Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: [E36] Περί διαφορικού ο λόγος

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον φιλτατοι το αμαξι μπηκε επιτελους συνεργειο και αν ολα πανε καλα αυριο το εχω στα χερια μου..Υπηρξε μια μικρη επιπλοκη ας το πουμε γιατι το παλιο διαφορικο ηταν 4κυλινδρο μου ειπαν ενω το καινουριο ειναι απο μ3 και ειναι 6 αν δεν κανω λαθος..Το παλιο βημα ηταν 3.15 εξου και οι υψηλες και ανετες τελικες που εφτανα(260κοντερ εχω δει) ενω το καινουριο θα ειναι 3.25(3.23 για την ακριβεια)..Εγω χωρις να ξερω θεωρω μικρη την διαφορα αλλα εσεις που ξερετε θα μου πειτε(ελπιζω) αν θα δω κατι καινουριο σε επιταχυνσεις κτλ..Το σιγουρο ειναι πως με το μπλοκε θα αλλαξουν πολλα και αυτο εχει σημασια..
    καλοριζικο φιλε ! Λοιπον αν και δεν ξερω τι σασμαν φορας...Τα 260 που λες πρεπει να ειναι κοντα στα 247 km/h πραγματικα και με το νεο διαφορικο θα πας καπου στα 240 και κατι ψιλα ... Αρα θα δεις πιστευω μια διαφορα στις ρεπριζ!! Βεβαια μπροστα στην τεραστια αλλαγη στην οδηγικη συμπεριφορα λογω μπλοκε...πιστευω μικρη σημασια εχει η ρεπριζ

  2. #12
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλοριζικο φιλε ! Λοιπον αν και δεν ξερω τι σασμαν φορας...Τα 260 που λες πρεπει να ειναι κοντα στα 247 km/h πραγματικα και με το νεο διαφορικο θα πας καπου στα 240 και κατι ψιλα ... Αρα θα δεις πιστευω μια διαφορα στις ρεπριζ!! Βεβαια μπροστα στην τεραστια αλλαγη στην οδηγικη συμπεριφορα λογω μπλοκε...πιστευω μικρη σημασια εχει η ρεπριζ
    Ευχαριστω πολυ φιλε μου..Και εγω για γυρω στα 240 τα υπολογιζα μιας και το εργοστασιο εδινε 238-240...Τωρα με το μπλοκε με βλεπω για κολλητιλικια με τον λαστιχα..

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ φιλε μου..Και εγω για γυρω στα 240 τα υπολογιζα μιας και το εργοστασιο εδινε 238-240...Τωρα με το μπλοκε με βλεπω για κολλητιλικια με τον λαστιχα..
    με το κομπιουτερακι θα εισαι 241.35 km/h με παραδοχη οτι εχεις 5αρι σασμαν και η 5η σου ειναι 1:1 και οτι φορας 225/45/17

  4. #14
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το κομπιουτερακι θα εισαι 241.35 km/h με παραδοχη οτι εχεις 5αρι σασμαν και η 5η σου ειναι 1:1 και οτι φορας 225/45/17
    Ολα τα πετυχες ακριβως ομως ακομα και τα λαστιχα

  5. #15
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τελικα σημερα παρελαβα το αυτοκινητο με το καινουριο του διαφορικο,που επιτελους ειναι μπλοκε!!!!!Το βημα δεν αλλαξε στην ουσια μιας και το προηγουμενο ηταν 3.15 και το καινουριο 3.18 με μια επιφηλαξη για το βημα του παλιου..εχω λιγες αποριες ομως..Στην οπισθεν ακουγεται ενας θορυβος σαν γδουπος ,ο μηχανικος μου ειπε ετσι κανουν τα μπλοκε αλλα εγω δεν εχω ιδεα..Επισης ακουω και εναν καινουριο θορυβο πλεον σαν γρυλισμα καποιες φορες οταν στριβω η απλα παω και ευθεια..Ειναι φυσιολογικο να περιμενω να δεσουν τα ρουλεμαν και να τρεξουν οι βαλβολινες η να ανησυχω?Οσο πιο πολυ το οδηγαω τοσο μειωνετε ο ηχος νομιζω...Τελοσπαντων...Εντυπ ωσεις?Χαλασα 30 ευρω βενζινη μεσα σε 3 ωρες δεν εβγαινα απο το αμαξι μεσα και ασ με τραβαγανε..Μου φανηκε πως η πρωτη μου δυναμωσε εκπλητικα,σε εκκινηση ειναι σαν να οδηγαω αλλο αμαξι και σε ρεπριζ νιωθω οτι χαμηλα ειναι πιο δυνατο και ψηλα ακομα πιο πολυ,παρολο που το βημα ειναι σχεδον το ιδιο..Τωρα 3.15 με 3.18 εσεις ξερετε καλυτερα αν ειναι υπολογισιμη διαφορα..Για πρωτη φορα στην ζωη μου οδηγαω αμαξι πισωκινητο με μπλοκε και εχω τρελαθει...!!!Το κρατημα αλλο πραγμα τα μπαντιλικια ατελειωτα και με απολυτο ελεγχο,αρκει να ειναι και η ταχυτητα με οριο..Δεν ξερω τι να πω εχω καταενθουσιαστει και θελω να παρω το μαξιλαρι μου και να κοιμηθω μεσα!!!!!Σιγουρα ξερω τι θα ονειρευτω το βραδυ....Να κανω την πλατεια της νεας Κηφισιας 10 γυρους με τα 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!( και μετα η τροχαια απο απεναντι να ερθει να με...)..Συγνμη για το μεγαλο ποστ αλλα και παλι δεν μπορω να πειγραψω ποσο ωραια νιωθω...

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα σημερα παρελαβα ...ωραια νιωθω...
    Καλοριζικο!! Να το χαρεις οπως αρμοζει! Διαφορα βηματος αν ειναι οπως τα λες σχεδον δεν υπαρχει! Εξαλλου δεν υπαρχει λογος να κανουμε ικασιες, αφου το εχεις πλεον και μπορεις να διαπιστωσεις τα παντα!Τωρα για τον γδουπο που λες δεν θελω να κανω μαντεψιες γιατι ολα παιζουν ...σασμαν, κεντρικος, διαφορικο, ημιαξονια, ακομα και βασεις...Ή παρε και καμια αλλη γνωμη μηχανικου ή αλλιως ελα σε καποια συναντηση να το δουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα τα πετυχες ακριβως ομως ακομα και τα λαστιχα
    υ.γ : Ειδες τι κανω για να βγαλω το ψωμι μου...χαχαχαχα

  7. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατ αρχην καλοριζικο.
    Αυτο το γκουπ στο δικο μου ηταν βαση διαφορικου. Φτηνο θεμα. Αλλα μιας και μολις αλλεξε το διαφορικο ο μαστορας τι στο καλο θα το ειχε δει. Νομιζω πρεπει απλα να το αναφερεις στο μαστορα σου.

  8. #18
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοριζικο!! Να το χαρεις οπως αρμοζει! Διαφορα βηματος αν ειναι οπως τα λες σχεδον δεν υπαρχει! Εξαλλου δεν υπαρχει λογος να κανουμε ικασιες, αφου το εχεις πλεον και μπορεις να διαπιστωσεις τα παντα!Τωρα για τον γδουπο που λες δεν θελω να κανω μαντεψιες γιατι ολα παιζουν ...σασμαν, κεντρικος, διαφορικο, ημιαξονια, ακομα και βασεις...Ή παρε και καμια αλλη γνωμη μηχανικου ή αλλιως ελα σε καποια συναντηση να το δουμε.


    υ.γ : Ειδες τι κανω για να βγαλω το ψωμι μου...χαχαχαχα
    Eυχαριστω φιλε μου..Κεντρικο ειπαν τον αλλαξαν για να μπει το διαφορικο..Ποτε κανετε τετοιες συναντησεις να ξερω να ερθω...Δηλαδη δεν ακουγονται τα μπλοκε στην οπισθεν γενικα?

  9. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστω φιλε μου..Κεντρικο ειπαν τον αλλαξαν για να μπει το διαφορικο..Ποτε κανετε τετοιες συναντησεις να ξερω να ερθω...Δηλαδη δεν ακουγονται τα μπλοκε στην οπισθεν γενικα?
    Γενικα μια μεταδοση δεν πρεπει να ακουγεται! Μην τρελαινεσαι, μπορει να ναι κατι πολυ απλο οπως η βαση του διαφορικου.Βεβαια θα επρεπε να εχει κοιταχτει.
    Οταν ειναι να γινει η επομενη θα αναρτηθει σχετικο thread εγκαιρα.

  10. #20
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα μια μεταδοση δεν πρεπει να ακουγεται! Μην τρελαινεσαι, μπορει να ναι κατι πολυ απλο οπως η βαση του διαφορικου.Βεβαια θα επρεπε να εχει κοιταχτει.
    Οταν ειναι να γινει η επομενη θα αναρτηθει σχετικο thread εγκαιρα.
    Παιδια 68%εμπλοκη ειναι καλα?Εχω η 68 η 63 νομιζω 68..Η ειναι π..α κω..ς εμπλοκη?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP