Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: [E36] Ράγισμα στο στήριγμα της μηχανής

  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή [E36] Ράγισμα στο στήριγμα της μηχανής

    Πριν μερικές μέρες κι ενώ είχαμε σηκώσει το αυτοκίνητο στο συνεργείο, παρατηρήσαμε πως το ένα στήριγμα της μηχανής μάλλον η βάση δηλαδή, έχει ένα σχίσιμο - ράγισμα. Είναι το Νο 2 από την παρακάτω φωτό:

    https://bmwfans.info/parts/catalog/E...ension_damper/

    Πληροφορήθηκα πως το συγκεκριμένο κομμάτι είναι φτηνό για να το πάρει κανείς καινούργιο (περίπου 35 ευρώ) και απ' ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο συμβάν δεν είναι κάτι το ασυνήθιστο σε αυτό το μοντέλο. Επειδή ήδη αισθάνομαι ψιλοηλίθιος και μόνο που το αναφέρω ότι ράγισε το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν μου φαίνεται λογικό να πάω να βάλω το ίδιο πάλι σε καινούργιο και να κρεμάσει το μοτέρ κάποια στιγμή από μια τόσο χαζή ζημιά.

    Θέλω λοιπόν την βοήθεια σας στο εξής: Υπάρχει κάποιο aftermarket προϊόν για την αντικατάσταση του κι αν όχι, είναι εφικτό να κολληθεί αλλά κυρίως να ενισχυθεί το υπάρχον και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οι βάσεις μηχανής (εάν είναι αυτό) είναι αναλώσιμα. Προτείνω να την αλλάξεις, με το γνήσιο ανταλλακτικό. Εξ΄άλλου δεν είναι και αφύσικο ύστερα απο 14 + χρόνια να θέλει άλλαγμα. Φυσιολογικότατο είναι..........

  3. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    Thomelef (10-03-10)

  4. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ήδη αισθάνομαι ψιλοηλίθιος και μόνο που το αναφέρω ότι ράγισε το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν μου φαίνεται λογικό να πάω να βάλω το ίδιο πάλι σε καινούργιο και να κρεμάσει το μοτέρ κάποια στιγμή από μια τόσο χαζή ζημιά.

    Θέλω λοιπόν την βοήθεια σας στο εξής: Υπάρχει κάποιο aftermarket προϊόν για την αντικατάσταση του κι αν όχι, είναι εφικτό να κολληθεί αλλά κυρίως να ενισχυθεί το υπάρχον και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;
    Μπακαλικα μπακαλικα θα σου πω τα εξης
    Να ξερεις κατι ...οταν κατι ζοριζεται και ραγιζει ή σπαει ,οταν εμεις το αλλαζουμε με κατι ανθεκτικοτερο ...δεν σημαινει οτι εξαφανιστηκαν και οι δυναμεις και οι καταπονησεις που δεχοταν! Υπαρχουν, ειναι ακομα εκει! Απλα τωρα καταπονουν καποιο αλλο κοματι...Πιθανοτατα το πλαισιο σου!
    Α και κατι σιγουρο... μολις βαλεις την ισχυροτερη βαση που λες, να ξερεις οτι θα την ακουσουν οι υπολοιπες!

    Δεν ειναι δα και τοσο παραλογο να υπαρχουν φθορες σε αυτοκινητα τοσων χρονων!

    υ.γ Δεν εχεις τρακαρει ποτε? ειτε εσυ ειτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης?

  5. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Thomelef (10-03-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπακαλικα μπακαλικα θα σου πω τα εξης
    Να ξερεις κατι ...οταν κατι ζοριζεται και ραγιζει ή σπαει ,οταν εμεις το αλλαζουμε με κατι ανθεκτικοτερο ...δεν σημαινει οτι εξαφανιστηκαν και οι δυναμεις και οι καταπονησεις που δεχοταν! Υπαρχουν, ειναι ακομα εκει! Απλα τωρα καταπονουν καποιο αλλο κοματι...Πιθανοτατα το πλαισιο σου!
    Α και κατι σιγουρο... μολις βαλεις την ισχυροτερη βαση που λες, να ξερεις οτι θα την ακουσουν οι υπολοιπες!

    Δεν ειναι δα και τοσο παραλογο να υπαρχουν φθορες σε αυτοκινητα τοσων χρονων!

    υ.γ Δεν εχεις τρακαρει ποτε? ειτε εσυ ειτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης?
    Σωστοτατα!!!! καλυτερα να κοβει η βαση (εστω και καθε 14 χρονια) παρα κατι αλλο....

  7. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Thomelef (10-03-10)

  8. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα με όλους σας παιδιά.
    Ειδικά τέτοια μέρη του αυτοκινήτου πρέπει
    να μπαίνουν τα μαμά. Γιατί; Γιατι απλά είναι
    τα πιο κατάλληλα. Από που φαίνεται αυτό;;;
    Από το ότι άντεξε 14 χρόνια. Τπτ δεν είναι
    αθάνατο.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  9. #6
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπακαλικα μπακαλικα θα σου πω τα εξης
    Να ξερεις κατι ...οταν κατι ζοριζεται και ραγιζει ή σπαει ,οταν εμεις το αλλαζουμε με κατι ανθεκτικοτερο ...δεν σημαινει οτι εξαφανιστηκαν και οι δυναμεις και οι καταπονησεις που δεχοταν! Υπαρχουν, ειναι ακομα εκει! Απλα τωρα καταπονουν καποιο αλλο κοματι...Πιθανοτατα το πλαισιο σου!
    Α και κατι σιγουρο... μολις βαλεις την ισχυροτερη βαση που λες, να ξερεις οτι θα την ακουσουν οι υπολοιπες!

    Δεν ειναι δα και τοσο παραλογο να υπαρχουν φθορες σε αυτοκινητα τοσων χρονων!

    υ.γ Δεν εχεις τρακαρει ποτε? ειτε εσυ ειτε ο προηγουμενος ιδιοκτητης?
    Εγώ δεν το χω και πολύ καιρό αλλά μετά που το πήρα και το τσεκάραμε με την ησυχία μας με τον μηχανικό μου που είναι και ξάδερφος μου, είδαμε πως πέραν από μπαρούλες το αμάξι δεν έχει φάει κάποιο σοβαρό χτύπημα. Σχεδόν παντού έχει το εργοστασιακό χρώμα, αλλά και από κάτω δεν χρειάζεται να είναι κάποιος σχετικός για να καταλάβει πως το αμάξι δεν έχει αγγιχτεί ποτέ ούτε κι έχει αλλαχτεί ποτέ τίποτα.

  10. #7

    Προεπιλογή

    μπαρουλες? τι εννοεις? Τραβερσες προφυλακτηρα?

  11. #8
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λέτε. Θα ήθελα όμως να παρακαλέσω να ξαναδείτε το link που έβαλα στο πρώτο post. Δεν τα παίξε η γνωστή βάση της μηχανής, αλλά το στήριγμα της. Να ξαναπώ ότι αυτό το κομμάτι δεν έσπασε αλλά έχει ένα ράγισμα. Να είχε μια κάποια ελαστικότητα για να απορροφά κραδασμούς, ώστε να μην την πληρώνουν κάποια άλλα κομμάτια το καταλαβαίνω και είναι απολύτως φυσιολογικό, όμως ένα απλό σχίσιμο πιστεύω πως προήλθε από τον χρόνο και την χρήση δεν απορρόφησε κάποιο γερό χτύπημα ας πούμε, γιατί αλλιώς θα είχε σπάσει (είναι εντελώς κούφιο). Με το απλο σχίσιμο σε ένα μονοκόμματο κομμάτι σίδερο, δεν απορρόφησε απολύτως τίποτα. Ως τώρα μπορεί και να είμαι λάθος σε αυτά που λέω αλλά δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Σημασία έχει το εξής. Η κανονική βάση της μηχανής που είναι για να απορροφά τους κραδασμούς (που είναι από καουτσούκ ή ότι άλλο είναι), όταν χαλάσει και δημιουργηθεί τζόγος θα με προειδοποιήσει πολύ πιο νωρίς, με το τρέμουλο της μηχανής που θα δημιουργηθεί και θα έχω όλον τον καιρό να πάω να την αλλάξω, όπως και είναι το σωστό. Αν όμως σπάσει αυτό το κομμάτι (και όχι απλά ραγίσει), που είναι στήριγμα στην ουσία, όταν πηγαίνω με μεγάλη ταχύτητα, τότε αρχίζουμε και μιλάμε για άκρως επικίνδυνες καταστάσεις και θέλω να τις αποφύγω.

    Και πάμε ξανά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω αυτό το κομμάτι κατά πολύ ισχυρότερο;

  12. #9
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπαρουλες? τι εννοεις? Τραβερσες προφυλακτηρα?
    Μπαρούλες λέμε τα μικρά λακουβάκια στην λαμαρίνα από μικροχτυπήματα. Μάλλον μόνο εμείς το λέμε έτσι.

  13. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάμε ξανά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω αυτό το κομμάτι κατά πολύ ισχυρότερο;
    Πηγαινε σε ενα μηχανουργειο να φτιαξεις μια...αν επιμενεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαρούλες λέμε τα μικρά λακουβάκια στην λαμαρίνα από μικροχτυπήματα. Μάλλον μόνο εμείς το λέμε έτσι.
    Σορρυ δεν το εχω ξανακουσει

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP