλαβω το λογο αφου κ την πρωτη φορα που θα τον χρειαστεις ΔΕΝ σου περναει αυτος ολοκληρο προγραμμα....αλλα ''διορθωνει'' καποια πραγματα (ολιγων λεπτων δουλεια...)

    τεσπα...περι ορεξεως...

    αφου βρισκουμε ...τα κανουμε ετσι λειτουργει στην Ελλαδα....

    τωρα ομως που ΔΕΝ θα βρισκουμε οπως γινονται τα πραγματα...αιντε κ να δω τι θα γινει...
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  4. #13
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το W/M injection επηρεαζει το καθε αυτοκινητο διαφορετικα..και αυτο οφειλεται κατα κυριο λογο στην τοποθετηση του μπεκ. Ποσο κοντα η μακρυα απο πεταλουδα, πριν η μετα το κομπρεσσορα κτλ. ΑΡΑ αναλογως αυτοκινητου και κατα συνεπεια διαφορετικου FI setup και τοποθετηησης του μπεκ θα εχουμε και διαφορετικα αποτελεσματα. Σε αλλα αυτοκινητα γινεται πιο πλουσιο (δικο μου) σε αλλα πιο φτωχο (deepBLUE) και σε καποια αλλα ισως να μην αλλαξει καθολου. Αυτο θα φανει μετα την τοποθετηση με ενα wideband, η στο δυναμομετρο, αν χρειαζονται διορθωση η οχι οι χαρτες καυσιμου.
    Παρεπιπτοντως το αυτοκινητο μπορει να δουλεψει και μιση μοναδα AFR πιο φτωχο απο οτι ηταν πριν. Αυτο συνιστουν αλλωστε, ωστε να αποφυγουμε το combustion quench.
    Τα αβανς δεν ειναι απαραιτητο γινει πιο επιθετικο...βεβαια αν γινει πιο επιθετικο, που μας δινει η δυνατοτητα του WM injection, θα δουμε ακομα καλυτερα αποτελεσματα, με το ρισκο ομως αν μεινουμε χωρις μεθανολη να εχουμε προβληματα προαναφλεξης.
    Οσο για τη ακριβη ποσοτητα που χρειαζεται το καθε αυτοκινητο, εχω παραθεσει ενα link στο προηγουμενο thread ωστε να υπολογισει ο καθενας ποσο ακριβως χρειαζεται, αναλογως FI setup. 50-50 αναλογια δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα(αυτο συνιστουν αλλωστε) και αυτην την αναλογια χρησιμοποιω και εγω προσωπικα.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    deepBLUE (05-04-10), NickE60 (05-04-10), Vasilis (31-03-10), z3outofmind (05-04-10)

  6. #14
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και κατι ακομη...με το ιδιο nozzle τοποθετημενο αλλαζοντας τις ρυθμισεις της τρομπας το συνολικο flowrate δεν αλλαζει και τοσο πολυ καθως για τον διπλασιασμο της παροχης, χρειαζομαστε τετραπλασιασμο της πιεσης. Πχ 375 ml/sec στα 100 psi γινεται 1,22*375 στα 150psi (22% αυξηση), 1,41*375 στα 200psi (41% αυξηση) κ.ο.κ
    Οποτε μην φοβαστε να παιξετε με τις ρυθμισεις του controller, και κατα συνεπεια με τις ρυθμισεις πιεσης της τρομπας καθως οι αλλαγες απο το minimum flowrate (με το μπεκ επανω) μεχρι και το maximum της τρομπας δεν ειναι και τοσο μεγαλες οσο νομιζετε.

  7. #15
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το W/M injection επηρεαζει το καθε αυτοκινητο διαφορετικα..και αυτο οφειλεται κατα κυριο λογο στην τοποθετηση του μπεκ. Ποσο κοντα η μακρυα απο πεταλουδα, πριν η μετα το κομπρεσσορα κτλ. ΑΡΑ αναλογως αυτοκινητου και κατα συνεπεια διαφορετικου FI setup και τοποθετηησης του μπεκ θα εχουμε και διαφορετικα αποτελεσματα. Σε αλλα αυτοκινητα γινεται πιο πλουσιο (δικο μου) σε αλλα πιο φτωχο (deepBLUE) και σε καποια αλλα ισως να μην αλλαξει καθολου. Αυτο θα φανει μετα την τοποθετηση με ενα wideband, η στο δυναμομετρο, αν χρειαζονται διορθωση η οχι οι χαρτες καυσιμου.
    Παρεπιπτοντως το αυτοκινητο μπορει να δουλεψει και μιση μοναδα AFR πιο φτωχο απο οτι ηταν πριν. Αυτο συνιστουν αλλωστε, ωστε να αποφυγουμε το combustion quench.
    Τα αβανς δεν ειναι απαραιτητο γινει πιο επιθετικο...βεβαια αν γινει πιο επιθετικο, που μας δινει η δυνατοτητα του WM injection, θα δουμε ακομα καλυτερα αποτελεσματα, με το ρισκο ομως αν μεινουμε χωρις μεθανολη να εχουμε προβληματα προαναφλεξης.
    Οσο για τη ακριβη ποσοτητα που χρειαζεται το καθε αυτοκινητο, εχω παραθεσει ενα link στο προηγουμενο thread ωστε να υπολογισει ο καθενας ποσο ακριβως χρειαζεται, αναλογως FI setup. 50-50 αναλογια δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα(αυτο συνιστουν αλλωστε) και αυτην την αναλογια χρησιμοποιω και εγω προσωπικα.
    χρονια πολλα για αρχη..θα μπορουσα να βαλω το μπεκ απο το κιτ κοντα στην
    τουρμπινα?εχω ακουσει οτι μυρια κακα επονται ..και κατι ακομα ξερεις εαν ο εγκεφαλος του κιτ μπορει να διαχειριστει πανω απο ενα μπεκ?το τελευταιο το ρωταω για κατι διαφορετικο που εχω στο μυαλο μου....

  8. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εδω θα βρεις καποιες πληροφοριες μια και το θεμα εχει ξανασυζητηθει.
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...F%EB%E7&page=3
    Δε ξερω τι ακριβως χρηση θες να κανεις με τη μεθανολη και σε ποιο σημειο θες να την τοποθετησεις.
    Εγω την εχω αμεσως μετα το Maf.
    Το σιγουρο ειναι πως θα πρεπει να περασεις απο δυναμομετρο και με αναλυτη καυσιμων για να ξερεις τι σου γινεται.
    Μπορεις να το κανονισεις με το Σκανδαλη οπως και γω και αν δε χρειαζεσαι καποια ρυθμιση ο Δημητρης θα σου το πει ωστε να μην μπαινεις σε περιττα εξοδα.
    Αυτο που θα σου ελεγα να παρεις ειναι και το solenoid μια βαλβιδα ασφαλειας απο τη site το γερμανικο μια και ο Αμερικανος δε το εχει να στο δωσει ετσι και αλλιως πωλειται εξτρα,τιμη 65 ευρω.
    Απο κει και μετα στο Φλασκη εχουν τοποθετησει αρκετα κιτακια μεχρι τωρα αρα μπορεις να πας αφοβα να το βαλεις.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  9. The Following 2 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    stratos (05-04-10), z3outofmind (05-04-10)

  10. #17
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω θα βρεις καποιες πληροφοριες μια και το θεμα εχει ξανασυζητηθει.
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...F%EB%E7&page=3
    Δε ξερω τι ακριβως χρηση θες να κανεις με τη μεθανολη και σε ποιο σημειο θες να την τοποθετησεις.
    Εγω την εχω αμεσως μετα το Maf.
    Το σιγουρο ειναι πως θα πρεπει να περασεις απο δυναμομετρο και με αναλυτη καυσιμων για να ξερεις τι σου γινεται.
    Μπορεις να το κανονισεις με το Σκανδαλη οπως και γω και αν δε χρειαζεσαι καποια ρυθμιση ο Δημητρης θα σου το πει ωστε να μην μπαινεις σε περιττα εξοδα.
    Αυτο που θα σου ελεγα να παρεις ειναι και το solenoid μια βαλβιδα ασφαλειας απο τη site το γερμανικο μια και ο Αμερικανος δε το εχει να στο δωσει ετσι και αλλιως πωλειται εξτρα,τιμη 65 ευρω.
    Απο κει και μετα στο Φλασκη εχουν τοποθετησει αρκετα κιτακια μεχρι τωρα αρα μπορεις να πας αφοβα να το βαλεις.
    ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ....

  11. The Following User Says Thank You to z3outofmind For This Useful Post:

    deepBLUE (05-04-10)

  12. #18
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3outofmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρονια πολλα για αρχη..θα μπορουσα να βαλω το μπεκ απο το κιτ κοντα στην
    τουρμπινα?εχω ακουσει οτι μυρια κακα επονται ..και κατι ακομα ξερεις εαν ο εγκεφαλος του κιτ μπορει να διαχειριστει πανω απο ενα μπεκ?το τελευταιο το ρωταω για κατι διαφορετικο που εχω στο μυαλο μου....
    Η χρυσή τομή για μένα είναι πιστεύω λίγο μετά το intercooler. Και γιατί όχι πρίν να το ψύχει? Γιατί έτσι θα δημιουργήσεις στάθμη μεθανόλης και νερού στο κάτω μέρος με αποτέλεσμα την μειωμένη απόδοση του εναλάκτη.

    Επίσης, λίγο μετά το intercooler έτσι ώστε το εκνέφωμα να ανακατεύεται σωστά με τον συμπιεσμένο αέρα και να γίνετει σωστή ανάμειξη

  13. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    z3outofmind (05-04-10)

  14. #19
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρυσή τομή για μένα είναι πιστεύω λίγο μετά το intercooler. Και γιατί όχι πρίν να το ψύχει? Γιατί έτσι θα δημιουργήσεις στάθμη μεθανόλης και νερού στο κάτω μέρος με αποτέλεσμα την μειωμένη απόδοση του εναλάκτη.

    Επίσης, λίγο μετά το intercooler έτσι ώστε το εκνέφωμα να ανακατεύεται σωστά με τον συμπιεσμένο αέρα και να γίνετει σωστή ανάμειξη


    καπου εκει λεω να σημαδεψω...

  15. #20
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το W/M injection επηρεαζει το καθε αυτοκινητο διαφορετικα..και αυτο οφειλεται κατα κυριο λογο στην τοποθετηση του μπεκ. Ποσο κοντα η μακρυα απο πεταλουδα, πριν η μετα το κομπρεσσορα κτλ. ΑΡΑ αναλογως αυτοκινητου και κατα συνεπεια διαφορετικου FI setup και τοποθετηησης του μπεκ θα εχουμε και διαφορετικα αποτελεσματα. Σε αλλα αυτοκινητα γινεται πιο πλουσιο (δικο μου) σε αλλα πιο φτωχο (deepBLUE) και σε καποια αλλα ισως να μην αλλαξει καθολου. Αυτο θα φανει μετα την τοποθετηση με ενα wideband, η στο δυναμομετρο, αν χρειαζονται διορθωση η οχι οι χαρτες καυσιμου.
    Παρεπιπτοντως το αυτοκινητο μπορει να δουλεψει και μιση μοναδα AFR πιο φτωχο απο οτι ηταν πριν. Αυτο συνιστουν αλλωστε, ωστε να αποφυγουμε το combustion quench.
    Τα αβανς δεν ειναι απαραιτητο γινει πιο επιθετικο...βεβαια αν γινει πιο επιθετικο, που μας δινει η δυνατοτητα του WM injection, θα δουμε ακομα καλυτερα αποτελεσματα, με το ρισκο ομως αν μεινουμε χωρις μεθανολη να εχουμε προβληματα προαναφλεξης.
    Οσο για τη ακριβη ποσοτητα που χρειαζεται το καθε αυτοκινητο, εχω παραθεσει ενα link στο προηγουμενο thread ωστε να υπολογισει ο καθενας ποσο ακριβως χρειαζεται, αναλογως FI setup. 50-50 αναλογια δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα(αυτο συνιστουν αλλωστε) και αυτην την αναλογια χρησιμοποιω και εγω προσωπικα.
    Δημητρη ποση περιπου μεθανολη καει σε ενα ντεποζιτο δικο σου???

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP