Σελίδα 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 130

Θέμα: Αποστατες τροχων?

  1. #31
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eκτος απο H&R νομιζω οτι αυτοι οι αποστατες ειναι τελειοι...σκετο κοσμημα!!!
    https://www.rogueengineering.com/rog...R/WSPACER.html
    Αυτο που κανει ξεχωριστους τους αποστατες "rogue engineering" ειναι οτι εχουν "ξεφορτωθει" το περιττο βαρος ενος αποστατη και εχουν κρατησει μονο τα σημεια επαφης ζαντας-μουαγιε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 18-09-10 στις 13:01

  2. #32
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα μερικες πληροφοριες απο την εμπειρια σας για το πως επηρεαζουν μερικα χιλιοστα πχ.εως 15χιλ. την συμπεριφορα του οχηματος οι αποστατες των
    των τροχων ειδικα εαν τοποθετηθουν και μπροστα.
    Επισης απο που μπορω να αγορασω σε καλες τιμες.
    Αρης.
    βρές 2 μπρόστα δισκόπλακες και 2 πίσω(φαγωμένες εννοείται απο κάποιο συνεργείο που να μην της θέλουν) και πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να σου τις κόψει και να τις κάνει αποστάτες. φρόντισε οι δισκόπλακες να είναι απο το δικό σου μοντέλο και να κουμπώνουν κουτί. είναι η πιό αξιόπιστη και φτηνή λύση που μπορείς να βρείς. αν και εγώ προσωπικά είμαι κατά των αποστατών.

  3. #33
    Εγγραφή
    05-08-10
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γνώμη μου..μην ασχολείσαι με αποστάτες στο Ε60..δεν είναι για στρίψιμο.. βγήκε για άνεση και ευρυχωρία σε σχέση με τα 3άρια.. θα προσθέσεις προβλήματα χωρίς λόγο. Πουλάς τις ζάντες που έχεις και βρίσκεις πάλι μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση με όφσετ να βγαίνουν προς τα έξω και τελειώνεις. Οι προσθήκες δημιουργούν τρέμουλο πάντα, επιπλέον χρειάζεσαι μπουζώνια για σιγουριά στο βίδωμα και τέλος αλλάζει το φρενάρισμα.. σου τα λέω γιατί έτρεχα σε αγώνες στο εξωτερικό και εδώ (ράλυ-πίστα-αναβάσεις).
    Φιλικά

  4. The Following User Says Thank You to BMW 530d E60 For This Useful Post:

    aristent (31-10-10)

  5. #34
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMW 530d E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου..μην ασχολείσαι με αποστάτες στο Ε60..δεν είναι για στρίψιμο.. βγήκε για άνεση και ευρυχωρία σε σχέση με τα 3άρια.. θα προσθέσεις προβλήματα χωρίς λόγο. Πουλάς τις ζάντες που έχεις και βρίσκεις πάλι μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση με όφσετ να βγαίνουν προς τα έξω και τελειώνεις. Οι προσθήκες δημιουργούν τρέμουλο πάντα, επιπλέον χρειάζεσαι μπουζώνια για σιγουριά στο βίδωμα και τέλος αλλάζει το φρενάρισμα.. σου τα λέω γιατί έτρεχα σε αγώνες στο εξωτερικό και εδώ (ράλυ-πίστα-αναβάσεις).
    Φιλικά
    Δεν ηθελα αποστατες για στριψιμο,μονο για καλυτερη εμφανιση,αλλα και αυτο ειναι σχετικο γιατι ισως να δειχνει μετρια χωρις εξτρα χαμηλωμα....πραγμα που δεν προκειτε να κανω,οποτε μαλλον αποριπτεται και γι'αυτο το λογο η τοποθετηση τους.

  6. #35
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μην βάζετε 10χιλ σε Ε46.
    Μόνο 12χιλ αντί για 10χιλ.

  7. #36
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βάζετε 10χιλ σε Ε46.
    Μόνο 12χιλ αντί για 10χιλ.
    Για ποιο λόγο?

    Ενοείς σε απλό Ε46? εγώ ρωτάω για Μ3 Ε46

    Επίσης μήπως μπορείς να μου πεις και αν ειναι καλυτερα μόνο πίσω ή μπρός-πίσω?

  8. #37
    Εγγραφή
    26-05-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    370
    Thanked
    280
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vassilis ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνοντας μια αναζήτηση στις αγγελίες του forum βρήκα αυτή εδώ την αγγελία,δεν ξέρω όμως κατα πόσο ισχύει ακόμη....
    Είναι 20mm δηλαδή 2cm και είναι Εibach...αν σε ενδιαφέρει δεν έχεις παρά να ρωτήσεις....

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7531

    Τους αποστατες τους ειχα παρει εγω για να μπορω να φορεσω απλες ζαντες στο Μ3(για πισω λεω, οι μπροστα ειναι ιδιες).Τωρα εχω ζαντες csl οποτε οι αποστατες ειναι προς πωληση αν χρειαστεις, σε καλη τιμη

  9. #38
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steliosm46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο?

    Ενοείς σε απλό Ε46? εγώ ρωτάω για Μ3 Ε46

    Επίσης μήπως μπορείς να μου πεις και αν ειναι καλυτερα μόνο πίσω ή μπρός-πίσω?
    Σε όλα τα Ε46, απλά και Μ.

    Quotes from Eibach

    "The problem you have with the spacer is caused by using the wrong parts on this car. - As you can find in our catalogue or website, the 10mm spacers are not allowed to use on the E46. We specially created 12mm spacers for this car as the center hub of the E36 and E46 models build up to high for the 10mm spacers. If using 10mm spacers the center hub of the wheel trunk is pressed against the inner hub of the spacer which causes the shown damage.
    So you wouldn΄t have any problem by using the correct parts on the car."

    "we changed this in our 2005 catalogue. I know, that some E46 models didn΄t had that problems because of little different hubs, but as most models got longer hubs we changed this in 2005. Further it isn΄t really dangerous to mount the 10mm spacers, as the spacer-hub breaks while fixing the wheels. - So the bolts fix the wheel with the correct torque and the wheel can΄t get loose. Also sometimes front hub differs from rear hub, too - Even on new models like Audi A3 or others.

    In this case you find special notes in our catalogue"


    Προτείνω εμπρός πίσω 12χιλ.
    Η διαφορά στο πάτημα είναι σημαντική.
    Οπωσδήποτε να βάλεις εμπρός, αυξάνει την πρόσφυση και κόβει την υποστροφή.
    Και όπως είπαμε 12χιλ και άνω

  10. #39
    Εγγραφή
    22-11-10
    Περιοχή
    Pella
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.353
    Thanked
    2154
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλα τα Ε46, απλά και Μ.

    Quotes from Eibach

    "The problem you have with the spacer is caused by using the wrong parts on this car. - As you can find in our catalogue or website, the 10mm spacers are not allowed to use on the E46. We specially created 12mm spacers for this car as the center hub of the E36 and E46 models build up to high for the 10mm spacers. If using 10mm spacers the center hub of the wheel trunk is pressed against the inner hub of the spacer which causes the shown damage.
    So you wouldn΄t have any problem by using the correct parts on the car."

    "we changed this in our 2005 catalogue. I know, that some E46 models didn΄t had that problems because of little different hubs, but as most models got longer hubs we changed this in 2005. Further it isn΄t really dangerous to mount the 10mm spacers, as the spacer-hub breaks while fixing the wheels. - So the bolts fix the wheel with the correct torque and the wheel can΄t get loose. Also sometimes front hub differs from rear hub, too - Even on new models like Audi A3 or others.

    In this case you find special notes in our catalogue"


    Προτείνω εμπρός πίσω 12χιλ.
    Η διαφορά στο πάτημα είναι σημαντική.
    Οπωσδήποτε να βάλεις εμπρός, αυξάνει την πρόσφυση και κόβει την υποστροφή.
    Και όπως είπαμε 12χιλ και άνω
    Σ'ευχαριστώ ρε Αλεξ!!

    Πάντα είσαι κατατοπιστικός σε ότι λες..και τεκμηριωμένα..

    τελικά αυτό με την ροπή απ τα μπουλόνια το σωστό σφύξιμο κλπ.. που αναφέρει το κείμενο πραγματικά είναι μια λεπτομέρεια που δεν την είχα υπόψην και τώρα που το σκέφτομαι μου φένεται πολύ σωστή!!

  11. #40
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steliosm46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ ρε Αλεξ!!

    Πάντα είσαι κατατοπιστικός σε ότι λες..και τεκμηριωμένα..

    τελικά αυτό με την ροπή απ τα μπουλόνια το σωστό σφύξιμο κλπ.. που αναφέρει το κείμενο πραγματικά είναι μια λεπτομέρεια που δεν την είχα υπόψην και τώρα που το σκέφτομαι μου φένεται πολύ σωστή!!
    Ροπή 120Nm και μετά από 10χλμ σφίξιμο πάλι.

Σελίδα 4 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP