Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: cold air intake

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή cold air intake

    Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρώ στην Ελλάδα να αγοράσω αυτό το cold air intake kit ?

    Να υπάρχει κάποιος που να φέρνει Ελλάδα την συγκεκριμένη μάρκα (conforti) ?

    Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η "θερμο-ασπίδα" (heat shield) η οποία είναι "κομμένη και ραμμένη" στα μέτρα του Ζ3.
    Ιδανικά θα ήθελα αν το βρώ, να το συνδιάσω με μια φιλτροχοάνη διπλού κώνου της BMC.

    Για να σας προλάβω σε περίπτωση που θέλετε να προτείνετε αντίστοιχα kit της Κ&Ν (όπως το Κ&Ν 57i ας πούμε), σημειώσατε οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (με θερμο-ασπίδα) για Ζ3 ούτε απο K&N ούτε απο BMC.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτές οι εισαγωγές φίλε (conforti) έπαιζαν στην Αμερική στα bimmerforum (και σε άλλα) εποχή......Ε36. Είχα φέρει εγώ παλιά για το δικό μου. Εϊναι πράγματι το μόνο πράγμα που 'δουλεύει' σε αυτά τα μοτέρ, due too the heatshield.

    Έκανες προς τα κει κανένα search?

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι εισαγωγές φίλε (conforti) έπαιζαν στην Αμερική στα bimmerforum (και σε άλλα) εποχή......Ε36. Είχα φέρει εγώ παλιά για το δικό μου. Εϊναι πράγματι το μόνο πράγμα που 'δουλεύει' σε αυτά τα μοτέρ, due too the heatshield.

    Έκανες προς τα κει κανένα search?
    Κώστα το έχω βρεί εδώ απ'όπου έχω ξαναψωνίσει κάτι angel-eyes αλλά αυτό (το cold air intake) είναι μεγάλο για να περάσει απο τελωνείο "έτσι"...

    Γι'αυτό ψάχνω να το βρώ κάπου Ελλάδα ή έστω εντός Ευρώπης.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη να σου πω μια ιδέα?Γιατί δεν πας κάπου που φτιάχνουν επαγγελματικά ψυγεία (και ασχολούνται με λαμαρίνες-έχω τέτοιο μαγαζί πίσω απο το σπίτι μου) να φτιάξεις ένα πατρόν σε χαρτί και να τους το πας να στο φτιάξουν το heatshield?Θα έχει λιγάκι τρέξιμο,αλλά θα γλιτώσεις πολλά λεφτά και σίγουρα θα κάνει σε όποια απαίτηση έχεις στο μηχανοστάσιο...



  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαγγέλη να σου πω μια ιδέα?Γιατί δεν πας κάπου που φτιάχνουν επαγγελματικά ψυγεία (και ασχολούνται με λαμαρίνες-έχω τέτοιο μαγαζί πίσω απο το σπίτι μου) να φτιάξεις ένα πατρόν σε χαρτί και να τους το πας να στο φτιάξουν το heatshield?Θα έχει λιγάκι τρέξιμο,αλλά θα γλιτώσεις πολλά λεφτά και σίγουρα θα κάνει σε όποια απαίτηση έχεις στο μηχανοστάσιο...
    Βill η λαμαρίνα σαν υλικό δεν είναι οτι καλύτερο για θερμο-ασπίδα.
    Αν είναι να φτιχτεί κάτι custom στην Ελλάδα, θα επιλεγεί ανθρακόνημα + extra μόνωση.
    Αν δεν βρώ το conforti (που έτσι κι αλλιώς κυρίως για το heat shield το θελα) θα προχωρήσω σε costom κατασκευή.
    Θα το φτιάξω το ρημάδι, ο κόσμος να γυρίσει τούμπα, θα το φτιάξω, μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να κάνω κάτι με το airbox και θα το κάνω.

    Αυτό που φοβάμαι να πειράξω είναι το MAF.
    Θα 'πρεπε, ιδανικά, κι αυτό να έχει ίδια διάμετρο με την αυξημένη διάμετρο της πεταλούδας (wider throtle body του DINAN) για να μην υπάρχει και το φαινόμανο του bottle neck.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αha...Ok...



  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    bottle neck.
    αχαχαχα τι μου θυμισες....

    μια χαρα ειναι το αμαξι σου ρε βαγγελη, τι το θες τωρα το κολντ ερ ιντέικ...?

  8. #8
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι μεγάλο για να περάσει απο τελωνείο "έτσι"...

    Γι'αυτό ψάχνω να το βρώ κάπου Ελλάδα ή έστω εντός Ευρώπης.
    Δύσκολο έως απίθανο να το βρεις εδώ. Εδώ όλοι έβαζαν μια χοάνη έτσι σκέτη και νόμιζαν ότι επειδή έκανε θόρυβο, δούλευε και σωστά.

    Όταν λές είναι 'μεγάλο' τι εννοείς? Το κουτί? Αν εννοείς σε αξία, αφού είναι κάτω από $300, λογικά δε θα χεις πρόβλημα με τελωνείο. Πες τους να στο τιμολογίσουν ακόμα χαμηλότερα ~$100.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχαχαχα τι μου θυμισες.......?
    μην αφήσεις τίποτα να πέσει κάτω ανιψιέ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μια χαρα ειναι το αμαξι σου ρε βαγγελη, τι το θες τωρα το κολντ ερ ιντέικ...?
    μια χάρα ήταν και τότε που έγινε 3-λιτρο, ακόμα και όταν ήταν 1,9 όπως το αγόρασα αλλά το θέμα δεν είναι αυτό και το ξέρεις.

    Το΄χω δηλώσει ξεκάθαρα οτι πρόκειται για individual (self-financed) project in (continuous) process

    Αυτό για την ματαιοδοξία μου...

    Στα τεχνικά τώρα... σχετικά με τα αναμενόμενα "κέρδη" απο μια τέτοια "αναβάθμιση", το εργοστασιακό φιλτροκούτι είναι σχεδιασμένο για μια συγκεκριμένη παροχή όγκου άερα σε ορισμένο χρόνο.
    Δεδομένου οτι στην δική μου περίπτωση έχουμε "ξεφύγει" αρκετά απο τις εργοστασιακές αποδόσεις, παρά την ύπαρξη υπερσυμπιεστή αέρα, αν το "σύστημα" βρίσκει ακόμα μεγαλύτερη "πηγή" αέρα, θα δουλέυει ακόμα καλύτερα.
    Αυτή είναι η λογική... ένα πράμα σαν να έχεις "αγωνιστική μασέλα" αλλά να σου σε ταίζουν με καλαμάκι...

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Όταν λές είναι 'μεγάλο' τι εννοείς? Το κουτί? Αν εννοείς σε αξία, αφού είναι κάτω από $300, λογικά δε θα χεις πρόβλημα με τελωνείο. Πες τους να στο τιμολογίσουν ακόμα χαμηλότερα ~$100.
    Ναι για τον όγκο λέω Κώστα.
    Τα angel-eyes ήρθαν πακεταρισμένα σ'ενα φάκελο και μου΄ρθαν σπίτι χωρίς με UPS χωρίς να με ενοχλήσει κανείς για τελωνεία και τέτοια.

    Το συγκεκριμένο Kit θα έχει κάποιον όγκο ...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP