Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 98

Θέμα: Μεθανόλη, water injection

  1. #81
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...κατι σαν αγωνιστικη βενζινη αλλα οχι ακριβως- η αγωνιστικη βενζινη εχει αλλες ιδιοτητες και ειναι σιγουρα καλυτερη αλλα δεν ειναι επι του παροντος...
    Συμφωνώ οτι δεν είναι επι του παρόντος αλλά ας μην χάσουμε την ευκαιρία να μάθουμε και γι'αυτό...

    Ευχαριστώ για την ιδέα !

  2. #82
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Στη βραδυνη βολτα που καναμε καποια στιγμη του πειραξα το setup και ανεβασα τις τιμες με αποτελεσμα το αμαξι να αλαξει συμπεριφορα τοσο που μου δημιουργηθηκε η απορεια αν το πηγαινα ετσι στο δυναμομετρο τι θα εγραφε και αν θα γινονταν ακομα πιο φτωχο το μειγμα.
    Βεβαια το πως ρουφαγε το ζουμι δε λεγεται !!!!
    ...
    πράγματι απο τις αλλαγές στις ρυθμίσεις (μέσα απο το αυτοκίνητο του deepblue) η διαφορά ήταν εμφανέστατη (το τσαϊ ήταν ακόμα πιο ζεστό, καυτό θα'λεγα...) αλλά μήπως με τέτοια "πειράματα" είναι "σαν να παίζεις με την φωτιά" ?

    Ξάδερφε ρώτα όπου μπορείς να μάθεις ΠΩΣ ρυθμίζονται ΑΣΦΑΛΩΣ αυτά τα "ζουμιά".
    Θυμήσου τα λόγια του Σκανδάλη (πολύ πριν αποφασίσεις να ακολουθήσεις αυτόν τον "δρόμο") : "Υπάρχει η καλή και η κακή χρήση της μεθανόλης..."

    Εμένα πάντως με προβληματίζει αρκετά το θέμα αυτού του τρόπου αυξησης της ιπποδύναμης και για να μην λοξοδρομίσει αυτό το thread, όποιος γνωρίζει ας μας δώσει την άποψή του εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VanVIC : 22-03-10 στις 10:43

  3. #83
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω ενα εχω να πω σε σενα και στο αλλο ρεμαλι τον ξαδερφο σου!!!
    Ετσι πως εχετε κανει αυτα τα Zed και ο ενας και ο αλλος ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ PLAYMOBIL !!!!!!

    να στε καλα και δυο σας και να συνεχισετε να στοιχιωνετε τα ονειρα μας....παλιοπαιδα.....
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  4. #84
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ενα εχω να πω σε σενα και στο αλλο ρεμαλι τον ξαδερφο σου!!!
    Ετσι πως εχετε κανει αυτα τα Zed και ο ενας και ο αλλος ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ PLAYMOBIL !!!!!!

    να στε καλα και δυο σας και να συνεχισετε να στοιχιωνετε τα ονειρα μας....παλιοπαιδα.....
    προς το παρών, και τα δικά μας όνειρα τα "στοιχιώνει" μια "μαυρη γαζέλα"...

    Πάντως Μήτσο μην ξεχνάς απο πού ξεκίνησαν τα project αυτά.
    Θέλει όραμα, χρόνο, χρήμα και μεράκι (κάπου εκεί ξεκινάει κι η τρέλα...)

  5. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    Z4 DCT (22-03-10)

  6. #85
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    προς το παρών, και τα δικά μας όνειρα τα "στοιχιώνει" μια "μαυρη γαζέλα"...

    Πάντως Μήτσο μην ξεχνάς απο πού ξεκίνησαν τα project αυτά.
    Θέλει όραμα, χρόνο, χρήμα και μεράκι (κάπου εκεί ξεκινάει κι η τρέλα...)
    Δωσε κατι παραπανω Βαγγελη.....ειδη τρωω τα νυχια μου.......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  7. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    NickE60 (22-03-10)

  8. #86
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωσε κατι παραπανω Βαγγελη.....ειδη τρωω τα νυχια μου.......
    χαχαχαχαχα κοντά έπεσες

  9. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Z4 DCT (22-03-10)

  10. #87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συλλογισμος μου δεν ειναι αυτος. Εδω, εσυ εχεις κανει ενα μικρο λαθος. Η ποσοτητα που καταλαμβανει το νερο στο χωρο καυσης επηρεαζει ως ενα βαθμο τον λογο συμπιεσης αλλα το οτι αφαιρω τον αντιστοιχο αερα που στην θεση του παιρνει το νερο ειναι απειροελαχιστος. Μην ξεχνας οτι οι ποσοτητες ψεκασμου ειναι by volume και 300-400 cc/min (ογκος νερου και μεθανολης) σε συνολικο ογκο αερα που χρειαζεται ενα μοτερ στις 7000-8000σαλ για ενα λεπτο ειναι πρακτικα αμελητεος.
    Η μεθανολη καιγεται ως υποκαταστατο καυσιμου με αριστες αντικροτικες ιδιοτητες (βοηθαει στην αυξηση οκτανιων-κατι σαν αγωνιστικη βενζινη αλλα οχι ακριβως- η αγωνιστικη βενζινη εχει αλλες ιδιοτητες και ειναι σιγουρα καλυτερη αλλα δεν ειναι επι του παροντος). Υπαρχουν κινητηρες που δουλεουν αποκλειστικα με μεθανολη σε αγωνες dragster.
    Αρα ο συλλογισμος ειναι αφου προσθετουμε καυσιμο στο μιγμα γιατι δεν μειωνεται το AFR.
    Σιγουρα ,ειναι λαθος ο παραπανω συλλογισμος μου , το δηλωνω κιολας απο την αρχη, οτι προκειται για λαθος...!
    Τωρα οσον αφορα την μεθανολη ,ναι ειναι καυσιμο ,αλλα μην ξεχνας οτι στον χημικο της τυπο εμπεριεχει οξυγονο!!!

  11. #88

    Προεπιλογή

    Η φωτο αυτη ειναι απο ενα καπακι απο is συγκεκριμενα! Οπως φαινεται ο ενας κυλινδρος ειναι πολυ ''καθαρος''!!! Αυτο δυστυχως οφειλεται σε ενα ρηγμα που εχει το καπακι ...αρα περνουσε νερο στον θαλαμο καυσης! Ο λογος βεβαια που παραθετω αυτην την φωτο είναι ,για να δειτε πως το νερο ξεπλυνε τον θαλαμο καυσης! Ειναι και αυτο μια απο τις ευεργετικες ιδιοτητες του water injection!
    Attached Images Attached Images

  12. #89
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα ,ειναι λαθος ο παραπανω συλλογισμος μου , το δηλωνω κιολας απο την αρχη, οτι προκειται για λαθος...!
    Τωρα οσον αφορα την μεθανολη ,ναι ειναι καυσιμο ,αλλα μην ξεχνας οτι στον χημικο της τυπο εμπεριεχει οξυγονο!!!
    εγω εχω την εντυπωση ,πως ισχει το εξης! εφοσον ψεκαζεις μεθανολη...ψυχεις και τον εισερχομενο αερα...ο εισερχομενος αερας αποβαλλει θερμοτητα και συστελλεται....με αποτελεσμα στον χωρο καυσης...ο μεγαλυτερης πυκνοτητας αερας..πλεον να εχει μεγαλυτερη μαζα! συνεπεια του προηγουμενου...η φτωχοτερη αναλογια καυσιμου.....

  13. #90
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω την εντυπωση ,πως ισχει το εξης! εφοσον ψεκαζεις μεθανολη...ψυχεις και τον εισερχομενο αερα...ο εισερχομενος αερας αποβαλλει θερμοτητα και συστελλεται....με αποτελεσμα στον χωρο καυσης...ο μεγαλυτερης πυκνοτητας αερας..πλεον να εχει μεγαλυτερη μαζα! συνεπεια του προηγουμενου...η φτωχοτερη αναλογια καυσιμου.....
    Διαβασε το παρακατω αρθρο και δωσε προσοχη στην τελευταια παραγραφο που λεει οτι η χρηση μεθανολης κανει το μιγμα πιο πλουσιο

    https://www.alcoholinjectionsystems....icle_info.html

    και το παρακατω που λεει οτι η σωστη ποσοτητα μεθανολης κανει το μιγμα πολυ πιο πλουσιο και οτι πρεπει να αφαιρεθει καυσιμο κατα την χρηση της

    https://www.alternativeauto.com/wate...injection.html

    και ενημερωτικα αρθρα για nozzle location

    https://www.alcoholinjectionsystems....icle_info.html

    https://www.alcohol-injection.com/ar...tion-nozzle-2/

    παντως με προβληματιζει το γεγονος οτι ενω ολα τα αρθρα αναφερουν οτι τελικα το καυσιμο μιγμα γινεται πιο πλουσιο με την χρηση μεθανολης, ο deepBLUE βλεπει φτωχοτερο AFR.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (25-03-10), NickE60 (25-03-10), Vasilis (25-03-10)

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP