+ Απάντηση στο θέμα
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Eλληνικο Διπλωμα για Αμερικα

  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή Eλληνικο Διπλωμα για Αμερικα

    Παιδια καλημερα! Εν οψη ενος ενδεχομενου ταξιδιου στην Αμερικη .....θελω τα φωτα σας!
    Μπορω με το ωραιο Ελληνικο διπλωμα να οδηγησω εκει? Εχω ακουσει για Διεθνες απο την ΕΛΠΑ ισχυει?
    Ή χρειαζεται να βγαλω διπλωμα εκει?
    Επισης αν οντως ισχυει οτι μπορει να το κανω διεθνες απο εδω .....ξερουμε απο ποτε ισχυει αυτο (εννοω χρονολογια) ? Ειναι κατι πρσφατο?

    Αν δεν ειμαι στην σωστη ενοτητα ....ας μεταφερθει!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ισως χρειαζεται διεθνες ρωτα στην ελπα
    γινεται παντως ευκολα

    https://www.elpa.gr/index.php/ipires...ethnes-diploma

  3. #3
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18797
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειχα βγαλει ενα απο την ΕΛΠΑ για τον ιδιο σκππο. Πληρωνεις καπου 60 ευρω, προσκομιζεις διαβατηριο, αδεια οδηγησης και μια φωτογραφια και το εκδιδουν επιτοπου. Ισχυει για δυο χρονια αλλα δε θυμαμαι ποιες χωρες καλυπτει. Γαλλια και Καναδα σιγουρα, εκει εχω νοικιασει αυτοκινητο.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κάνεις διεθνές στην ΕΛΠΑ. Καλό ταξίδι.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν εχεις διπλωμα που γραφει τα στοιχεια σου με λατινικους χαρακτηρες δεν εχεις κανενα θεμα.

    Εγω οδηγησα με νοικιασμενα, πολλες φορες σε πολλες πολιτειες, χωρις να εχω ποτε προβλημα και με ειχαν σταματησει κιολας 2-3 φορες.


    Αν ομως θα πας να μεινεις για πολυ διάρκεια, τοτε πρεπει να πας εκει για μετατροπη σε αμερικανικο

  6. #6
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eυχαριστω παιδια! Βασικα θα παω για διακοπες συνδυαστικα με μια δουλεια με τον θειο μου ( θελει να παει σε πελατες και εγω θα κανω τον transporter με το αμαξι του) ......που εχει Μτριο csl στο Αμερικα Αχχχχχχ......διαβασα οτι ειναι 50 ευρω για ενα χρονο και 90 για τρια! Αν οντως ειναι 50ευρω θα τα δωσω .....παραπανω δεν αξιζει για ενα μηνα που θα παω!
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις διπλωμα που γραφει τα στοιχεια σου με λατινικους χαρακτηρες δεν εχεις κανενα θεμα.

    Εγω οδηγησα με νοικιασμενα, πολλες φορες σε πολλες πολιτειες, χωρις να εχω ποτε προβλημα και με ειχαν σταματησει κιολας 2-3 φορες.


    Αν ομως θα πας να μεινεις για πολυ διάρκεια, τοτε πρεπει να πας εκει για μετατροπη σε αμερικανικο
    Ωπα δηλαδη εγω που εχω το τελευαταιο....στιλ πιστωτικης καρτας με λατινικους ....δεν χρειαζεται ουτε η ΕΛΠΑ?? Αν ισχυει με εφτιαξες!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-01-10
    Περιοχή
    BAYSIDE,NY
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    229
    Thanked
    177
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλημερα! Εν οψη ενος ενδεχομενου ταξιδιου στην Αμερικη .....θελω τα φωτα σας!
    Μπορω με το ωραιο Ελληνικο διπλωμα να οδηγησω εκει? Εχω ακουσει για Διεθνες απο την ΕΛΠΑ ισχυει?
    Ή χρειαζεται να βγαλω διπλωμα εκει?
    Επισης αν οντως ισχυει οτι μπορει να το κανω διεθνες απο εδω .....ξερουμε απο ποτε ισχυει αυτο (εννοω χρονολογια) ? Ειναι κατι πρσφατο?

    Αν δεν ειμαι στην σωστη ενοτητα ....ας μεταφερθει!
    Γεια σου φιλε ναι θα πας στην ελπα και θα βγαλεις δεν ειναι τιποτα και ειναι μονο για αμερικη πριν 7 χρονια πλήρωσα 80 ευρω...ισχυει μονο αν εισαι τουριστας εδω...

  9. The Following User Says Thank You to zannis For This Useful Post:

    Dermatis (18-05-13)

  10. #9
    Εγγραφή
    07-10-11
    Μηνύματα
    230
    Thanked
    248
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το διπλωμα ισχυει σε οποιανδηποτε χωρα για εναν Χρονο.
    Μετα η διεθνες που παλι δεν ειναι μονιμο η διπλωμα απο την χωρα.

    Με το δικο σου ελληνικο διπλωμα για εναν χρονο μπορεις να ταξιδεψεις ολο τον κοσμο.

    καλες διακοπες!!!!

  11. The Following 3 Users Say Thank You to race850i For This Useful Post:

    BILL007 (19-05-13), Dermatis (01-06-13), Kostas_1 (19-05-13)

+ Απάντηση στο θέμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP