Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 80

Θέμα: Μια βοηθεια παρακαλω

  1. #11
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι δε στα άλλαξε από μόνος του αλλά σε ενημέρωσε πρώτα σημαίνει ότι δεν περιμένει να στα φάει απλά σε ενημερώνει.

    Ίσως όντως να είναι βρώμικο και να θέλει αλλαγή.
    Συμφωνω σχεδον.

    Οταν ομως μου λεει "ασε τι σου λεει η αντιπροσωπεια, δεν ξερουν τι τους γινεται", και οτι τα λαδια πρεπει να τα αλλαζω καθε 10.000 χλμ, καπως μου φαινεται. Και χωρις να με ξερει....

    Και οταν του λεω οτι καλα, για τα λαδια ο καθενας εχει την δικη του επιχειρηματολογια, μου λεει οτι με τοση κινηση χρειαζεται συχνη αλλαγη.
    Του λεω κατευθειαν οτι τα χιλομετρα τα εχω κανει στην εθνικη, και πηγε να φαει τσιχλα.

    Τους εξυπνακηδες, που θεωρουν οτι τον εαυτο τους γκουρου, δεν τους μπορω καθόλου...

  2. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    nikos1400 (04-01-13)

  3. #12
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    & btw, θες 80 ευρω για λαδια και για το φιλτρο τους
    Και αλλα 80 για το φιλτρο αερα. Το οποιο κοστιζει 15-20 ευρω.


    Αυριο το πρωι εχω ραντευου να το παω....

    Φοβαμαι πως θα το κανω οπως το ανεκδοτο με το γρυλο στο τελος.
    Θα παω το πρωι, θα τον βρισω και θα φυγω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntinos : 03-01-13 στις 16:58

  4. The Following 3 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    ghost-rider (03-01-13), katsaraios (03-01-13), ZWMZ (04-01-13)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαδια και φιλτρο λαδιου θα ζητησω να μουαλλαξουν, και να κανουν τον προβλεπομενο ελεγχο. Φρενα, υγρα κλπ.

    Θα τους δωσω στρογγυλα 80 ευρω, το οποιο και θα συμφωνηθει πριν αρχισουν.

    Το φιλτρο θα το δω μονος μου και θα αμα μου φερει αηδια, το αλλαζω σε δευτερο χρονο (φανταζομαι δεν χρειαζεται και καμια επιστημη)
    Ο αμαξακι δεν κυκλοφορει σε κινηση, το 70% τα εχει κανει στην παραλιακη μετα την Βαρκιζα, το πολυ πολυ να εχει πιασει (το φιλτρο) λιγο αλμυρα
    Δεν ειναι δυσκολο Ντινο, αν δεν μπορεις (που δεν νομιζω) ελα απο εδω να το αλλαξουμε μαζι. Με μικρη επιβαρυνση απο αυτα τα νοστιμα που φτιαχνεις, σου στελνω τον σπαρο κατ'οικον

  6. The Following 2 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (03-01-13), ntinos (03-01-13)

  7. #14
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ντινο μισο ρε φιλε,πες τι αμαξι ειναι για αν ειναι καποιο που θελει 4λιτρα λαδι και τα 80 πολλα ειναι!Δεν ειναι δα και Η ΤΕΧΝΗ για να αλλαξεις λαδια και φιλτρο σε αμαξι!Τεχνη θελει για να αλλαξεις την λαμπα σε Fiat Panda,νταξ,συμφωνο,αλλα οχι για λαδια.Γιατι?
    Γιατι 4lt x 8E =32E
    1 x 6e =6E
    + _____
    38E και καθαρησες!

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  8. The Following User Says Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    ntinos (03-01-13)

  9. #15
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον αυτό
    Η BMW δεν ξέρει καθέ πότε θέλει αλλαγή το φίλτρο αέρος αλλά ξέρει ο μάστορας
    Λες και μένετε στη Σαχάρα ρε παιδιά.

    Καλό είναι να τα αλλάξεις τα λάδια.
    Είσαι σίγουρος όμως ότι αυτός κάνει σωστή δουλειά ?
    Είτε πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία είτε πάρε λάδι + φίλτρο και άλλαξέ τα μόνος σου.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    ntinos (03-01-13), Ptboul (04-01-13)

  11. #16
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ντινο μισο ρε φιλε,πες τι αμαξι ειναι για αν ειναι καποιο που θελει 4λιτρα λαδι και τα 80 πολλα ειναι!Δεν ειναι δα και Η ΤΕΧΝΗ για να αλλαξεις λαδια και φιλτρο σε αμαξι!Τεχνη θελει για να αλλαξεις την λαμπα σε Fiat Panda,νταξ,συμφωνο,αλλα οχι για λαδια.Γιατι?
    Γιατι 4lt x 8E =32E
    1 x 6e =6E
    + _____
    38E και καθαρησες!
    Opel corsa 1.3 diesel. Υπαρχει προβλημα ΦΙΛΕ ???










    Ειμαι "υποχρεωμενος" να το παω σε αντιπροσωπια ή εξουδιοδοτημενο λογω της εγγυησης.... (εχει 4 χρονια ακομα)

  12. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (03-01-13)

  13. #17
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα ΟΧΙ ΦΙΛΕ!!!!!
    και γω εχω ενα caddy!!!!

    E αν ειναι για την εγγυηση διαλεξε το εξουσιωδοτημενο που θα σου κανει αυτα που θα του πεις ΚΑΙ με σφραγιδα!

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  14. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Opel corsa 1.3 diesel. Υπαρχει προβλημα ΦΙΛΕ ???










    Ειμαι "υποχρεωμενος" να το παω σε αντιπροσωπια ή εξουδιοδοτημενο λογω της εγγυησης.... (εχει 4 χρονια ακομα)
    Σε opel agila b πάντως που υπάρχει στην οικογένεια και το πάω εγώ για σέρβις, αλλαγή φίλτρου αέρα έχει κάθε 30.000 χλμ ή ανα 2 σέρβις.
    Το θέμα είναι ότι τα 80 ευρώ που σου ζητάνε για την αλλαγή του είναι γελοιωδώς πολλά, κανα 50αρι μου κοστίζει εμένα.

    Γενικά, 60.000χλμ είναι πολλά για αλλαγή φίλτρου αέρα, αλλά και 30.000 ίσως και να΄ναι λίγα. Όπως σου είπαν τα παιδιά, τσέκαρε την κατάστασή του και αν δεν έχει τίποτα τρελό, φύσα το λίγο και είσαι οκ, αλλιώς άλλαξέ το.

    Πάντως, κι εγώ έχω 5ετη εγγύηση στο agila αλλά από φέτος (3 έτος) δεν το ξαναπάω σε εξουσιοδοτημένο, γιατί τα χρήματα που ζητάνε είναι αστεία πραγματικά.
    80-90 ευρώ μου είπαν για αλλαγή λαδιού με φίλτρο, όταν το GM 5-30 λάδι (αυτό αποκλειστικά βάζουν στην opel) κοστίζει το βρίσκω με 7 ευρώ το λίτρο.
    Πήγα λοιπόν σε μάστορα στη γειτονιά μου και με 45 ευρώ άλλαξα λάδια και φίλτρο (της opel) και τέλος.
    Μέχρι τα 2 έτη που είναι η γενική εγγύηση και καλύπτονται τα πάντα, καλό είναι να πάει κάποιος σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
    Αλλά αν είναι για να'χω 2-3 χρόνια εγγύηση παραπάνω να κοστίσει το opelακι πιο πολύ κι απ'τη bmw, δεν πειράζει θα το ρισκάρω.
    Έτσι κι αλλιώς μετά τα 2 χρόνια μόνο σοβαρές βλάβες του κινητήρα καλύπτονται, τίποτ'άλλο. Ε, ένα αμάξι που συντηρείται σωστά τι να πάθει πια μέσα σε 5 χρόνια, να βαρέσει μπιέλες?
    Κι αν βαρέσει τις βάρεσε, απ'το να βαράω εγώ κάθε φορά με τις υπερκοστολογήσεις των εξουσιοδοτημένων το προτιμάω.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  15. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε συμφορουμιτη σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο να διαβασεις το νημα στην κατηγορια της συντηρησης που ανοιξα χωρις να εχω πεμβε...

    Αφτασα λοιπον τα 30.000 χλμ.

    Λεει ο κατασκευστης:

    30.οοο λαδια φιλτρο (μικρο σερβις)
    60.οοο λαδια φιλτρο και διαφορα αλλα (μεγαλο σερβις)
    -----------------------------

    Στα 15.οοο αλλαξα λαδια φιλτρο. Παιρνω τηλεφωνο για ραντεβου σημερα σε καποιο συνεργειο (οχι αντιπροσωπια) και μου λεει λαδια/φιλτρο λαδιου/φιλτρο αερος "καποια αλλα πραγματακια", κοστος 160 ευρω στο περιπου.

    Του λεω εγω θελω μονο λαδι & φιλτρο αερος.
    Μου λεει οτι μην ακους τι λεει η αντιπροσωπια, "θα σου δειξω την μπιχλα που θα εχει το φιλτρο αερος, και θα μου πεις μετα"

    Στο καπακι τηλεφωνω στην αντιπροσωπια, και στη ερωτηση τι χρειαζεται να κανω στα 30000χλμ (ενα χρονο) μου λενε λαδι+φιλτρο.

    Στην ερωτηση μου "φιλτρο αερος"?, μου απαντησαν πως αυτο αλλαζει στα 60.000

    Κοστος αλλαγης λαδι/φιλτρο 80 ευρω.

    Επειδη δεν χρωσταω +80 ευρω, τι λετε να πραξω ?
    Ντίνο,

    η συχνότητα αλλαγής του φίλτρου αέρος εξαρτάται αποκλειστικά από τις συνθήκες χρήσης του αυτοκινήτου σου. Η αντιπροσωπεία φυσικά δεν μπορεί να γνωρίζει αν εσύ το χρησιμοποιείς σε χωματόδρομους ή μόνο στην ε.ο., οπότε βάζουν ένα νούμερο χιλιομέτρων που βγαίνει από στατιστικές service εκατοντάδων αυτοκινήτων από διάφορους τρόπους και συνθήκες χρήσης.
    Η επιλογή είναι δική σου. Άλλωστε η αλλαγή φίλτρων δεν κάνει ποτέ και πουθενά κακό πέραν της τσέπης σου (αν όντως δεν χρειάζεται)

    Συνήθως οι ευσυνείδητοι επισκευαστές (πέραν των αντιπροσωπειών) βγάζουν το φίλτρο και το φυσάνε και από την εμπειρία τους κρίνουν αν θέλει αλλαγή ή αρκεί το φύσημα (το φύσημα επίσης ποτέ δεν κάνει κακό και είναι και δωρεάν)

  16. The Following 6 Users Say Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    Bitz (03-01-13), Eleni (03-01-13), nikos1400 (04-01-13), Nino (03-01-13), Panos 316T (03-01-13), Ptboul (04-01-13)

  17. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ειμαι "υποχρεωμενος" να το παω σε αντιπροσωπια ή εξουδιοδοτημενο λογω της εγγυησης.... (εχει 4 χρονια ακομα)
    Όχι, δεν ισχύει αυτό.
    Υπάρχει δικαστική απόφαση που λέει ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να πας στην αντιπροσωπεία. Είσαι υποχρεωμένος απλά να πας σε ένα οποιοδήποτε νόμιμο επισκευαστή αυτοκινήτων και να σου σφραγίσει το βιβλίο service.

    Ρίξε μια ματιά εδώ.

  18. The Following 5 Users Say Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (03-01-13), Bitz (03-01-13), Eleni (03-01-13), ntinos (03-01-13), oldcarskickass (03-01-13)

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP