Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 159

Θέμα: Mazda mx5 vs Honda s2000

  1. #21
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dr. Yamastura Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταναλωση σ2000 μεσα στην πόλη?
    Το μχ5 θα δω κατανάλωση αυτην την εβδομάδα..
    Αν έβρισκα μκ1 μχ5 με a/c θα το χτύπαγα..
    Το μκ2 τι έλεγε?
    έχω βρει κάποια στην φτήνια..
    Θέλω το αμάξι για καθημερινό χωρίς φόρους πολυτελείας και για αρκετή καθημερινή πλαγιολίσθηση,όπως αντιλαμβάνεστε
    ΟΧΙ μπαξίματα και μετατροπές,εργοστασιακό.


    Οι επιλογές σου θα μπορούσαν να είναι οι εξής:


    Α. mx5 mk1 NA (εως 1992) 1600 με 116HP και a/c (μετά το 1992 η ιπποδύναμη στα 1600cc έπεσε στα 90 ps (το εχω οδηγήσει και είναι απελπισία) και δεν είχε και μπλοκέ - επομένως για κάτι καλό πηγαίνεις σε 1800cc μετά το 1992)
    B. mx5 mk2 sporty 1800cc. 6 speed -> εξατάχυτο με μπλοκέ - ίσως το καλύτερο mx5. Δύναμη, παιχνιδιάρικος χαρακτήρας, αξιοπιστία. Το αγοράζεις και πηγαίνεις πίστα για χαλάρωση.....

    Προσοχή: mk2 1600cc ΠΟΤΈ και για κανένα λόγο. Σέρνεται και δεν έχει μπλοκέ, για να το φτιάξεις πρέπει να ρίξεις χρήματα για δεσίματα sporty, μπλοκέ, turbo ή άλλο μοτέρ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 17-08-13 στις 13:55

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    πριν παρω το απωλεσθεν S κοιταγα και οδηγησα μερικα μιατα.

    Το ΜΟΝΟ που μ αρεσε ηταν το MK 2.5 1.8 με μπλοκε κλπ.

    Εν αντιθεση με το S που ειναι πιο απολυτο, πιο γρηγορο παντου, πιο ομορφο(κατ εμε), πιο, πιο,πιο..... το μιατα εχει ενα δικο του χαρ/ρα λιγο πιο ευκολοδηγητο για τη πολη και σε ταξιδια εχεις πιο ανετη θεση οδηγησης μαζι με μια πιο ανθρωπινη καταναλωση κι ας βαρενει που και που το δεξι ποδι.

    Απλα οδηγηκα και σε επιδοσεις για να φτασει ενα μιατα ενα S θελει το λιγοτερο 3-4k και παλι δε ξερω κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστο.

    Το s απο την αλλη εχει 3 εκδοσεις με ακρως φημομενη τη 3η (VSA) και με το 99% σκισμενη τη πρωτη απο τους ιδιοκτητες. Η μεσαια (τελη 03 - μεσα 06) ειναι και η καλυτερη με τα μηχανικα της πρωτης λιγο βελτιωμενα και τις πανεμορφες αισθητικες παρεμβασεις τoy VSA.

    Σε θεμα βελτιωσης το s περνει ευκολα και αξιοπιστα πανω απο ολα. Τρομερη ποικιλια για ολες τις τσεπες.

    Και το σημαντικοτερο!!!
    ΤΟΝ ΗΧΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ F20 ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ Vtec ακομα και καποια ///Μ.......



  3. The Following User Says Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    kapamaru1 (17-08-13)

  4. #23
    Εγγραφή
    18-05-10
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    697
    Thanked
    635
    Rides
    0

    Προεπιλογή



    βεβαια το s2000 μπορει να κανει και κατι τετοιο με σωστες βελτιωσεις...

  5. #24
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aπο ΜΧ5 εχω μπολικη εμπειρια,τα εχω οδηγησει ολα εκτος απο το NCfl.
    Eχω οδηγησει απο το 1,6 με τους 90 μεχρι ΝΒfl 1,8turbo με 300+ αλογα

    Σε στοκ μορφη απ'ολα αυτα,για μενα αξιζουν τα ΝΑ και τα ΝΒfl με τον 1,8 και το μπλοκε.

    Το NC εχασε αρκετη απ την αισθηση του miata και δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.

    Το S2000 ειναι απωθημενο μου και πιστευω πως δεν θ'αργησω να το βαλω στα χερια μου.Η λιγη εμπειρια που ειχα απο S2K μου δωσε την αισθηση ενος HULK MX5.

    Aν ειναι να μπεις στη βελτιωση του,για το ΜΧ5 εχει μεχρι και στην Ελλαδα εργαστηρια που εξειδικευονται.Ειναι και ενας φιλος στην Θεσσαλονικη που κανει δεσιματα με CNC. Για το S δεν γνωριζω.

    Τελος απο το λιγο που σε ξερω,νομιζω πως το ΜΧ5 θα σου πεσει λιγο....

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    120ie87 (17-08-13), Dr. Yamastura (17-08-13)

  7. #25
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρίστος Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν παρω το απωλεσθεν S κοιταγα και οδηγησα μερικα μιατα.

    Το ΜΟΝΟ που μ αρεσε ηταν το MK 2.5 1.8 με μπλοκε κλπ.

    Εν αντιθεση με το S που ειναι πιο απολυτο, πιο γρηγορο παντου, πιο ομορφο(κατ εμε), πιο, πιο,πιο..... το μιατα εχει ενα δικο του χαρ/ρα λιγο πιο ευκολοδηγητο για τη πολη και σε ταξιδια εχεις πιο ανετη θεση οδηγησης μαζι με μια πιο ανθρωπινη καταναλωση κι ας βαρενει που και που το δεξι ποδι.

    Απλα οδηγηκα και σε επιδοσεις για να φτασει ενα μιατα ενα S θελει το λιγοτερο 3-4k και παλι δε ξερω κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστο.

    Το s απο την αλλη εχει 3 εκδοσεις με ακρως φημομενη τη 3η (VSA) και με το 99% σκισμενη τη πρωτη απο τους ιδιοκτητες. Η μεσαια (τελη 03 - μεσα 06) ειναι και η καλυτερη με τα μηχανικα της πρωτης λιγο βελτιωμενα και τις πανεμορφες αισθητικες παρεμβασεις τoy VSA.

    Σε θεμα βελτιωσης το s περνει ευκολα και αξιοπιστα πανω απο ολα. Τρομερη ποικιλια για ολες τις τσεπες.

    Και το σημαντικοτερο!!!
    ΤΟΝ ΗΧΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ F20 ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ Vtec ακομα και καποια ///Μ.......
    Παίρνει εύκολα και αξιόπιστα το s? απο ποτε ;

    Εγω που είμαι κουλος το 1,6 το μαζντα μια χαρα μου φάνηκε !! Αλλα τεσπα

  8. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Στο s2ki λενε πως παιρνει δυσκολα, ακριβα. Ας μας πει και ο Stradale.

  9. #27
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο s2ki λενε πως παιρνει δυσκολα, ακριβα. Ας μας πει και ο Stradale.
    Φανή το s2k με επώνυμα πράγματα και καλοταιριασμενα 1ο στάδιο βγάζεις τα ονομαστικά άλογα ... Άντε μεχρι 5 άλογα παραπάνω σε σωστό δυναμομετρο με μια πριν και μια μετα μετρηση!
    Ατμοσφαιρικά άλογα για να φτάσεις 300ps θες άλλο μπλοκ και μελετημένο καπάκι δεν συμφέρει κάν δλδ!

  10. #28
    Εγγραφή
    03-06-12
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    459
    Thanked
    478
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dr. Yamastura Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταναλωση σ2000 μεσα στην πόλη?
    Το μχ5 θα δω κατανάλωση αυτην την εβδομάδα..
    Αν έβρισκα μκ1 μχ5 με a/c θα το χτύπαγα..
    Το μκ2 τι έλεγε?
    έχω βρει κάποια στην φτήνια..
    Θέλω το αμάξι για καθημερινό χωρίς φόρους πολυτελείας και για αρκετή καθημερινή πλαγιολίσθηση,όπως αντιλαμβάνεστε
    ΟΧΙ μπαξίματα και μετατροπές,εργοστασιακό.
    γιατρε .....το φαρμακο σου (για αυτα που αναφερεις) ακουει σε S2000 κ μονο....ολα τα αλλα μπροστα του δεν φτουρανε μι-α!!!!βρες ενα προσεγμενο (δυσκολα αλλα οχι ακατορθωτο) κ ευχαριστησου παιχνιδι.κουλος δεν εισαι...θα γινεται ωραιο διδυμο....το βασικο του ελλατωμα που ενιωσα εγω οταν οδηγησα ενος φιλου,το οποιο φοραγε ζαντα,αναρτηση,μπλοκε, ειναι οτι δεν συγχωρει ηρωισμους-λαθη αν δεν το ξερεις!!!κατα αλλα ειναι ιδανικο παιχνιδι για μεγαλους!!! τωρα στο θεμα της καταναλωσης....εισαι αστειος ....δηλωνεις δημοσια παντιλικακιας στο επ'ακρο κ σε νοιαζει η καταναλωση.εκεινη την ωρα που θα ανεβαζεις μεχρι τις 9000 κ θα ουρλιαζει καιει το κωλο του...αν πηγαινεις νορμαλ καιει σαν διλιτρο.εγω καταναλωση στη μονοημερη βολτα που το ειχα δεν μπορεσα να δω γιατι μαμακιζιμουνα συνεχως.παντως το ξερεις πως ολα δεν μπορει να τα εχεις σε ενα αμαξι...
    φιλικα παντα ......κ με το καλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to GIANNHS M For This Useful Post:

    Thomelef (17-08-13), vagmag (17-08-13)

  12. #29
    Εγγραφή
    22-03-12
    Περιοχή
    Περιστέρι-Παλλήνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.170
    Thanked
    930
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν τιθεται θεμα συγκρισης.
    Εκει που σταματαει το mx-5 ξεκιναει το s2000

  13. The Following 3 Users Say Thank You to andreas_R For This Useful Post:

    chief (18-08-13), Thomelef (17-08-13), vagmag (17-08-13)

  14. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι ρε παιδια. Τι να λεμε τωρα...ενα μιατα, ειναι καλο για πρωτο αυτοκινητο σε εναν ανησυχο οδηγο, που θελει κατι παραπανω απο το απλως να βολταρει. Δεν λεω, διασκεδαστικοτατο, μεγαλο σχολειο, αλλα στα χερια του χρηστου το αμαξι θα τελειωσει στα πρωτα 20χλμ.

    Οκ, δεχεται βελτιωσεις, αλλα αν διαβασα καλα, ο χρηστος δεν εχει σκοπο να ριξει λεφτα σε αυτο το τομεα.

    Το χοντα θελει χερια, συνεση, εμπειρια. Μπορει τα αλογα του σαν νουμερο να μην λενε και πολλα σημερα που εχουν καταντησει στραγαλια, αλλα οποιος ετυχε να τα οδηγησει σε αυτη τη καροτσα, λιγο στο οριο, καταλαβε οτι δεν χωραν αστεια, ουτε ταρζανιες, ουτε μαγκιες.

    Η εκτιμηση μου για αυτη τη μαρκα και τα γρηγορα της μοντελα, ειναι τεραστια. Προσωπικα θεωρω οτι η χοντα ειναι η εταιρεια που εχει παραξει μηχανολογικα επιτευγματα πανω σε πανεμορφα αυτοκινητα. Αμαξια για τον οδηγο πρωτα, και μετα για ολους τους αλλους.

    Τι να πεις για τους επιλογεις ταχυτητων και τις διαδρομες τους. Τι να πεις για το ξουραφιασμα μεταβτις 6κ? Μιλαμε για τετρατροχο με χαρακτηρα διτροχου.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  15. The Following 7 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    andreas_R (17-08-13), Bazil Van Sinner (17-08-13), Dr. Yamastura (17-08-13), EVERGET (18-08-13), joseph (18-08-13), Leonidas_E39 (17-08-13), m_power_lunatic (17-08-13)

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP