Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 75 από 75

Θέμα: Αλλαγη κινητηρα σε z3 1998-αρχη μετατροπης

  1. #71
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NikoZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Ειναι γνωστο βεβαια και εχει ειπωθει πολλες φορες πως τα Ζ3 γενικοτερα υποφερουν στο θεμα σασι δυστυχως.


    Λυση ουσιαστικοτατη ειναι αυτη : https://www.strong-strut.com/body-brace.htm
    Νικολα, ετσι το ειχα στο μυαλο μου αλλα η μπερδεμενη διατυπωση μου σε εκανε αντιστοιχως να κανεις λαθος συγκριση σε αυτο που προτεινα. Παρεπιπτοντως, ως αγορα την θεωρω κορυφαια after market για το Ζ3 και ειδικα τωρα που εχει μπει στην τριτη δεκαετια νομιζω πως οσοι εχουν "δυνατα" Ζετακια τουλαχιστον - και οχι μονο - αλλα και σκεφτονται να τα κρατησουν οσο παει τοτε αυτη η επιλογη ειναι "a must have" που λενε και τα αμερικανακια ...




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NikoZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εξωτερικο οσοι τα "κυνηγανε" και ειδικοτερα σε πιστες και δεν εχουν παρει μετρα προληπτικα για τα δαπεδα τρεχουν και δεν φτανουν με τα ραγισματα.

    Ε, ποσο μαλλον αμα ελευθερωνεις καθε φορα τα περιπου 300 αλογα του Μ στους πισω τροχους χωρις ευγενειες τοτε σιγουρα δεν θα βγεις αλωβητος στο τελος ...
    Οταν ειπα μετρα προληπτικα ολη αυτη την reinforced δουλεια εννοουσα Νικολα αλλα επειδη ειναι μεγαλο και δυσκολο κεφαλαιο για μας εδω στο Ελλαδα δεν ηθελα να το ανοιξω γιατι χριζει ειδικοτατης και ακρως λεπτομερεστατης αντιμετωπισης/αναλυσης. Φυσικα και τα εχω διαβασει ολα αυτα οπως οι περισσοτεροι που ψαχνονται αλλα δυσκολο θεμα και δεν εχω καταληξει οπως αρκετα θεματα βελτιωσης των Ζ3 τα οποια τα δοκιμαζω οσα μπορω και ψαχνω να βρω την ακρη για τα υπολοιπα απο μακρυα , λογω Ελλαδας ... Και για Randy Forbes και για Dinan παντως οι αποψεις ειναι θετικοτατες. Με διπλα αυτακια ο ενας με μονο σταθερα ο αλλος καλα και τα δυο λενε. Εγω πιο καντα στου Dinan ειχα βρεθει προ τριετιας οταν τον ρωτουσα και προγραμμα αλλα δυσκολο τον ειδα στην επικοινωνια και εμπλεξα με τον Turner. Tεσπα, δυσκολα θεματακια οπως ειπα και πριν για τετοια δουλεια.

    Προς ωρας χθες παρελαβα την 68μισαρα την πεταλουδα και πριν λιγο την τοποθετησα ! Αν δουλεψει καλα μετα προγραμμα απο Αγγλια μεχρι 35 αλογα plus οπως λεει ο Αγγλος ο CA Technlgs ... θα δειξει βεβαια. Μετα απο προγραμμα παω σφαιρα για Strong Strut ασυζητητι συν αυτα https://www.turnermotorsport.com/p-3...ement-kit.aspx και αυτα https://www.turnermotorsport.com/p-3...ement-kit.aspx για να βαλω μετα τις H&R ... αν και τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσες να μοιραστεις τα σχεδια που εχεις, λεμε τωρα !!!


  2. The Following User Says Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (23-04-13)

  3. #72
    Εγγραφή
    30-03-12
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    376
    Thanked
    472
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ τι λινκ περιμενεις ανθρωπε μου?? Βαλε z3 powerflex subframe bushings και θα τα βρεις! ψαξε λιγο
    Αααααυτό ήθελα!!!!

  4. #73
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ομορφα πολυ ομορφα!!! Πολυ χαιρομαι βλεπωντας και σενα μεσα στα ιδια μονοπατια.. σχεδια εχω για την πισω μπαρα οπως ειπα την οποια εχω κατασκευασει κιολας σε λαμα ΟΜΩΣ η αποσταση απο το εδαφος μειωνεται σε πολυ μεγαλο βαθμο καθιστωντας πιθανη συγκρουση με το εδαφος πολυ επικινδυνη για τις βασεις εδρασης των subframe bushings οποτε χρειαζεται ενας πολυ μικρος επανασχεδιασμος ο οποιος να παρεκκλινει απο τις ακριβεις διαστασεις του Strong Strut εστω για λιγο.. Αυτο ΘΑ γινει.

    Απο κει και περα δεν θα σου συνηστουσα να κινηθεις σε τοσο παχιες αντιστρεπτικες οσο οι Η&R για να μη γινει πολυ αποτομο στο οριο η στη βροχη +φυσικα το κοστος που ειναι μεγαλο..Εγω προσωπικα μπροστα εχω 26αρα και πισω 16αρα απο το 3λιτρο μ-πακ και γερνει οσο ακριβως πρεπει να γερνει για τα δικα μου γουστα δλδ ελαχιστα.. Μια πιο καλη λυση ειναι να βαλεις μπροστα καλαμια απο ζ3μ και να ενωσεις την 26αρα στα αμορτισερ και οχι στα ψαλιδια και πισω να βαλεις 19αρα απο ζ3μ..ομως και παλι θα ειναι λιγο αποτομο εως πολυ και ξερεις καλυτερα για ποτε μπορει να σε προδωσει το ζ...

    Επισης θα ελεγα να μην μπλεξεις με κολλησεις στις γεφυρες με τα λαμακια του turner! τα θεωρω μεγαλη υπερβολη οπως και το κιτ της ΙΕ για camber & toe correction αν το αυτοκινητο δεν ειναι αποκλειστικα για χρηση πιστας..αν με καποιο υπαρξει θεμα τοτε ναι προχωρα που δεν το νομιζω γιατι δεν ''πονανε'' πολυ σε εκεινα τα σημεια!

    Γνωμη μου ειναι να μεινεις στα σινεμπλοκ και στην εμπρος και την πισω μπαρα μονο! Το full brace θα δημιουργησει προβληματα απο το πουθενα..

    Παντως εχουμε να πουμε πολλα απο κοντα.. Οποτε θες στειλε μου ενα πμ να κανονισουμε για καφεδακι!

  5. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    NikoZ3 (24-04-13)

  6. #74
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... η αποσταση απο το εδαφος μειωνεται σε πολυ μεγαλο βαθμο καθιστωντας πιθανη συγκρουση με το εδαφος πολυ επικινδυνη για τις βασεις εδρασης των subframe bushings ...
    Αυτος ειναι και ο λογος που το ψαχνω τοσο καιρο το θεμα και δεν το εφερα το κιτακι με την πρωτη γιατι ειμαι και "χαμηλωμενος" δυστυχως.
    Μια σκεψη που εχω κανει ειναι να φερω πρωτα μονο την πισω ραβδο για να δω αν κατσει καλα, αλλα αν φαω πακετο η χασουρα να ειναι μικροτερη τουλαχιστον.
    Βεβαια η ολη μαγκια αυτου του κιτ ειναι η κατα μια εννοια σταυρωτη ενωση που γινεται και αυτο κανει θαυματα στην αθλια ακαμψια των Ζ3.
    Το μεταμορφωνει σε "αλλο" αμαξι κυριολεκτικα. Πολλοι κιολας απο αυτους που αντιμετωπισαν ουσιαστικο προβλημα με το υψος, παραταυτα εκθειασαν την βελτιωση που ειχαν με το κιτ αυτο.
    Δεν υπαρχει κατι αλλο και ειναι μονοδρομος στον τομεα αυτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μπροστα εχω 26αρα και πισω 16αρα απο το 3λιτρο μ-πακ και γερνει οσο ακριβως πρεπει να γερνει...
    Για παρε παχυμετρο και ξαναμετρα την μπροστα, ειναι 26mm η' 25,5mm ? Γιατι του 3λιτρου (και του 2.2) η M-pack που την εχω κι εγω ειναι 25,5mm και η πισω 16αρα οντως.
    Δυστυχως εγω χρειαζομαι κατι παραπανω απο την M-pack.
    Οταν το φερνω στο οριο ροπιασμενο στις στροφες και ειδικα σε ενα σημειο στην Κατεχακη στο φαναρι του στρατοπεδου της Καισαριανης που γινεται απο ελαφρα κατηφορικη στροφη σε ανηφορα,
    εκει το σασσι γινεται κατι χειροτερο απο ακορντεον ...

    Τα δεσιματα για τις γεφυρες που εχει ο Turner θα πρεπει αγοραστουν απαραιτητως αν προχωρησω σε αγορα της H&R γιατι τα αυτακια στις γεφυρες μπορουν να βγουν off γιατι ειναι πολυ λεπτα
    και με ακαμψια της πλακας οπου τραβανε το ζορι ολο και απο την αλλη ειναι και η ισχυρη H&R που ειναι βραχος και φυσικα δεν αποσβαινει σχεδον τιποτα, αρα ειναι απαραιτητα.
    Για την βροχη τα ξερω τα εχω ακουσει αλλα δεν εχουμε αλλες λυσεις στα Ζ3 και απο την αλλη το νερο ειναι τοσο υπουλο και μπορει να στο στειλει για ανταλλακτικα το αμαξι στην καλυτερη.
    Ειναι δυστυχως μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

    Τελικα αν θα τα παρω ολα η' μονο το Strong Strut κιτ η' αν θα μεινω με την μπροστα μπαρα θολων που ηδη εχω συν μια αντιστρεπτικη πισω H&R, δεν εχω καταληξει αλλα ειμαι κοντα στο να κανω κατι απο αυτα και οπως βγει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παντως εχουμε να πουμε πολλα απο κοντα.. Οποτε θες στειλε μου ενα πμ να κανονισουμε για καφεδακι!
    Εννοειται
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikoZ3 : 24-04-13 στις 15:28

  7. The Following User Says Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (24-04-13)

  8. #75
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η μπροστα αντιστρεπτικη 25,5mm ειναι απλα ειπα 26 για συντομια..Παντως Νικο κατι που δεν γερνει εστω και ελαααχιστα ΔΕΝ στριβει για τον απλο λογω οτι δεν φορτιζει το πελμα των ελαστικων με το απαραιτητο φορτιο και ειδικα στους δρομους που κυκλοφορουμε αυτο μπορει να γινει πολυ επικινδυνο..Νομιζουμε οτι στριβει! Οπως και για το χαμηλωμα το ιδιο ισχυει..

    Εν παση περιπτωσει η γνωμη μου ειναι να βαλεις πρωτα Powerflex η ΙΕ Subframe bushings και να ψηλωσεις τη ζετα με pads απο ε46 να δωσεις εναν αερα να μπορει να
    δουλεψει η αναρτηση σωστα!!
    Εκει οφειλεται η αισθηση ''ακορντεον'' και οχι στην αντιστρεπτικη! Με τοσο χαμηλωμα στριβεις πανω στα bump stop κυριολεκτικα και δεν υπαρχει rebound..
    Επισης τι ελατηρια φορας και ποια shock mounts?

    Με αλλα λογια εννοω οτι στρεβλωσεις σιγουρα υπαρχουν..Εμεις ομως δεν θα
    τις καταλαβαιναμε αν τα ορια των ελαστικων συνδεσμων γενικοτερα δεν ηταν τοσο μικρα προκειμενου να χαριζουν ανεση.. Σφιγγωντας ολα αυτα τα σημεια δεν αυξανουμε ακαμψια απλα διαφερει ο τροπος με τον οποιο αντιλαμβανομαστε την ελλειψη της σε βαθμο που νομιζουμε οτι την εχουμε αυξησει κατακορυφα! Περιμενω για καφεδακι..Χαλκιδα θα καταφερεις να ερθεις που θα παμε Κυριακη?

    υ.γ: Για αυτο σου ειπα οχι για τις h&r..για να μη μπλεκεις με αυτακια,κολλησεις κλπ κλπ αφου μπορεις να πετυχεις σχεδον το ιδιο πραγμα με παραπλησιο τροπο και καλυτερο αποτελεσμα..Στον τομεα αυτο πιστευω η Bmw δεν εκανε λαθος στο ζ3 καθως ηξερε πως πολυ παχυτερες αντιστρεπτικες θα κανουν το αυτοκινητο σε συνθηκες δρομου πολυ επικινδυνο..Σκεψου το!
    κανοντας ταυτοχρονα και πιο επικινδυνη τη ζετα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nickolas_s2k : 24-04-13 στις 18:33

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP