Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Φαινομενικη απωλεια λαδιων και χαμηλο ρελαντι Ν42 engine

  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή Φαινομενικη απωλεια λαδιων και χαμηλο ρελαντι Ν42 engine

    Τωρα τελευταια ο Ν42 μου κανει κατι νουμερα......
    Αρχικα απωλεια σε λαδια τιμονιου ( πολυ μικρη ) σε βαθμο που δεν ειναι παρατηρησιμη απο το δοχειο αλλα μονο απο την ποδια του κινητρα που σταζει!
    Μου ειπαν οτι ειναι λογικη απωλεια για τον κινητηρα αυτον και οτι ακομα και αν το αλλαξω θα την εχω ??????......παμε παρακατω


    Παρατηρω χαμηλο ρελαντι .....και εξηγουμαι:
    Οταν λεω χαμηλο εννοω οτι ο κινητηρας οριακα ρεταρει και περναει αισθητο κραδασμο στην καμπινα! Ολα αυτα με την βελονα να δειχνει 600-700 rpm και εννοειται αφου εχει τελειωσει η κρυα εκκινηση και χωρις να κανει ανεβοκατεβασματα..... ( οφειλω να πω πως το αντιληφθηκα μονο απο το τρεμουλο στην καμπινα ...... και γι αυτο οταν ειπα λες να ταν ετσι παντα ......το σκεφτηκα και κατεληξα στο οτι δεν ηταν γιατι θα με ειχε ενοχλησει και πιο πριν)
    Ρωτησα εναν εδω περα και μου ειπε .....οτι πιθανη αιτια να ειναι ο διαχωριστης λαδιου ......στεκει η εικασια αυτη?
    Επισης κατι που με παραξενεψε ηταν οτι χτες ανοιξα να σκοθπισω λιγο τον κινητηρα και ειδα πως απο την αριστερη μερια ο κινητηρας ηταν λαδωμενος.... εβγαλα και φωτο κακης ποιοτητας βεβαια


    Uploaded with ImageShack.us

    Βεβαια αυτο μπορει να προερχεται και απο σταξιμο κατα την προηγουμενη αλλαγη λαδιων ....αλλα δεν το ξερω γιατι δεν ειμουν μπροστα λογω εμπιστοσυνης στον μαστορα ........γι αυτο και εβγαλα και την φωτο αν μπορειτε να με διαφωτησετε!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα υγρα του τιμονιου τα χανουν απο το μαρκουτσι της κρεμαγιερας.
    Μαλλον αυτο θα εχει κ σενα.
    Ειναι οντως συνιθισμενο.
    Καινουριο κοστιζει πολυ. Μπορεις να φτιαξεις αλλα.
    Οπως κ να χει αν ειναι λιγο ισως δεν αξιζει να ασχοληθεις...

    Ο διαχωριστης λαδιου ειναι οντως μια πιθανη αιτια!

    Που φαινεται λερωμενο απο λαδια? Δε βγαζω ακρη στη φωτο...
    Μοιαζει να χει παρει ολο χρωμα...

    Μηπως να ξεκινησεις με ενα καλο πλυσιμο ωστε να δεις ακριβως τι γινεται?

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το καθαρισμα ηταν η επομενη μου ερωτηση!
    Δηλαδη αν γνωριζετε καποιον Αθηνα ( και πιο Βολια Νοτια προαστια) να αναλαμβανει τον καθαρισμο κινητηρα ......σε οσους εχω παει δεν αναλαμβανουν λογω ευθυνης. Και εννοειτε να κανει σωστη δουλεια με οτι χρειαζεται!

    Ωστοσο το αριστερο τμημα που εστιασα μου φαινεται βρεγμενο (νωπο) απο λαδι το οποιο ειναι σιγουρα απο σταξιματα κατα την αλλαγη λαδιων αλλα μου φαινεται υπερβολικο μια σταγονα καθε 7000 χλμ που αλλαζω να πεσει δεν νομιζω να εγινε ετσι!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επισης για ποιον λογο ο διαχωριστης αποτελει πιθανη αιτια για το ρελαντι? Τι δυσλειτουργει ακριβως?
    Αν οντως ειναι αυτο χρηζει αλλαγης ή επισκευαζεται.......μπορω να το αφησω μεχρι το επομενο σερβις ( το καλοκαιρια) ? Κοστος?
    Πολλες ερωτησεις ......σορρυ για το πριξιμο!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πηγα τωρα και εβγαλα την ποδια και την εισαγωγη του αερα απο πανω και το επεξεργαστηκα.....
    εβγαλα και κανα δυο φωτο ακομη που φαινεται οτι δεν ειναι αλλαγη χρωματος της κασας αλλα λαδια - βρωμια ......
    και ενα βιντεακι οπου φαινεται γενικα η κατσταση και το ρελαντι!
    Σαν να μου ακουγοταν να κανει και το γνωστο rattle των Ν42.......


    Uploaded with ImageShack.us
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ιδου.....ηχοι δεν ειναι και τελειοι αλλωστε περνουσαν μηχανακια ( με 40 χλμ και 3500 db τα γνωστα τα γνωστα ) λεωφορια κλπ



    Ελπιζω να βγαλω μια ακρη.........τουλαχιστον να γλιτωσω αν γινεται κανα χρημα απο την αποψη ...οτι θα παω στον μαστορα ξεροντας εστω και με μια αμφιβολια ( γτ διαγνωση απο internet δεν γινεται) τι εχει !
    Να σημειωσω επισης οτι που και που το αμαξι ειναι σαν να χανει δυναμη......ατιμα βλαβο tronic
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dermatis : 25-04-13 στις 17:17
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγα τωρα και εβγαλα την ποδια και την εισαγωγη του αερα απο πανω και το επεξεργαστηκα.....
    εβγαλα και κανα δυο φωτο ακομη που φαινεται οτι δεν ειναι αλλαγη χρωματος της κασας αλλα λαδια - βρωμια ......
    και ενα βιντεακι οπου φαινεται γενικα η κατσταση και το ρελαντι!
    Σαν να μου ακουγοταν να κανει και το γνωστο rattle των Ν42.......


    Uploaded with ImageShack.us
    Tα δυο κομματια που φαινονται σχετικα καθαρα τα ετριψα με σκετο πανι για να φανει οτι οντως ειναι βρωμο λαδα και σκονες
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για τη διαρροή δε μπορώ να σου πω, για τον θόρυβο όμως κατά 99% ευθύνεται ο τεντωτήρας της καδένας.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μα ποιος είμαι, ο Μπάρκουλης?







    (Είχα το ίδιο πρόβλημα στο ΤΤ)

  10. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (25-04-13)

  11. #10
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η διαρροή είναι από τα δύο o-ring των βάνος.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    aristent (25-04-13), BILL007 (25-04-13), S8N (25-04-13)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP