Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 46 από 46

Θέμα: Διτουρμπινος ηχος ''σειρήνας'' .

  1. #41
    Εγγραφή
    08-10-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    145
    Thanked
    262
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να ενημερώσω οτι η επισκευη εγινε στον turbotechnology ,με τον οποίο συνεργάζεται το συνεργείο μου.Η επισκευη κόστισε 300 ευρω και για τις 2 τουρμπίνες+εργατικά του συνεργείου.
    Οντως οταν λυθηκαν φάνηκε οτι υπήρχε αρκετό μπόσικο στα αξονάκια των φτερωτών και γι αυτο ακουγόταν το ''σφύριγμα'' , όπως επίσης και ειχε μποσικο και το wastegate και γι αυτό στο μισό γκάζι όπου το wastegate ανοιγοκλείνει συνεχεια ακουγόταν ενα δυνατό ''κροτάλισμα''.
    Και τα 2 ηχητικά προβλήματα διορθώθηκαν κατα 98% και μετα την επισκευη εγω που ήξερα το αυτοκινητο και με τα aftermarket downpipes που ηταν ελευθερα ,άκουγα τα wastegates πάρα πολυ σπάνια και για πολύ λίγο.Γενικά θα μπορούσα να πω οτι η επισκευη εξάλειψε το προβλημα .Ειδικότερα όταν μετα απο καιρο τοποθέτησα τα εργοστασιακα downpipes με τους καταλύτες ,τότε απλά δεν ακουγές εντελώς τίποτα απο την εξατμιση.

    Η επισκευη των τουρμπινων δεν ειναι ακριβή ούτε χρονοβόρα .Το δύσκολο στην ολη διαδικασια ειναι το να βγούν μιας και ειναι απο κάτω απο το μοτερ και δύσκολα προσβάσιμες .

  2. The Following 6 Users Say Thank You to rallakias For This Useful Post:

    BILL007 (09-06-14), freddys (11-01-14), Kostas Maras (11-01-14), mitsos_chania (11-01-14), Nick bmwlover (11-01-14), tokiko (11-01-14)

  3. #42
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    turbotechnology......καλός μαστορας και καλο παιδι....δηλαδή τίμιος επαγγελματιας......

  4. #43
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rallakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ενημερώσω οτι η επισκευη εγινε στον turbotechnology ,με τον οποίο συνεργάζεται το συνεργείο μου.Η επισκευη κόστισε 300 ευρω και για τις 2 τουρμπίνες+εργατικά του συνεργείου.
    Οντως οταν λυθηκαν φάνηκε οτι υπήρχε αρκετό μπόσικο στα αξονάκια των φτερωτών και γι αυτο ακουγόταν το ''σφύριγμα'' , όπως επίσης και ειχε μποσικο και το wastegate και γι αυτό στο μισό γκάζι όπου το wastegate ανοιγοκλείνει συνεχεια ακουγόταν ενα δυνατό ''κροτάλισμα''.
    Και τα 2 ηχητικά προβλήματα διορθώθηκαν κατα 98% και μετα την επισκευη εγω που ήξερα το αυτοκινητο και με τα aftermarket downpipes που ηταν ελευθερα ,άκουγα τα wastegates πάρα πολυ σπάνια και για πολύ λίγο.Γενικά θα μπορούσα να πω οτι η επισκευη εξάλειψε το προβλημα .Ειδικότερα όταν μετα απο καιρο τοποθέτησα τα εργοστασιακα downpipes με τους καταλύτες ,τότε απλά δεν ακουγές εντελώς τίποτα απο την εξατμιση.

    Η επισκευη των τουρμπινων δεν ειναι ακριβή ούτε χρονοβόρα .Το δύσκολο στην ολη διαδικασια ειναι το να βγούν μιας και ειναι απο κάτω απο το μοτερ και δύσκολα προσβάσιμες .
    Επειδή κάποια στιγμή θα έρθει και η δικιά μου σειρά μπορείς να μου πεις αν μετά από τόσο καιρό είσαι ευχαριστημένος με τη δουλειά που έγινε?
    Επίσης μετά την επισκευή είχες αισθητή διαφορά στην απόδοση?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tokiko : 09-06-14 στις 22:03

  5. #44
    Εγγραφή
    08-10-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    145
    Thanked
    262
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι , γραφω και στο προηγούμενο ποστ μου οτι η επισκευη εξάλειψε το πρόβλημα.
    Αυτη τη στιγμη εχω πουλήσει πλεον το συγκεκριμενο αυτοκινητο αλλα για οσο καιρο το ειχα στην κατοχή μου μετα την επισκευη , ήμουν απολυτα ευχαριστημενος απο την επισκευή.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to rallakias For This Useful Post:

    BILL007 (09-06-14), NikosE92 (09-06-14), tokiko (09-06-14)

  7. #45
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν πρόσεξα αν κάπου το αναφέρεις, μπορείς να μας πεις στα πόσα χιλιόμετρα παρουσιάστηκε το wastegate πρόβλημα;

  8. #46
    Εγγραφή
    08-10-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    145
    Thanked
    262
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα παρουσιαστηκε οταν βγήκαν τα εργοστασιακά downpipes και μπήκαν after market χωρις καταλύτες.Ελευθερώθηκε η ηχομόνωση των καταλυτών και έγινε πολύ αισθητος ο ήχος .Προφανως υπήρχε απο νωρίτερα αλλα δεν ήταν τόσο αισθητός με την εργοστασιακή εξατμιση.
    Η αλλαγή αυτή εγινε στις 80.000 χλμ .

  9. The Following 2 Users Say Thank You to rallakias For This Useful Post:

    BILL007 (17-06-14), friendgr (17-06-14)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP