Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 61

Θέμα: Βάψιμο; Προετοιμασία / Υλικά / Στέγνωμα!!!

  1. #21
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φίλε Κωστα θα ήθελα την γνώμη σου.....

    Λόγο μετοπικής με γάτα ο προφυλακτήρας βγήκε off και επι της ευκαιρίας έφτιαξα ή μάλλον φτιάχνω και μερικά άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο. Ο μάστορας που το πήγα μου ζήτησε 450Ε για να μου βάψει προφυλακτήρα-καπό-ουρανό-μπροστά αριστερό φτερό. Ακόμα θα μου φτιάξει χωρίς επιβάρυνση μια σκουριά-γυάλισμα πορτ παγκάζ- βαφή τα φριδάκια-γυάλισμα πόρτας οδηγού.

    Την πόρτα μου την είχε βάψει αυτός(ή μάλλον κάποιος στο μαγαζί του) πριν έναν χρόνο που πήρα το αμάξι και είχε ένα βαθούλωμα. Τώρα η πόρτα έχει θαμπώσει λιγο και όταν του την έδειξα, μου είπε πως έχω δίκιο και πως κάποιο λάθος είχε γίνει. Γι αυτό και ανέλαβε μόνος του να την επισκευάσει.

    Διαβάζοντας τα θρέντ σου και φοβούμενος μην γίνει πάλι καμία πατάτα του ξεκαθάρισα πως αν είναι θέμα χρημάτων να γίνει άψογη η δουλειά, να τον πληρώσω παραπάνω και αρνήθηκε λέγοντας πως θα γίνει άψογο έτσι κι αλλιώς και να μην ανησυχώ.... Φαίνεται έμπιστος και έδειξε να κατάλαβε οτι το πονάω πολύ το μπεμπε μου....

    Και ρωτάω λοιπον:
    1. Δεν είναι λίγες οι τρείς μέρες που μου είπε οτι θέλει?
    2. Δεν είναι λίγα τα χρήματα?
    3. Εκτος απο τη συμβουλή με τον αντίχειρα, τι άλλο μπορώ να τσεκάρω?

    Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σου και την βοηθεια σε όλους μας....

  2. #22
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε Κωστα θα ήθελα την γνώμη σου.....

    Λόγο μετοπικής με γάτα ο προφυλακτήρας βγήκε off και επι της ευκαιρίας έφτιαξα ή μάλλον φτιάχνω και μερικά άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο. Ο μάστορας που το πήγα μου ζήτησε 450Ε για να μου βάψει προφυλακτήρα-καπό-ουρανό-μπροστά αριστερό φτερό. Ακόμα θα μου φτιάξει χωρίς επιβάρυνση μια σκουριά-γυάλισμα πορτ παγκάζ- βαφή τα φριδάκια-γυάλισμα πόρτας οδηγού.

    Την πόρτα μου την είχε βάψει αυτός(ή μάλλον κάποιος στο μαγαζί του) πριν έναν χρόνο που πήρα το αμάξι και είχε ένα βαθούλωμα. Τώρα η πόρτα έχει θαμπώσει λιγο και όταν του την έδειξα, μου είπε πως έχω δίκιο και πως κάποιο λάθος είχε γίνει. Γι αυτό και ανέλαβε μόνος του να την επισκευάσει.

    Διαβάζοντας τα θρέντ σου και φοβούμενος μην γίνει πάλι καμία πατάτα του ξεκαθάρισα πως αν είναι θέμα χρημάτων να γίνει άψογη η δουλειά, να τον πληρώσω παραπάνω και αρνήθηκε λέγοντας πως θα γίνει άψογο έτσι κι αλλιώς και να μην ανησυχώ.... Φαίνεται έμπιστος και έδειξε να κατάλαβε οτι το πονάω πολύ το μπεμπε μου....

    Και ρωτάω λοιπον:
    1. Δεν είναι λίγες οι τρείς μέρες που μου είπε οτι θέλει?
    2. Δεν είναι λίγα τα χρήματα?
    3. Εκτος απο τη συμβουλή με τον αντίχειρα, τι άλλο μπορώ να τσεκάρω?

    Σε ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σου και την βοηθεια σε όλους μας....
    Ειλικρινά δεν μπορώ να κρίνω τον μάστορά σου όσο αφορά χρόνο / χρήμα. Ναι είναι λίγα τα χρήματα, αλλά έως εκεί. Σϊγουρα υπάρχουν άλλοι λόγοι από πίσω που δεν τους γνωρίζουμε, ούτε μας αφορούν. Άμα ψάξεις θα βρεις καλές και άσχημες δουλειές, ακριβές και φθηνές.

    Ελπίζω να μείνεις ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.

  3. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    kloukakis (08-06-10)

  4. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγο μετοπικής με γάτα ο προφυλακτήρας βγήκε off και επι της ευκαιρίας έφτιαξα ή μάλλον φτιάχνω και μερικά άλλα πράγματα στο αυτοκίνητο. Ο μάστορας που το πήγα μου ζήτησε 450Ε για να μου βάψει προφυλακτήρα-καπό-ουρανό-μπροστά αριστερό φτερό. Ακόμα θα μου φτιάξει χωρίς επιβάρυνση μια σκουριά-γυάλισμα πορτ παγκάζ- βαφή τα φριδάκια-γυάλισμα πόρτας οδηγού.
    Δηλαδή για εξωτερικό ολικό ο μάστορας σου θέλει ενα 1000άρικο max?
    Που είναι αυτός ο άνθρωπος να παω...Ακόμα και στην άλλη μεριά της Ελλάδας...

    Η τιμή φαίνεται πολύ χαμηλή...Εύχομαι τα καλύτερα και περιμένω εντυπώσεις...



  5. #24
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για ολικό μου είχε πει 1200 αν θυμάμαι. Μα και εμένα την ίδια εντύπωση μου κάνει.... Αν τα βάλεις ένα ένα τα κομμάτια μάλλον λιγότερο βγαίνει, τι να πω... Πάντως για την πορτα(απο το λαστιχακι και πάνω) μου είχε πάρει 80Ε. Στα Χανιά είναι, αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να βοηθήσω με τα μεταφορικά ή οτι άλλο. Θα σας πω αποτελέσματα την Πεμπτη...

    Κώστα εγω να το αφείνω στον ήλιο γενικα αφου το πάρω?

  6. #25
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    174
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ολικο με 1200-1400¤ και πολλα καλα παραδειγματα δουλειας ακομα και σε ματ χρωμα παιζουν στην Αθηνα απο μαγαζι με πειρα και χρονια στην πιατσα...Μην τρελλαθουμε κιολας.Δεν χρειαζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ περισσοτερα ¤¤¤!
    Ν.

  7. #26
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή για εξωτερικό ολικό ο μάστορας σου θέλει ενα 1000άρικο max?
    Που είναι αυτός ο άνθρωπος να παω...Ακόμα και στην άλλη μεριά της Ελλάδας...
    Bill, don't get too excited...

    Δεν βάφονται έτσι εύκολα ολόκληρα αυτοκίνητα. Πόσο μάλλον με 1000 ευρώ.

    Τα χω ξαναπεί.

    Για να βαφεί σωστά ένα αυτοκίνητο (ολόκληρο) χρειάζονται ΞΗΛΩΜΑΤΑ. Πολλά ξηλώματα. Και πολλές εργατώρες σε σωστή προ-εργασία που είναι και το σημαντικότερο στάδιο σε ένα βάψιμο. Ξέρεις από προ-εργασία? Αν είσαι από πάνω του και βλέπεις, θα καταλάβεις τίποτα?

    Στα λέω επειδή έχω δει πολλά ολικά των 800-1000 ευρώ.... και αν είναι να το ξαναπληρώσεις σε μερικούς μήνες, τότε καλύτερα να το κάνεις σωστά από την αρχή.

    Ο μύθος 'φθηνός & καλός' στο επάγγελμά μας τουλάχιστον, ακόμα δεν έχει καταρριφθεί.


  8. #27
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fad3In Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολικο με 1200-1400¤ και πολλα καλα παραδειγματα δουλειας ακομα και σε ματ χρωμα παιζουν στην Αθηνα απο μαγαζι με πειρα και χρονια στην πιατσα...Μην τρελλαθουμε κιολας.Δεν χρειαζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ περισσοτερα ¤¤¤!
    Ν.
    Δε τρελαινόμαστε καθόλου. Απλά το 'καλό' παράδειγμα άσε να το κρίνει το μάτι ενός ειδικού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα εγω να το αφείνω στον ήλιο γενικα αφου το πάρω?
    Αν το τεστ του δάχτυλου αποτύχει, σίγουρα ναι και ΔΕΝ το ακουμπάς ΟΥΤΕ το πλένεις μέχρι να κοκκαλώσει.

  9. #28
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, αλλά αν το πατήσω δεν θα μείνει η δαχτυλιά?

  10. #29
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μύθος 'φθηνός & καλός' στο επάγγελμά μας τουλάχιστον, ακόμα δεν έχει καταρριφθεί.

    Με δυο μπόμπιρες στο κεφάλι σου να τσακώνονται μέρα νύχτα, τέτοια γράφεις. Φαντάζομαι όλοι καταλάβατε ότι εννοούσα το αντίθετο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά αν το πατήσω δεν θα μείνει η δαχτυλιά?
    Ναι αλλά διορθώνεται. Πριν το κάνεις συνεννοήσου με το μάστορα.

  11. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    kloukakis (09-06-10)

  12. #30
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    174
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Smile

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε τρελαινόμαστε καθόλου. Απλά το 'καλό' παράδειγμα άσε να το κρίνει το μάτι ενός ειδικού.
    Να μου λειπει ο ειδικος αν ειναι να κοιταζει να μου φαει χρηματα!
    Και πριν η ευθιξια σε οδηγησει στο να πεις κατι κακοηθες,τονιζω οτι δεν αναφερομαι σ εσενα μιας που ουτε καν σε ξερω!
    Ν.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP