Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 61

Θέμα: run flat

  1. #41
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα κανω μια ερωτησουλα και εγω.
    19αρες με RFT ή 20αρες με συμβατικά???
    Ειδα το 335 του φιλου μας Μ3est...
    Το ένα χειρότερο από το άλλο... 19άρες με συμβατικά ή 18άρες με RFT.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harrysfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν εχεις runflat ή οχι δηλωνεται καπου στον εγκεφαλο του αυτοκινητου? στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα η διασταση επρεπε να δηλωθει γιατι ειχε να κανει με esp φρενα κλπ. Μαλιστα σε επετρεπε συγκεκριμμενες διαστασεις.
    Αν δεν κάνω λάθος, σε κάποια αυτοκίνητα δηλώνονται μόνο τα χειμερινά ελαστικά. Τουλάχιστον έτσι ήταν στο Golf που είχα. Για τα BMW αμφιβάλω ότι χρειάζεται να δηλώσεις κάτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panagiotis4te Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα S001 RFT της Bridgestone τα έχει δοκιμάσει κανείς; Πρέπει να είναι σχετικά καινούρια και τρίτης γενιάς. Φοράω τα Michelin Primacy RFT και ψαχνω κάτι πιο άνετο βασικά, αλλά και από πρόσφυση δεν με έχουν ξετρελάνει.
    Τα Potenza S001 RFT φοράει το δικό μου σε διαστάσεις 245/40/18 και 275/15/18. Κυκλοφορούν από το 2010. Προσωπικά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος στα 20.000km που έχω κάνει με αυτά. Μόλις ζεσταθούν είναι βεντούζες, η πλευρική τους πρόσφυση είναι φανταστική ενώ το ABS μπαίνει σπάνια. Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με την πρόσφυσή τους στο βρεγμένο, αν ξεπεράσεις τους φόβους σου και τα έχεις ζεστάνει κυριολεκτικά σε κάνουν μάγκα. Όταν είναι κρύα θέλουν προσοχή όμως, ενώ σε άνεση πάσχουν.

    Για τα Mechelin τι να πω... Δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένος από την πρόσφυσή τους. Δε γνωρίζω κάτι για τα συγκεκριμένα, μάλλον ο Christos 330 πρέπει ν' απαντήσει. Έχω ορκιστεί πάντως να βάζω Bridgestone, Good Year ή Pirelli από δω και στο εξής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 22-03-13 στις 10:13

  2. #42

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Εγω φοράω 205/55/16 και είναι θέμα από άποψη διαθέσιμων ελαστικών σε RFT. Απο Continental μόνο τα Premium Contact είχα βρει κάποια στιγμή που είχα ρωτήσει αλλά είναι παλιά και φοβάμαι ότι θα είναι κούτσουρα από άνεση.
    Απο Pirelli παίζουν τα P7 και τα P Zero.
    Και τα Goodyear που εβαλαν κάποιοι...
    Το S001 λέει στο www.potenza.eu/en/rft οτι είναι διαθέσιμα από τον Αύγουστο του '11.
    Αν έχει κάποιος άποψη για τους παραπάνω τύπους, ας την γράψει μπας και βγάλουμε άκρη.

    Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

  3. #43
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο Παναγιώτη, σε RFT έκδοση κυκλοφορούν από το καλοκαίρι του 2011.

    Τα Goodyear Eagle NCT5 RFT τα φορούσε από το εργοστάσιο το δικό μου σε διάσταση 225/45/17. Καλά λάστιχα, μαλακή γόμα και αρκετά άνετα για RFT. Δε νομίζω ότι θα το μετανιώσεις.

  4. #44

    Προεπιλογή

    Αν δεν κάνω λάθος, έχει αντικατασταθει από το Eagle F1 Asymmetric 2 το οποίο δεν βγαίνει σε RFT στη διάσταση μου. Μόνο το Efficient Grip υπάρχει.

    Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

  5. #45
    Εγγραφή
    11-03-13
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν με 45000 χλμ στην μπεμπα μου ενιωθα οτι ειχε φτασει η ωρα για αλλαγη ελαστικου, καθως ειχαν αρχισει οι ημερες καλιτεχνικου πατιναζ με το αμαξι. Φορουσα brigestone er300 rft 205/55/16/91w. Φυσικα ειχα το γνωστο δίλημα να παω σε συμβατικα ή να μεινω σε rft. Αποφάσισα michelin pilot sport 3 205/55/16/91v συμβατικά και δεν μετανιωσα ουτε στιγμη. Φοβερο λαστιχο. Το αμαξι πλεον ειναι καρφωμενο στον δρομο και κυριως στις στροφες. Πλεον δεν πεταει κ*λ* με τιποτα. Ενω παλια το εκανε ακομα και οταν ηταν καινουργια. Εχω και αλλα να σας πω αλλα μην κουραζω με μεγαλο post.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to harrysfil For This Useful Post:

    giannis79 (11-08-13), Kostas_1 (04-08-13)

  7. #46
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ηθελα απο καρο να ρωτησω το φορουμ και τους επαγγελματιες λαστιχαδες (αν υπαρχουν) μεσα στο φορουμ επισης: γιατι οι λασττιχαδες δεν συμπαθουν τα ρανφλατ? μολις τους λεω ειχα ρανφλατ ανατριχιαζουν...υπαρχει καποιο θεμα με το κερδος τους η' ειναι θεμα αποψης?

  8. #47
    Εγγραφή
    12-04-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χρειάζεται ειδικό μηχανημα για να τα βάλεις-βγαλεις από τη ζάντα και όσοι δεν το έχουν ίσως τα σνομπάρουν.

  9. The Following User Says Thank You to spaka For This Useful Post:

    bimmer-corfu (05-09-15)

  10. #48
    Εγγραφή
    15-04-15
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    87
    Thanked
    66
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηθελα απο καρο να ρωτησω το φορουμ και τους επαγγελματιες λαστιχαδες (αν υπαρχουν) μεσα στο φορουμ επισης: γιατι οι λασττιχαδες δεν συμπαθουν τα ρανφλατ? μολις τους λεω ειχα ρανφλατ ανατριχιαζουν...υπαρχει καποιο θεμα με το κερδος τους η' ειναι θεμα αποψης?
    ο εμποράς προσπαθεί να πουλήσει οτι εχει στο ράφι και να μην σε χάσει..οπότε επειδή δεν στοκάρουν πολλοί run flat (λογω περιορισμένης ζήτησης/αυξημένης τιμής) μόλις μπεις στο μαγαζί προσπαθεί να σε πείσει να πάρεις ότι αυτός έχει σε stock..το έχω δει πολλές φορές το έργο...

  11. The Following User Says Thank You to GVIT For This Useful Post:

    bimmer-corfu (05-09-15)

  12. #49
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    558
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και μια ακομη ερωτηση.μου λενε οτι αν βαλω συμβατικα πρεπει να βαλω κατι πιο ενισχυμενο λογω αυτοκι ητου δλδ. Βαρυ ,χαμηλο κεντρο βαρους κ.λ.π. γιαυτο καιοδεικτης πρεπει να παει απο h σε v γιατι τα v ειναι πιο ενισχυμενα.αυτο μου το ειπαν ολοι.ισχυε?

  13. #50
    Εγγραφή
    15-04-15
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    87
    Thanked
    66
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια ακομη ερωτηση.μου λενε οτι αν βαλω συμβατικα πρεπει να βαλω κατι πιο ενισχυμενο λογω αυτοκι ητου δλδ. Βαρυ ,χαμηλο κεντρο βαρους κ.λ.π. γιαυτο καιοδεικτης πρεπει να παει απο h σε v γιατι τα v ειναι πιο ενισχυμενα.αυτο μου το ειπαν ολοι.ισχυε?
    το έχω ακούσει και εγώ...ναι πιστέυω οτι τα πλαινά είναι πιο ενισχυμένα όσο ανεβαίνει ο δείκτης ταχυτητας...τι αυτοκίνητο είναι?

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP