Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: 116 και υγραεριο

  1. #1
    Εγγραφή
    19-05-11
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    488
    Thanked
    256
    Rides
    0

    Προεπιλογή 116 και υγραεριο

    ποια η γνωμη σας παιδια?
    ξερω οτι καλο ειναι να βαλω καποιο κιτακι που να ψεκαζει υγρο και οχι απλα αερα οπως viale εχετε κατι να προτεινετε καποιο οικο?
    αξιζει?σαν αποσβεση κτλ με αξιζει σιγουρα αλλα τι γινεται με το κινητηρα θα εχω ιδια αξιοπιστια??μετα τα service κτλ?παλι μπουζι ολα ειναι ιδια μονο τα μπεκ αλλαζουν ε?

  2. #2
    Εγγραφή
    19-05-11
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    488
    Thanked
    256
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    διαβασα τα thread!βλεπω οι γνωμες διισταντε εσεις που βαλατε τη βαλατε και ποσα κμ εχετε?και γενικα μαι γνωμη ναι οχι και γιατι 20.000km περιπου και ψηλες στροφες σχεδον ποτε

  3. #3
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλημέρα φίλε μου ,
    α) Θα πρέπει να βρείς έναν σωστό και σοβαρό και αξιόπιστο εγκαταστάτη,εάν δέν είναι γνώστης και το ποιο κορυφαίο συστημα να βάλεις τρεχάματα θα έχεις.

    β) Στο σύστημα υγραερίου βάλε κάτι καλό και μην σκεφτής 200€ -300€!!

    γ) 20000ΚΜ δέν το καταλαβαίνω αυτό ???? Εκει έχεις κάνει το σύστημα απόσβεση ή εάν δέν κάνεις πάνω από 15000 χλμ αργείς να κάνεις απόσβεση!!

    δ) Το βάζεις γιά να κάνεις οικονομία ??? Εάν θέλεις να πηγαίνεις κόφτες απλώς έχεις ποιο πολλες πιθανότητες να κάνει ζημιά ,αλλά πάλι εάν έχει γίνει σωστή ρύθμισει δέν έχει θέμα ??? Εάν πηγαίνεις μέχρι 4000 στρ μην φοβάσε τίποτα .Στις 4000 στρ ποσα χλμ έχεις με εκτη στο ταξήδι???

  4. #4
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Smile

    Ξέχασα να σου πω ότι έχω 16000 χλμ [με αέριο ]χώρις κανένα πρόβλημα !!! Το αμάξι το δουλέυω πορεία ταξήδι 4000 -4500 στρ ,υπαρχουν και άλλοι που το πάνε κόφτες ..Ενα αυτοκίνητο ή οτιδηποτε, εάν το κυνηγήσης θα σε κυνηγήση και αυτό ....
    Τα αυτοκίνητα έχουν κατασκευαστεί για να δουλέυουν σε βενζίνη . όποτε θέλουν έμπειρο τεχνικό και αξιόπιστο συστημα αερίου..... και ρύθμισει αερίου στο δρόμο για να γίνου οι απαραίτητες ρυθμίσεις .....

  5. #5
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επειδή ασχολούμαι με διαγνώσεις (ερασιτεχνικά), μπορεί να σου επιβεβαιώσει και ο φίλτατος Γιώργος (Ε461800) που έχει lpg στη μπέμπα του, ότι το υγραέριο θέλει πολύ προσοχή και συνεχή έλεγχο στο διαγνωστικό... επειδή η ρύθμιση που κάνουν στα συστήματα υγραερίου είναι "στατική" μπορεί να χαλάσουν οι προσαρμογές (adaptations) για κάποιο λόγο και χωρίς να το καταλάβεις να δουλεύεις με λ = 1.2 ή σε τιμές οριακά εντός ορίων... τότε πάει η οικονομία που κάνει και μελλοντικά ενδέχεται και το κινητήρι σου να το "πάρεις" στα χέρια...

  6. The Following 3 Users Say Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    pilot (15-03-13), Ptboul (14-03-13), Samaro (30-05-13)

  7. #6
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή ασχολούμαι με διαγνώσεις (ερασιτεχνικά), μπορεί να σου επιβεβαιώσει και ο φίλτατος Γιώργος (Ε461800) που έχει lpg στη μπέμπα του, ότι το υγραέριο θέλει πολύ προσοχή και συνεχή έλεγχο στο διαγνωστικό... επειδή η ρύθμιση που κάνουν στα συστήματα υγραερίου είναι "στατική" μπορεί να χαλάσουν οι προσαρμογές (adaptations) για κάποιο λόγο και χωρίς να το καταλάβεις να δουλεύεις με λ = 1.2 ή σε τιμές οριακά εντός ορίων... τότε πάει η οικονομία που κάνει και μελλοντικά ενδέχεται και το κινητήρι σου να το "πάρεις" στα χέρια...
    Γιά αυτό και είπα στο φίλτατο να βρει έναν τεχνίτη σωστο και σοβαρό ο οποιος θα σεβαστεί αυτον και την περιουσία του ,διότι οι ποιο πολλοι προγραματίζουν το αέριο στο auto calibration, διότι δέν το γνωρίζουν καλά το αντικείμενο , να πάρνουν μετρήσεις απο τους Λ και θα πρέπει εάν όχι κάθε έξι μήνες μια φορά το χρόνο να πηγαίνουμε στον εγκαταστάτη αεριου για έλενχω προγράμματος χαρτογράφηση αερίου.Βέβαια όλα αυτά κάποιος θα πει ότι είναι τραβηγμένα ,εγώ θέλω να είμαι 100% σιγουρος για το αμάξι μου και δέν θέλω να είμαι κάθε μέρα στα συνεργεία, να είσαι σίγουρος όμως ότι και το αμάξι έχει δικιές ασφαλιστικές δικλήδες έτσι ώστε να μην πάθεις ζημία !!!!!Δέν χρειάζεται να το φοβάσαι αρκεί να ψαχτείς και να ρωτήσεις !!!Φίλος δικος μου και το Τάσου είναι συνέχεια με το πόδι έξω απο το πάτωμα ,με αέριο φυσικά και έχει κάνει πάνω από 55000χλμ !!!!

  8. #7
    Εγγραφή
    19-05-11
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    488
    Thanked
    256
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειναι ενα ρίσκο πάντως απο όρο βλέπω το αμάξι κάνει 18.000 το χρόνο

  9. #8
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο playmaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ενα ρίσκο πάντως απο όρο βλέπω το αμάξι κάνει 18.000 το χρόνο
    Άμα κάνεις τόσα σέ συμφέρει αλλά πρέπει να προσέξεις τα παραπάνω και δέν θα έχεις κανένα πρόβλημα !!!

  10. #9
    Εγγραφή
    26-01-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    69
    Thanked
    19
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    συμφωνω απολυτα αν και πιστευω πλεον ολοι οι εγκαταστατες εχουν ξεπερασει τα αρχικα προβληματα.

    www.alphadigital.gr

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP