Σελίδα 3 από 200 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 1993

Θέμα: Επικαιροτητα - Προβληματισμοι ...01 2013

  1. #21
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει ψιλο ατυχες το παραδειγμα..θες να συζητησουμε για την Νοτιο Ιταλια και την ζωη εκει?
    Εχει αλλα "βαρη" η γειτονικη χωρα και βασικα τον μεγαλο βραχνα των "οικογενειων" κατα τα αλλα ανεργια και υπερχρεωμενο κρατος εχει καταφερει να φτιαξει με τοσο δυναμικο παραγωγικο υποβαθρο.
    ατυχές...
    μπορούμε να κατηγορήσουμε και αυτούς
    επίσης μπορούμε να κρατήσουμε τα αρνητικά τους και να κοιμόμαστε ευχαριστημένοι. ....

    σε κάποια είμαστε ούνα φάτσα ούνα ράτσα... ε ας έχουμε το μυαλό να ξεχωρίσουμε, να κρατήσουμε και να αντιγράψουμε ίσως αυτά που αξίζουν...

  2. #22
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι θα αποκτησουμε Βιομηχανια Τουρκιας...
    φθηνα εργατικα "χερια", μηδενικη ποιοτητα, μηδενικα δικαιωματα εργαζομενων!!!
    Γερμανικη-Ιταλικη Βιομηχανια δεν θα εχουμε ουτε μετα απο 1000 χρονια!!
    ακόμα και αυτό φαντάζει δύσκολο...
    Παρόλο που πολλοί έχουν σαν παράδειγμα την ανάπτυξη της Τουρκίας, δε βλέπουν το επίπεδο ζωής των πολιτών.... Τέσπα... δεν ξέρω πως θα βγούμε από τα σκ@τ@

  3. #23
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3218
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    που πάμε εμείς;;;
    Πριν μερικές μέρες εδώ στην Πάτρα πέθανε ένας άνθρωπος, γιατί κάποιος είχε παρκάρει παράνομα στην είσοδο του πεζόδρομου στο κέντρο της πόλης, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μπει το ασθενοφόρο στον πεζόδρομο και να τον παραλάβει. Τελικά χάθηκε πολύτιμος χρόνος και ο άνθρωπος αυτός δεν τα κατάφερε. Την επόμενη μέρα, το δημοτικό συμβούλιο έκανε αυτοψία στο συγκεκριμένο σημείο, κάνοντας σύσταση σε κάποιον άλλο οδηγό, που είχε παρκάρει παράνομα στο ίδιο σημείο, για την επικινδυνότητα της πράξης του. Το αποτέλεσμα? Κόντεψε να πλακώσει στο ξύλο το δήμαρχο γιατί "του την είπε".

    Ε, εκεί πάμε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικη αποτιμηση, τα δεντρα που κοπηκαν θελουν πανω 40-50 χρονια για να ξαναγινουν στο ιδιο μεγεθος.
    Συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα, αλλά διαφωνούμε σε ένα βασικό: Την ανάγκη του να φτάσουμε στο μηδέν για να ξεκινήσουμε απ' την αρχή.

    Δεν μπορώ και δεν θέλω να το καταλάβω. Δεν θα μπω σε λεπτομέριες (γιατί είναι 4 παρα δέκα), αλλά από τη δική μου οπτική, αυτό που βλέπω είναι το εξής:

    Σαν νέος μηχανικος για τον οποιοδήποτε λόγο που δεν αφορά αυτό το επιχείρημα, προσπαθώ να μπω στην αγορά εργασίας, μια αγορά που στην καλύτερη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ένα κακό ανέκδοτο. Στη χειρότερη, εφιάλτης. Ναι, θα παλέψω, ναι προφανώς θα προσπαθήσω να βρω/χρησιμοποιήσω/υλοποιήσω/"πουλήσω" κάτι διαφορετικό απ' όσους συναδέλφους δραστηριοποιούνται ήδη στο χώρο, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αντί να παλέψω με όποιον τρόπο μπορώ να σταθώ στα πόδια μου και να κάνω κάτι αξιόλογο, θα πρέπει να περιμένω να καταστραφεί στο σύστημα μας, ώστε να αλλάξει μορφή/λειτουργία, μήπως και έλθει η κάθαρση.

    Άλλωστε ποιος μου εγγυάται ότι όταν θα έρθει η ώρα το σύστημα να αναγεννηθεί από τις στάχτες του, δεν θα στελεχωθεί πάλι από τα ίδια πρόσωπα, τα τρωκτικά αν θες, αντί των άξιων?


  4. The Following 5 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    bimmerm (27-01-13), chrisgiapz3 (27-01-13), Eleni (28-01-13), Stathis (27-01-13), vagmag (27-01-13)

  5. #24
    Εγγραφή
    24-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.454
    Thanked
    1890
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι θα αποκτησουμε Βιομηχανια Τουρκιας...
    φθηνα εργατικα "χερια", μηδενικη ποιοτητα, μηδενικα δικαιωματα εργαζομενων!!!
    Γερμανικη-Ιταλικη Βιομηχανια δεν θα εχουμε ουτε μετα απο 1000 χρονια!!
    λιγα για την τουρκια...
    τρωμε ψωμι.

    αντε μη σε στειλω να κανεις το ραλλυ μετατροπη σ54.

    Εμεις ειμαστε στο 19ο αιωνα. ολες οι γειτονικες χωρες, κουτσα-στραβα προχωρανε.

  6. The Following User Says Thank You to StratosZ4 For This Useful Post:

    spar@ (27-01-13)

  7. #25
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StratosZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λιγα για την τουρκια...
    τρωμε ψωμι.

    αντε μη σε στειλω να κανεις το ραλλυ μετατροπη σ54.

    Εμεις ειμαστε στο 19ο αιωνα. ολες οι γειτονικες χωρες, κουτσα-στραβα προχωρανε.
    αφεντικο αμα τρωμε ψωμι απ την Τουρκια...
    γκ@μει η Τουρκια....χαχαχχαχαχαχααχ
    καλα δεν το λεμε και αναπτυξη να εχεις βιομηχανιες ξενες στην χωρα σου, επειδη εχεις φθηνα εργατικα χερια και μηδενικα εργατικα δικαιωματα!

  8. #26
    Εγγραφή
    24-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.454
    Thanked
    1890
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφεντικο αμα τρωμε ψωμι απ την Τουρκια...
    γκ@μει η Τουρκια....χαχαχχαχαχαχααχ
    καλα δεν το λεμε και αναπτυξη να εχεις βιομηχανιες ξενες στην χωρα σου, επειδη εχεις φθηνα εργατικα χερια και μηδενικα εργατικα δικαιωματα!
    περα απο την πλακα, επειδη συνεργαζομαι με πολλα τουρκικα εργοστασια.

    Οι ανθρπωοι εξελισσονται. Η τουρκια 5 χρονια πριν ηταν αλλη χωρα.
    Κανουν αλματα.

    Βαριεμαι να γραφω τωρα. Ειμαστε 30 χρονια πισω. Ενω πριν μια πενταετια, ειμασταν Ευρωπαιοι και αυτοι βαρβαροι

  9. The Following 3 Users Say Thank You to StratosZ4 For This Useful Post:

    Skyline_IS (27-01-13), spar@ (27-01-13), Thomelef (27-01-13)

  10. #27
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StratosZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    περα απο την πλακα, επειδη συνεργαζομαι με πολλα τουρκικα εργοστασια.

    Οι ανθρπωοι εξελισσονται. Η τουρκια 5 χρονια πριν ηταν αλλη χωρα.
    Κανουν αλματα.

    Βαριεμαι να γραφω τωρα. Ειμαστε 30 χρονια πισω. Ενω πριν μια πενταετια, ειμασταν Ευρωπαιοι και αυτοι βαρβαροι
    Δεν αντιλεγω αλλα οτι ανταλλακτικο/προιον εχω δει κατασκευασμενο στην Τουρκια ειναι λιγο χειροτερο απο Κινεζικο!
    αλλα σιγουρα εχω δει διαφορετικα πραγματα απ αυτα που ασχολεισαι Στρατο!
    Καμια Τουρκαλα θα μου φερεις?

  11. #28
    Εγγραφή
    24-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.454
    Thanked
    1890
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλεγω αλλα οτι ανταλλακτικο/προιον εχω δει κατασκευασμενο στην Τουρκια ειναι λιγο χειροτερο απο Κινεζικο!
    αλλα σιγουρα εχω δει διαφορετικα πραγματα απ αυτα που ασχολεισαι Στρατο!
    Καμια Τουρκαλα θα μου φερεις?
    Δεν ειμαι προαγωγος φιλαρακι.
    Το χω κανει και αυτο για συμπληρωμα εισοδηματος, αλλα κομμενα τα μπερεκετια

    (αναθεμα αν κτλβς)


    στη δικια μου δουλεια, εχω πελατες που ζητανε ποιοτητα. τα πραγματα αληθεια εχουν αλλαξει. ειναι τεραστια δυναμη.

    παντως για να δειτε ποσο μπουφοι ειμαστε, εχουμε χωρες σαν την τουρκια, βουλγαρια και ρουμανια διπλα μας και η κυβερνηση πουλαει νταηλικι και βαζει τη θηλεια στο λαιμο ολων των ελ. επαγγελματιων.

    χωρα συνταξιουχων θα καταντησει η ελλαδα

  12. The Following 5 Users Say Thank You to StratosZ4 For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (27-01-13), S8N (27-01-13), Skyline_IS (27-01-13), spar@ (27-01-13), vagmag (27-01-13)

  13. #29
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StratosZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειμαι προαγωγος φιλαρακι.
    Το χω κανει και αυτο για συμπληρωμα εισοδηματος, αλλα κομμενα τα μπερεκετια

    (αναθεμα αν κτλβς)


    στη δικια μου δουλεια, εχω πελατες που ζητανε ποιοτητα. τα πραγματα αληθεια εχουν αλλαξει. ειναι τεραστια δυναμη.

    παντως για να δειτε ποσο μπουφοι ειμαστε, εχουμε χωρες σαν την τουρκια, βουλγαρια και ρουμανια διπλα μας και η κυβερνηση πουλαει νταηλικι και βαζει τη θηλεια στο λαιμο ολων των ελ. επαγγελματιων.

    χωρα συνταξιουχων θα καταντησει η ελλαδα
    Αφεντικο οτι πεις...

  14. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    StratosZ4 (27-01-13)

  15. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StratosZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    περα απο την πλακα, επειδη συνεργαζομαι με πολλα τουρκικα εργοστασια.

    Οι ανθρπωοι εξελισσονται. Η τουρκια 5 χρονια πριν ηταν αλλη χωρα.
    Κανουν αλματα.

    Βαριεμαι να γραφω τωρα. Ειμαστε 30 χρονια πισω. Ενω πριν μια πενταετια, ειμασταν Ευρωπαιοι και αυτοι βαρβαροι
    @@ ευρωπαίοι είμασταν τότε, @@ είμαστε και τώρα. νεάτερνταλ είμαστε, με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας.

    στάθη...οκ. πολύ ωραίο παράδειγμα τα δέντρα, αλλά τα δέντρα του σπιτιού σου είναι άμεσα συνδεδεμένα με σένα, όπως επίσεις και το γεγονός είναι στο σπίτι σου και τα κάνεις ότι θες...

    τι γίνεται στην περίπτωση που τα δέντρα είναι έξω απο τις αυλές 10 σπιτιών, είναι έτοιμα να πέσουν, και ο μόνος που καταλαβαίνει ότι πρέπει να πληρωθεί κάποιος για να τα καθαρίσει είσαι εσύ ενώ όλοι οι άλλοι αδιαφορού???

    στο τέλος, κάνεις ή δεν κάνεις τον μλκ να πληρώσεις εσύ το μάρμαρο, με είτε πληρώνοντας έναν μάστορα, είτε με το να ανέβεις εσύ ο ίδιος???

    στο σπίτι του ο καθένας είναι νυκοκοίρης, και το αποτέλεσμα φαίνεται για το πόσο νυκοκοίρης είναι τελικά. το πρόβλημα όμως, είναι έξω απο το σπίτι μας, δυστηχώς, όπου εκεί είμαστε τελείως αδύναμοι...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Skyline_IS (27-01-13), vagmag (27-01-13)

Σελίδα 3 από 200 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP