Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Χαζη απορια?

  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή Χαζη απορια?

    Εχω ακουσει οτι τα αμαξια μετα απο αρκετα χιλιομετρα βεβαια αντι να αλλαξεις τελειως κινητηρα αν θες να τον κρατησεις μπορεις να αλλαξεις τα σωθικα του και να τον κανεις σαν καινουριο..Αν λοιπον ισχυει κατι τετοιο στα ποσα χιλιομετρα γινεται αυτο?Ποσα χιλιομετρα αντεχουν οι κινητηρες αλωβητοι σε επιδοσεις και αξιοπιστια?Ο δικος μου ας πουμε εχει καπου 160000 χιλιομετρα (λιγοτερα γραφει αλλα ο μηχανικος τον γυριζε πισω μπροστα μου ωσπου βαρεθηκε)..Υπαρχουν σημαδια που δειχνουν ο κινητηρας μας πεθαινει και μπορουμε να τον προλαβουμε?Επισης ακουσα οτι καθε καμποσο ισως 200000 χιλιομετρα τα Βανος μας τα φτηνουν και θελουν αλλαγη..Ισχυει?Συγγνωμη για τις αααααααπειρες ερωτησεις αλλα τις ειπα μια και καλη και δεν κανω αλλο θρεντ το υποσχομαι!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν καις παραπάνω απ' το κανονικό λαδι, ή αν η συμπίεση σου είναι πεσμένη, έχει αρχίσει ο κατήφορος. Το ότι έχει κάνει 200000 χλμ δε σημαίνει ότι έχεις έναν άχρηστο ή προβληματικό κινητήρα. Η συντήρηση που του κάνεις και ο χειρισμός είναι 2 βασικοί παράγοντες. Όσο μεγαλύτερος (σε κυβισμό) είναι ο κινητήρας τόσο λιγότερη είναι η καταπόνηση που δέχεται από πιεστικό χειρισμό. Αυτά πολύ γενικά....

  3. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Vasilis (18-03-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καις παραπάνω απ' το κανονικό λαδι, ή αν η συμπίεση σου είναι πεσμένη, έχει αρχίσει ο κατήφορος. Το ότι έχει κάνει 200000 χλμ δε σημαίνει ότι έχεις έναν άχρηστο ή προβληματικό κινητήρα. Η συντήρηση που του κάνεις και ο χειρισμός είναι 2 βασικοί παράγοντες. Όσο μεγαλύτερος (σε κυβισμό) είναι ο κινητήρας τόσο λιγότερη είναι η καταπόνηση που δέχεται από πιεστικό χειρισμό. Αυτά πολύ γενικά....
    Συμφωνω απολυτα με το Νικο...Πολυ κυριο λογο παιζει η συντηρηση....

  5. #4
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εκτός απο συχνές αλλαγές λαδιών, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να τον συντηρήσουμε κατά το δυνατό καλύτερα?

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός απο συχνές αλλαγές λαδιών, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να τον συντηρήσουμε κατά το δυνατό καλύτερα?
    Να μην το παταμε κρυο ποτε, και να περιμενουμε να ζεσταθουν και τα λαδια της μηχανης ωστε να αρχισουμε να το πιεζουμε. Γενικα αυτο που λεμε ευλαυικο ζεσταμα μετραει πολυ για τη μακροβιοτητα του κινητηρα.

    Απαξ και το μοτερ ειναι στις σωστες θερμοκρασιες νερου και λαδιου και ακολουθουνται πιστα τα σερβις του κατασκευαστη δεν υπαρχει αναγκη.

    Προσωπικα θεωρω και τη βενζινη σημαντικη αρα να ξερουμε απο που βαζουμε βενζινη ωστε να μη μ@μ@με τα φιλτρα-μπεκ και γενικα το συστημα τροφοδοσιας

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    kloukakis (18-03-10), NickE60 (18-03-10), sierra (18-03-10), Vasilis (18-03-10)

  8. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eπειδή είμαι καινούριος στα BMW δεν ξέρω.Στα άλλα αυτοκίνητα όταν λέγαμε θα επισκεύασουμε τον κινητήρα ενοούσαμε ότι: αλλάζαμε τα χιτώνια στούς κιλύνδρους, ελατήρια, πιστόνια,αν ήταν χαλασμένα, βαλβίδες, τον στρόφαλο(αλλαγή ή τόρνο) και αν θέλαμε και λίγο συμπίεση παραπάνω κατεβάζαμε το καπάκι στον τόρνο και το μοτέρ γινότανε καινούργιο.Αυτό το κάναμε γιατί δεν είχαμε εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα και είχαμε το δικό μας μοτέρ που ξέραμε τι ήταν. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με τις μπέμπες...


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  9. The Following User Says Thank You to sierra For This Useful Post:

    Dimzan (18-03-10)

  10. #7
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή είμαι καινούριος στα BMW δεν ξέρω.Στα άλλα αυτοκίνητα όταν λέγαμε θα επισκεύασουμε τον κινητήρα ενοούσαμε ότι: αλλάζαμε τα χιτώνια στούς κιλύνδρους, ελατήρια, πιστόνια,αν ήταν χαλασμένα, βαλβίδες, τον στρόφαλο(αλλαγή ή τόρνο) και αν θέλαμε και λίγο συμπίεση παραπάνω κατεβάζαμε το καπάκι στον τόρνο και το μοτέρ γινότανε καινούργιο.Αυτό το κάναμε γιατί δεν είχαμε εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα και είχαμε το δικό μας μοτέρ που ξέραμε τι ήταν. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με τις μπέμπες...
    πολυ απλα με λογικη χρηση και συντηρηση περνας τα 200.000 χλμ ευκολα,ειδικα τα εξακυλινδρα.

    Μεγαλοπολη ειπαμε???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katsaraios : 19-03-10 στις 07:06

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP