Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 48 από 48

Θέμα: Εγκαινιάστηκε το 1o Mikel στο Κολωνάκι

  1. #41
    Εγγραφή
    17-06-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    229
    Thanked
    393
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να πιεις καλο καφε θελεις καλη μηχανη(επαγγελματικη), καλη ποιοτητα arabica (ανω των 15ευρω/κιλο), πολυ καλο καθαρισμα μηχανης-μυλου, σωστο κοψιμο και νορμαλ γραμμαρια ανα καφε. Λιγοι στα μαγαζια τους τηρουν αυτες τις προυποθεσεις γι αυτο κι ο περισσοτερος κοσμος δεν πινει καφε αλλα χωμα. Μην κοιτατε τις ταμπελες που λενε την μαρκα του καφε διοτι κατα 99% δεν ισχυει, οπως και στον φραπε οι περισσοτεροι ΔΕΝ χρησιμοποιουν μαρκα nescafe διοτι ειναι πανακριβος σε σχεση με αλλους στην μιση τιμη. Στο μαγαζι μου ειχα 6 χρονια τον ιδιο καφε που χρησιμοποιουν τα mikel(πολυ επωνυμος και πανακριβος) αλλα αναγκαστηκα να τον βγαλω διοτι τα 3 τελευταια χρονια εχει αλλαξει τα χαρμανια του με αποτελεσμα να βγαινει σκληρος στην γευση. Σε αλλους αρεσει αλλα σε αλλους οχι. Γι αυτο και προσθετει το γαλα στα φρεντο κλπ για να ειναι αποδεκτος σε μεγαλυτερο ποσοστο πελατειας.Η τιμη των 2 ευρω πακετο ειναι φθηνα αν αναλογιστειτε τι καφε χρησιμοποιει και τι υπηρεσιες-εξοδα παρεχει. ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Το μεγαλυτερο ποσοστο καφεδων του 1 και 1,5 ευρω ειναι χωμα που καταστρεφουν το στομαχι απο τα χημικα. Η διαφορα των 0,20 και 0,30 λεπτων δεν νομιζω οτι θα σωσει κανεναν. Για τον επιχειρηματια αυτο το 30 λεπτο ειναι η διαφορα στην ποιοτητα του καφε που θα βαλει και οχι το μεγαλυτερο κερδος στην τσεπη του. Εσεις επιλεγετε. Παρεπιπτοντως ο hausbrant εχει πολλες βαθμιδες καφε...δεν πινονται ολες! Εχω 2ο μυλο στο μαγαζι και τους εχω δοκιμασει σχεδον ολους.

  2. The Following 9 Users Say Thank You to ΜΙΧΑΛΗΣ For This Useful Post:

    aggelosmk2 (14-09-14), Alex_ (14-09-14), aristent (14-09-14), chrisgiapz3 (14-09-14), katsaraios (14-09-14), Ptboul (15-09-14), scania124 (14-09-14), Vassilis ///M (14-09-14), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (14-09-14)

  3. #42
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξεφούσκωσε στον πεζόδρομο της Κaλαμαριάς, βρίσκεις άδεια τραπεζάκια.
    Μόδα ήταν και πέρασε όπως έγραψε ο day.....
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  4. #43
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bellof-3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην πατρα ο καφες στο χερι εχει 1-1.50 και μιλαμε για καφε οχι νεροζουμι...

    εχουν ανοιξει αλυσιδες καταστηματων με καφε στο χερι coffee-island και coffebrands και ο ανταγωνισμος εχει ριξει τις τιμες και εχει ανεβασει την ποιοτητα...
    Coffee-island 1 ευρω ο φραπες κ ειναι πολυ καλος, επισης τα σπαει ο καπουτσινο με φυτικη κρεμα,
    Απο mikel παιρνω μονο mocaccino σε πακετο, οταν ειμαι θεσ/νικη κ ειναι απλα θεϊκο.
    Απο την στιγμη που υπαρχει ελευθερη αγορα μπορει ο καθενας να πουλαει σε οτι τιμη θελει, απο εκει κ περα αν πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες ο κοσμος θα τον απομονωσει ,αλλιως εαν ειναι καλη η ποιοτητα θα κρατηθει ψηλα.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Alex_ For This Useful Post:

    aristent (14-09-14), chrisgiapz3 (14-09-14)

  6. #44
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεφούσκωσε στον πεζόδρομο της Κaλαμαριάς, βρίσκεις άδεια τραπεζάκια.
    Μόδα ήταν και πέρασε όπως έγραψε ο day.....
    Kύριε Γιώργο δεν ξέρω τι γίνεται εκεί αλλά η μόδα του μικέλ στα μέρη μας καλά κρατεί...! Παρασκευή βράδυ στο μικέλ στο 3ο χλμ στην εθνική Λάρισας μετά τις 9 άρχισε να σπάει ο χαμός...! Δεν θέλω να ξέρω τι γινοταν στα κεντρικά μικελ εντός της πόλης...!!!

    Εγώ πάντως το προτιμώ και με διαφορά από τις υπόλοιπες καφετέριες επειδή έχει ανεβάσει τον πήχη στο Θεό...!!! Άψογα προιόντα, εξυπηρέτηση και τιμές! Κάνει την ώρα του καφέ "απόλαυση"...!!!

    Πολλές φορές σκέφτομαι να πηγαίνω και αλλού γιατί ο τύπος θα καταντήσει μονοπώλειο αλλά από την άλλη αν και οι άλλες καφετέριες θέλουν να τραβήξουν κόσμο ας γίνουν επαγγελματίες...!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    aristent (14-09-14), Nino (14-09-14)

  8. #45
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Άψογα προιόντα, εξυπηρέτηση και τιμές! Κάνει την ώρα του καφέ "απόλαυση"...!!!

    Ο καλύτερος καπουτσινο που εχω πιει,service στα όρια του"ενοχλητικού" συνέχεια απο πάνω σου ειναι!! Και σωστές τιμές.
    Ειδικά για takeaway πήρε η κόρη μου ένα τεράστιο ποτήρι κρύα σοκολάτα ( ίσως απο τις καλύτερες που εχω δοκιμάσει) με μονο 2 ευρω.
    Όσο για τα τραπέζια... Αν το Μαγαζι ειναι καινούργιο παρατηρήστε οτι συνέχεια ειναι όλα γεμάτα. Αυτο ειναι μέρος προωθητικης ενεργειας και πιστεύω καταλαβαίνετε τι εννοώ.
    Μόλις περάσει λίγο ο καιρός όλα παίρνουν το δρόμο τους και ο καθένας το μερίδιο του στην αγορά. Το σίγουρο πια ειναι ένα! Οι εποχές που πουλαγαν άθλια νεροζουμια για χρυσάφι πέρασε, οποίος θέλει να " κρατηθεί" θα προσφέρει ποιότητα σε σωστή τιμή.
    Τα mikel ως τωρα τηρούν αυτόν τον κανόνα!!!

  9. The Following 3 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    aristent (14-09-14), HLIAS - E36 (14-09-14), ΜΙΧΑΛΗΣ (14-09-14)

  10. #46
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μόδα ξεμόδα ο Μικέλ που παίρνει 50.000 μπροστά για κάθε μαγαζί που ανοίγεται, δεν τα τσέπωσε από τους καφέδες... από τα 100 μαγαζία που ανοίξανε τα τσέπωσε...
    + ότι κάνει τις κατασκευές-εξοπλισμούς-αρχιτεκτονικά σε κάθε μαγαζί.

    ο Μικέλ και ο Έξυπνη Σίτα είναι μεγάλοι μάγκες εν μέσω κρίσης στην Ελλάδα.
    Έχετε δει ισολογισμό του Έξυπνη Σίτα να δείτε τι δηλώνει...;;; Πολύ χρήμα...

  11. The Following User Says Thank You to Harisp For This Useful Post:

    compactM3 (14-09-14)

  12. #47
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κάτι είχα ακούσει για 3 μύρια τζίρο! Είναι δυνατόν??
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  13. #48
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΜΙΧΑΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να πιεις καλο καφε θελεις καλη μηχανη(επαγγελματικη), καλη ποιοτητα arabica (ανω των 15ευρω/κιλο), πολυ καλο καθαρισμα μηχανης-μυλου, σωστο κοψιμο και νορμαλ γραμμαρια ανα καφε. Λιγοι στα μαγαζια τους τηρουν αυτες τις προυποθεσεις γι αυτο κι ο περισσοτερος κοσμος δεν πινει καφε αλλα χωμα. Μην κοιτατε τις ταμπελες που λενε την μαρκα του καφε διοτι κατα 99% δεν ισχυει, οπως και στον φραπε οι περισσοτεροι ΔΕΝ χρησιμοποιουν μαρκα nescafe διοτι ειναι πανακριβος σε σχεση με αλλους στην μιση τιμη. Στο μαγαζι μου ειχα 6 χρονια τον ιδιο καφε που χρησιμοποιουν τα mikel(πολυ επωνυμος και πανακριβος) αλλα αναγκαστηκα να τον βγαλω διοτι τα 3 τελευταια χρονια εχει αλλαξει τα χαρμανια του με αποτελεσμα να βγαινει σκληρος στην γευση. Σε αλλους αρεσει αλλα σε αλλους οχι. Γι αυτο και προσθετει το γαλα στα φρεντο κλπ για να ειναι αποδεκτος σε μεγαλυτερο ποσοστο πελατειας.Η τιμη των 2 ευρω πακετο ειναι φθηνα αν αναλογιστειτε τι καφε χρησιμοποιει και τι υπηρεσιες-εξοδα παρεχει. ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Παρεπιπτοντως ο hausbrant εχει πολλες βαθμιδες καφε...δεν πινονται ολες! Εχω 2ο μυλο στο μαγαζι και τους εχω δοκιμασει σχεδον ολους.

    Συμφωνώ απόλυτα για την μεθοδολογία παρασκευής.

    Στα χαρμανια τώρα:Tον Hausbrant τον έχω δοκιμάσει απο τα χειρότερα του ως τα καλύτερα του. Καταλήγω οτι είναι ένα νερομπλέτσι που βγαίνει μισό λίτρο κ βάλε για να πίνεις με τις ώρες.
    Ο illy τα τελευταία χρόνια χώμα.
    O Lavazza σα να μου φαίνεται οτι κ αυτος χειροτερεύει.
    Ο Dimello σε κάποια μαγαζιά παραμένει καλός κ γευστικός.

    Τα μαγαζία που έχω πετύχει να τηρούν περισσότερα από ολα τα άλλα τις προυποθέσεις για έναν σωστό αυθεντικό espresso είναι τα μαγαζια που χρησιμοποιύν Ipanema espresso.

    Εξαιρετικός καφές. Απλά. Εκτοτε οτι άλλο πίνω το θεωρώ σαβούρα. Πέραν βέβαια μαγαζιών που χρησιμοποιούν πιο απλά χαρμάνια αλλά με σωστούς τρόπους παρασκευής δε.

    Το χω πει και σε άλλους αυτό με τον Ipanema κ πραγματικά πλέον δε τον αλλάζουν.



    Υ.Γ: να τονίσω οτι δεν έχω καμμία σχέση-κέρδος απο την εταιρία. Εγώ προμηθευτής Φούρνων-Ζαχαροπλαστείων είμαι.

  14. The Following User Says Thank You to aggelosmk2 For This Useful Post:

    ΜΙΧΑΛΗΣ (14-09-14)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP