Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: [E85] SMG "D" to "N"

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή [E85] SMG "D" to "N"

    Περιεργο προβλημα που εμφανιστηκε χθες βραδυ.
    Γυρναω σπιτι και εξω απο το γκαραζ μου πεταει την οπισθεν σε νεκρα (ενω το stick ειναι στο R στο καντραν δειχνει Ν). Η αντλια ακουγεται περιεργα, πιο εντονα και σαν να κανει υπερπροσπαθεια να πρεσσαρει. Παρκαρω αφου μπηκε ξανα μετα απο λιγο (βαλε-βγαλε κλειδι, κλειδωσε, ξεκλειδωσε, παναγιες και αλλες επικλησεις).

    Σημερα ειχα τραπεζι στο χωριο που δεν γινοταν να χασω αν και ειχα τη δικαιολογια του σασμαν και μου ειπαν 50 φορες μην ερθεις δεν πειραζει. Ξεκιναω, παλι μενει εξω απο το γκαραζ. Ξανα τα ιδια, φτανω Βαρης-Κορωπιου. Μενω στο φαναρι. Κορνες πισω και μετα απο τα απαραιτητα καντηλια τους ειπα προσπεραστε και μη μου ζαλιζετε τον ερωτα. Ξανα τα ιδια, δεν γινεται να μη παω στο τραπεζι. Βαζω βενζινη μενω στο βενζιναδικο! Ξανα μενω μετα στη Βαρης Κορωπιου, ενας παππους με Getz(ελεος) με ρωταει αν θελω να τα ανταλλαξουμε, απαντησα πολυ κομψα σεβομενος την ηλικια του και παλι καλα που του εκοψε να πει "να σαι καλα αγορι μου ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο" χαμογελαστος και γλυτωσε το ξυλο. Παρακαλαω να τελειωσω με τα φαναρια να μπω αττικη οδο γιατι τελικα μου πεταγε σε νεκρα καθε φορα που ακινητοποιουσα το αμαξι. Εν κινησει ολα καλα.

    Βγαινω Αττικη, Εθνικη, λεω καλα ειμαστε.. αντε να μεινω στα διοδια. Δεν εμεινα. Παω στο χωριο τελευταιος εχουν φαει ολοι φυσικα αλλα δεν γαμιεται, με υποδεχτηκαν με τιμες ηρωα που καταφερα να μεινω τοσες φορες και να μη γυρισω πισω . Λεω οταν ξεκινησω για να γυρισω σιγα μη παρει ταχυτητα. Δεν το εκανε, ολα μια χαρα.

    Γυρναω Αθηνα και λεω να ρισκαρω απο παραλιακη και φαναρια. Δεν εμεινα πουθενα αν και σε καθε φαναρι ειχα το αγχος μη βαλει νεκρα και αρχισουν παλι οι κορνες απο πισω (αν και τελικα ειναι πανευκολο να τους γραφεις στα ******α σου, αλαρμ και προσπεραστε).

    Τη Δευτερα θα το παω στο Φλασκη να δουμε τι εχει βγαλει γιατι 2-3 φορες αναψε το λαμπακι του σασμαν και εσβησε μετα. Αυριο δεν ξερω αν θα βαζει παλι νεκρα, μεχρι και τωρα που γραφω ηταν μια χαρα και περασα παρα πολλα φαναρια + μποτιλιαρισμα και δεν εμεινε πουθενα. Χιλιομετρα ανεβαζει κανονικα (αν και φοβηθηκα μηπως αντι για νεκρα βαλει 1η και δεν μεινει τιποτα ορθιο στην Εθνικη) και δεν πατιναρει. Η τρομπα τωρα ακουγεται νορμαλ.

    Σε ξενα φορουμς διαβαζω διαφορες αιτιες:

    1. Τρομπα SMG (αντιο ζωη αν μαθετε κοστος)
    2. Υγρα Pentosin SMG
    3. Salmon relay για SMG, 4-5¤
    4. Ανοιχτο καπω ή πορτα (χαλασμενος αισθητηρας, το αμαξι νομιζει οτι κατι εμεινε ανοιχτο και βαζει νεκρα)

    Το μονο που "αλλαξα" στο αμαξι πριν τη βλαβη ηταν οτι το επλυνα το απογευμα και ειπα να πλυνω και το μοτερ να φυγουν τα χοντρα. Ουτε σαπουνι ουτε πιεστικο μονο λαστιχο. Το εχω ξαναπλυνει και δεν επαθε τιποτα. Σκεφτομαι μηπως πηρε νερα ο διακοπτης που δινει σημα οτι το καπω ειναι κλειστο και μια δουλευε μια οχι. Τωρα δουλευει κανονικα, θα κανω αλλη μια δοκιμη αυριο και θα μαθω περισσοτερα τη Δευτερα.

    ΥΓ: Και χωρις σασμαν πυροβολαει το κτηνος Στα 180 μου επαιζε τα φωτα ενα E200 Komp, μολις εκανα δεξια και ειδα τι ειναι του αναψα μεχρι και τα φωτα της πλαφονιερας για να κανει δεξια

  2. The Following 11 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    A8hnaios (20-05-13), aristent (19-05-13), bill_m3 (19-05-13), chief (20-05-13), chrisgiapz3 (19-05-13), EVERGET (19-05-13), giannis z3 (05-02-14), Leonidas_E39 (19-05-13), Panos 316T (19-05-13), Ptboul (20-05-13), S8N (19-05-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πέτα το και πάρε κανά BMW της προκοπής με την μπανιέρα που πήγες και αγόρασες... Χαχαχα
    Detailing Madness

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτα το και πάρε κανά BMW της προκοπής με την μπανιέρα που πήγες και αγόρασες... Χαχαχα
    Εσυ εισαι ο πικραμενος στο τιμονι του Ε200k?

  5. #4
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν η αντλια ακουγεται ''ζωντανη'' θα στοιχηματιζα στο relay..και εγω το αλλαξα περισυ διοτι καθ'οδον για Πορους μου ειχε αναψει το ''γραναζακι'' στο ταμπλο. Βεβαια το κιβωτιο δουλευε κανονικα και διαπιστωσαμε πως ηταν στιγμιαιο κολλημα του ρελε..ευχομαι το δικο σου να τα επαιξε οντως και να μην ειναι τιποτε αλλο.
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  6. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (19-05-13), fanisk (20-05-13)

  7. #5
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αυτη η μαλακι@ που έχουν τα smg δεν είναι καθόλου αστεία.
    Όταν μου έκανε τα ίδια σε διασταυρώσεις εν κινήσει κ μ πεταγε απο 2α η 3η νεκρά κ έμενε το γκάζι κενό κ πήγαιναν να σε τρακαρουν δν γελάνε καθόλου.
    Εμένα ήταν αντλία, 2300 το Σεπτέμβρη του 2011.
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  8. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αισθητηρας αναγνωρισης ταχυτητας, 100%. Διαβαζοντας το ποστ, ηταν σα να ζω τη νιλα που ειχα φαει στους πορους.

    Σε τετοιες φασεις φανη, βγαζε μπαταρια.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  9. The Following 7 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    A8hnaios (20-05-13), BILL007 (19-05-13), bill_m3 (19-05-13), kapamaru1 (19-05-13), Kostas_1 (19-05-13), Panos 316T (20-05-13), RallyArt (19-05-13)

  10. #7
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε θα σπαμάρω λίγο αλλά είδα το πρόβλημα του Φάνη κ το θυμήθηκα. Πάντως Φάνη ελπίζω να το λύσεις χωρίς πολλά έξοδα το πρόβλημα

    Καμία φορά....κάθε 10-15 μέρες, δε μου μπαίνει η πρώτη αν είμαι σε κάποιο φανάρι σταματημένος. Δεν κάνει κάποιο θόρυβο, ούτε πατινάρει, ούτε οι άλλες ταχύτητες έχουν κανένα πρόβλημα. Απλά δε κουμπώνει, είναι σαν να έχω ένα αόρατο εμπόδιο ενώ πάει να κουμπώσει. Με το που βάλω 2ρα κ μετά 1η τότε μπαίνει.

    Δεν είναι κάτι τραγικό ούτε έχω τπτ περίεργους θορύβους....Απλά είναι εκνευριστικό.
    Το έχει κ ένας φίλος μου με 116 του 05 αλλά δε ξέρει τι είναι.

    Ξέρετε τπτ??????

  11. #8
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eμένα πάντως όταν είχε βγάλει αισθητήρα ανάγνωσης ταχύτητας δεν είχε αυτή τη συμπεριφορά. Όταν άλλαζα ταχύτητα, ενώ στο καντράν έδειχνε πως την πήρε (δηλαδή από τρίτη ας πούμε έδειχνε τετάρτη) στην πραγματικότητα γκάζωνες και δεν πήγαινε πουθενά λες και είχε βάλει νεκρά. Επίσης το έκανε μόνο εν κινήσει και όχι όταν σταμάταγα σε φανάρια κλπ. Προσωπικά πιστεύω πώς ή η αντλία χαζεύει και κάποιες φορές δεν σηκώνει πίεση ή κάτι ηλεκτρολογικό (το ρελέ δηλαδή) είχε βραχεί...μιας και συνέπεσε να στο κάνει ενώ είχες πλύνει μηχανή και μόνο την ημέρα αυτή.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  12. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αισθητηρας αναγνωρισης ταχυτητας, 100%. Διαβαζοντας το ποστ, ηταν σα να ζω τη νιλα που ειχα φαει στους πορους.

    Σε τετοιες φασεις φανη, βγαζε μπαταρια.
    Θωμα ποσο εκανε αυτο περιπου? Σκεφτομαι να αλλαξω υγρα, ρελε και αισθητηρα που ειναι οι πιο φτηνες λυσεις, και να δω τι θα γινει με την αντλια αν τελικα φταιει αυτη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eμένα πάντως όταν είχε βγάλει αισθητήρα ανάγνωσης ταχύτητας δεν είχε αυτή τη συμπεριφορά. Όταν άλλαζα ταχύτητα, ενώ στο καντράν έδειχνε πως την πήρε (δηλαδή από τρίτη ας πούμε έδειχνε τετάρτη) στην πραγματικότητα γκάζωνες και δεν πήγαινε πουθενά λες και είχε βάλει νεκρά. Επίσης το έκανε μόνο εν κινήσει και όχι όταν σταμάταγα σε φανάρια κλπ. Προσωπικά πιστεύω πώς ή η αντλία χαζεύει και κάποιες φορές δεν σηκώνει πίεση ή κάτι ηλεκτρολογικό (το ρελέ δηλαδή) είχε βραχεί...μιας και συνέπεσε να στο κάνει ενώ είχες πλύνει μηχανή και μόνο την ημέρα αυτή.
    Νασο τα ρελε αυτα δεν ειναι μεσα στην ασφαλειοθηκη στα ποδια του συνοδηγου? Ειναι στο χωρο του μοτερ?

  13. #10
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θωμα ποσο εκανε αυτο περιπου? Σκεφτομαι να αλλαξω υγρα, ρελε και αισθητηρα που ειναι οι πιο φτηνες λυσεις, και να δω τι θα γινει με την αντλια αν τελικα φταιει αυτη.



    Νασο τα ρελε αυτα δεν ειναι μεσα στην ασφαλειοθηκη στα ποδια του συνοδηγου? Ειναι στο χωρο του μοτερ?
    Λογικά ναι είναι μπροστά στην μηχανή και στο Ζ4, τουλάχιστον στα 46 έτσι είναι. Πριν αλλάξεις οτιδήποτε Φάνη, δες τι θα διαβάσει το διαγνωστικό. Ο αισθητήρας στο Ζ4 δεν είναι τόσο ακριβός (γύρω στα 150) αλλά θα σε χρεώσουν αρκετή εργασία γιατί δεν είναι εύκολα προσβάσιμος.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP