Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 61

Θέμα: Βάψιμο; Προετοιμασία / Υλικά / Στέγνωμα!!!

  1. #51
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    140
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και από εμένα.

    1) Οι τιμές ολικής βαφής δεν καθορίζονται από τα πόσα χτυπήματα έχει το αυτοκίνητο και γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται να φτάσει το αμάξωμα σε τέλεια κατάσταση πριν το βάψιμο?
    2) Πόσα στρώματα βαφής και πόσα βερνικιού περνιούνται σε μια ολική επαναβαφή συνήθως?
    3) Σε περίπτωση αλλαγής χρώματος στο αμάξωμα η τιμή αυξάνεται συνήθως?
    4) Όταν το αυτοκίνητο κάνει επαναβαφή τρίβεται όλο μέχρι να χαθεί το χρώμα τελείως?
    5) Σε τι βοηθάνε τα πολλά στρώματα χρώματος? Έχω ακούσει κάτι ότι όσο πιο πολλά στρώματα τόσο αποκτά το χρώμα πιο πολύ βάθος.
    6) Τα πολλά στρώματα βερνικιού βοήθανε σε κάτι πέραν της γυαλάδας και προστασίας? Και εδώ έχω ακούσει ότι εάν υπάρξουν βαθύτερες γρατζουνιές, που σε άλλο αυτοκίνητο θα χρειαζόταν επαναβαφή, μπορεί να σωθεί η κατάσταση με καλό γυάλισμα?

    Όποιες απαντήσεις μπορούν να απαντηθούν θα βοηθούσαν πολύ

  2. #52
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και από εμένα.

    1) Οι τιμές ολικής βαφής δεν καθορίζονται από τα πόσα χτυπήματα έχει το αυτοκίνητο και γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται να φτάσει το αμάξωμα σε τέλεια κατάσταση πριν το βάψιμο?
    2) Πόσα στρώματα βαφής και πόσα βερνικιού περνιούνται σε μια ολική επαναβαφή συνήθως?
    3) Σε περίπτωση αλλαγής χρώματος στο αμάξωμα η τιμή αυξάνεται συνήθως?
    4) Όταν το αυτοκίνητο κάνει επαναβαφή τρίβεται όλο μέχρι να χαθεί το χρώμα τελείως?
    5) Σε τι βοηθάνε τα πολλά στρώματα χρώματος? Έχω ακούσει κάτι ότι όσο πιο πολλά στρώματα τόσο αποκτά το χρώμα πιο πολύ βάθος.
    6) Τα πολλά στρώματα βερνικιού βοήθανε σε κάτι πέραν της γυαλάδας και προστασίας? Και εδώ έχω ακούσει ότι εάν υπάρξουν βαθύτερες γρατζουνιές, που σε άλλο αυτοκίνητο θα χρειαζόταν επαναβαφή, μπορεί να σωθεί η κατάσταση με καλό γυάλισμα?

    Όποιες απαντήσεις μπορούν να απαντηθούν θα βοηθούσαν πολύ
    απο τις λιγες γνωσεις που εχω πανω σε αυτο το θεμα εχω να πω:

    1)ενα μερος ναι παιζει ρολο το τι δουλεια εχει το αυτοκινητο ωστε να γινει καταληλο για να πεναβαφει!!δλδ αν εχει πολυ λαμαρινοδουλεια χτυπηματα-σαπιλες-σκουρια λογικο ειναι να ανεβει και ι τελικη τιμη
    2)2 στρωματα βαφης παιρνιουνται κανονικα και 2 στρωματα βερνικι(ενα ''πεταχτο'' και ενα το κανονικο)
    3) τα πολλα στρωματα χρωματος δεν βοηθανε πουθενα!!!τα στρωματα βερνικιου βοηθανε δλδ αν βερνικωθει το αυτοκινητο τριφτει και ξαναπεσει βερνικι αποκτα περισσοτερο βαθος στην οψη!!!
    4)οταν κανει επαναβαφη τριβεται συνηθως σχεδον μεχρι το ασταρι!σε καποια σημεια μπορει να φτασει λαμαρινα(γωνιες,φτερα κλπ)και σε αλλα να μεινει ακομα χρωμα επανω του!!
    5) οταν κανεις αλλαγη χρωματος η τιμη μπορει να ανεβει λιγακι(συνηθως βαφεται εξωτερικα μονο)αλλα αν γινει ολικη πραγματικη βαφη χρωματος δλδ μεσα εξω να ξηλωθει ολο και να βαφει η τιμη θα ανεβει δραματικα!!!
    6)τα πολλα στρωματα βερνικιου μπορει να βοηθανε περαν της γυαλαδας στην προστασια απο καμια κουτσουλια(δλδ να μην φτασει ευκολα μεχρι κατω)αλλα τπτ αλλο δεν νομιζω να προσφερει!! οκ αν κανεις 2mm βερνικι ναι μπορει μια γρατζουνια που σε νορμαλ περιπτωση να εκανε καλη ζημια με το παχυ βερνικι να μην φτασει τοσο κατω!!!αλλα δεν ειναι σιγουρο αυτο!!ασε που με πολυ παχυ βερνικι μετα το αυτοκινητο φαινεται καπως!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gyiama : 14-06-10 στις 08:41

  3. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    liakos (14-06-10)

  4. #53
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτοκίνητο είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ !!! Αφού έχει στεγνώσει λοιπόν, είναι μια καλή ευκαιρία να το περάσεις ένα κάλο κερί για προστασία. Το Collinite που παρουσιάζει ο Driver M εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944 είναι μία από τις καλύτερες επιλογές σου, σε πολύ καλή τιμή και με εξαιρετική διάρκεια. Μπορείς απ όσο ξέρω να το παραγγείλεις και μέσω του νετ.
    Ησύχασα τώρα! Κώστα σε ευχαριστώ πολύ, για το κερί θα το ψάξω, καθώς δεν έχω ιδέα απο αυτά

    BILL, αν πορώ να βοηθήσω κάπως με τον μάστορα μου εδώ, ευχαρίστως! Στείλε πμ αν θέλεις να δουμε πως μπορεί να γίνει κάτι


  5. The Following User Says Thank You to kloukakis For This Useful Post:

    BILL007 (14-06-10)

  6. #54
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων

    BILL, αν πορώ να βοηθήσω κάπως με τον μάστορα μου εδώ, ευχαρίστως! Στείλε πμ αν θέλεις να δουμε πως μπορεί να γίνει κάτι





  7. #55
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν κάποιες ερωτήσεις και από εμένα.

    1) Οι τιμές ολικής βαφής δεν καθορίζονται από τα πόσα χτυπήματα έχει το αυτοκίνητο και γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται να φτάσει το αμάξωμα σε τέλεια κατάσταση πριν το βάψιμο?
    2) Πόσα στρώματα βαφής και πόσα βερνικιού περνιούνται σε μια ολική επαναβαφή συνήθως?
    3) Σε περίπτωση αλλαγής χρώματος στο αμάξωμα η τιμή αυξάνεται συνήθως?
    4) Όταν το αυτοκίνητο κάνει επαναβαφή τρίβεται όλο μέχρι να χαθεί το χρώμα τελείως?
    5) Σε τι βοηθάνε τα πολλά στρώματα χρώματος? Έχω ακούσει κάτι ότι όσο πιο πολλά στρώματα τόσο αποκτά το χρώμα πιο πολύ βάθος.
    6) Τα πολλά στρώματα βερνικιού βοήθανε σε κάτι πέραν της γυαλάδας και προστασίας? Και εδώ έχω ακούσει ότι εάν υπάρξουν βαθύτερες γρατζουνιές, που σε άλλο αυτοκίνητο θα χρειαζόταν επαναβαφή, μπορεί να σωθεί η κατάσταση με καλό γυάλισμα?

    Όποιες απαντήσεις μπορούν να απαντηθούν θα βοηθούσαν πολύ
    1) Φυσικά και εξαρτάται από αυτό, αλλά δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας. Το κάθε μαγαζί κοστολογεί διαφορετικά το χρόνο του και ειδικά σε ολικές βαφές οι τιμές έχουν μεγάλη απόκληση.

    2) Στο χρώμα όσα χρειάζονται για να καλυφθεί εντελώς το αστάρι. Σε κάποιο χρώμα που 'καλύπτει' πιο εύκολα μπορεί και με το 2ο χέρι να είναι ΟΚ. Στο βερνίκι περνιούνται στάνταρ 2 χέρια.

    3) Όχι μιας που αφού θα περαστεί όλο αστάρι θα καλύψει το 'παλιό' χρώμα. Άντε και να χαλάσει 5-10 ευρώ παραπάνω σε υλικά (αστάρι).

    4) Όχι, δες το Νο. 3 πιο πάνω.

    5) Αυτό ισχύει στο βερνίκι, όχι στο χρώμα. Αλλά αν περαστεί και 3ο χέρι (διπλοβερνικάρισμα στη γλώσσα των βαφέων) θα πρέπει πρώτα να έχει στεγνώσει το 1ο χέρι, να τριφτεί όλο και μετά να περαστεί πάλι βερνίκι (3ο χέρι).

    6) Πέρα της 'ομορφιάς' δεν προσφέρει κάτι παραπάνω (συνήθως). Ούτε παραπάνω προστασία. Γιατί αν κάποιος 'καλοπροαίρετος' σού το γρατζουνίσει με κάτι αιχμηρό, δε σε γλυτώνουν ούτε 10 χέρια παραπάνω βερνίκι. Το διπλοβερνικάρισμα θα προσθέσει περίπου 20-30 m (microns) στη συνολική επιφάνεια.

  8. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    liakos (14-06-10)

  9. #56
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτοκίνητο είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ !!! Αφού έχει στεγνώσει λοιπόν, είναι μια καλή ευκαιρία να το περάσεις ένα κάλο κερί για προστασία. Το Collinite που παρουσιάζει ο Driver M εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=944 είναι μία από τις καλύτερες επιλογές σου, σε πολύ καλή τιμή και με εξαιρετική διάρκεια. Μπορείς απ όσο ξέρω να το παραγγείλεις και μέσω του νετ.
    Το collinite 845 που έχει στο λινκ που παρέθεσε ο Κώστας είναι πράγματι πολύ καλό κερί, που περνιέται και αφαιρείται πανεύκολα. Αλλά το collinite 915 που είναι εδώ: https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...p?t=944&page=5(#43) είναι ακόμα καλύτερο, αφού διαρκεί πολύ περισσότερο, προσφέρει περισσότερη γυαλάδα και έχει εξίσου καλή τιμή (έχει 10 ευρώ παραπάνω αλλά και περισσότερη ποσότητα).
    Καλύτερα πήγαινε απευθείας εκεί και με 2, το πολύ 3 κερώματα το χρόνο, είσαι απόλυτα καλυμμένος...

    Btw, η δουλειά φίλε kloukaki που σου έκανε ο φανοποιός φαίνεται, τουλάχιστον οπτικά, πολύ καλή!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    BILL007 (14-06-10), kloukakis (14-06-10)

  11. #57
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    316
    Thanked
    114
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια καποιος καλος φαναριτζης μαστορας στην περιοχη περιστεριου κολωνου? Θελω να του κανω ενα γενικο αλλα να περασει το καλοκαιρι πρωτα

  12. #58
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Monsta πρέπει να εισαι του επαγγέλματος φαντάζομαι....

    Να ρωτήσω το 34άρι μου έχει 2 χτυπήματα απο την μεριά του συνοδηγού.... Το ένα το έχω στοκάρει έτοιμο να βαφτεί, το άλλο θα το μαζέψω και αυτό όταν βρώ χρόνο ΑΛΛΑ στο βάψιμο τι κάνουμε? Να πάρω την μπογιά αλλά αν φένεται διχρωμία και θέλει μετά όλο βάψιμο? Σκέφτηκα να έπαιρνα μπογιά σε σπρέι (βγάζουν κάτι μαγαζιά εδώ κοντά σε μένα) αλλά κολλάω σε αυτό το θέμα....

    Το χρώμα του είναι καλό δόξα τον Θεό ένα γυάλισμα θέλει.....

  13. #59
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Patra west coast
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    401
    Thanked
    230
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν με αφορμή το σημερινό πρότζεκτ και επειδή έχω νευριάσει πολύ με τη προχειρότητα πολλών (δυστυχώς) συναδέλφων, θέλω να κάνω μία ενημέρωση όσο αφορά υλικά, χρόνους στεγνώματος και διαδικασία προετοιμασίας / παραλαβής αυτοκινήτου από βαφή. Δε μπορώ βέβαια μέσα από ένα πληκτρολόγιο, να εξηγήσω λεπτομέρειες, αλλά θα πάρετε μία εικόνα.....

    ΠΙστεύω ότι αν πάρουνε ορισμένοι χαμπάρι ότι ο πελάτης 'βλέπει' και λίγο παραπέρα (προς Θεού δεν είπα να πάτε να κάνετε τον έξυπνο στο μάστορά σας), ίσως αρχίσει να διορθώνεται σιγά σιγά η κατάσταση.


    Στάδια προετοιμασίας

    Τα στάδια προετοιμασίας είναι συγκεκριμένα, απαιτούν χρόνο και το σωστό στέγνωμα πριν προχωρήσουμε στο επόμενο, ενώ οι επιφάνειες πρέπει όλες να είναι σωστά τριμμένες ώστε να έχουμε σωστή επικόλληση των υλικών. Είναι ένα στάδιο, που εκτός αν έχετε εμπειρία, και από πάνω να είστε δε θα καταλάβετε πολλά.


    Υλικά

    Εκτός από τη λεπτομέρεια στη προ-εργασία που είναι ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ στάδιο στο βάψιμο, ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο παίζουν και τα υλικά που χρησιμοποιούνται. Ως γνωστό, σε όλους τους κλάδους υπάρχουν τα φθηνά και τα ακριβά. Εδώ δε μπορείτε να κάνετε τίποτα απολύτως, δεν έιναι η δουλειά σας, ούτε μπορείτε να πάτε συνεργείο με τα δικά σας υλικά LOL!!! Αν όμως γνωρίζετε τις καλές από τις κακές μάρκες αυτό είναι ένα + ώστε να μπορέσετε να σχηματίσετε και την ανάλογη άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα. Δυστυχώς ξέρω πολλές επώνυμες αντιπροσωπείες που χρησιμοποιούν φθηνά υλικά για λόγους οικονομίας......καταλαβαίνετ αι άλλωστε εκείνες που κάνουν μεγάλους τζίρους, τι οικονομία μπορούν να έχουν σε ένα υλικό που είναι 2-3 ευρώ φθηνότερο. Έχω δει βέβαια και συνεργεία που έχουν άριστα υλικά στους πάγκους τους, λίγα μέν, αλλά καλό είναι να αναγνωρίζουμε το σωστό και να δίνουμε credit εκεί που πρέπει.

    Χρόνοι στεγνώματος
    Το κεφάλαιο στέγνωμα είναι πολύ μεγάλο και πολύ πονεμένη ιστορία. Ξέρετε τι θα πει να σου ρχεται αμάξι από το βαφείο και επειδή ο μάστορας θέλει να κάνει οικονομία στο πετρέλαιο, βάζει το φούρνο να το στεγνώσει μόνο ένα τέταρτο??? Και μετά το διώχνει!!!!! Το βερνίκι πρέπει να είναι ΚΟΚΚΑΛΟ όταν θα παραλάβει ο πελάτης το αυτοκίνητο και όχι 'σχεδόν' στεγνό.

    Κάντε μου μία χάρη. Την επόμενη φορά που θα πάτε να παραλάβετε το αυτοκίνητο από βάψιμο, θέλω να πιέσετε δυνατά με τον αντίχειρά σας πάνω στο βερνίκι (σε καθαρή επιφάνεια εννοείτε). Εάν το δακτυλικό σας αποτύπωμα μείνει πάνω στο βερνίκι, πηγαίνετε στο μάστορα και όσο πιο ευγενικά μπορείτε, ζητήστε του να το βάλει κι άλλη ώρα στο φούρνο ή να βάλει πάνω υπέρυθρες. ΜΗ παραλάβετε το αυτοκίνητο σε αυτή τη κατάσταση!!!! Τη στιγμή εκείνη που το βερνίκι είναι ακόμα 'ζωντανό' γρατζουνιέται για πλάκα, δε συζητάω καν τι θα γίνει αν πλυθεί / σκουπιστεί, αν πέσει πάνω κουτσουλιά κτλ....

    Επιμένω τόσο πολύ σε αυτό το στάδιο, διότι η εξαίρεση πλέον είναι να βλέπω 'στεγνό' αυτοκίνητο. Δυστυχώς!

    Το άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα που δημιουργείται σε 'φρέσκο' βερνίκι είναι ότι δεν μπορεί να γυαλιστεί. Το πρόβλημα γίνεται ακόμα χειρότερο, εάν στο συνεργείο χρησιμοποιούν 'αργούς' καταλύτες, αυτό επιβραδύνει ακόμα πιο πολύ το στέγνωμα και χειροτερεύει τα πράγματα όταν έρθει ή ώρα να τρίψεις κάνα μπιμπικάκι.

    Διαδικασία Παραλαβής

    Ε αυτό ακριβώς έγινε όταν βάφτηκε αυτό το κακόμοιρο το gti. Καθώς το καπό του ήταν ακόμα 'νωπό', κάποιος μάγκας πήγε να γυαλίσει με χοντρή αλοιφή το βερνίκι, αφού του χε σπάσει μερικά μπιμπικάκια.

    Αποτέλεσμα? Του δημιιούργησε παντού θαμπάδες και το κανε ...καλύτερα μη πω πως. Οι θαμπάδες αυτές δεν έχουν φύγει ακόμα και μετά από το γυάλισμα που του έκανα, αφού το βερνίκι είναι ακόμα ζωντανό!!!! Απλά απαράδεκτο!!!

    Πριν βάλουμε οποιοδήποτε ντουκόχαρτο πάνω στο βερνίκι, πρέπει οπωσδήποτε να σιγουρευτούμε ότι είναι ΣΤΕΓΝΟ.

    Κάντε λοιπόν το τεστ με το δάχτυλο και για να είστε 110% σίγουροι, πιέστε και με το νύχι σας να δείτε αν αφήνει σημάδι. Αν ναι τότε το αμάξι ΔΕΝ είναι έτοιμο για παραλαβή και όπως είπα και πιο πάνω ζητήστε ευγενικά να το ξαναδούν και να το πάρετε την επόμενη μέρα...
    επειδη προσφατα εκανα γενικο βαψιμο και επειδη μηλαμε για βερνικια ειναι ευκολο να μου πεις τη γνωμη σου για την body????
    “Λόγω οικονομικού εγκεφαλικού πέρα δώθε δεν θυμάμαι αν έρχονται Αποκριές,Χριστούγεννα,Πάσχ α ή πρωτοχρονιά γι'αυτό δεν ξέρω αν σουβλίσατε δέντρο η αν στολίσατε αρνί!! Πάντως σας εύχομαι το φλουρί να πέσει στο δικό σας αυγό. Καλό Δεκαπενταύγουστο..”

  14. The Following User Says Thank You to ///M Arios For This Useful Post:

    ghost-rider (21-12-10)

  15. #60
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///M Arios Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη προσφατα εκανα γενικο βαψιμο και επειδη μηλαμε για βερνικια ειναι ευκολο να μου πεις τη γνωμη σου για την body????
    ελλξνικη εταιρεια κατασκευαζονται ολα στην Σινδο στην Θεσ/νικη μετρια ποιοτητα υλικων φθηνα υλικα

  16. The Following 2 Users Say Thank You to gyiama For This Useful Post:

    ///M Arios (21-12-10), Monsta (13-01-11)

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP