Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: [E36]Πιθανη αγορα obc

  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή [E36]Πιθανη αγορα obc

    Εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα καποια ικανοποιητικη απαντηση στο ερωτημα μου.Βρηκα μια αρκετα καλυ ευκαιρα για το μεγαλο board computer αλλα ειναι απο αγγλια.Μπορω να αλλαξω τα μιλια σε χλμ καθως και την καταναλωση σε λιτρα ή τζαμπα θα το παρω?

  2. #2
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το μεγαλο με τα πολλα κουμπια θελει 4 ωρες καλωδιωση και ειναι μεγαλος μπελας για τον ηλεκτρολογο.και εδω βρισκεις με κανα 80 ευρω αλλα χρειαζεσαι και τα 2 φις.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14074
    Rides
    1

    Cool

    Δεν ξέρω πόσο μπελάς είναι... (έχω ακούσει μεγάλος)
    Το σίγουρο είναι ότι εδώ έχει ένα καλό DIY https://www.bmw-driver.net/forum/showthread.php?t=20821

    Step by step δεν θα είναι δύσκολο





  4. #4
    Εγγραφή
    16-04-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    201
    Thanked
    172
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι μπορεις να τα αλλαξεις οπως επισης και τη γλωσσα.τι μοντελο ειναι το αμαξι σου;
    M52B28 POWER

  5. #5
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MIKEN636 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι μπορεις να τα αλλαξεις οπως επισης και τη γλωσσα.τι μοντελο ειναι το αμαξι σου;

    12/97 ειναι..
    Τα βρηκα ολα κομπλε οθονη,καλωδιωσεις,αισθητηρ ες κλπ σε καλη τιμη και σκεφτομαι να το χτυπησω..Απλα δεν ξερω αν αλλαζουν οι καταναλωσεις σε λιτρα για αυτο ειμαι λιγο επιφυλακτικος..


    Θα προσπαθησω να το κανω μονος αλλα δεν τα παιρνω ολα πακετο με το σχεδιαγραμμα και τσουπ στον ηλεκτρολογο..

  6. #6
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    12/97 ειναι..
    Τα βρηκα ολα κομπλε οθονη,καλωδιωσεις,αισθητηρ ες κλπ σε καλη τιμη και σκεφτομαι να το χτυπησω..Απλα δεν ξερω αν αλλαζουν οι καταναλωσεις σε λιτρα για αυτο ειμαι λιγο επιφυλακτικος..


    Θα προσπαθησω να το κανω μονος αλλα δεν τα παιρνω ολα πακετο με το σχεδιαγραμμα και τσουπ στον ηλεκτρολογο..
    Αυτ που θελεις αλλαζουνε πολυ ευκολα.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα καποια ικανοποιητικη απαντηση στο ερωτημα μου.Βρηκα μια αρκετα καλυ ευκαιρα για το μεγαλο board computer αλλα ειναι απο αγγλια.Μπορω να αλλαξω τα μιλια σε χλμ καθως και την καταναλωση σε λιτρα ή τζαμπα θα το παρω?
    Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει τις αλλαγές που θέλεις αλλα ξέρω ότι θα σου κοστίσει παραπάνω απ'ότι φαντάζεσαι γιατί έχει πολύ δουλειά και πολύ ξήλωμα και καλωδίωση... + ότι χρειάζεται 2 φίσες νομίζω και άλλους 2 αισθητήρες αν δεν κάνω λάθος που ανεβάζουν την τιμή και συνολικά έβγαινε γύρω στα 160 ευρώ χωρίς τη δουλειά του ηλεκτρολόγου... Ήθελα κι εγώ να το βάλω αλλά μ'αυτά που άκουσα λέω μετά δεν γ@μιεται και το παράτησα...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λίγο αργά απάντησες ρε συ Ηλία !

    Πάντως δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα περιγράφεις.

    Αν έχεις το αναλογικό ρολογάκι θες αισθητήρα θερμοκρασίας και 2-3 πρόσθετα καλωδιάκια.

    Αν έχεις το 7κουμπο πάνω δεν θες επιπλέον αισθητήρες.

    Όταν θες 18κουμπο OBC, ψάχνεις στο ebay και να περιλαμβάνει οποσδήποτε και τις 2 φύσες και αν είναι δυνατόν παίρνεις και άλλη φλασιέρα με το κουμπάκι του OBC.

    Tην εργασία φυσικά και μπορείς να την κάνεις μόνος σου, υπάρχουν άπειρα DIY.

    Kαι δεν είναι απαραίτητο να πάει 160¤. Εμένα πήγε 75¤ όλα (ήμουν κ λίγο κωλόφαρδος γιατί ψώνισα από δημοπρασία στο EBAY).


    Kαι ενημερωτικά, ναι, αλλάζουν οι ενδείξεις σε km/lt από MPG με ένα απλό κουμπάκι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 02-04-13 στις 09:26
    Ε36 M44Β19

  9. The Following User Says Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    BILL007 (02-04-13)

  10. #9
    Εγγραφή
    29-11-12
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    549
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επαναφερω το θεμα καθως ενδιαφερομαι να εγκαταστησω το ΟΒC με τα 18 κουμπια (με τον υπολογιστη ταξιδιου).Καταρχην το αυτοκινητο μου ειναι του 95 οποτε ειναι OBD 1 (δεν ξερω αν παιζει ρολο).Επισης το αμαξι εχει επανω το OBC με τα 7 κουμπια, που δειχνει θερμοκρασια περιβαλλοντος και ωρα.Θα δουλεψει σε εμενα ο υπολογιστης ταξιδιου ή επειδη ειναι OBD 1 δεν γινεται;Επισης ξερει καποιος το κοστος του ηλεκτρολογου για να το περασει;

  11. #10
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα δουλέψει. Δύσκολα θα βρεις ηλεκτρολόγο που να ξέρει να το κάνει. Και αν ξέρει το κόβω να σου ζητάει κανά 150¤. Συμφέρει μόνος σου.
    Ε36 M44Β19

  12. The Following User Says Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    JimE36 (27-02-14)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP