Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: [E36] Ράγισμα στο στήριγμα της μηχανής

  1. #11
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαινε σε ενα μηχανουργειο να φτιαξεις μια...αν επιμενεις


    Σορρυ δεν το εχω ξανακουσει
    Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ, απλώς θα ήθελα να δω μήπως το χει ξανακάνει και κάποιος άλλος, ίσως σε περίπτωση αύξησης της ιπποδύναμης ας πούμε, να αντικαθίσταται με κάποιο άλλο πιο γερό κομμάτι. Σε μένα μπορεί να άντεξε 14 χρόνια, αλλά σε κάποιον άλλο τουρμπάτο ας πούμε, να κόβει κάθε λίγο και λιγάκι.

  2. #12
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαρούλες λέμε τα μικρά λακουβάκια στην λαμαρίνα από μικροχτυπήματα. Μάλλον μόνο εμείς το λέμε έτσι.
    Φίλε πράγματι, αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο φαναρτζο-λεξιλόγιο, τουλάχιστον που να υποδηλώνει 'λακουβάκια στη λαμαρίνα από μικρο-χτυπήματα'.

    Όπως λες, μάλλον μόνο εσύ με το ξάδερφό σου το λέτε έτσι...

  3. #13
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βαλάντη το οτι είναι κούφιο πίστεψε με το κάνει ανθεκτικότερο απο ότι αν ήταν συμπαγές (επιφανειακή ροπή αδρανείς εεε Σπύρο???).

    Το να φτιάξεις κατι τέτοιο σε μηχανουργείο και να γίνει σωστή δουλειά πίστεψε με... δεν θες να μάθεις κόστος...

    Το οτι αστόχησε αυτό και όχι κάποιο άλλο κομματι δεν είναι παράδοξο. Σκοπός είναι να αστοχούν αυτά και όχι το πλαίσιο...

  4. The Following 4 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    BILL007 (20-05-13), Dimzan (11-03-10), m-power_01 (11-03-10), Thomelef (10-03-10)

  5. #14
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε πράγματι, αυτή η λέξη δεν υπάρχει στο φαναρτζο-λεξιλόγιο, τουλάχιστον που να υποδηλώνει 'λακουβάκια στη λαμαρίνα από μικρο-χτυπήματα'.

    Όπως λες, μάλλον μόνο εσύ με το ξάδερφό σου το λέτε έτσι...
    Μια μικρή off topic διόρθωση. Αυτήν την λέξη την χρησιμοποιούν όλοι εδώ Χανιά και νομίζω σε όλη την Κρήτη και είναι και πολύ κοινή μάλιστα. Προφανώς είναι του Κρητικού λεξιλογίου.

  6. #15
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλάντη το οτι είναι κούφιο πίστεψε με το κάνει ανθεκτικότερο απο ότι αν ήταν συμπαγές (επιφανειακή ροπή αδρανείς εεε Σπύρο???).

    Το να φτιάξεις κατι τέτοιο σε μηχανουργείο και να γίνει σωστή δουλειά πίστεψε με... δεν θες να μάθεις κόστος...

    Το οτι αστόχησε αυτό και όχι κάποιο άλλο κομματι δεν είναι παράδοξο. Σκοπός είναι να αστοχούν αυτά και όχι το πλαίσιο...
    Δεν αντιλέγω. Προφανώς όμως δεν είναι όσο ανθεκτικό θα έπρεπε κατ εμέ. Μάλλον θα καταλήξω να βάλω την ίδια ε;

  7. #16
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Την αντίστοιχη βάση στο 46άρι μου την έχω φτιάξει χειροποίητη.Γίνετε δεν είναι τίποτα το δύσκολο,αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος εγώ θα σου πρότεινα απλά να πας να την αλλάξεις με μια αντίστοιχη καινούργια και τέλος.

  8. #17
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αντίστοιχη βάση στο 46άρι μου την έχω φτιάξει χειροποίητη.Γίνετε δεν είναι τίποτα το δύσκολο,αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος εγώ θα σου πρότεινα απλά να πας να την αλλάξεις με μια αντίστοιχη καινούργια και τέλος.
    Θα με ενδιέφερε να μάθω τον λόγο που το έκανες. Όντως δεν πρέπει να είναι και τίποτα το δύσκολο. Έχω και γνωστό που είναι πολυ γάτα σε τέτοιες κατασκευές και μπορώ να την φτιάξω τζάμπα, απλώς θα είναι λίγο παραπάνω ταλαιπωρία για μένα. Να πάω να μου την βγάλουν και να του την πάω να μου φτιάξει άλλη και μετά ξανά πίσω και ίσως πάρει αρκετό χρόνο και δεν μου περισσεύει. Τουλάχιστον αν μπορούσα να έχω μια ιδέα πως αυτό το φαινόμενο δεν είναι συχνό, τότε να πω πως απλά έτυχε και να πάω να βάλω μια καινούργια να τελειώνει το θέμα. Απλώς προσπαθώ να ζυγίσω τα πράγματα παίρνωντας υπ όψιν τον χρόνο, το κόστος (μικρό και στις 2 περιπτώσεις), αλλά κυρίως την δική μου ασφάλεια, όπως και αυτών που μπαίνουν μέσα. Με βάση το τελευταίο, βάζω σε δεύτερη μοίρα τον αν θα πάρει το σασί σε κάποιο γερό χτύπημα (μακριά από εμάς).

  9. #18
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα με ενδιέφερε να μάθω τον λόγο που το έκανες. Όντως δεν πρέπει να είναι και τίποτα το δύσκολο.
    Δες το γκαράζ μου και αν δε καταλάβεις θα σου εξηγήσω

  10. #19
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    232
    Thanked
    103
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οκ μάλλον κατάλαβα. Μπορεί στο μέλλον να κάνω κι εγώ κάτι αντίστοιχο οπότε ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ξεμπερδεύω από τώρα με ότι μπορώ, τι λες κι εσύ; Μεταξύ μας.. Αυτό το στήριγμα δεν είναι για να αντέχει πολλά πολλά ε;

  11. #20
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλέγω. Προφανώς όμως δεν είναι όσο ανθεκτικό θα έπρεπε κατ εμέ. Μάλλον θα καταλήξω να βάλω την ίδια ε;
    Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να πας σε χειροποίητες. Είναι μια αξιόπιστη αλλά ακριβή λύση. Αν πήγαινες σε πολύ ανθεκτικό αλουμήνιο το κόστος θα ήταν μεγάλο για χειροποίητη. Στο λέω γιατί έχω μηχανουργείο και ξέρω περίπου το κόστος κατασκευής απο μονομπλόκ αλουμήνιο.

    Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις τουρμπίσματα και τέτοια πράγματα τότε η μόνη λύση είναι η εργοστασιακή. Απλά μετά απο κάποια χρόνια είναι λογικό να κόψει βάσεις σε κάποια απότομη αλλαγή. Εγώ είχα κόψει την μια βάση του διαφορικού με το 316. Αν είχα περισσότερα κυβικά με τον βανδαλισμό που του έκανα κάθε μέρα θα είχα κόψει και τίποτα άλλο.

    Το κόστος της εργοστασιακής δεν είναι μεγάλο. Είναι η ταλαιπωρία στο να την βάλεις. Αν στο μέλλον πάς για τουρμπίσματα και τέτοια τότε φτιάχνεις μια με την ευκαιρία πο θα κατέβει και η μηχανή...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP