Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 79

Θέμα: Στροφάρισμα σε περισσότερες RPM

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαγγέλη σκοπεύεις δηλαδή να πας για μπιέλες - πιστόνια στο άμμεσο μέλλον?
    Για τα πιστόνια ήμουν προετοιμασμένος αλλά αφού θα ανοίξει που θα ανοίξει το μοτέρ, και αφού η ματαιοδοξία μου δεν έχει όρια, με βλέπω και για μπιέλες και για ελατήρια βαλβίδων και ότι άλλο...

    Βέβαια δεν σημαίνει ότι αν βγάλεις Χ άλογα απο το μοτέρ (έστω και αξιόπιστα) θα μπορέσεις να τα «περάσεις» και στον δρόμο...
    Αυτό είναι που ουσιαστικά με φρενάρει. Αλλά εδώ (στο thread) υποθετικά μιλάμε...

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα πιστόνια ήμουν προετοιμασμένος αλλά αφού θα ανοίξει που θα ανοίξει το μοτέρ, και αφού η ματαιοδοξία μου δεν έχει όρια, με βλέπω και για μπιέλες και για ελατήρια βαλβίδων και ότι άλλο...

    Βέβαια δεν σημαίνει ότι αν βγάλεις Χ άλογα απο το μοτέρ (έστω και αξιόπιστα) θα μπορέσεις να τα «περάσεις» και στον δρόμο...
    Αυτό είναι που ουσιαστικά με φρενάρει. Αλλά εδώ (στο thread) υποθετικά μιλάμε...
    Ελατήρια βαλβίδων νομίζω πως θα ήταν λάθος ...

    Πιστόνια, κουζινέτα οκ, ελατήρια γιατί; τι θα κερδίσεις;

    (ίσως και να χάσεις ...

    και εννοώ φυσικά ότι θα χάσεις σε αντοχή και ενδέχεται να τα κόβει/σπάει)

    χμμ..και για τα πιστόνια δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα, π.χ. μια εξάδα σφυρήλατα με εξπάντερ ελατήρια θα ήταν μια χαρά.

    Βαγγέλη στην θεωρία είναι όλα καλά, στην πράξη όμως τα πράγματα αλλάζουν και δεν νομίζω ότι αν τελικά βρεις τρόπο να κάνεις σκλήρυνση στα εξαρτήματα που θεωρείς ότι πρέπει να κάνεις, ότι θα έχεις και επιτυχία.

    Το κεφάλαιο αντοχής υλικών στην μηχανολογία είναι πάρα πολύ μεγάλο και θα σε συμβούλευα να πας σε δοκιμασμένες λύσεις και όχι πειράματα.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    Vasilis (14-03-10), z3 2.2 (14-03-10)

  4. #13
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν οι καμπύλες του dyno είναι ανοδικές μέχρι και τον κόφτη, ναι να αυξηθεί το όριο περιστροφής.

    Αν όχι τότε δες που θες να πας (αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς), στήσε το μοτέρ έτσι ώστε να αντέξει αυτό που θες και ανέβαζε τον κόφτη βήμα βήμα και ρυθμίζοντάς το κάθε φορά.

    Δεν είναι απαραίτητο ότι μόνο με την άνοδο του κόφτη θα πάρεις άλογα, και δεν είναι λόγος να μπεις σε διαδικασία rebuilt ΜΟΝΟ για να ανεβάσεις τον κόφτη.

    Αυτά περί φιλοσοφίας.

    Για την κρυογενική επεξεργασία συμφωνώ με στράτο και βασίλη στο τι κάνει.

    Εγώ προσωπικά θα την εμπιστευόμουν όμως και για τον εξής λόγο.

    Μπορεί όντως το υλικό να γίνεται πιο ψαθυρο (όχι μπορεί γίνεται) όμως η αντοχή του σε θερμική καταπόνηση και η αύξηση του φορτίου που μπορεί να δεχτεί δικαιολογεί πιστεύω τη διαδικασία. Ο λόγος γιατί οι ανοχές ενός σύγχρονου μοτέρ και γενικά των εξαρτημάτων που το συνοδεύουν (ακόμα και τα φρένα) είναι τόσο μικρές που καταστροφικά αποτελέσματα θα έχεις ακόμα και αν κάποιο εξάρτημα υποστεί έστω και την ΕΛΑΧΙΣΤΗ στρέβλωση (πριν σπάσει δλδ).

    Από τη στιγμή που αυξάνεις το όριο της στρέβλωσης αυτής και αν σκεφτείς ότι ήδη είσαι άνω των ορίων των κανονικών εξαρτημάτων, το μόνο μειονέκτημα είναι ότι φέρνεις το όριο διαρροής του υλικού πιο χαμηλά. Όπως είπα όμως και η παραμικρή στρέβλωση (που σε ένα ΜΗ επεξεργασμένο μέταλλο θα έρθει συντομότερα) θα έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

    Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι και το όριο περιστροφής του κομπρέσσορα αν ξεφύγεις πολύ από τον κόφτη.

    Μιλάω στα περί φιλοσοφίας και χονδροειδώς, αλλά δε νομίζω ότι πέρα από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον, έχουν και άλλο ενδιαφέρον, τα μαθηματικά στη συγκεκριμένη περίπτωση.

    Ο Δ.Χοϊδάς είχε γράψει σε ένα R&D ότι μια εταιρεία ταχυδρομείων στην Αμερική πέρασε από κρυγοενική επεξεργασία ΌΛΑ τα δισκόφρενα από τα φορτηγάκια της με αποτέλεσμα την ΘΕΑΜΑΤΙΚΟΤΑΤΗ αύξηση της αντοχής τους σε χρόνο και γενικά στις καταπονήσεις.

    ΥΓ:στάθη, ο Χοϊδάς εκδίδει τίποτα γράφει πουθενά; Ξέρεις;

  5. The Following 4 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    imolarot (15-03-10), Panos 316T (17-03-10), stratos (14-03-10), Vasilis (14-03-10)

  6. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οι καμπύλες του dyno είναι ανοδικές μέχρι και τον κόφτη, ναι να αυξηθεί το όριο περιστροφής.
    ...
    Ναι έχεις δίκιο, δεν είχα θέσει αυτήν την παράμετρο.
    Στην δική μου περίπτωση (λόγω εκκεντροφόρων), αν είχα κόφτη στις 7100 RPM, σίγουρα θα είχα μεγαλύτερη απόδοση. Για παραπάνω δεν ξέρω.
    Πρίν την τοποθέτηση του κομπρέσορα είχα πρόγραμμα που είχε μεταθέσει τον κόφτη στις 7150 RPM και πράγματι είχα μεγαλύτερη απόδοση σε σχέση με όταν ο κόφτης ήταν στις 6900 RPM.

    Πάντως οταν είχα ρωτήσει την ESS αν μπορούσε να μου βάλει τον κόφτη στις 7000 αντί στις 6900 (οπου ή ίδια τον τοποθετεί) μου είχαν πεί οτι αν επέμενα θα το έκαναν αλλά μου πρότειναν να το σκεφτώ μια 2η φορά γιατί η καταπόνηση του κινητήρα (με εργοστασιακά "εντόσθια" πάντα) θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.

    Εδώ όμως λέμε τί πρέπει να γίνει ωστε να μπορέσουμε ν φτιάξουμε τον κινητήρα να αντέξει τις παραπάνω καταπονήσεις απο στροφάρισμα σε 7500 RPM.

  7. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και γιατι να πας στις 7500 και να μην πιεσεις για παραπανω εκει που εισαι τωρα;

  8. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατι να πας στις 7500 και να μην πιεσεις για παραπανω εκει που εισαι τωρα;
    Σταμάτη το thread ξεκίνησε με υποθετικές παραμέτρους και προοπτικές.

    Προσωπικά, το δικό μου θα το ήθελα να δουλευει μέχρι 7100-7200 λόγω του σχετικά κοντού βήματος στο διαφορικό.
    Το διαφορικό που φοράω είναι απο Ζ3Μ το οποίο είχε μοτέρ που στρόφαρε μέχρι και 7500 αν δεν κάνω λάθος.

  9. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ:στάθη, ο Χοϊδάς εκδίδει τίποτα γράφει πουθενά; Ξέρεις;
    βγαζει ενα καινουργιο περιοδικο το ignition.
    θα ποσταρω καποια στιγμη ενα αρθρο που ειχε γραψει στους 2Τ για το θεμα πριν απο 10 και βαλε χρονια, οταν το βρω στο αρχειο μου...

  10. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με προλαβε ο oldcarskickass να ρωτουσα γιατι θες να ανεβασεις το στροφαρισμα.
    Για τα υλικα και για τα προιοντα δε θα πω και πολλα γιατι δε γνωριζω και πολλα.
    Απλως θα ηθελα να μου πεις αν με το παραπανω στροφαρισμα θα βγαλεις κατι που να αξιζει.
    Αν μπορεσεις να φτασεις με ασφαλεια το στροφαρισμα που θελεις θα ακολουθησει η δυναμη του κινητηρα κει ψηλα η απλα θα στροφαρει?
    Θα ξαναχρειαστει να δεις το προγραμμα σου για να ακολουθησει το καυσιμο μειγμα τις στροφες?
    Θελω να πω,μηπως δεν χρειαζεται κατι τετοιο?
    Η μηπως αυτο που θα παρεις δεν θα αξιζει σε σχεση με τους παραγοντες χρημα-αντοχη κλπ?
    Ολα αυτα ειναι πραγματικες απορειες μου και οχι επικριτικες ερωτησεις

    Υ.Γ.1 Μια "φωτο" της τελευταιας σου δυναμομετρησης θα ειναι αρκετα διαφωτιστικη.
    Υ.Γ.2 Αν ειμαι off topic ζητω συγνωμη αλλα θελω να μαθαινω!!!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  11. #19
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο την στιγμή που η ισχύς θα ανεβεί πολύ παραπάνω και κρίνεται επιτακτική η αντικατάσταση των περισσότερων κινούμενων μερών τότς σίγουρα λέμε για μεγαλήτερο στροφάρισμα με λίγη περισσότερη ασφάλεια. Βασικά, αν θες το πλεονέκτημα σε "πάτημα" πιο πολύ θα σε βοηθήσει να ανεβάσεις ισχύ, να κρατήσεις σταθερό τον κόφτη και να μακρήνεις το βήμα στο διαφορικό.

  12. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ νομίζω ότι τα παραπάνω λεφτά ή πρέπει να πάνε σε φούσκωμα με τις στροφές που παίζει τώρα, ή να μπαχθεί KATI TETOIO

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP