Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Διπλωμα μηχανης

  1. #11
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ενα CRFακι στο βουνο δεν θα ηταν ασχημο



    ...για την πολη να δεις ποσο ασχημο θα ηταν!!!!

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  2. #12
    Εγγραφή
    13-12-11
    Περιοχή
    Mαρκόπουλο Αττικής
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1.734
    Thanked
    3234
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ενα CRFακι στο βουνο δεν θα ηταν ασχημο
    Ούτε με σλικαδούδες και μια ακράπα για τον δρόμο είναι

    Εdit:με πρόλαβε άλλος Βασίλης :P

  3. The Following User Says Thank You to Vasilis M3 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (06-06-13)

  4. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα περισσοτερα νοικιαρικα ειναι σκουτερακια και γουρουνες, η γουρουνα πανω απο 50cc δεν χρειαζεται διπλωμα μηχανης, θελει διπλωμα του αυτοκινητου ή τα τριτροχα της piaggio ( τι ασχημα Θεε μου)!!
    η αδεια οδηγησης μηχανης αν ασχοληθεις να την αποκτησεις ,ασχολησου σοβαρα

  5. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Ptboul (06-06-13)

  6. #14
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εχει και ΧΤ νοικιαρικα που ειναι οτι καλυτερο για τα περισσοτερα νησια μας.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  7. The Following User Says Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    Ptboul (06-06-13)

  8. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    O σπάρας είναι αδικαιολόγητος γιατί του είχα πει ότι από 19/01 αλλάζει άρδην το σύστημα και έπρεπε να βιαστεί.

    Στο διαταύτα:

    Από 19/01 έχουμε πλέον τέσσερις κατηγορίες:

    AΜ (βγαίνει από τα 16 με υπογραφή κηδεμόνα)
    Μοτοποδήλατα και ελαφρά τετράκυκλα

    Κατηγορία Α1(από τα 18)
    Μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης ισχύος 11 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg, και
    Μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW

    Κατηγορία A2 (από τα 20)Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.

    Κατηγορία Α (από τα 24)Μοτοσικλέτες (οποιουδήποτε κυβισμού, και
    μηχανοκίνητα τρίκυκλα η ισχύς των οποίων υπερβαίνει τα 15 kW

    Θα βρεις μια σχολή, θα έχεις μαζί σου 4 φωτογραφίες διαβατηρίου, θα τους ακουμπήσεις 50-60 ευρώ για παράβολα (τα αγοράζουν αυτοί εσύ δεν τρέχεις, συμπληρώνουν αιτήσεις κλπ).

    Θα κάνεις 11ώρες Θεωρίας - 14ώρες Πρακτικής οδήγησης. Θεωρία μην φανταστείς τίποτα σεμινάρια. Θα σου δώσουν το βιβλίο και θα μάθεις απ'έξω εκατόν κάτι ερωτήσεις (170 νομίζω - δεν θυμάμαι) που αφορούν στην μηχανή.

    ps: Ξέχνα τις προσφορές που θα δεις για φθηνό δίπλωμα. Την 400ρού δεν την γλυτώνεις.

    Αυτά για την ώρα. Ά, το δίπλωμα, εφόσων επιτύχεις, δεν στο κρατάει η σχοΛή, απλά μόλις τους έρθει το καινούριο, θα σε πάρουν τηλ. και θα σου δώσουν το νέου τύπου (κάρτα) σε έναν μήνα από την στιγμή που θα περάσεις τις εξετάσεις.

    Ίσως σου δώσουν μια υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι έχεις περάσει και μπορείς να οδηγείς την τάδε κατηγορία. Αν σε τσακώσουν όμως είναι στην ευχέρεια του οργάνου να σε γράψει ή όχι και επειδή σε κόβω για τρελό γκαντέμη με την αστυνομία ασ'το καλύτερα.

    Αυτά για την ώρα.

    ά, θυμάστε ένα θρεντ του Πάνου για το ιντέγκρα; Εκεί είχα γράψει για ενα΄νέο μοντέλο της Χόντα 500ρι που μπορείς να το οδηγήσεις με το Α2 (ένεκα σχέσης kw/βάρους).

    Θέλω να πω, πως δύσκολα θα αποφύγεις το μικρόβιο της μπιτσικλέτας και αφού θα πάρεις που θα πάρεις, θέλει ψάξιμο - αν πας για μικρότερη κατηγορία - το τι μηχανάκι θα πάρεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ptboul : 07-06-13 στις 10:10
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. The Following 13 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    bakalos (07-06-13), Bazil Van Sinner (07-06-13), fanisk (07-06-13), katrin_bmw (07-06-13), Konstantinos E60 (07-06-13), Kostas_1 (07-06-13), Nino (07-06-13), ntinos (07-06-13), oldcarskickass (08-06-13), PANOS-E60 (07-06-13), spar@ (07-06-13), Tsakirakos (14-06-13), Vassilis ///M (07-06-13)

  10. #16
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φάνη τώρα σε λίγες μέρες δίνω εξετάσεις για το δίπλωμα κατηγορίας Α. Δεν είχα ξανασχοληθεί ποτέ με διπλώματα μικρής μηχανής Α1/παπάκια/scooter kλπ γιατί δεν μου έλεγαν τίποτα.
    Με το δίπλωμα του αυτοκινήτου δεν δίνεις σήματα, μόνο 10 ερωτήσεις "μηχανολογικού" θέματος σχετικά με την μηχανή. 1700 ερωτήσεις που τις περισσότερες με κοινή λογική ήδη τις ξέρεις από τις οποίες πέφτουν οι 10 στην εξέταση.

    Μην βγάλεις για μικρή κατηγορία, δεν έχει κανένα νόημα αφού έχεις κλείσει τα 24. Κατευθείαν για μεγάλη και οδηγείς τα πάντα αν και όποτε χρειαστεί.

    Οι εξετάσεις άλλαξαν από τον Γενάρη:

    - Πρέπει να διανύσεις μία απόσταση σε minimum 15" χωρίς να πατήσεις τις πλαινές γραμμές. Πας όσο πιο αργά γίνεται δηλαδή χωρίς να χάσεις την ισορροπία σου.
    - Σλάλομ στους κώνους
    - Έχει μια απόσταση που πρέπει να διανύσεις σε max 5" και καπάκι να πέσεις στα φρένα ώστε να σταματήσεις εντός μίας μικρής απόστασης, χωρίς να μπλοκάρουν οι τροχοί.
    - Πάλι απόσταση σε max 5" και φτάνοντας συναντάς εμπόδιο από κώνους που πρέπει να αποφύγεις και να περάσεις πάλι ανάμεσα από κάποιους κώνους που είναι πίσω από το εμπόδιο
    - Και κλασσικά πορεία..

    Από τιμές εξαρτάται από την περιοχή, κυριολεκτικά. Απ' ότι κατάλαβα ανάλογα με το θεωρητικό εισόδημα των κατοίκων της περιοχής ζητούν και οι σχολές.
    Εγώ βρήκα μετά από αρκετό ψάξιμο στον Πειραιά με 280 ευρώ τελική τιμή με παράβολα.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to BabisStinson For This Useful Post:

    BILL007 (07-06-13), fanisk (07-06-13), Ptboul (07-06-13)

  12. #17
    Εγγραφή
    11-06-13
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδιά έχω μια απορία οποιος ξερει σας παρακαλώ να μου απαντήσει αλλα να ξερει σίγουρα!!με τον καινούργιο νομο για το δίπλωμα μηχανής χωρίς συμπλέκτη 125cc επειδή το βγάζω τώρα σε 1 μηνα θα μπορέσω να πάρω ένα cryptonx 135cc??θα έχω θέμα με τους αστυνομικούς?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 11-06-13 στις 14:11 Αιτία: γκρικλις

  13. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχω μια απορία οποιος ξερει σας παρακαλώ να μου απαντήσει αλλα να ξερει σίγουρα!!με τον καινούργιο νομο για το δίπλωμα μηχανής χωρίς συμπλέκτη 125cc επειδή το βγάζω τώρα σε 1 μηνα θα μπορέσω να πάρω ένα cryptonx 135cc??θα έχω θέμα με τους αστυνομικούς?
    Φιλε καλως ηρθες, σε παρακαλουμε γραφε ελληνικα μικρα

  14. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    PANOS-E60 (11-06-13)

  15. #19
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Φανη ρωτησες; Κάτι έμαθα για 300 ευρο για 50αρι και προτιμώ να τα φάω σε τσιχλες!

  16. #20
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα παρω μηχανη, θελω να εχω το διπλωμα αν τυχει ποτε να νοικιασω ή να οδηγησω μηχανη λογω αναγκης, να μην ειμαι ακαλυπτος απο το νομο. Αν και ενα CRFακι στο βουνο δεν θα ηταν ασχημο
    Εχουν αλλαξει οι κατηγοριες. Βγαλε ανοιχτου κυβισμου κατευθειαν. Οσο για το CRF, εχει πολυ βρωμογκαζο... Δεν ειναι για αρχαριους. Και για το βουνο δεν κανει. Θα πας σε enduro....
    Μη τα συζητας αδερφε...

  17. The Following User Says Thank You to Tsakirakos For This Useful Post:

    Ptboul (14-06-13)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP