Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 106

Θέμα: settings και ξε-settings...

  1. #11
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε μου, συζητάμε και είναι ενδιαφέρον

    Νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει και με το οδηγικό στυλ.
    Οι μετρήσεις που ανέφερα έχουν να κάνουν με έδαφος<->κάτω μέρος του πλαισίου.
    Δεν μπορώ να αποκαλύψω την πηγή μου, είναι έμπιστη και έμπειρη όμως

    Και με την εργοστασιακά ανάρτηση, πίσω είναι πιο ψηλό από εμπρός
    Η μέτρηση κέντρο τροχού-θόλου δεν λέει όλη την αλήθεια. Είναι ο εύκολος τρόπος να συγκρίνουμε χαμήλωμα αναμεταξύ μας.

    Πλάκα-πλάκα, δεν μετράς όπως είπα να δούμε άν όντως πίσω είσαι πιο χαμηλός ?
    Σωστός εισαι Αλεξ.
    Σωστος ομως και εγω με το σκεπτικο που εγραψα, αφου αναφερόμουν σε μετρησεις απο τη κεντρο της ζαντας μεχρι το φτερό.

    Στην μετρηση κεντρο ζαντας - φτερό το αμαξι ειναι πιο χαμηλό πισω.
    Στην μετρηση κατω μερος πλαισίου - εδαφος το αμαξι ειναι πιο χαμηλό μπροστα.
    M3 CSL

  2. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    alexk (24-12-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Μπραβο σεφακο μου για τις χρησιμες πληροφοριες

    Να τονισω πως οτι εχει να κανει με γεωμετρια και αναρτηση ειναι το πιο δυσκολο μερος στο tuning.

    Στο δρομο αυτες οι λεπτομέρειες δε φαινονται αμεσα στον οδηγο. Μιλαω για διαφορες λεπτων εως μοιρας στις ρυθμισεις. Ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος αν ενα αυτοκινητο εγινε λιγοτερο ή περισσοτερο υποστροφικο απο τη ρυθμιση 30 λεπτων στη αποκλιση.

    Περιπου το ιδιο συμβαινει στη πιστα.
    Μονο με συνεχες διαβασμα τηλεμετριας, σταθερη οδηγηση και παρομοιες συνθηκες πιστας /περιβαλλοντος θα δωσουν συμπερασμα. Επισης η αντιληψη διαφερει απο οδηγο σε οδηγο.

    Για παραδειγμα αν το αυτοκινητο μας ειναι υπερστροφικο στην εισοδο ισως να ευθυνονται η πιεση ελαστικων, το υψος αμαξωματος, η ρυθμιση της αναρτησης, η σκληροτητα ελατηριων, η συγκληση/ αποκλιση, καμπερ,η μεταφορα βαρους , η οδηγηση μας, η κατασταση του ταπητα...μεγαλο μπερδεμα και μονο με συνεχης τριβη θα καταφερουμε να βρουμε σωστο σεταπ.
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  4. The Following 7 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    A8hnaios (24-12-12), aristent (24-12-12), chief (24-12-12), Nick bmwlover (31-12-13), steliosm46 (30-12-13), Thomelef (24-12-12), Vassilis ///M (24-12-12)

  5. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην μετρηση κεντρο ζαντας - φτερό το αμαξι ειναι πιο χαμηλό πισω.
    Στην μετρηση κατω μερος πλαισίου - εδαφος το αμαξι ειναι πιο χαμηλό μπροστα.
    Πολυ σωστη παρατηρηση.
    Τι συμβαινει τελικα? Θα το τσεκαρω...
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  6. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Να πω κ κατι αλλο.

    Εμεις σεφακο μου που παμε πιστα για το χαβαλε μας ειμαστε τοσο ερασιτεχνες που παλευουμε να τα βρουμε ολα ιδανικα. Υπαρχουν τοσο μεγαλα περιθωρια βελτιωσης απο το αυτοκινητο αλλα και απο εμας τους ιδιους ,που αν μπορουσαμε ποτε να τα φτασουμε θα μεναμε με το στομα ανοιχτο.

    Σε επαγγελματικες ομαδες ο οδηγος ειναι ενα κομματι της αλυσίδας , απο τα πιο σημαντικα αλλα ενα. Απο πισω του υπαρχει ενα τεραστιος μηχανισμος υποστήριξης και ολη η προσπαθεια ειναι συλλογικη.
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  7. The Following 7 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    A8hnaios (24-12-12), aristent (24-12-12), chief (24-12-12), Nick bmwlover (31-12-13), soc12r (24-12-12), steliosm46 (30-12-13), Thomelef (24-12-12)

  8. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβαίνω τι λέτε και θέλω παραπάνω εξηγήσεις.
    Οσες αναρτήσεις σε όσα BMW έχω αλλάξει, ήταν χαμηλές μπροστά και ψηλές πίσω.
    Μπορείτε να μου πείτε τι συμβαίνει τελικά;

  9. #16
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν τες εκανες παραγγελεια κουμπαρε και ξερανε οτι ειναι δικες σου, σου τις εκαναν για σενα doggie style. Μπορει επειδη ξερουν οτι εισαι κοντρακιας και πατας μονο σταση-400 αυστηρα. Μπορει επειδη κανεις παρεα με τον Συμπε και του αρεσει να σε βλεπει ετσι...

    Κουμπαρε,
    Μην νομιζεις ότι και οι εταιρίες δεν κανουν λαθη ή δεν εχουν ασχετους.
    Οταν εγω παρηγγειλα καποτε δυο πισω ελατηρια τυπου βαρελακι απο την AST για το αμαξι μου, τα εβαλα πάνω και στη χαμηλοτερη τους θεση (ξεμπαξα και τον ρυθμιστη υψους δηλαδη) ηταν το αμαξι πιο ψηλό απ οτι ειναι το μαμα.
    Σαν ντραγστεραδικο ηταν.
    M3 CSL

  10. #17
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός εισαι Αλεξ.
    Σωστος ομως και εγω με το σκεπτικο που εγραψα, αφου αναφερόμουν σε μετρησεις απο τη κεντρο της ζαντας μεχρι το φτερό.

    Στην μετρηση κεντρο ζαντας - φτερό το αμαξι ειναι πιο χαμηλό πισω.
    Στην μετρηση κατω μερος πλαισίου - εδαφος το αμαξι ειναι πιο χαμηλό μπροστα.
    Α γεια σου φίλε !

    Τι τιμές μέτρησες στο δικό σου ?

  11. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    chief (24-12-12)

  12. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σορυ που ξαναπαρεμβαινω αλλα ειμαι ασχετος. Αυτο δλδ που βλεπουμε εδω ειναι σωστο η λαθος?
    Μπερδευτηκα τωρα.

    Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    alexk (24-12-12)

  14. #19
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορυ που ξαναπαρεμβαινω αλλα ειμαι ασχετος. Αυτο δλδ που βλεπουμε εδω ειναι σωστο η λαθος?
    Μπερδευτηκα τωρα.

    Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk
    Σταματη αλλο η αποσταση του κατω μερους του πλαισιου του αυτοκινητου που πρεπει να ειναι ψηλοτερο απο το εμπρος και αλλο το κενο στους θολους δηλ. η αποσταση απο το κεντρο του τροχου μεχρι το χειλος του φτερου. Αυτο φαινεται καθαρα και στην φωτο που εχεις βαλει. Ενω το κενο στους θολους φαινεται περιπου το ιδιο, ειναι σαφες οτι το πισω τμημα στο κατω μερος του πατωματος ειναι πιο ψηλο σε σχεση με το εμπρος. Εμενα μου φαινεται οτι ειναι το σωστο

  15. The Following 3 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    alexk (24-12-12), ghost-rider (21-04-13), Stamatis (24-12-12)

  16. #20
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο χριστοφορος νομιζω οτι ειναι ενας απο τους πραγματικα ψαγμενους στο θεμα αναρτηση, οποτε οι οποιες πληροφοριες μας δινει ειναι πολυτιμες.
    Μια μονο μικρη παρατηρηση. Για χρηση δρομου, οι μεγαλες τιμες αρνητικου καμπερ πισω, ενω βοηθουν στις στροφες, δεν βοηθουν καθολου την εκκινηση και αυξανουν το σπινιαρισμα.
    Ας το εχουν υποψιν αυτο οσοι πειραματιστουν με τις ρυθμισεις καθως το Μ3 στα ελληνικα παγοδρομια πασχει στην εκκινηση απο σταση και μεγαλυτερες τιμες αρνητικου καμπερ πισω, θα επιδεινωσουν το φαινομενο.

  17. The Following 3 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    aristent (24-12-12), EVERGET (24-12-12), Kazakos Garage (02-01-14)

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP