Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 98

Θέμα: Μεθανόλη, water injection

  1. #71
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pontiosM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε Βασιλη
    ειναι κρατικο μυστικο??
    γιατι δε λετε απο που το εχετε αγορασει?????
    ειναι καποια ατομα που ισως να θελουν να κανουν την αγορα
    και δε λεω για μενα, και ισως να τους εχετε στα σκοταδια!
    Κάπου είχαν βάλει το λινκ, το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω Μήτσο...

  2. #72
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    παιδια σορυ...σιγουρα δεν ειναι κρατικο μυστικο....

    δεν καταλαβα οτι καποιος ενδιαφεροταν...κ δεν πηγε κ το μυαλο μου να το ποσταρω.....

    ωστοσο....η δημοπρασια μου ειναι αυτη...καθως κ αλλες του ιδιου πωλητη....απο κει το πηρε κ ο deepblue...!!

    https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/e...#ht_1905wt_962

    https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/e...#ht_1905wt_962
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    NickE60 (21-03-10), ΔημήτρηςΜ3 (21-03-10)

  4. #73
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    να σημειωσω.....επειδη λογω κρισης εχω γινει κ λιγο τσιπης ..........οτι εστειλα mail σε ολους τους dealer του εν λογω προιοντος https://www.snowperformance.net/deal...ator.php?all=1 ...μη τυχον κ καταφερνα καλυτερη ακομα τιμη απο του πωλητη του ebay...!!!

    ειναι ο πιο φθηνος παιδια...μην παιδευτειτε τσαμπα....!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  5. #74
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μηπως μπορει ο φιλος deepBLUE να επιβεβαιωσει αν η προσθηκη μεθανολης-νερου εκανε τελικα το αμαξι του πιο φτωχο? Και ποσο? Εγω νομιζα οτι συμβαινει το ακριβως αντιθετο....Methanol experts μπορουν να βοηθησουν?
    Αυτην την περιοδο ρυθμιζω και εγω το W/M injection και θα με ενδιεφεραν οι παρατηρησεις σου. Εχεις υπολογισει την ακριβη ποσοτητα που χρειαζεσαι? Ενα link που ειναι και αρκετα αναλυτικο και ακριβες για την συνολικη ποσοτητα...

    https://www.customperformancesolutio...injectioncalc/

    Εχεις snow, AEM ,Devilsown? Εγω χρησιμοποιω ενα της snow.
    Και απο οτι βλεπω εισαι περιπου στα 400whp. Μπορεις να μου πεις και τι μπεκ/ pump settings (start-full psi) εχεις χρησιμοποιησει? Thanks!
    Το μειγμα καυσιμου σιγουρα εχει μειωθει μια και οπως ειχα ξαναπει ηταν πλουσιο,δε θυμαμαι να σου πω τις τιμες ισως ο φιλος Σκανδαλης που ηταν παρων να θυμαται να σου απαντησει για το συγκεκριμενο θεμα,οπως και για πιο λογο μειωθηκε το καυσιμο ενω εσυ νομιζες πως θα αυξηθει (αν και νομιζω πως αφου του δινει πιο πολυ αερα που τραβαει το κανει πιο φτωχο ΑΝ το λεω σωστα).
    Οσο αφορα το θεμα των ρυθμισεων δεν εχω να σου πω κατι γιατι εκανα μια ρυθμιση που ελεγε το βιβλιαρακι της Snow Performance.
    Το συγκεκριμενο εγκεφαλακι σου δινει την δινατοτητα αρκετων ρυθμισεων αλλα θελει ψαξιμο οστοσο εγω το εχω ρυθμισει με το ανοιγμα της πεταλουδας να λειτουργει και εχουμε βαλει το μπεκακι μεσαιου μεγεθους μεχρι 400 ιππους.
    Στη βραδυνη βολτα που καναμε καποια στιγμη του πειραξα το setup και ανεβασα τις τιμες με αποτελεσμα το αμαξι να αλαξει συμπεριφορα τοσο που μου δημιουργηθηκε η απορεια αν το πηγαινα ετσι στο δυναμομετρο τι θα εγραφε και αν θα γινονταν ακομα πιο φτωχο το μειγμα.
    Βεβαια το πως ρουφαγε το ζουμι δε λεγεται !!!!
    Ετσι λοιπον το ξαναγυρισα στο πρωτο setup που ελεγε το βιβλιαρακι.
    Η αληθεια ειναι πως και το manual δεν εχει και κατι το ιδιαιτερα αναλυτικο ασε που καποια πραγματα πραγματικα δε τα καταλαβαινω.
    Αν πραγματικα εχει καποιος γνωσεις περι ρυθμισεων καλο θα ηταν να δωσει τα φωτα του ομως το θεμα του πως ακριβως θες να λειτουργει το ζουμι ειναι καθαρα υποκειμενικο στο αν το θες απλα να σου ψεκαζει για προστασια η να σου δωσει πολυ περισσοτερη δυναμη η οχι.
    Προσωπικα το πηρα απο το ebay στο Link που ανεβασε ποιο πανω ο Βασιλης λογω το οτι μου ηρθε πιο φθηνα απ οτι αν το αγοραζα απο Ελλαδα η απο Γερμανια.
    Το μονο βεβαιο ειναι πως αν το παρεις απ εξω ο εδω αντιπροσωπος δε θα σου δωσει και ιδιαιτερη σημασια αν χρειαστεις κατι (ετσι εικαζω εγω μια και πηρα τηλεφωνο και ζητησα μια βαλβιδα μη επιστροφης και η απαντηση ηταν δεν εχω θα δουμε και αμα ειναι να την παραγγειλω γενικα και αοριστα).
    Βεβαιως δεν ημουν διατεθημενος να πληρωσω 300 ευρω παραπανω ΕΤΣΙ.
    Ακομα και στο Γερμανο που εστειλα mail για καλυτερη τιμη μια και το κιτ το βρηκαμε στην Αμερικη 487.174 EUR αν μπορει να μας πουλησει 2 κομματια απο 500 ευρω ουτε απαντηση δε πηρα !!!
    Ετσι λοιπον απο την Γερμανια το μονο που πηρα ηταν το Solenoid το οποιο και περιμενω αυτη τη βδομαδα για να το βαλω επανω.
    Το λινκ του Γερμανου ειναι αυτο:
    www.snowperformance.de
    Kαι το solenoid ειναι αυτο : https://www.snowperformance.eu/boost.../solenoid.html
    Δε νομιζω να κρατησαμε κατι μυστικο για το τι μαρκα ηταν και απο που το πηραμε δεν νομιζω να ζητηθηκε αν και καποια πραγματα τα αναφερω και πιο πανω στο ποστ 22 και 26
    https://www.bmwfans.gr/forum/showpos...0&postcount=22
    https://www.bmwfans.gr/forum/showpos...3&postcount=26
    Αυτα.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  6. The Following 2 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    NickE60 (21-03-10), VanVIC (21-03-10)

  7. #75
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εχουμε βαλει το μπεκακι μεσαιου μεγεθους μεχρι 400 ιππους...
    "μισές δουλειές" κάνεις ?

    Αφού σε λίγο...

  8. #76
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το κιτακι το πηρα και εγω απο USA. Εχω το stage 2 που ειναι boost dependent για την ρυθμιση του. Εσυ ρυθμιζεις απο θεση πεταλουδας?
    Εκανα βασικα ενα search στο Ebay και εκει που το βρηκα φθηνοτερο το πηρα. Τωρα οσο αφορα την παροχη...η snow εχει μπεκ, που ξεχωριζει τις παροχες τους απο το απο το χρωμα τους... 175(green) 375(red) 625(blue) κ.τ.λ Ποιο απο ολα εσυ χρησιμοποιεις? Απο οτι καταλαβα μαλλον το 375 εννοεις.
    Και με πια τρομπα? Την 220 psi στα 12V ? Το link με το πινακακι που εβαλα ειναι αρκετα ακριβες ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ την συνολικη ποσοτητα που χρειαζεσαι και οχι το μεγεθος του μπεκ που πρεπει να χρησιμοποιησεις. Εχε υποψιν οτι οι παροχες δινονται στα 100psi (οπως οταν κανεις βαθμονομηση στα κανονικα τα μπεκ) και δεν ειναι η συνολικη παροχη σου (που ειναι σιγουρα μεγαλυτερη καθως ολες οι τρομπες με οποιαδηποτε μυτη πανω δινουν πανω απο 100psi). Βεβαια διπλασιασμος της πιεσης τρομπας στα 200psi ΔΕΝ δινει και διπλασιασμο της παροχης. Υπαρχει μαθηματικος τυπος που το υπολογιζει. Και ας μην ξεχναμε αλλωστε οτι η τελικη πιεση της τρομπας καθοριζεται και απο πιο μπεκ χρησιμοποιεις (μεγαλυτερη μυτη-> μικροτερη μεγιστη πιεση). Οποτε θελετε τα λεμε και απο κοντα για να σας τα εξηγησω και καλυτερα αν σας ενδιαφερει.

  9. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    Vasilis (21-03-10)

  10. #77
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν εισαι Αθηνα ναι μπορουμε να βρεθουμε σε καποια συναντηση του φορουμ για καφε.
    Το εγκεφαλακι εχει να ρυθμιζεις και με πεταλουδα και με πιεση..εχει 3 διαφορετικα set up.
    H τρομπα ειναι μια αυτη που ειχε μεσα το κιτ του stage 3 .
    Την εγκατασταστη την εκανα στο Φλασκη και οχι μονος μου.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  11. #78
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εισαι Αθηνα ναι μπορουμε να βρεθουμε σε καποια συναντηση του φορουμ για καφε.
    Το εγκεφαλακι εχει να ρυθμιζεις και με πεταλουδα και με πιεση..εχει 3 διαφορετικα set up.
    H τρομπα ειναι μια αυτη που ειχε μεσα το κιτ του stage 3 .
    Την εγκατασταστη την εκανα στο Φλασκη και οχι μονος μου.
    Ναι αθηνα ειμαι...εχω ερθει και σε καφε-συναντηση οπως και στην κορινθο για φαγητο. Ειμαι φιλος του Νικου-Σοκιν...
    Οποτε δεν γνωριζεις ποιο μπεκακι εχεις πανω? Την εγκατασταση του κιτ την εχω κανει μονος μου, μαζι με ενα φιλο που εχει συνεργειο (μιας και χρειαζομουνα δικολωνο αφου χρησιμοποιω αντι το δοχειο του κιτ, το δοχειο των καθαριστηρων που ειναι αρκετα μεγαλυτερο (5.4lt). Καταναλωση 1-1.5 λτ ανα ντεποζιτο. Εσυ?

  12. #79

    Προεπιλογή

    Φιλε turbodog , μαλλον κανεις το εξης λαθος στον συλλογισμο σου, οσον αφορα τα μειγματα...σκεφτεσαι οτι λογω της προσθηκης νερου στον θαλαμο καυσης ,και του ογκου τον οποιο καταλαμβανει, στερει χωρο για οξυγονο (μεσω ατμοσφαιρικου αερα) και οτι το μειγμα θα γινει πλουσιο! Ομως δεν γινεται αυτο ,γιατι οι αλκοολες ,(κατ'επεκτασην η μεθανολη) ειναι ''βαρβατοι'' φορεις οξυγονου!!! Αρα δεν σου λειπει...Το αντιθετο μαλιστα! Αν το παρακανεις ,γινεται φτωχο το μειγμα, με τον κινδυνο να παραμονευει!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    deepBLUE (22-03-10), Vasilis (22-03-10)

  14. #80
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε turbodog , μαλλον κανεις το εξης λαθος στον συλλογισμο σου, οσον αφορα τα μειγματα...σκεφτεσαι οτι λογω της προσθηκης νερου στον θαλαμο καυσης ,και του ογκου τον οποιο καταλαμβανει, στερει χωρο για οξυγονο (μεσω ατμοσφαιρικου αερα) και οτι το μειγμα θα γινει πλουσιο! Ομως δεν γινεται αυτο ,γιατι οι αλκοολες ,(κατ'επεκτασην η μεθανολη) ειναι ''βαρβατοι'' φορεις οξυγονου!!! Αρα δεν σου λειπει...Το αντιθετο μαλιστα! Αν το παρακανεις ,γινεται φτωχο το μειγμα, με τον κινδυνο να παραμονευει!
    Ο συλλογισμος μου δεν ειναι αυτος. Εδω, εσυ εχεις κανει ενα μικρο λαθος. Η ποσοτητα που καταλαμβανει το νερο στο χωρο καυσης επηρεαζει ως ενα βαθμο τον λογο συμπιεσης αλλα το οτι αφαιρω τον αντιστοιχο αερα που στην θεση του παιρνει το νερο ειναι απειροελαχιστος. Μην ξεχνας οτι οι ποσοτητες ψεκασμου ειναι by volume και 300-400 cc/min (ογκος νερου και μεθανολης) σε συνολικο ογκο αερα που χρειαζεται ενα μοτερ στις 7000-8000σαλ για ενα λεπτο ειναι πρακτικα αμελητεος.
    Η μεθανολη καιγεται ως υποκαταστατο καυσιμου με αριστες αντικροτικες ιδιοτητες (βοηθαει στην αυξηση οκτανιων-κατι σαν αγωνιστικη βενζινη αλλα οχι ακριβως- η αγωνιστικη βενζινη εχει αλλες ιδιοτητες και ειναι σιγουρα καλυτερη αλλα δεν ειναι επι του παροντος). Υπαρχουν κινητηρες που δουλεουν αποκλειστικα με μεθανολη σε αγωνες dragster.
    Αρα ο συλλογισμος ειναι αφου προσθετουμε καυσιμο στο μιγμα γιατι δεν μειωνεται το AFR.

  15. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    Vasilis (22-03-10)

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP