Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: M3 E92 //Μ button & EDC & DSC options

  1. #1
    Εγγραφή
    03-04-13
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    7
    Rides
    1

    Προεπιλογή M3 E92 //Μ button & EDC & DSC options

    Αρχικά χαιρετώ την παρέα του forum.

    Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενος M3 Ε92 dct.

    ...κάθε μέρα μου δημιουργούνται όλο και περισσότερες απορίες σχετικά με τις λειτουργίες του,μιας και τα ηλεκτρονικα που εχει θελουν αρκετη μελετη για εκμαθηση.

    ....όπως γράφω και στον τίτλο, θα ήθελα την εμπειρία κάποιου ήδη κάτοχου, ώστε να μου εξηγήσει τις λειτουργίες των κουμπιών EDC -DSC ,φυσικα και οτι αλλο ειναι απαραιτητο για τη σωστη ρυθμιση των ηλεκτρονικων του οχηματος.

    Υπ'οψιν οτι το δικό μου εχει προγραμμα αναβαθμισης ιπποδυναμης.

    Οι ρυθμισεις που ηδη υπαρχουν, πατωντας το κουμπι //Μ στο τιμόνι και μπαίνοντας σε λειτουργία σπορ,βλεπω να ανάβει το λεντ στο κουμπί του power αλλά και τα δυο λεντ του edc.

    Τι άλλες επιλογές υπάρχουν?...ποια ειναι η καλυτερη ρυθμιση στη λειτουργια //Μ και πως μπορω να την αποθηκευσω???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 01-05-13 στις 20:02

  2. #2
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kατ'αρχην καλως ηρθες!!!

    "περνα" και απο αυτη την ενοτητα για ενα καλωσορισμα:
    https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

    ως συνηθως θελουμε και φωτο!!!!

  3. The Following 4 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    A8hnaios (29-04-13), Bazil Van Sinner (29-04-13), mark e92 (29-04-13)

  4. #3
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για πειτε του παιδιου ρε λεβεντες τι ρυθμισεις πρεπει να κανει?

    ξερω οτι δεν ειναι πολλοι οι κατοχοι Ε9Χ Μ3,αλλα ολο και καποιος θα δωσει μια συμβουλη.

    ΥΣ...εχω αλλαξει το αρχικο ποστ για καλυτερη αποτυπωση των αποριων.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (02-05-13), nellos (02-05-13)

  6. #4
    Εγγραφή
    29-12-09
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    319
    Thanked
    401
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nellos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά χαιρετώ την παρέα του forum.

    Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενος M3 Ε92 dct.

    ...κάθε μέρα μου δημιουργούνται όλο και περισσότερες απορίες σχετικά με τις λειτουργίες του,μιας και τα ηλεκτρονικα που εχει θελουν αρκετη μελετη για εκμαθηση.

    ....όπως γράφω και στον τίτλο, θα ήθελα την εμπειρία κάποιου ήδη κάτοχου, ώστε να μου εξηγήσει τις λειτουργίες των κουμπιών EDC -DSC ,φυσικα και οτι αλλο ειναι απαραιτητο για τη σωστη ρυθμιση των ηλεκτρονικων του οχηματος.

    Υπ'οψιν οτι το δικό μου εχει προγραμμα αναβαθμισης ιπποδυναμης.

    Οι ρυθμισεις που ηδη υπαρχουν, πατωντας το κουμπι //Μ στο τιμόνι και μπαίνοντας σε λειτουργία σπορ,βλεπω να ανάβει το λεντ στο κουμπί του power αλλά και τα δυο λεντ του edc.

    Τι άλλες επιλογές υπάρχουν?...ποια ειναι η καλυτερη ρυθμιση στη λειτουργια //Μ και πως μπορω να την αποθηκευσω???
    Aναβονταs το πορτοκαλι ledaki power (διπλα απο τον λεβιε ταχυτητων) σημαινει οτι εισαι στην σπορ οδηγηση και εχειs και τα 420 αλογα στο ποδι σου.
    Αναβονταs το ενα πορτοκαλι ledaki edc σημαινει οτι εισαι στην μετρια σκληροτητα τηs αναρτησηs σε σπορ οδηγηση,και αναβονταs και τα 2 πορτοκαλι ledakia στο edc σημαινει οτι εισαι στην σκληρη ρυθμιση αναρτησηs σε σπορ οδηγηση.
    Για μενα επελεξε την μετρια σκληροτητα(δηλ.ενα ledaki στο edc αναμενο)

    Οι ρυθμισειs φτιαχνονται και αποθηκευονται απο τον στρογγυλο ροτορα που βρισκεται πισω απο τον λεβιε ταχυτητων.Αφου τον πατησειs προs τα κατω περιστρεφονταs τον η μετακινωνταs τον δεξια αριστερα θα δειs στην κεντρικη οθονη Μsettings.Απο την επιλογη Μsettings φτιαχνειs και αποθηκευειs αυτα που θελειs.Yπ οψιν το μοτερ πρεπει να δουλευει για να δειs τιs ρυθμισειs Msettings.

  7. The Following 6 Users Say Thank You to ankor For This Useful Post:

    A8hnaios (03-05-13), aristent (02-05-13), BILL007 (02-05-13), bill_m3 (02-05-13), doctore (03-05-13), Panos 316T (02-05-13)

  8. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αυτα δεν τα γραφουν τα εγχειριδια;
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  9. The Following 3 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    aristent (02-05-13), doctore (03-05-13), pilot (03-05-13)

  10. #6
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα δεν τα γραφουν τα εγχειριδια;
    Σωστα,αλλα το διαβασμα Πανο,δεν ειναι συμπαθητικο για πολλους,βαζω και μενα μεσα!!!

    ...θα μου πεις,εδω δεν θα τα διαβασει???...αλλο εδω,θα μαθει αυτα που θελει συνοπτικα με λιγοτερο "κοπο",αλλα μαλλον πιο ευχαριστα.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (02-05-13), Panos 316T (02-05-13)

  12. #7
    Εγγραφή
    03-04-13
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    7
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ankor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aναβονταs το πορτοκαλι ledaki power (διπλα απο τον λεβιε ταχυτητων) σημαινει οτι εισαι στην σπορ οδηγηση και εχειs και τα 420 αλογα στο ποδι σου.
    Αναβονταs το ενα πορτοκαλι ledaki edc σημαινει οτι εισαι στην μετρια σκληροτητα τηs αναρτησηs σε σπορ οδηγηση,και αναβονταs και τα 2 πορτοκαλι ledakia στο edc σημαινει οτι εισαι στην σκληρη ρυθμιση αναρτησηs σε σπορ οδηγηση.
    Για μενα επελεξε την μετρια σκληροτητα(δηλ.ενα ledaki στο edc αναμενο)

    Οι ρυθμισειs φτιαχνονται και αποθηκευονται απο τον στρογγυλο ροτορα που βρισκεται πισω απο τον λεβιε ταχυτητων.Αφου τον πατησειs προs τα κατω περιστρεφονταs τον η μετακινωνταs τον δεξια αριστερα θα δειs στην κεντρικη οθονη Μsettings.Απο την επιλογη Μsettings φτιαχνειs και αποθηκευειs αυτα που θελειs.Yπ οψιν το μοτερ πρεπει να δουλευει για να δειs τιs ρυθμισειs Msettings.
    είχα την εντύπωση ότι έχει τρεις λειτουργίες που μπορείς να βάλεις την δύναμη στο κλασικό, spor και super spor αλλά από ότι μου λες υπάρχει μονό το κουμπί του power που σου δίνει και τα 420 όποτε μάλλον κάνω λάθος θα το ψάξω καλύτερα..

  13. #8
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα,αλλα το διαβασμα Πανο,δεν ειναι συμπαθητικο για πολλους,βαζω και μενα μεσα!!!

    ...θα μου πεις,εδω δεν θα τα διαβασει???...αλλο εδω,θα μαθει αυτα που θελει συνοπτικα με λιγοτερο "κοπο",αλλα μαλλον πιο ευχαριστα.
    εγώ πάντως διαβάζω το manual 1 φορά κάθε μήνα απο την μέρα που πήρα το αυτοκίνητο! χαχαχα..''κόλλημα'' της δουλειάς! Αφού μια φορά ήμασταν με την Ολγα μέσα και πλησιάζοντας σε φανάρι 3-4 μέτρα πριν σταματήσω σηκώνω λίγο το χειρόφρενο ίσα που να αρχίσει να πιάνει και ακούστηκε και το ''μπιπ'', μου λεει ''Τι κάνεις βρε?''
    την κοιτάω και της λέω ''Σελίδα 56 τελευταία παράγραφος του εγχειριδίου αναφέρει πως πρέπει να το κάνουμε αυτό'' με κοιτούσε για κάνα λεπτό και μετά μου λέει ''τελικά έχεις μεγαααααλο πρόβλημα εσύ!''
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  14. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    aristent (03-05-13), Panos 316T (04-05-13)

  15. #9
    Εγγραφή
    31-03-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    307
    Thanked
    1538
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως διαβάζω το manual 1 φορά κάθε μήνα απο την μέρα που πήρα το αυτοκίνητο! χαχαχα..''κόλλημα'' της δουλειάς! Αφού μια φορά ήμασταν με την Ολγα μέσα και πλησιάζοντας σε φανάρι 3-4 μέτρα πριν σταματήσω σηκώνω λίγο το χειρόφρενο ίσα που να αρχίσει να πιάνει και ακούστηκε και το ''μπιπ'', μου λεει ''Τι κάνεις βρε?''
    την κοιτάω και της λέω ''Σελίδα 56 τελευταία παράγραφος του εγχειριδίου αναφέρει πως πρέπει να το κάνουμε αυτό'' με κοιτούσε για κάνα λεπτό και μετά μου λέει ''τελικά έχεις μεγαααααλο πρόβλημα εσύ!''
    manual = check list

  16. The Following 2 Users Say Thank You to zizu For This Useful Post:

    aristent (03-05-13), pilot (03-05-13)

  17. #10
    Εγγραφή
    03-04-13
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    7
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ρε παιδιά το έψαξα το manual ¨στα γρήγορα βεβαία¨ δεν μου φάνηκε να τα λέει μέσα.. εκτός και αν το έψαξα υπερβολικά γρήγορα.. βέβαια αλλιώς είναι να στα λέει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει...

  18. The Following User Says Thank You to nellos For This Useful Post:

    DK (03-05-13)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP