Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 43

Θέμα: Φιλτρα.....!!

  1. #31
    Εγγραφή
    29-12-09
    Περιοχή
    nea smyrni
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    387
    Thanked
    467
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προς θεου γαμω το autotriti μου!!!!!! Μην κανει κανενας το λαθος και ψεκασει το φιλτρο απο 2 εκατοστα αποσταση οπως ο μ.... δημοσιογραφος στην φωτογραφια του link!! τερματισε το ΜΑΦ αμεσως....

  2. #32
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    δλδ ρε τασο................

    για πες...να πλυθει?

    να φυσηξουμε με αερα?

    κ μετα??
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  3. #33
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    169
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εμενα απο μαμα εχει φιλτροχοανη μεσα στο φιλτροκουτι εβαλα ενα ελευθερο φιλτρο green σαν φιλτροχοανη! το πλενω καθε τοσο καλα το αφηνο καλλα να στεγν..
    το φυσαο μετα με αερα το ψεκαζο με ληγο λαδακι ισα-ισα απο μακρια και ειναι ετοιμο και κανενα προμπλεμ!!!!!!

  4. The Following User Says Thank You to G_kaliteros For This Useful Post:

    Vasilis (26-03-10)

  5. #34
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικα εχω το kn χωρις καποιο προβλημα μεχρι στιγμης αλλα δεν ειδα και καμια διαφορα.Στο smartακι που ειχα green μια διαφορα παντως υπηρχε.
    Οσο για το πλυσιμο θελει ενα περασμα απο μια αποσταση 10cm και οχι υπερβολες.Επισης για να μην παει λαδι στον αισθητηρα ριχουμε το λαδι απο τη μερια εισαγωγης του αερα και μονο εκει οχι και απο τι δυο μεριες(Οχι απο τη μερια που παει μετα ο αερας στο μοτερ).Αυτο μου ειχε πει ανθρωπος που ασχολειται με βελτιωσεις να προσεξω και βεβαια ισχυει για ολες τις μαρκες

  6. #35
    Εγγραφή
    29-12-09
    Περιοχή
    nea smyrni
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    387
    Thanked
    467
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ ρε τασο................

    για πες...να πλυθει?

    να φυσηξουμε με αερα?

    κ μετα??


    Βασιλη ολα τα κιτ καθαρισμου εχουν αναλυκες οδηγιες... και 2 πραγματα που οπως λενε δεν πρεπει να κανεις ειναι στεγνωμα με πιστολακι, και εξ'επαφης ψεκασμα με λαδι.... Πρεπει να αφησεις το φιλτρο να στεγνωσει φυσικα, και το ψεκασμα με το λαδι να γινει με τη φορα που μπαινει ο αερας στο φιλτρο (δηλαδη οχι στην επιφανεια που κοιταει προς το ΜΑΦ) και απο αποσταση 15-20 εκατοστα!

  7. The Following User Says Thank You to tassos For This Useful Post:

    bill_m3 (27-03-10)

  8. #36
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    λοιπον.....

    σημερα που χε αλλη μια ωραια μερα...κ γω ειχα απλετο χρονο στην διαθεση μου....ειπα να βγαλω το φιλτρο αερα κ να το καθαρισω με τα ειδικα καθαριστικα κ με τους τροπους που υπεδειξαν οι συμφορουμιτες παραπανω....

    ΑΠΟΡΩ πως πηγαινε το εργαλειο με τοση μουργα που χε πανω.....η λεκανη εγινε μαυρη απο την βρωμια κ τα κουνουπακια κ κατι πετραδακια δεν ηξεραν απο που να πεταχτουν οταν το περναγα με σκληρο πινελο....

    πολλη βρωμα ρε παιδια...δεν το περιμενα....

    ευλαβικα επραξα τις οδηγιες κ στο πλυσιμο κ στο στεγνωμα αλλα ακομα περισσοτερο στο περασμα του ειδικου λαδιου - spray!

    ανελλιπως θα το κανω καθε 5000 χλμ τουλαχιστον μιας κ η Αθηνα που ζουμε ειναι μες την βρωμα κ το καυσαεριο.......

    καλη συνεχεια
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  9. #37
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον.....

    σημερα που χε αλλη μια ωραια μερα...κ γω ειχα απλετο χρονο στην διαθεση μου....ειπα να βγαλω το φιλτρο αερα κ να το καθαρισω με τα ειδικα καθαριστικα κ με τους τροπους που υπεδειξαν οι συμφορουμιτες παραπανω....

    ΑΠΟΡΩ πως πηγαινε το εργαλειο με τοση μουργα που χε πανω.....η λεκανη εγινε μαυρη απο την βρωμια κ τα κουνουπακια κ κατι πετραδακια δεν ηξεραν απο που να πεταχτουν οταν το περναγα με σκληρο πινελο....

    πολλη βρωμα ρε παιδια...δεν το περιμενα....

    ευλαβικα επραξα τις οδηγιες κ στο πλυσιμο κ στο στεγνωμα αλλα ακομα περισσοτερο στο περασμα του ειδικου λαδιου - spray!

    ανελλιπως θα το κανω καθε 5000 χλμ τουλαχιστον μιας κ η Αθηνα που ζουμε ειναι μες την βρωμα κ το καυσαεριο.......

    καλη συνεχεια
    Βασιλη σου ειχα πει κ εγω οτι λερωνει πολυ ευκολα κ το δικο μου.
    Ι donut understeer...

  10. #38
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλησπερες!
    Γνωριζει κανεις τι διαμετρο εχει το κουμπωμα μεσα στο φιλτροκουτι των Ν42 ?
    Σκεφτομαι να βαλω μια χοανη μεσα στο φιλτροκουτι στο επομενο σερβις για δοκιμη!
    Γενικα αμα ξερει καποιος γενικα τις διαστασεις μεσα στο φιλτροκουτι του Ν42 θα βοηθαγε αρκετα για να μην λυνω φιλτροκουτι!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  11. #39
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Εχω μια σχετική ερώτηση. Η εισαγωγή αέρα στο φιλτροκουτι που ενώνεται με τον σωλήνα που έρχεται απέξω είναι μικρότερη η τρύπα σε διάμετρο από τον ίδιο το σωλήνα. Υπάρχει λόγος για αυτό ; Θέλω να πω υπάρχει για να εισέρχεται ο αέρας με πίεση μιας και στενεύει η τρυπά ή υπάρχει για να μειώνει το θόρυβο ο λεγόμενος πνίχτης που λένε;

  12. #40
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να πω και γω την αληθεια ως κατοχος ε36 το φιλτροκουτι μου φαινεται πολυ περιεργο ροικα....
    Σαν θερμοκρασιες ομως εχει πολυ καλες, γιατι το ram air απο το φαναρι αναμεσα, κανει καλη δουλεια...
    Ομως πραγματι το κομματι που λες οχι μονο στενευει υπερβολικα, αλλα κανει και τη διαδρομη του αερα με παρα πολλες κουρμπες κλπ
    Σιγουρα μια παραμετρος που εχουν υπολογισει πολυ απο το εργοστασιο ειναι η μειωση του θορυβου, αλλα νομιζω πως ο σχεδιασμος αυτος ειναι για να κανει το αμαξι να ρουφαει αερα με πιεση απο την μικρη αυτη τρυπα...αν δεν υπηρχε αυτος ο σχεδιασμος και ηταν απλα ενα αδειο κουτι η πιεση αυτη θα χανοταν και δε θα ρουφιοταν ο αερας απ το συγκεκριμενο σημειο με δυναμη...ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγησω.
    Το μονο που θα εκανα (και εχω μπει πολλες φορες στον πειρασμο) ειναι να εβαζα ενα βαρελακι carbon σε συνδιασμο με το μαμα πλαστικο κομματι που πιανει πισω απο το φαναρι για να κανω τη διαδρομη πολυ πιο αμεση και κυριως για να αυξησω τον θορυβο της εισαγωγης που δεν ακουγεται καθολου..
    Γενικα οι εισαγωγες της bmw ειναι καλα σχεδιασμενες οποτε αλογα απο εκει δεν θα παρουμε, τουλαχιστον μετρησιμα...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP