Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 130

Θέμα: Αποστατες τροχων?

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Question Αποστατες τροχων?

    Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για αποστατες τροχων,απ'οποιον εχει καποια εμπειρια στο θεμα,για το πως επηρεαζουν μερικα χιλιοστα, πχ.εως 15χιλ.,την συμπεριφορα του οχηματος,.....ακομη πιο πολυ με ενδιαφερει,εαν τοποθετηθουν και μπροστα.
    Επισης απο που μπορω να αγορασω σε καλες τιμες.
    Αρης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 17-10-16 στις 06:56

  2. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    zaharias (14-03-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημερα Αρη !!!
    Στο δικο μου που εχω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.
    Αποστατες θα βρεις σε βουλκανιζατερ και συνεργεια σε καταστηματα με αξεσουαρ αυτοκινητων αλλα μπορεις να πας και σε ενα μηχανουργειο να σου φτιαξουν.
    Το θεμα της τιμης να το προσεξεις γιατι αναλογα με πιο καταστημα εχεις να κανεις ειναι και η τιμη-αναλογα με τη συνειδηση του καταστηματαρχη.
    Πριν απο 7 μηνες που χρειαστηκα εκανα το λαθος και ρωτησα σε ενα γνωστο βουλκανιζατερ στην περιοχη της Βουλιαγμενης και μου επεσαν τα αυτια οταν μου ζητησαν για 22ριδες αποστατες 300 ευρω(εψαχναν για κοροιδα).
    Μετα πηγα σε καποιο καταστημα στην Καβαλας και βρηκα τους eibach 150 ευρω !!!!
    Ψαξτο λοιπον λιγο .....
    Υπαρχει ενα καταστημα οπως ανεβαινεις την καβαλας στο δεξι σου χερι TRIM μετα το φουρνο Βενετη. https://www.trim.gr/contact.php οπου αγορασα τους δικους μου
    Δες και εδω.. https://atlasteam.gr/eshop/catalog/i...a6a30110148b9e
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  4. The Following 2 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    aristent (13-03-10), NickE60 (13-03-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο την εμπειρια σας για το πως επηρεαζουν μερικα χιλιοστα πχ.εως 15χιλ. την συμπεριφορα του οχηματος οι αποστατες των
    των τροχων ειδικα εαν τοποθετηθουν και μπροστα.
    Επισης απο που μπορω να αγορασω σε καλες τιμες.
    Αρης.
    κι εγώ Άρη έχω 15ρια H&R πίσω, μακρύτερα μπουλονάκια, κανένα πρόβλημα, μπροστά τίποτα. Είχα και φτιαχτά στον τόρνο, 50 ευρώ τα είχα πληρώσει, καλοφτιαγμένα ήταν, αλλά μου έκαναν ένα πολύ ψιλό κοσκίνισμα στα 115 -130 ...με τα H&R είναι πολύ καλύτερα, σχεδόν εξαφανίστηκε.

    Τα sparco που έχει ο Βαγγέλης στο link απ' ότι βλέπω έχουν τιμή "Γερμανίας" ..δεν θα βρεις "επώνυμα" που να είναι φθηνότερα.

  6. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    aristent (13-03-10)

  7. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Λογω ζαντων...αναγκαστηκα να βαλω 1cm αποστατες μπροστα (για να μην τρωει η ζαντα την δαγκανα)...κ φυσικα εβαλα κ πισω για να υπαρχει γεωμετρια...!

    αν δεν εκανα ζυγοσταθμιση πανω στην γουρονιτσα.....θα τρεμε το τιμονι μου μονιμα...!

    οι αποστατες που χρησιμοποιησα δεν ξερω αν ειναι μαρκας μιας κ τους ειχα παρει απο Σπανο....ωστοσο οταν πρωτο μπηκαν τα φρενα κ φυσικα κ οι αποστατες...το τιμονι μου ηταν αλλου γι αλλου...!

    μετα την ζυγοσταθμιση ...εως κ τωρα με περιπου 6000 χλμ....δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα....ωστοσο ειμαι αρνητικος στην τοποθετηση τοσο μεγαλων αποστατων......

    Με την πρωτη ευκαιρια...παω για ζαντες λοιπον...απλα κ μονο για να μην το χω εννοια...!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    aristent (13-03-10), stratos (13-03-10)

  9. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Kορυδαλλος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    120
    Thanked
    40
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογω ζαντων...αναγκαστηκα να βαλω 1cm αποστατες μπροστα (για να μην τρωει η ζαντα την δαγκανα)...κ φυσικα εβαλα κ πισω για να υπαρχει γεωμετρια...!

    αν δεν εκανα ζυγοσταθμιση πανω στην γουρονιτσα.....θα τρεμε το τιμονι μου μονιμα...!

    οι αποστατες που χρησιμοποιησα δεν ξερω αν ειναι μαρκας μιας κ τους ειχα παρει απο Σπανο....ωστοσο οταν πρωτο μπηκαν τα φρενα κ φυσικα κ οι αποστατες...το τιμονι μου ηταν αλλου γι αλλου...!

    μετα την ζυγοσταθμιση ...εως κ τωρα με περιπου 6000 χλμ....δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα....ωστοσο ειμαι αρνητικος στην τοποθετηση τοσο μεγαλων αποστατων......

    Με την πρωτη ευκαιρια...παω για ζαντες λοιπον...απλα κ μονο για να μην το χω εννοια...!
    Μπραβο Βασιλη ετσι ειναι αμα θελεις μεγαλα σε ολα αυτα ......παθαινεις.!!!!

  10. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.574
    Thanked
    2226
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Άποψή μου είναι ότι αν φύγεις από τον πόντο σε αποστάτες ΠΡΕΠΕΙ να δουλέψεις με μπουΖονια και όχι μπουλώνια.

    Δλδ ακέφαλες περαστές βίδες στο μουαγιέ με παξιμάδι.

    Εγώ έβαλα 4 αποστάτες σε 4Χ100 καρέ 1πόντου με τα ανάλογα μπουλώνια στον Πέττα και μου πήγε 160¤ πρόπερσι.

    Πολύ ευχαριστημένος.

    ΠΡΟΣΟΧΗ όμως για να κάτσει ο αποστάτης λογικά πρέπει να ανοίξεις και την ζάντα. ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να ανοίξεις και την ρεζέρβα και την πατήσεις. Γιατί αν την πατήσεις θα σου κάτσει βράδυ με χιόνι στην ερημιά, δε θα κάθεται η ρεζέρβα και θα το χάσεις το κορμί πατριώτη (been there done that).

  11. The Following 2 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    NickE60 (15-03-10), Vasilis (14-03-10)

  12. #7
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ούτε από εμένα πρόβλημα με Η&R 10 χιλιοστών.

    Θα δω όμως τώρα πως θα είναι με το offset των καινούριων ζαντών και αν κάθεται καλά θα τους βγάλω.

  13. #8
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7294
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραιο θεμα aristent..

    Βλεπω στο fanatics και φορανε παρα πολλοι..

    Για ποιο λογο βαζουν αποστατες παιδια και ποια τα + και τα - της τοποθετησης τους..??
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  14. #9
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για ποιο λογο βαζουν αποστατες παιδια και ποια τα + και τα - της τοποθετησης τους..??
    Καταρχήν όταν χαμηλώνει το αυτοκίνητο, φαίνεται πόσο 'μέσα' κάθεται το λάστιχο σε σχέση με το θόλο.....εντελώς αντι-αισθητικό. Έτσι βάζουμε αποστάτες για να έρθουν οι τροχοί πιο 'έξω' ώστε όταν κοιτάς το αυτοκίνητο από το πλάϊ να υπάρχει μια ομοιομορφία. Θέλει προσοχή όμως να μη το παρακάνεις, για να μη βρίσκουν τα λάστιχα πάνω στο θόλο σε ανώμαλο δρόμο από τις αναταράξεις.

    Επίσης φαρδαίνει το μετατρόχιο του αυτοκινήτου, άρα θεωρητικά πατάει καλύτερα στο δρόμο.

    Στα μείον, ότι έχεις ένα 'ξένο' σώμα στους τροχούς σου, με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται...

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    stratos (15-03-10), zaharias (14-03-10)

  16. #10
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θέλεις επίσης και μιά καλή ευθυγράμμιση, εκτός της ζυγοστάθμισης, μιά και άλλάζει η γεωμετρία της ανάρτησης
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  17. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    ΔημήτρηςΜ3 (06-10-13)

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP